banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 60  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Okt 2017, 09:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
U Njemačkoj je minimalac 8.8 eura.

U Austriji nema zakonskog minimalca za sat, koliko ja znam. Znam da je minimalna mjesečna zarada 1.500 E bruto.

U Švajcarskoj je oko 16 eura, mada ni kod njih nema zakonskog minimalca.

Za Srbiju i Republiku Srpsku ne vrijedi računati zbog nesrazmjere između javnog i privatnog sektora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Okt 2017, 09:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2010, 00:48
Postovi: 1669
Lokacija: banja luka
U Australiji jedan sat na gradjevini (pomoćni radnik) je plaćen 30 dolara.

_________________
наш клуб наш град само нама припада Л '87


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Okt 2017, 08:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?y ... id=1317144


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Okt 2017, 16:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
:)
Zivot penzionera u svijetu pa i u Njemackoj vecinom se kreca oko lijecenja i odrzavanja zdravlja, prvenstveno!!

Troskovi hrane (Penzioneri "jako puno jedu") i rezija su znacajni za njih ali prvenstveno je bitno uslovi, kvalitet i mogucnost lijecenja.

Mozda grijesim ali pretpostavljam da u Bugarskoj briga, cijena, nivo i usluge koje pruza kompletno zdravstvo je "sigurno tu negdje" kao u Njemackoj ili Austriji a mozda je "bolje" nego u Engleskoj. :wink:

btw, kao da je preuzeto sa nekog sajta za prodaju nekretnina? :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 31 Okt 2017, 08:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
“KOPAO RUKAMA I NOGAMA DA ODE” Ovaj grad u BiH mladi MASOVNO NAPUŠTAJU, a u ovom OSTAJU

N1 | 31. 10. 2017 - 07:35h izmena vesti 07:35h
Više penzionera nego dece – slika je to većine parkova u mnogim gradovima Bosne i Hercegovine. Tako je i u Doboju koji je samo u ovoj godini napustilo više od dve hiljade radno sposobnih ljudi.

Foto: Dejan Božić / RAS Srbija
Przypnij na PinterestPodziel się
No, ima i svetlih primera. Susedna opština Tešanj, u kojoj je poslednjih godina zaživeo proizvodni sektor - beleži pozitivan prirodni priraštaj.

"Šah mat" cilj je u igri. Pat pozicija u stvarnom životu većine dobojskih penzionera.

- Da vam pošteno kažem, ja da sam mlađi deset godina najmanje i ja bih otišao - kazao je za N1 Spasoje Lazić, penzioner iz Doboja.

Ispratio je desetak članova uže porodice u zemlje EU.

- Nažalost ide omladina, dosta je moje porodice otišlo. Ružno jeste, ali je istinito. To su sve mladi školovani ljudi, imam dvojicu doktora koji su otišli - dodao je Lazić.

Dok čeka svoj red na šahovski potez, Jadranko Trifković nam priča o sestriću koji se odrekao zvanja inženjera i otišao u Norvešku.

- On je kopao i rukama i nogama da ode. On je bio inženjer saobraćaja i prekvalifikovao se za tehničara medicinskog. Odradio ovde prakse šest meseci, sredio papire i eno ga radi u Norveškoj - ističe Jadranko Trifković, penzioner iz Doboja.

Prema podacima Unije za održivi povratak i integracije BiH samo tokom ove godine Doboj je napustilo 2660 građane.

Samo 20 kilometara dalje, u Tešnju druga slika - prirodni priraštaj u porastu, a migraciona slika pozitivna nula. Najmanje zaposlenih je u javnom sektoru, a većina u proizvodnji što se pokazalo kao uspešan recept za zadržavanje stanovništva, piše N1.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 31 Okt 2017, 21:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Nebriga za nacionalno dobro Donja Dolina kod Gradiške: Gradić iz PRAISTORIJE pretvoren u PUSTARU

Milan Pilipović | 31. 10. 2017 - 20:54h
Donja Dolina kod Gradiške, nekada urbano mesto sa više od 500 stanovnika, važna tačka na arheološkoj karti BiH zbog sojenica i drugih tragova života tokom praistorije, pretvoreno je u pustaru.

Foto: Milan Pilipović / RAS Srbija
Przypnij na PinterestPodziel się
Ovde sada živi nekoliko staračkih porodica koje su menjale imanja u mestima preko Save u susednoj državi ili su ih kupili od Dolinaca nastanjenih u Hrvatskoj te drugim evropskim zemljama.

Žarko Ličinar doselio je iz Mlake u kod Jasenovca, Stana i Rade Tepić iz Vrbovljana kod Novske, Katarina Kutić je poreklom iz Lađevca kod Okučana, Ranko Kutić je zamenio svoje imanje u Slavonskoj Požegi.

Rade Tepić sa suprugom Stanom deli sudbinu svojih komšija, žalostan što je ovde život mnogo lošiji nego u Vrbovljanima u opštini Novska.

- Veoma je težak život u ovom selu jer su svi, koji su imali bilo kakvu mogućnost, otišli odavde. Nekoliko nas, naših porodica je zamenilo imanja i sada nemamo gde odavde. Gradiška je udaljena, autobus dolazi povremeno. Ko nema vlastiti prevoz ili neku drugu mogućnost, u velikim je neprilikama – smatra Tepić. Njegove komšije, većinom zagazile u 8. deceniju, čine najveći deo stanovništva.

- Bavimo se poljoprivredom, oremo i kopamo, uzgajamo stoku, ali je to teško, gotovo na izdisaju. Žalosno je selo u kojem je perspektiva na starcima, to je propalo – objašnjava naš sagovornik suštinu života u Dolini, gde je nekada bilo mnogo omladine aktivne na društvenom planu.

Sada je to samo u lepim sećanjima pojedinaca među kojima je Davorka Uzelac. Ona je ovde čuvar lepih uspomena. U gotovo pustom selu, retko se može poneko sresti na putu ili videti pored kuće, na njivi. Njihove priče svode se na isto, veliki žal za pređašnjim načinom života u mestima odakle su doselili i sadašnjim beznađem.

- Mnogo kuća je prazno, porušeno, zapušteno, niko nikoga ne posećuje, svako živi u svojoj ogradi, iza kapije... Svako se sobom pozabavio, nema razgovora, bliskosti, komšijske solidarnosti - pričaju malobrojni stanovnici Doline, zauzeti jesenjim sabiranjem letine.

Stana Tepić, inače poreklom iz Kneževa žali se na život u Dolini.

- Svako zlo nas je pritislo, radimo koliko možemo ali kakav je to posao kojeg vode starci. Ima nas 50, a niko nije mlađi od 70 godina. Samoća je najveći problem, nema naroda... Kada bi bilo više komšija, to bi bilo mnogo bolje – priželjkuje Stana srećnije vreme u Dolini.

Žarko Ličinar je izbrojao 31 kuću u kojoj poneko živi, gde katkad gori vatra. Pretežno su to Slavonci, kaže, koji su menjali ili kupili imanja.

- Ja sam kupio kuću ovde, radim koliko mogu, ali je to skromno i teško. Nekada sam u rodnoj Mlaki živeo dobro, moglo se zaraditi, lepo živeti ali ovde nema ništa - priča Žarko.

Osamdesetogodišnji Vaso Miletić prikuplja ogrevno drvo, radi u šumi i upravlja traktorom.

- Šta ću, moram, nema drugog izbora, nemam mlađega. Život traži svoje, a nikome se ne mogu žaliti. Guram pa koliko mogu, godine su pritisle – kazao nam je Vaso.

Čamac iz praistorije pronađen u Donjoj Dolini
Foto: M. Pilipović / RAS Srbija
Čamac iz praistorije pronađen u Donjoj Dolini
Przypnij na PinterestPodziel się
Njegov komšija Ranko Kutić je 25 godina u Dolini. Doselio je iz Slavonije, gde je zamenio imanje.

- Ovde sam 25 godina i nisam nigde, kao da ne živim. Osećam se kao da sanjam ružan san iz kojeg nikako da se probudim. Sve mi je dosadilo, ne znam šta bih od svega, piši propalo. Sve vreme koje sam ovde, nisam nigde, ono ne vredi ništa – revoltiran je Kutić kojeg svi u selu poznaju po nadimku Mali Marko.

Katarina Kutić kaže da su daleko od grada, da je zemlja loša, sve zapušteno, da su zavladali tuga i beda...

- Nema omladine, stari ostali, a kada oni pomru, naseliće vukovi i divlje svinje – pesimista je Katarina.

Nacionalni spomenik BiH

Arheološko područje Donja Dolina ima status nacionalnog spomenika BiH.

U zemaljskom muzeju u Sarajevu čuvaju se značajnih arheološki predmeti pronađeni u ovom mestu.

To su drveni čamac, bronzana kaciga ilirskog tipa, narukvica, barka za ribu. Naseljavanje u Donjoj Dolini počelo je u trećem milenijumu pre Nove ere u doba eneolita, o čemu svedoči bakarna sekira pločastog oblika i prvoj polovini drugog milenijuma pre Nove ere, u doba ranog bronzanog doba.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 07 Nov 2017, 08:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Emanuel Salinas, direktor Svjetske banke: BiH izvozi ljude umjesto robe

06.11.2017 / Izvor: Avaz.ba
Sve što su vlasti u BiH uradile na unapređenju poslovnog okruženja prethodnih godina nije bilo dovoljno, tvrdi direktor Svjetske banke Emanuel Salinas.

"Sprečavanje smanjenja konkurentnosti BiH zahtijeva mnogo jače, odlučnije i usklađenije aktivnosti. Zahtijeva snažnu opredjeljenost najviših nivoa vlasti za definisanje i nadziranje implementacije reformi za uklanjanje prepreka u poslovnu okruženja koje sprečavaju razvoj privatnog sektora", naveo je Salinas u autorskom tekstu za današnji "Dnevni avaz".

Prema njegovom mišljenju, to će zahtijevati izmjene zakona i propisa da bi bili povoljniji, a ne da budu prepreka za preduzetništvo, a biće potrebna i promjena stava regulatornih agencija da odgovaraju na potrebe klijenata i da budu odgovorne za svoj rad.

On je istakao da i privatni sektor i civilno društvo moraju da odigraju svoju ulogu, jer su privatni preduzetnici pogođeni slabostima poslovnog okruženja i imaju ključnu ulogu u utvrđivanju prioriteta reforme i potvrđivanju da se reforme ne odvijaju samo na papiru nego da se osjećaju i u praksi.

"Treba obnoviti naglasak na unapređivanje poslovnog okruženja u BiH. U njegovom nedostatku konkurentnost zemlje ostaće ugrožena, investicije će otići na druga mjesta, a zemlja će nastaviti da izvozi ljude kao svoj najbolji resusrs, umjesto izvoza robe", naveo je Salinas.

On je poručio da BiH, u kojoj je prisutna velika nezaposlenost, a mogućnosti za pronalazak boljeg radnog mjesta ograničene, ne može dopustiti luksuz slabog poslovnog okruženja.

Grupacija Svjetske banke je 31. oktobra objavila godišnje rangiranje – globalno mjerilo gostoljubivosti zemlje za strane investicije, koliko je lako privatnim firmama da ostvaruju rast i domaćim preduzetnicima da otvore novu firmu, na kojem se BiH nalazi na 86. mjestu, pet mjesta slabijem nego prošle godine.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Dec 2017, 19:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi
https://www.klix.ba/vijesti/bih/od-2013 ... /171030011

Po 68 000 iz oba entiteta. S obzirom da je RS duplo manja od FBIH, ovo su strasni podaci.
Vrijeme je slava, vrijeme je da opet iznova slusamo argumente utovljenih budzetskih krmaka "ma ovdje je zivot, sta ces gore, mazes pastetu 3 puta dnevno, nemas zivota, radis od jutra do sutra".

Tranzicija, sumnjiva preraspodjela kapitala, vrijeme rasta prodajom telekoma... zakljuceno, zavrseno. Zlatnih koka za prodaju i odrzavanje socijalnog mira vise nema i sljedeca etapa je juznoamericki scenario. Nece tu biti umiranja od gladi, vec ce biti zivotarenja, koje ce stvoriti masu depresivnih koji ne vide nikakav boljitak u buducnosti. Masu spremnu ubiti, zaklati ali da na neki nacin makar poveca sanse da poboljsa kvalitet svog zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 04 Jan 2018, 08:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... ine/458770

Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine


Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Foto: Velibor Tripić | Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Renata Milić
04.01.2018 07:20
BANJALUKA - Ovo mi je drugi put da idem raditi u Slovačku i tražim način da tamo ostanem. Plata mi je tolika tamo da malo ko takvu ima u BiH. Ovdje je propast teška i preporučio bih svakome da ide u inostranstvo, rekao je juče Stefan Miodragović (22) iz Banjaluke, kojeg smo juče zatekli na autobuskom stajalištu u Banjaluci kako nestrpljivo čeka da uđe u jedan od tri autobusa koja su se uputila za Slovačku.

Ne samo omladina, već i stariji ljudi iz Sanskog Mosta, Kozarske Dubice, Gradiške, Banjaluke i drugih gradova čekali su u kolonama da zauzmu svoje sjedište i zapute se u Slovačku na rad.

"Tamo radim na sklapanju dijelova za 'Samsungove' televizore, imam smještaj i hranu, a za godinu dana se može uštedjeti oko 15.000 KM", priča Miodragović za "Nezavisne", dodajući da nije potrebna nikakva kvalifikacija, kao i da se papiri za odlazak srede u roku od tri-četiri sata.

Prema riječima drugih koji su juče odlazili trbuhom za kruhom, padne i pokoja suza pred put, ali motivaciju pronađu u plati koja ih čeka tamo, koja je 500-600 evra i to početna.

"Kad vidim koliko ih odlazi i kolike će tamo plate imati, dođe mi da i ja odem s njima, a ne da ovdje radim za 400 KM. Ovo je već treća tura u zadnjih mjesec i po", priča trgovkinja iz obližnje prodavnice.

Pitajući se kud ode toliki narod, šokirani prolaznici zabrinutim pogledom prate kako jedan po jedan građanin ulazi u autobus.

"Rade u fabrikama kao što su 'Jasplastik', 'Samsung', 'Medical Glass'. Idu i stariji ljudi od 65 godina, a ima i mladih od 19. Ukupno ih je dvjestotinak, neki će raditi tri mjeseca, a neki godinu dana. Mjesečno organizujemo jednu do dvije ture", priča vođa puta iz banjalučke FAP agencije za posredovanje pri zapošljavanju.

Kako stoji na internet stranici ove agencije, put i smještaj su besplatni.

Slična situacija nas je juče zatekla i u centru Banjaluke gdje su ispred Konzularne kancelarije Ambasade Slovenije u BiH kolone formirali građani iz svih krajeva BiH, većinom mladi, koji čekaju na radne vize.

Iz Konzulata juče nismo uspjeli doći do detaljnijih informacija uz obećanje da će novinar "Nezavisnih" danas imati priliku da porazgovara sa konzulom.

"Iako sam protiv odlaska mladeži, ne mogu ih osuditi jer naš ih sistem bukvalno tjera odavde. Cjelokupna situacija u BiH je alarmantna, odlaze porodice pa i ljudi koji imaju dobre poslove. Upali smo u kolotečinu i nikako da se trgnemo", govori Mirela Geko iz Vijeća mladih FBiH.

Spasoja Albijanić, predsjednik Udruženja poslodavaca građevinarstva i industrije građevinskog materijala RS, kaže "kako je krenulo, neće imati ko da ekser zakuca", te da je odavno u BiH deficit zidara, tesara, armirača, keramičara, varilaca, krovopokrivača.

"Pokušavali su neki poslodavci kao pojedinci da riješe ovaj problem prekvalifikacijom radnika, ali i oni, kad ih obučite, odu. Sve dok se sistemski ne iznađe rješenje, ne možemo očekivati ništa pozitivno", tvrdi Albijanić.



Radnici iz Srbije "tretirani kao robovi"
Srbijanski mediji prošle godine su pisali u više navrata o neuslovima rada u Slovačkoj te "kako građane Srbije u fabrikama tretiraju kao robove". Reporter srbijanskog "Nedeljnika" proveo je tri mjeseca radeći u Slovačkoj, potpuno ilegalno, te kasnije objavio da brojni rade bez ikakvog ugovora, kao "turisti", radi se po 12 sati, za dnevnice dvostruko manje od zakonom propisanih u Slovačkoj, bez plaćene pauze i slično.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Jan 2018, 00:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Dragi vodja veceras rece da je jedan od razloga naseg sunovrata i taj sto EU stampa evre bez pokrica, a nama je taj luksuz zabranjen.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Jan 2018, 05:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Šatro prešao sa opozicije na ekonomiju? Pa više znao Gorbačov od njega....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Jan 2018, 13:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Smeta mu i to sto ljudi idu tamo nigdje zaradjivati pristojna primanja.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 11 Jan 2018, 20:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
DRUGI TALAS Iz Srpske počeli da ODLAZE i zaposleni

Maja Bašić | 11. 01. 2018 - 19:57h
Dok su prethodnih godina u inostranstvo uglavnom odlazili nezaposleni, u poslednje vreme sve više je ljudi koji, iako ovde imaju posao, napuštaju Republiku Srpsku.


Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija
Przypnij na PinterestPodziel się
Razlog su, pre svega, niske zarade i činjenica da mnogi, iako se godinama vode da rade, nisu prijavljeni. U ovakvoj situaciji, ma kolika da im je plata, radnici ne mogu da dignu kredit i, na primer, reše stambeno pitanje, što vide još jednom otežavajućom okolnošću života na ovim prostorima.

Kako saznajemo, među onima koji su otišli u beli svet, gde mesečno zarađuju i po 2.000 evra, nisu retki ljudi koji su bili spremni da za platu od nekih 500-600 evra, i prijavu, ostanu u Srpskoj.

Plata i prijava

Marko V, zidar iz Banjaluke, koji je pre par meseci otišao u Sloveniju, priznaje za “EuroBlic” da bi ostao samo da ga je gazda prijavio i dao nešto veću platu.

- Radio sam za 850 KM, što je, s obzirom na plate u građevinarstvu, dobra plata. Do nje sam dogurao zahvaljujući tome što sam dobar i vredan majstor, što ni moj gazda nije sporio. Međutim, nisam bio prijavljen, tako da me ubijala neizvesnost šta će biti sutra. Kad sam shvatio da od prijave neće biti ništa prihvatio sam ponudu u Sloveniji, gde zarađujem 1.500 evra. Ipak, da sam bio prijavljen i da mi je plata bila bar 1.000 KM ni na pamet mi ne bi palo da idem bilo gde. Ovako, nisam imao izbora – ističe naš sagovornik.

Pristojan život

I u Savezu sindikata RS naglašavaju da je svaka plata ispod 1.000 KM nedovoljna za pristojan život, zbog čega naši ljudi odlaze u inostranstvo. Reč je o svoti dovoljnoj taman da se plate režije, kupi dovoljno hrane i obezbedi tekuće održavanje domaćinstva.

Pročitajte još:

ŠMINKANJE STVARNOSTI Vlasti se hvališu, a narod na IVICI EGZISTENCIJE
GOLO PREŽIVLJAVANJE Dižu kredit da kupe drva i spreme zimnicu
ISTRAŽUJEMO Brdo para za PRISTOJAN ŽIVOT u Srpskoj
– Nažalost, retki su oni koji mogu da se pohvale ovakvom platom. Zato nam ljudi odlaze, a takvih slučajeva biće još više, jer sve više gubimo nadu da će ovde biti bolje. Zato sve teže dolazimo do radne snage određenih zanimanja, jer svako ko može - ide. Tačnije, svi oni koji zarađuju ispod 1.000 KM čekaće prvu priliku da napuste svoj stari život i zaposle se u inostranstvu gde će imati veće plate i moći da se usavršavaju i napreduju - ističe predsednica ovog saveza Ranka Mišić.

Rad na crno

Statistički podaci u ovom pogledu više su nego poražavajući, s obzirom na činjenicu da za platu ispod 1.000 KM radi čak 75 odsto radnika, što znači da tek svaki četvrti može da se pohvali tolikim ili nešto većim primanjima.

S druge strane, neke analize su pokazale da u RS oko 80.000 ljudi radi na crno, te da, od ukupnog broja onih koji su prijavljeni, skoro četvrtina muku muči sa neredovnom isplatom plata i uplatom doprinosa.

Hvalisanja

Dok se domaće vlasti hvale rekordnom zaposlenošću, niko ne može da pobije činjenicu da su redovi pred stranim konzulatima sve veći, odnosno da ostajemo bez mladih i sposobnih ljudi koji napuštaju ove prostore u potrazi za boljim i sigurnijim životom.

Najviše naših građana odlazi u Sloveniju i Nemačku – države koje su, u poređenju sa 2013, lane izdale skoro 12 puta više radnih dozvola za naše medicinske setre, zidare, varioce. Ljudi koji dižu sidro odavde, u većoj meri nego ranije odlaze sa prodicama, ili ih zasnivaju u inostranstvu, sa namerom da se ne nikaad ne vrate na ove prostore.

Problem migracije

Demograf Stevo Pašalić rekao je da je od 1991. godine iz Srpske otišlo 355.000 njenih građana, te da smo u ovom periodu po osnovu negativnog prirodnog priraštaja izgubili 45.000 ljudi.

- Negativan prirodni ptiraštaj umanjuje ukupan broj stanovnika, ali su veći problem migracije. Činjenica je da naši građani masovno odlaze u inostranstvo. Međutim, posebno je alarmantno to što sa ovih prostora idu ljudi između 20 i 40 godina, koji su u zenitu radne i reproduktivne sposobnosti. Ovu bolest ne možemo izlečiti, ali se protiv nje moramo boriti sistemskim merama – poručio je Pašalić.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jan 2018, 01:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
korisnik je napisao:
DRUGI TALAS Iz Srpske počeli da ODLAZE i zaposleni

Maja Bašić | 11. 01. 2018 - 19:57h
Dok su prethodnih godina u inostranstvo uglavnom odlazili nezaposleni, u poslednje vreme sve više je ljudi koji, iako ovde imaju posao, napuštaju Republiku Srpsku.

Ovi otkrili Ameriku.
I zaposleni odavno odlaze.
Odlaze i oni "na državnim jaslama"
U zadnje vrijeme je otišlo nekoliko ljudi koje poznajem, a koji su radili u javnom sektoru ili privatnim firmama sa sasvim solidnim primanjima za naše uslove.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jan 2018, 08:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Ima raje koja odlazi iz hira, siti svega, nije im egzistencija upitna, dosadna im ova zemlja, takvih je malo al ih ima

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jan 2018, 09:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
A ovako se kerozinom gasi pozar :-D

https://www.nezavisne.com/novosti/grado ... oce/459844

A kada sam ja govorio da je cilj ovih Zapadnjaka isisati radnu snagu i da od njih neces ocekivati da ce pomoci u uspostavljanju normalnog drustva... Eeeee...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jan 2018, 09:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4289
The_new_Statesman je napisao:
A ovako se kerozinom gasi pozar :-D

https://www.nezavisne.com/novosti/grado ... oce/459844

A kada sam ja govorio da je cilj ovih Zapadnjaka isisati radnu snagu i da od njih neces ocekivati da ce pomoci u uspostavljanju normalnog drustva... Eeeee...

Rade pametno mora se priznati. Uzimaju sto im treba a raznim uslovima te primoraju da sa sobom vuces i porodicu. Primanja su takva na tim poslovima da ces tesko pustiti korjenje gore a kad bude vrijeme za penziju i kad vuse ne budes sposoban raditi onda hajd ti polako nazad kuci pa dole hodaj po doktorima. Jer sa penzijom neces moci placati stan.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jan 2018, 09:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4289
veteran 1987 je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
A ovako se kerozinom gasi pozar :-D

https://www.nezavisne.com/novosti/grado ... oce/459844

A kada sam ja govorio da je cilj ovih Zapadnjaka isisati radnu snagu i da od njih neces ocekivati da ce pomoci u uspostavljanju normalnog drustva... Eeeee...

Rade pametno mora se priznati. Uzimaju sto im treba a raznim uslovima te primoraju da sa sobom vuces i porodicu. Jer zasto bi pare trosili dole bolje da ih ostave kod njih. Primanja su takva na tim poslovima da ces tesko pustiti korjenje gore a kad bude vrijeme za penziju i kad vuse ne budes sposoban raditi onda hajd ti polako nazad kuci pa dole hodaj po doktorima. Jer sa penzijom neces moci placati stan.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jan 2018, 10:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
The_new_Statesman je napisao:
A ovako se kerozinom gasi pozar :-D

https://www.nezavisne.com/novosti/grado ... oce/459844

A kada sam ja govorio da je cilj ovih Zapadnjaka isisati radnu snagu i da od njih neces ocekivati da ce pomoci u uspostavljanju normalnog drustva... Eeeee...
Pazi komentara Mire Pušića, odoše i tih 80 via Njemačka kad završe...
:-D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jan 2018, 10:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Pa to i kazem. Toliko je ocigledno da je svaki komentar skoro suvisan.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 60  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs