banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 15:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1611 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 81  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 31 Okt 2017, 15:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
The_new_Statesman je napisao:
Spijo, sta SZP? :D :lol:

Da ,da....to su oni huligani što šepavom izmiču štake :lol:
Elem,bilo je na ovom dijelu virtuelnog etera svakakvih režimskih botova ali moraš priznati da je ovaj level pro. :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 15:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Nije los, uopste nije los. Sve je ono sto korisnik nije. Pod uslovom da korisnik ne igra za isti tim :-D

Btw. Od onih 150 miliona manje duga opet dodjem na vise od trecine koji je nastao umanjenem zbog promjene kursa.

Jbg, da uzmemo da dolarski dug ucestvuje u strukturi spoljnig duga sa 15% onda je to tako.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 15:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Taj se zanat nekad pekao ispred Boske...Vračarev univerzitet

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 18:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
E jbg TNS, citiram ti da je "glavnina dospjelih obaveza ili 80,25% je isplaćena u EUR, 14,03% u USD, dok je 5,72% realizirano u drugim valutama", a ti i dalje duvaš u istu trubu. Prvo, pogledaj kako se kretao kurs dolara spram evra u periodu januar - jun 2017. Drugo, daleko je logičnije da kažeš da se vanjski dug Republike Srpske dodatno povećavao tokom 2015. i 2016. godine, zbog toga što je dolar konstantno jačao da bi se skoro izjednačio sa evrom.

Namjerno sam koristio podatke UIO BiH i Ministarstva finansija i trezora BiH, u pogledu povećanja izvoza Republike Srpske za 446 miliona KM u prvih devet mjeseci ove godine, te smanjenja vanjskog duga za 147 miliona KM u prvih šest mjeseci. U suprtnom bi bilo da sa se poslužio nekim Tegletijinim "papirima".

U tabeli dole se može se vidjeti kome od stranih kreditora i koliko je plaćeno za servisiranje vanjskog duga za pomenuti period:

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 19:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Slusaj uzeo si za repere dva datuma. To jest 31.12.2016. i 30.06.2017.

Sta se desavalo izmedju, prije i poslije nije bitno. Znaci rijec je o razlici u stanju duga na ta dva datuma.

Jasno mi je da izracun nije 100% tacan, ali ugrubo jest.

I daj vise tu deviznu strukturu vanjskog duga. Da ne pretpostavljam vise pa da bacimo racun. Mozda se onda objasne i ta neka pozitivna kretanja sa izvozom jer mi nisi odgovorio koje su konkretni potezi vlasti za povecani izvoz.

Pitam jer ih ja na svojoj kozi nisam osjetio :-D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 20:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
E sad ti mene malo zajebavaš :D Uzeo sam periodu između ta dva datuma, a u tom period kurs je varirao s tim da je od januara do aprila bio skoro identičan, da bi onda dolar oslabio do juna. Dug se otplaćivao tokom tog perioda kako je i pristizao za servisiranje, nije sav isplaćen dana 30.06.2017. i za kurs koji ti navodiš.

Stanje vanjskog duga na dan 31.12.2016. je itekako referentno, jer se dug nominalno povećavao tokom 2015. i 2016. godine jačanjem dolara u odnosu na evro, a samim tim i iznos rata servisiranja rata duga tokom tog perioda.

Ova informacija Ministarstva finansija i terzora BiH ne sadrži tačno podatke o valutnim iznosima u kojima je čitav vanjski dug, jedino ono što sam citirao o omjeru plaćenog za period od 6 mjeseci. Takođe ovdje možeš vidjeti da je vanjski dug čitave BiH valutne strukture oko 52% EUR, 7,5% USD i 30% SDR (dio u dolarima).

Ali evo precizni podaci kome i koliko RS duguje, a možemo pretpostaviti da se dolarski dio najviše odnosi na "stari dug" SFRJ lociran na Republiku Srpsku (ukupno 480 miliona KM), te dijelom kredita MMF i Svjetske banke.

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 20:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Kao što sam odmah napisao pretpostavio sam da ću dobiti etiketu "režimskog bota", međutim branim tezu da nije sve otišlo u kurac i da postoje pozitivni pomaci. Iznosim konkretne i zvanične podatke, koji idu u prilog toga što tvrdim.

Kad već spominjem "stari dug" SFRJ lociran na Republiku Srpsku, zanimljiv podatak da je on 2005. godine iznosio 997 miliona, da bi na dan 30.06.2017. iznosio 480 miliona.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 20:24 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
kolega,da pojednostavimo.....postoji li empirijski podatak koliko je po glavi stanovnika zaduzena rs,a koliko f bih?

al ono,u jednoj recenici bez romana i dijagrama....radije napisi da nema podatak nego nesto preopsirno :lol: :lol:

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 20:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ja volim da se razjasni.
Ako vec propagiras pozitivne pojave onda radi to kako spada. Nema mjesta jeftinoj propagandi.

Nego, koliki je ukupni dug? Javni, strani i privatni.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:13 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Ukupan dug RS raste. RS se sad zaduzuje na domacem trzistu po ogromnim kaamatama zato sto su propali aranzmani sa mmf-om pa im je zaduzivanje jedini izlaz. Na taj nacin sjebava privredne subjekte u RS jer banke mogu plasirati novac po velikim kamatama Vladi RS, pa nema potrebe da snizavaju kamate.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Schlager je napisao:
kolega,da pojednostavimo.....postoji li empirijski podatak koliko je po glavi stanovnika zaduzena rs,a koliko f bih?

al ono,u jednoj recenici bez romana i dijagrama....radije napisi da nema podatak nego nesto preopsirno :lol: :lol:


http://www.blic.rs/vesti/republika-srps ... ih/t46dy9z

Srpska plaća duplo veće kamate nego Federacija BiH

Da je ekonomska situacija ipak lošija u Srpskoj nego u Federaciji BiH slaže se i ekonomista Zoran Pavlović.

- Koliko god je skuplja administracija u FBiH, koja je podeljena na kantone, još uvek su kantoni mali centri u kojima se krađa nekog iz vlasti završava zatvorom. S druge strane, u Srpskoj nikada niko nije odgovarao ni za šta. Kantoni, koji su skupo rešenje u političkom smislu, u ekonomskom pogledu ipak su dali mnogo bolji rezultat, od onog koji je ostvarila RS koja je centralizovana. U Srpskoj je sve podignuto na nivo Vlade, pa opet nije jasno da li nam je predsednik premijer ili ministar ili biznismen, jer je sve manje-više u jednom čoveku koji vrlo efikasno radi za sebe i svoju ekipu – ističe Pavlović.

Pored toga, RS je znatno zaduženija od FBiH, što je takođe pokazatelj veće zavisnosti njenih građana i ekonomije od kredita. Kada se uporedi pojedinačna zaduženost, stanovnik Federacije BiH zadužen je 2.400, a Srpske 4.600 KM, ili skoro duplo.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:35 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
The_new_Statesman je napisao:
Ja volim da se razjasni.
Ako vec propagiras pozitivne pojave onda radi to kako spada. Nema mjesta jeftinoj propagandi.

Nego, koliki je ukupni dug? Javni, strani i privatni.

Jeftina propaganda zato što ne tvrdim da privreda pokazuje znakove života zahvaljujući isključivo vlasti!? Kako bi nazvao da tvrdim da se privreda oporavlja uprkos vlasti?

Evo iznos javnog duga
Slika

Dok je struktura kredita kod domaćih komercijalnih banaka u RS i FBiH (na dan 30.06.2017.):
Fizička lica RS - 2,61 milijarde KM
Fizička lica FBiH - 6,2 milijarde KM

Pravna lica RS - 2,59 milijardi KM
Pravna lica FBiH - 6,1 milijardu KM

Zaduženost u domaćim bankama po stanovniku 2.234 КМ u RS (broj stanovnika 1.170.342), a u Federaciji 2.801 KM (broj stanovnika 2.206.231)!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:43 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Schlager je napisao:
kolega,da pojednostavimo.....postoji li empirijski podatak koliko je po glavi stanovnika zaduzena rs,a koliko f bih?

al ono,u jednoj recenici bez romana i dijagrama....radije napisi da nema podatak nego nesto preopsirno :lol: :lol:

Javni dug se rijetko gdje posmatra u odnosu na broj stanovnika (sem kod naših glupih novinara), nego u odnosu na BDP. Što se tiči Republike Srpske on iznosi 57,09% BDP-a, u FBiH je on manji 35,4 BDP-a. Ova razlika se najviše odnosi na unutrašnji dug i različit način prikazivanja, u RS je naveden onaj projektovani dug, dok je u FBiH samo verifikovani.

Ukratko, vanjski dug FBiH je veći za 2 milijarde od onog RS, dok je unutrašnji dug RS veći od federalnog za milijardu.

Gore u prethodnom postu imaš podatke koliko svaki građanin RS i FBiH u prosjeku duguje domaćim bankama. Ukratko, onaj u Federaciji duguje bankama u prisjeku više 500 maraka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Kad se gleda kad je neko duzan, onda se gleda ukupan dug, a taj dug se u Federaciji smanjuje, a u RS povecava. A dug brze raste od povecanja bdp-a, koji nije zasnovan na novoj proizvodnji, investicijama..
Onda, bitno je koliko iznosi godisnja rata duga u odnosu na prihode, a i po tom pitanju je RS iz godine u godinu sve gora.

Svi parametri su katastrofalni, pogotovo sto Vlada RS zbog ogromne potraznje za novcem, sjebava privredu i gradjane RS, pa banke nema interesa da smanjuju kamate gradjanima i privredi jer mogu plasirati Vladi RS po visokim kamatama, a vlada te sve vece anuitete svaljuje na ledja gradjanja sve vecim nametima.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Korisnik, koji su tvoji izvori?
Drug Brka je naveo izvor svojih podataka.
Pitam jer vam se brojevi ne poklapaju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Izvori: Bljic i baletan Vaske :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Ali sta treba dokazati? RS sa duplo manje stanovnika duguje pet milijardi, a Federacije 6 milijardi, i to je on postavio. A oni nisu ni telekom prodali. Dodik je rasprodao ocevinu, sad zaduzuje unuke. RS placa duplo vece kamate od federacije. Vlada RS ne placa vise nikom nista (osim podobnim), sve sto ima daje na plate i penzije i to radi preko zaduzivanja na domacem trzistu. Cak nece da ucestvuje na multilateralnim kompenzacijama jer jos nije cilj da plati dobavljace nego samo da naplati svoje prihode.

Kakve veze ima da li Pero duguje samo Hansu ili i Hansu i Goranu? Dug je dug.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Poslednji put menjao korisnik dana 31 Okt 2017, 21:57, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ako se ne varam ukupni dug RS je 10,5 milijardi.
A ukupni dug FBiH je 18,5 milijardi.


Poslednji put menjao The_new_Statesman dana 31 Okt 2017, 21:57, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Kako komentarišeš činjenicu da su pravna i fizička lica u Federaciji dužna preko 12 milijardi maraka komercijalnim bankama, što je duplo više od njihovog javnog duga?

Je li i tu virjedi ova mantra "dug je dug"? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Zvanicni dokument u Narodnoj skupstini RS.


https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... -KM/434942


BANJALUKA- Ukupan dug Republike Srpske zaključno s prošlom godinom iznosio je 5,439 milijardi KM i za 162 miliona KM je veći nego godinu ranije, kada je RS dugovala 5,277 milijardi KM

Najviše duga odnosi se na budžet RS, koji duguje 3,792 milijarde KM, zatim dug javnih preduzeća i IRBa 1,093 milijarde, dok lokalne zajednice duguju 372,3 miliona, a fondovi socijalne sigurnosti 181,96 miliona.

U Informaciji o dugu sa stanjem na dan 31.12.2016. godine, o kojoj će poslanici Narodne skupštine RS raspravljati danas, navedeno je i to da se od ukupnog duga na spoljni odnosi 3,167 milijarde, a na unutrašnji 2,272 milijarde KM.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1611 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 81  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs