banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 19:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 60  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 18 Mar 2017, 18:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
http://www.blic.rs/vesti/republika-srps ... da/nqw832k

ALARMANTNO Porodice masovno napuštaju BiH: Prodajom imovine pokazuju kako NE MISLE DA SE VRATE

Borka Budić | 18. 03. 2017 - 11:32h izmena vesti 11:33h
Oko 5.000 porodica iz BiH su prošle godine spakovale kofere i trbuhom za kruhom napustile zemlju.
BiH lane zauvek ostala bez 15.000 građana
Foto: OLIVER WEIKEN / EPA;
BiH lane zauvek ostala bez 15.000 građana
Uzme li se da u proseku svaka porodica, ima tri člana to znači da je BiH lane zauvek ostala bez 15.000 građana pokazalo je istraživanje koje je na terenu provela Unija za održivi povratak i integracije BiH.

Najviše porodica je otišlo sa područja Bijeljine - 2.650 i Zvornika - 2.160, dok su iz Brčkog u inostranstvo odselile 1.358 porodica, a iz Drvara - 1.120.

Trend odlaska porodica zabeležen je i u drugim delovima BiH, a u Sloveniju, Nemačku, Norvešku, Dansku i druge EU zemlje odlaze svi - Srbi, Bošnjaci i Hrvati kojima je zbog hrvatskog državljanstva i pasoša odlazak u EU olakšan.

- Najveći broj odlazaka zabeležen je iz severoistočne Bosne odnosno na području Zvornika, Milića, Bratunca ,Vlasenice, zatim Brčkog, Modriče, Šamca, Broda, kao i Kupresa, Grahova i Glamoča. Alarmatno je što stanovništvo odlazi iz opština u koje su se vratili nakon rata u nadi da će započeti novi život, a sada odlaze kako zbog ekonomskih razloga, tako i zbog toga što se ne osećaju bezbedno i ne vide ovde bolju budućnost za svoju decu - kaže Mirhunisa Zukić, predsednica Unije.

Prema podacima ove Unije od 2013. do 2016. godine BiH je napustilo ukupno 90.000 njenih građana.

U nameri da se što pre domognu inostranstva, građani ističe ona, prodaju sve što imaju od imovine do stoke.

- Bilo je primera da su porodice plaćale 7.000 KM za ilegalan odlazak iz zemlje rizikujući tako da se nađu u velikim problemima i da ih deportuju iz zemlje u koju odu neleglano - navodi Zukićeva.

Demograf Stevo Pašalić kaže da je stanovništvo uvek emigriralo iz BiH, ali da je ova pojava sada postala masovna i alarmantna.

- Ono što zabrinjava je da se više ne odlazi pojedinačno na rad, nego čitave porodice sa decom napuštaju zemlju s namerom da se ne vrate - navodi Pašalić. O tome svedoče brojne škole za strane jezike koje niču kao pečurke posle kiše, a većina ih ima posebne kurseve namenjene deci.

Pašalić naglašava da je odlazak radno sposobnog stanovništva trenutno najveći problem sa kojim se BiH suočava, a o kojem niko ne vodi računa.

- Nažalost mi ćemo vrlo brzo doći u situaciju da ćemo morati da uvozimo radnike, s tim da smo siromašna zemlja i nećemo imati čime da privučemo radnu snagu, kao na primer sada Nemačka - kaže Pašalić.

Smilje zadržalo stanovništvo

U Uniji za održivi povratak i integracije BiH kažu da su primetili da je odlazak stanovništva iz Hercegovine smanjen.

- Razlog za to je što je na tom području došlo do razvoja uzgoja i otkupa smilja koje je mnogim građanima pomoglo da nađu izvor prihoda - navela je Zukićeva.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 09:41 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 15 Apr 2009, 17:34
Postovi: 1155
Lokacija: Canberra
Masovno iseljavanje u Unsko Sanskom kantonu
https://www.klix.ba/biznis/privreda/ise ... /170408090

Dobro je ,ovo ce ubiti svaku nadu muslimanskih politickih i intelektualnih elita da ce jednog dana 5 korpus okupirati BL


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 09:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Šta je dobro? Pa ovako odoše i naši. :(

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 11:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Ja mislim da je grijeh zadržavati ljude bilo koje nacije na ovim prostorima. Ako imaš priliku za boljim i sigurnijim životom idi brate. Ionako narodi ne stvaraju države i nacije već moćnici kako im se prohtije. Nas je neko naselio ovdje (mislim rimsko Carstvo) deset vijekova kasnije naseljavao narode koji su migrirali sa Otomanima. Danas opet eto naseljavaju se ovuda jadnici iz Sirije. Vijekovima uvijek je isto. Šteta samo što ljudi intelektualno evoluiraju u bolje osobe pa bi vjerovatno bilo manje zla.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 11:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
P. S.

Da mi je saznati porijeklo ljudu sa Lauša i Han Kola bio bih neviđeno sretan.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 11:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Selo Devetina kod Laktaša je Ukrajina u malom

Preci današnjih stanovnika Devetine na prostoru Ukrajine odricali imanja i zemljišta i krenuli trbuhom za kruhom na ove prostore, jer im je Austrougarska obećavala bolja zemljišta, parcele, placeve i obradive površine.

“Nažalost, obećanja se nisu ispunila, došli su, dobili su pretežno šumovita zemljišta koja su najprije morali krčiti i ona je to bio dug i mukotrpan posao da uspiju sebi obezbjediti osnovnu potrebnu parcelu gdje su gradili svoje prve kućice, pa poslije toga trudili su se da oforme neki svoj socijalni i religijski život”, rekao je paroh.

http://www.banjaluka.com/aktuelno/2017/ ... alom-foto/

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 16:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Ma, tako i jest. Nekako se to sve katastrofično posmatra, čak sam i ja jedno vrijeme na to tako gledala. Ali, u suštini, jedan je život i čovjek ga treba živjeti po svojim mjerilima. Mnogo je lakše kad svoja mjerila utvrdiš :wink:

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 17:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
Mislis da je samo dovoljno utvrdit mjerilo i sve rijeseno il ima tu jos nesto osim tih tvojih mjerila?

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 18:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Je8o te led pa odeš u Grac ne moraš njemački u kafani pričati :-? naši rade na sve strane.... :roll:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 18:28 
Sto vrtis ocima?

Otisli ljudi gdje im valja, ne vidim problem...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 18:29 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ironija Milane, ironija....uskoro će na ulazu u Grac ispod naziva Graz pisati Gradec....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 18:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9216
Nekako ne vjerujem u to. A i šta fali, i umjesto Konstantinopolja piše Istambul pa nikome ne iskače kenjara zbog toga.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 18:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ne kontaš, U KuK monarhiji za Grac je u Hr-Srb-Slo jezičkim prepiskama korišten naziv Gradec, Klagenfurt-Celovec, Malfancone-Tržič. Na to sam ukazivao, biće naših skoro ko domorodaca.

Eh da, kako skontati naše gore listove po Ojsterajhu osim po simbolima za retrovizorom? Jedino oni prelaze ulice na crvenom i van pješačkom i ne staju na pješačke i po ulicama kad prelaziš :) Nisu moje riječi tako sam čuo.... :evil3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 19:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
nepokoreni je napisao:

? Jedino oni prelaze ulice na crvenom i van pješačkom i ne staju na pješačke i po ulicama kad prelaziš :) Nisu moje riječi tako sam čuo.... :evil3:



Lose si cuo :)

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 19:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Nemam pojma samo prenosim priču što sam juče čuo :)

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 20:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
nepokoreni je napisao:

Eh da, kako skontati naše gore listove po Ojsterajhu osim po simbolima za retrovizorom?

Po suzama nostalgije za domovinom, koje brišu evrićima?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 20:18 
Polako omladino, neko je otisao jer mu je puna stvar ove kvazi drzave, a neko jer voli evrice...ne trpajte sve u isti kos...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 09 Apr 2017, 20:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
StigoStriko je napisao:
Mislis da je samo dovoljno utvrdit mjerilo i sve rijeseno il ima tu jos nesto osim tih tvojih mjerila?

Ja ne kontam sta sam pogresno napisala, stvarno. Rekoh da je svako razlicit, skontaju ljudi sta im odgovara/ne odgovara, hoce li se seliti/nece i rade na tom da se to ostvari. Zato sam rekla da se utvrde sopstvena mjerila. Kao sto Milan rece, trpati sve u isti kos ili generalizovati bilo za seliti se ili ne seliti se je meni bezveze.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 16 Apr 2017, 21:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Danas prolazim pored mog marketa, pravo se iznenadim sto radi, kontam bice samo onaj salter kao ponoci, ali ipak sve radi uprkos prazniku.

I unutra je neki valjda sefic, srece rodjaka poznanika i komentarisu kako se danas radi, kako ide posao, onako posprdno na racun radnika, zakljuci sefic razgovor sa "ma dobro sam ja njih upregnuo, prosle godine mi se zalili, sad cute ko zaliveni i rade kao navijeni." Nasmijase se ha ha ha, to se valjda racuna kao uspjeh...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 17 Apr 2017, 13:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Regija staraca: BiH, Hrvatsku i Srbiju prošle godine napustilo 200 tisuća mladih

U BiH je prirodni priraštaj u 2016. godini manji za 4.600 stanovnika, s tim da je Federacija imala blagi priraštaj od jedva 800 stanovnika, dok je Republika Srpska bilježila negativan trend s 3,8 tisuća stanovnika manje u prošloj godini.

http://www.vecernji.ba/regija-staraca-s ... ih-1141643

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 60  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs