banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Maj 2024, 07:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 60  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 15:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4071
Milan je napisao:
Sram ih bilo, nece da rade u svojoj zemlji za 500 km vec odu u njemacku da rade za 1500-2000 eura. :D

Ovo je pisanje po narodu, samo ne znam je li lik pisa po narodu namjerno ili ima platu par hiljada ke emova ili vise pa misli da je svima tako dobro kao njemu. Nije ni bitno, ovakva izjava je u rangu "od ovoga bi korist imali samo gradjani".


Nije po narodu. Narod nije ni glup ni naivan sva pamet otuda dolazi.
Rajko zna sta pise i negativna reklama je reklama.

Medjutim ili ali.
Naravno ovo je pisanje uz vjetar gdje i najbolji "bacaci" nemaju sanse protiv prirode. Uvijek sam sebe obiljezis, poslije se to nevidi, opere se covjek vodom, osusi i pomisli da je cist.

Pouzda se u ljudska cula da to nece osjetit. Naravno i ne osjete to drugi ljudi na tebi culima, percepcija moze da vara.
Ali covjek je kompleksan i slozen stvor ima tu ljudsku karaktersitiku u sebi sto se zove intuicija, tako kad te pogleda i kad ti pridje nesto mu kase da si zapisan.

Nije problem to sto je covjek zapisan vec ko te ucini takvim.
Osjeti se to da si sam sebe "kvasio" . I onda te se ljudi klone a prilazi ti neko drugi..... :wink:

Jbg...tu se ne moze puno popravit ko god da je u pitanju, tako to ljudska narav odradi. :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 17:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Ako se ko od vas iz grada snadje kao sofer a firma bude htjela jos bosancersa al prava firma, znaci bar 2500 i sve preko banke nek javi i meni u selo

Poslano sa mog Z520 koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 18:27 
E jebajga sada, 2500...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 18:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4071
Milan je napisao:
E jebajga sada, 2500...


Jbg...neda covjek svoj integritet!

Ne povija se tako lako.
Sve ima svoju cijenu njegova je tolika. A mozda mu se i moze. Nije svako u istoj situaciji.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 18:37 
Ma mogu i ja traziti 5000, ali realnost je takva da se mogu opaliti nogom u dupe ako dobijem 1500...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 19:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12123
Pričate li o bruto ili neto plati, budući da je razlika ogromna?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 19:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Ja znam par ljudi koji u Italiji dobiju 3000 na volanu, a radili su ovde kod kooperanata talijanskih za 1200-1300, 2500-3000 i jest normalna cijena tog rada, realno
Ja bih pristao na odvojen zivot za toliko i da je preko banke pa kad ne mogu gledati djecu kako rastu malo bih se ranije penzionisao pa gledao unuke
Za manje na volan ne bih u ovoj situaciji, krediti su vraceni, ne moram vise na silu zaraditi

Poslano sa mog Z520 koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 19:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12123
Mislim da od toga nema ništa.

U Austrijskim medijima piše da je prosječna godišnja plata vozača kamiona oko 25000 evra. Ako uzmemo da taj kamiondžija ima nadprosječnu platu i zarađuje 30000 evra godišnje i taj iznos podijelimo na 12 mjeseci, dobije se da on mjesečno zaradi 25000 evra bruto. To je za cifru od 30000 evra koja je navodno značajno iznad prosjeka. Od tih 30000 hiljada bruto, njemu ostane nekih 22000 do 23000 evra neto.

Eto, mislim da nije moguće da zarade neto preko 2000 evra mjesečno...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 20:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Bogam pogresno mislis, moj komsija u Slo kad nema zastoja i sve ide po planu navuce 1800-1900, prosjecna s najmanje posla 1500, a za ove 2500-3000 u Italiji znam sigurno
Jel to austrijski prosjek za medjunarodni transport il prosjek za unutrasnji i medjunarodni zajedno
Plata vozaca obicno ide od vrijednosti ture, imam dosta poznanika koji voze za firme odavde, bih-italija, u oba pravca tura njihovo 10%, 200 i kusur evra puta 6 tura...plus baksis, plus malo rizik... Lijepo zarade al taj posao samo lud il muka da natjera moze za manje

Poslano sa mog Z520 koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 22:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Više od 2.500 slobodnih mjesta za upis na fakultete u Srpskoj

Objavljeno: 20:07, 23.08.2017




Više od dvije i po hiljade mjesta ostalo je prazno na dva univerziteta u Srpskoj. Nezapamćeno slab odziv maturanata u prvom upisnom krugu dokazuje i činjenica da se za brucoše bore i, dosad među najpopularnijima, banjalučki Pravni i Ekonomski fakultet.

Zasad su popunjeni samo Medicinski i novooformljeni Fakultet za bezbjednost. Odlazak na studije u inostranstvo, i demografski sunovrat glavni su krivci za takvu sliku. O trošku države, na oba univerziteta, ima mjesta za još 441 brucoša.

“U zadnjih pet-šest godina, govori se o manjem broju od pet do osam hiljada maturanata u RS. To svakako mora imati direktan uticaj na brojnost kandidata koji se prijavljuju ne samo na Univerzitet u Banjaluci, nego na bilo koji”, rekao je rektor Univerziteta u Banjaluci Milan Mataruga.

vlcsnap-2017-08-23-20h04m55s181

Možda na sve to utiču i podaci sa biroa da posao nikako da dočekaju oni sa fakultetskim diplomama.
Ne ohrabruju ni istraživanja po kojima je BiH prva na svijetu po nezaposlenosti među mlađima do 24 godine. One koji su popunili kvote ovakvi podaci i ne zabrinjavaju mnogo.

“Usaglašavamo upisnu kvotu sa MUP-om, kako bi studenti koji završe ovaj fakultet momentalno dobili zaposlenje. Ne želimo da školujemo studente koji će potom odlaziti na Zavod za zapošljavanje”, rekao je v.d. dekana Fakulteta za bezbjednost u Banjaluci Predrag Ćeranić.

Ni taj recept ne upali svaki put, žale se na prijedorskom Rudarskom fakultetu. Iako su ove godine planirali novi smjer, geološko inženjerstvo, na taj program se do sada niko nije prijavio, iako je radno mjesto, nakon škole, zagarantovano.

“Pozivamo još jednom srednjoškolce da razmisle i da probaju još jednom da upišu studijski program geološko inžinjerstvo, jer bi želio da im poručim da praktično na birou u Prijedoru, odnosno ovim gravitirajućim opštinama nema geoloških inžinjera na birou rada”, rekao je dekan Rudarskog fakulteta Vladimir Malbašić.

Nisu se proslavili ni na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci, gdje je ostalo više od 200 slobodnih mjesta, a ništa bolje nije ni na Poljoprivrednom. U Istočnom Sarajevu u drugom krugu će moći da se upiše 1.235 studenata. A samo pet dana ostalo je do upisa.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 23 Avg 2017, 22:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7814
Lokacija: Mejdan
korisnik je napisao:
Odlazak na studije u inostranstvo, i demografski sunovrat glavni su krivci za takvu sliku

A privatni fakulteti?
Em se završi u roku, em ima istu "startnu poziciju".
Sad da upisujem faks i da mogu da biram samo između "državnog" i privatnog u BL, izabrao bih privatni.

Citiraj:
Usaglašavamo upisnu kvotu sa MUP-om, kako bi studenti koji završe ovaj fakultet momentalno dobili zaposlenje. Ne želimo da školujemo studente koji će potom odlaziti na Zavod za zapošljavanje

:roll: Pa njih ima na birou kol'ko 'oćeš...
Mislim da uopšte ne postoji koordinacija između ministarstava i oba univerziteta.
Da postoji, ne bi ostalo toliko praznih mjesta javnim univerzitetima jer bi upisivali manje.
A da postoji koordinacija sa tržištem rada, pola fakulteta bi imalo katanac na vratima. Više godina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 09:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
http://www.6yka.com/novost/128365/fejso ... u-svedskoj

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 10:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12123
Nisam baš siguran da imaju baš toliko široko otvorene ruke, ali da je bolje i da su uslovi bolji, ne sporim nimalo.
Kome nije teško da digne sidro, nema razloga da ostaje...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 12:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Iz RS otišlo 100.000 ljudi!

S. MIŠLjENOVIĆ - N. Š. RADIĆ | 30. avgust 2017. 09:38 | Komentara: 1
Sve je veći broj onih koji, trbuhom za kruhom, napuštaju domovinu. Ova alarmantna brojka gotovo je tri puta veća od one koju vlasti plasiraju u javnost. Redovi dugački desetine metara ispred konzulata zvone na uzbunu


U PROTEKLE dve godine Republiku Srpsku napustilo je oko 100.000 ljudi, što je gotovo tri puta više od brojke koja se plasira u javnosti, saznaju "Novosti" iz izvora bliskih Vladi RS.



U prilog ovoj informaciji ide i podatak da je samo sa Biroa za zapošljavanje u proteklih šest meseci odjavljeno oko 30.000 ljudi, što su vlasti Srpske pokušale da objasne "otvaranjem novih radnih mesta". Međutim, redovi dugački desetine metara ispred stranih konzulata dokazuju drugačije. Stanovnici poslednjih meseci masovno napuštaju Srpsku, najčešće trbuhom za kruhom, a ubedljivo najviše odlaze put Zapadne Evrope.

- Spominje se čak i cifra od oko 200.000 ljudi koji su naapustili ili se spremaju da napuste zemlju, a broj stanovnika sada se kreće oko 900.000, što nije ni blizu onih 1.157.000, koliko je bilo na popisu iz 2013. godine. U Vladi RS, a pogotovo vladajućoj koaliciji (SNSD-DNS-SP) zasada ćute na problem odlaska građana iz Srpske, ne žele da izlaze sa zvaničnim podacima o migracijama, jer bi time pokazali da za proteklih osam godina koliko su na vlasti, nisu uradili ništa da zadrže ljude u domovini - kažu za "Novosti" izvori bliski samom vrhu Vlade RS.

Demograf Stevo Pašalić ima svoju računicu. Držeći se zvaničnih brojki, on za "Novosti" kaže da stanje na terenu nije alarmantno i da je nezahvalno posmatrati migracije iz Republike Srpske pojedinačno, već kao deo velike migracije stanovništva sa područja zapadnog Balkana.

- BiH je u poslednje tri godine ostala bez 90.000 stanovnika, od čega oko 30.000 iz Srpske. Ovo su zvanični podaci, a trend odlaska ljudi iz BiH i Srpske se nastavlja, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da su granice razvijenih zemalja sada otvorene. Odlasci će se nastaviti i zato što imamo izražene ekonomske probleme, pre svega probleme sa zapošljavanjem.

On dodaje i to da nijedna statistika u Srpskoj ne beleži spoljne migracije i da se sve svodi na paušalne procene.

- Mnogi se "razbacuju" podacima. U obzir se uzimaju samo rođeni i umrli, a to nije realna slika.

Predsednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović, za "Novosti", kaže da je demografska slika Srpske problematična, ali da je potrebno tražiti adekvatna rešenja da se ona popravi.

- Negativan prirodni priraštaj i migracije utiču na značaj i ubrzan pad brojnosti stanovništva u poslednje vreme. Republiku Srpsku, ako bi uzeli u obzir samo zvanične podatke, godišnje napusti oko 20.000 ljudi, što je i više nego problematično, a ako nastavimo ovim tempom vrlo brzo ćemo doći na brojku ispod jednog miliona stanovnika, ako već nismo - kaže za "Novosti" Borenović.



ODLAZE NAJPRODUKTIVNIJI

PREMA rečima Steve Pašalića BiH i RS su, kao i ostatak zapadnog Balkana, u demografskoj recesiji.


- U opadanju je broj stanovnika u celom regionu i svoje zemlje napušta najproduktivnije stanovništvo. Nažalost, odlazi i do 25 odsto obrazovanih i mladih ljudi. To se sve odražava na povećanje smrtnosti, jer ostaje starija populacija.



PLATA VIŠE ZA VIŠEČLANE PORODICE

BORENOVIĆ naglašava da Vlada RS ne sprovodi dobru pronatalitetnu politiku i da je, s obzirom da situacija postaje alarmantna, potrebno što pre preduzeti mnogo konkretnije mere.

- Najgore je nečinjenje. Vlada sprovodi politiku koja podrazumeva tek 0,01 odsto budžeta za podršku pronatalitetnoj politici Srpske, a to je premalo. Mi ćemo sprovoditi našu politiku i predlažemo uvođenje materinskog dodatka u iznosu jedne prosečne plate za majke koje su rodile četvoro i više dece. Ako više uložimo u osnovnu jedinicu društva, u porodicu, i pružimo značajniju podršku rađanju, onda možemo očekivati i značajnije poboljšanje demografske slike - izjavio je Borenović.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 16:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Sargas je napisao:
Nisam baš siguran da imaju baš toliko široko otvorene ruke, ali da je bolje i da su uslovi bolji, ne sporim nimalo.
Kome nije teško da digne sidro, nema razloga da ostaje...
Ne znam nikog kome se ostaje, podjela je samo na one sto mogu naci semu i na one sto ne mogu
Mislim imam poznanika koji ce ostati al oni su imali srece il im je imao caca i njima se ne ide, plate radnike po 5 stoji i njima zadovoljno ostane, ali ko nije imao srece il se bojao robije pa je osudjen da radi za njih samo ceka ne bil se sta otvorilo da bjezi
Pocelo se ici i za Slovacku, znaci nema biranja, raji je pun k ovoga i ispaljuju se bilo gdje
Kako nas je kurnuo onaj Santic da sunce tudjeg neba ne grije, kakav pas, ko zna koliko je uzeo para od tadasnje vlasti, tacno bih ga mogao iskopati

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 16:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4071
veljo1981 je napisao:
Kako nas je kurnuo onaj Santic da sunce tudjeg neba ne grije, kakav pas, ko zna koliko je uzeo para od tadasnje vlasti, tacno bih ga mogao iskopati

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Ovo ne ide u bilo kome kontekstu, Santic = pas. Fino bogami Veljo.

Prodo si svoje volove i kola za dzabe ili nizasta, ko ti je krivi(nije licno tebi). Sad kad treba povuc jbg. vuci sam i budi "redi" da te upregnu u tudja kola.
Cuj, najlakse Santica izvuci iz konteksta i okrivit. :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 16:53 
Negdje procitah da bi 80 i kusur njih otislo "vani" ako bi imali sansu, ne znam koliko je to istina, ali ako jeste...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 17:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12645
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Danas sam prvi put obratio paznju na guzvu ispred Slovenackog konzulata, ljudi, pa ja neznam dal je ono onako svaki dan, ali danas tamo nije bilo manje od sto ljudi, pa ono je strasno...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 17:29 
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
ja neznam dal je ono onako svaki dan


da, svaki dan je onako

sta ce ljudi, slovenija blizu, plata manje vise solidna, uredno prijavljeni...d druga otac radi od 2000-te za neku slovensku firmu po njemackoj, kaze covjek sasvim solidna plata, jeste da se radi, ali boze moj


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 30 Avg 2017, 17:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Brale001 je napisao:
veljo1981 je napisao:
Kako nas je kurnuo onaj Santic da sunce tudjeg neba ne grije, kakav pas, ko zna koliko je uzeo para od tadasnje vlasti, tacno bih ga mogao iskopati

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Ovo ne ide u bilo kome kontekstu, Santic = pas. Fino bogami Veljo.

Prodo si svoje volove i kola za dzabe ili nizasta, ko ti je krivi(nije licno tebi). Sad kad treba povuc jbg. vuci sam i budi "redi" da te upregnu u tudja kola.
Cuj, najlakse Santica izvuci iz konteksta i okrivit. :)
Poenta je da su se ovde uvijek pricale bajke a Santic je kako kazu reperi upao u punch, nije trebao pricati bajke pa ne bi

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 60  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs