banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 01:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 60  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 03 Jul 2017, 19:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Нова Варош je napisao:

властима се јебе, нек иде сиротиња, сиротиња не може ништа промјенити, врзино коло.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jul 2017, 06:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Nezaposleni iz BiH se zaposlili u inostranstvu


Foto: Ilustracija | Nezaposleni iz BiH se zaposlili u inostranstvu Renata Kasagić

12.07.2017 07:00 BANJALUKA - Iako prema preliminarnim rezultatima ankete o radnoj snazi sprovedene u BiH postotak nezaposlenih opada iz godine u godinu, ekonomski analitičari smatraju da je stvarna slika drugačija - bh. stanovništvo se ne zapošljava u domaćim firmama, već "vani".

Sadržaj ovog članka kopiran je sa portala Nezavisnih novina, a original se nalazi na linku:

http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... tvu/434166

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 12 Jul 2017, 09:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Evo malo za komšiluk. I šire. Nas još nema.

http://ec.europa.eu/eurostat/documents/ ... 495daabdab

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 18 Jul 2017, 20:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Srpsku napustilo 260 000 ljudi

Republiku Srpsku je u poslijeratnom periodu napustilo između 200. 000 i 260. 000 stanovnika, a ovo područje je ostalo bez reproduktivno i radno najsposobnijeg stanovništva. Od 64 opštine i gradova u RS, samo jedna je imala pozitivan prirodni priraštaj i u pitanju je Banja Luka.

Vijesti Republika Srpska Ponedjeljak, 17.07.2017. | 13:03

Upozorili su na ovo danas predstavnici Sindikata obrazovanja RS i demografi koji su izrazili nezadovoljstvo najavom Ministarstva prosvjete i kulture RS da će najmanje 89 škola u RS promijeniti svoj status, a neke bi trebalo i da se zatvore.

Razlog je sve manji broj učenika koji se upisuju u škole u RS, a ove godine je po prvi put upisano manje od 10.000 prvačića. U neke škole u prve razrede nije upisano nijedno dijete.

Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja RS je podvukao da nijedan radnik u prosvjeti ne smije ostati bez posla.

- Demografski sunovrat nije samo problem ministarstva prosvjete, nego svih segmenata ovog društva. Međutim, sindikat će se boriti za svako radno mjesto, da se nađe posao za svakoga. Ovog trenutka mi nemamo podatak koliko bi ljudi moglo ostati bez posla. Smatramo da je sve ovo trebalo uraditi puno ranije, da se ljudi pripreme i da znaju šta ih čeka od 1. septembra – istakao je Gnjatić.

Demograf Aleksandar Čavić je ocijenio da se RS već duže suočava sa manifestacijom nepostojanja pronatalitetne politike, a što se vidi kroz negativan prirodni priraštaj.

- Posljednje godine, za koju postoje obrađeni zvanični statistički podaci, RS je u razlici između umrlih i rođenih, ostala bez 5.702 stanovnika. Od svih lokalnih zajednica u RS samo jedna je imala pozitivan prirodni priraštaj. To je Banja Luka, međutim, i to je više na nivou statističke greške - kazao je Čavić

On je poručio i da bi, u slučaju da se pronatalitna politika počela da se provodi onda kada su stručnjaci prije 20 godina počeli upozoravati na negativne tendencije, danas slika bila drugačija.

Dimitrije Ćeranić, član Republičkog odbora sindikata obrazovanja RS je poručio da treba izgraditi okruženje u kojem će ljudi biti sigurni, te da je to jedan od osnovnih pokretača rađanja djece.

- Promjenom statusa škola i gašenjem nekim, se govori o navodnim uštedama od oko pet miliona KM na godišnjem nivou. U šta će Vlada RS to uložiti? Da li u natalitet i hoće li to povećati broj djece – upitao je Ćeranić.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 18 Jul 2017, 21:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Povecanje nataliteta najvise zavisi od dostupnosti struje
Jer da se odjeca i sudje peru rucno i da se ne moze izlaziti dokasno plus blejanje na facebook.u plus net shopping bila bi druga slika
Ostali faktori su dostupnost kondoma,dostupnost abortusa/plasticne operacije (ista klinika) zabrana izlaznih viza (sssr i saudijska arabija kontrolisu to) drustveni stav prema polnom nasilju,i naravno potrosacki krediti
Takodje ne smiju se davati vakcine,skupocjeni lijekovi,kao ni organizovanje humanitarnih akcija
I naravno religijske vodje moraju utuviti zenama (pa i muzevima) da razvod je greh
A drzava da potencira darvinovu tezu prirodne selekcije i 'snaga je u broju'
Ne moze ici razvoj industrije (materijalno blagostanje) i natalitet,za porast nataliteta zemlja mora u de-growth i da bude kao 1930e (bez traktora naravno)

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 18 Jul 2017, 21:27 
Slika


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 19 Jul 2017, 06:56 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Radno sposobni masovno odlaze

Uroš Vukić 19.07.2017 07:05 BANJALUKA - U posljednjih deset godina Republika Srpska ostala je bez 97.000 radno sposobnih ljudi, a prema određenim projekcijama, u narednih šest godina broj radno sposobnih stanovnika će se smanjiti za još 59.000 i to sa 867.000 na 808.000. Ovo se, između ostalog, navodi u Analizi o projekcijama tržišta rada u Republici Srpskoj 2017-2021, koja je izrađena uz tehničku podršku projekta "Podrška socijalnim partnerima u socijalnom dijalogu". U analizi se navodi da se posljedice negativnog prirodnog priraštaja naročito vide kod lica mlađih od 15 godina, gdje je zabilježen veliki pad i to sa 205.000, koliko ih je bilo u 2006. godini, na 135.000 u 2015. godini, što je smanjenje za 70.000 djece. "Na bazi naše projekcije broja djece do 15 godina u Republici Srpskoj, možemo reći da je skoro alarmantan podatak da će se broj djece u tom uzrastu smanjiti za dodatnih 34.000 do 2021. godine. Razlog za ovo je prije svega negativan prirodni priraštaj, ali i migracije", navodi se u analizi koju je potpisao Stevo Pucar, profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci. Ono što posebno zabrinjava jeste broj onih koji se iseljavaju iz BiH i taj broj iz godine u godinu raste. Prema procjenama stručnjaka baziranim na podacima Eurostata, od 2017. do 2021. godine BiH će napustiti oko 140.000 ljudi. Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, kaže da je problem nedostatka radne snage i ljudi veliki, ali da ne treba pretjerivati. "U analizi su korišteni zvanični podaci i sigurno je problem veliki. Treba tražiti način da se to zaustavi, jer imaćemo ogromnih problema u budućnosti sa radnom snagom. Ljudi odlaze masovno, a mi ni platama ne možemo konkurisati zemljama razvijene Evrope, kojoj takođe trebaju radnici", rekao je Škrebić. I pored sumornih demografskih podataka u 2016. godini, kako se navodi u analizi, značajno je porasla zaposlenost i to zbog snažnog rasta prerađivačke industrije, posebno one izvozno orijentisane. "Projekcija govore da će, čak i u uslovima smanjenja broja radno sposobnog stanovništva, tražnja za radnom snagom nastaviti da raste. Broj radnih mjesta će sa 257.000 u 2016. porasti na oko 268.000 u 2021. godini, što je razlika od oko 11.000 novih radnih mjesta", navodi se u analizi. Analiza je pokazala i pojedine manjkavosti u strukturi zaposlenih pa je tako konstatovano da oko 37 odsto ukupno zaposlenih ljudi radi u javnom sektoru, što diktira visoku javnu potrošnju, koja se, opet, negativno reflektuje na privatni sektor. Jedan od nepovoljnih podataka je i taj što je skoro 50 odsto zaposlenih locirano u pet velikih gradova, a ostalih 50 odsto u ostalim opštinama u RS.
Sadržaj ovog članka kopiran je sa portala Nezavisnih novina, a original se nalazi na linku:


http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... aze/435108



Kako biste uvijek bili informisani posjetite Nezavisne novine. Svakodnevno imaju najnovije vijesti iz države, regiona i svijeta. Nezavisne novine su 24 sata sa Vama, a vijesti na njihovom portalu su provjerene, pouzdane, brze, tačne, istinite i jasne.

Takođe, na portalu http://www.nezavisne.com možete pročitati vijesti iz ekonomije, sporta, nauke, tehnologije i kulture, kao i dnevni horoskop. Možete prelistati male oglase, potražiti i oglas za posao, a dostupna je i kursna lista koja je svakodnevno ažurirana.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 21:56 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
KO ĆE OSTATI? Iz Srpske BEŽE I SREDNJOŠKOLCI, odlikaši ali i buduće zanatlije

Milkica Milojević | 25. 07. 2017 - 19:58h
Odlikaši iz Republike Srpske gimnazije i koledže završavaju u Beogradu, ali i u Austriji, Kini, Indiji i Kanadi, kako bi se na vreme izborili za svoje mesto u svetu.

Foto: Shutterstock
Sedamdesetih godina prošlog veka u inostranstvo su odlazili radnici gastarbajteri, devedestih su njihovim putem krenuli medicinske sestre i studenti.

Danas đaci već u tinejdžerskom dobu odlaze iz Srpske da bi stekli što bolju startnu poziciju za dalje školovanje ili zapošljavanje u inostranstvu. Potiču iz porodica u kojima se ceni rad i znanje, iako su njihovi roditelji različitih zanimanja: od vozača do univerzitetskih profesora.

Stipendije

Roditelji Maše Maksimović (15), šahovske šampionke i sjajne matematičarke i fizičarke, inženjeri su elektrotehnike. Maša je prošle jeseni upisala Matematičku gimnaziju u Beogradu, gde pohađa elitno mentorsko odeljenje sa samo pet đaka. Nedavno je osvojila treće mesto na državnom takmičenju Srbije u fizici.

- Želim da se školujem širom sveta, da steknem najbolje obrazovanje i vratim se u svoju zemlju – rekla je Maša.

Maša Maksimović
Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Maša Maksimović
Njena majka Dragana kaže da je još rano za takve odluke i da je za sada najvažnije da Maša stekne vrhunsko obrazovanje u školi, koja je podstiče da uz znanje razvija i samostalnost, kreativnost i radne navike.

- Ne kažem da naše škole nisu dobre, ali Matematička gimnazija je nešto posebno. Dovoljno je reći da je prošle godine Univerzitet u Kembridžu, od ukupno pet stipendija za đake iz celog sveta, tri dodelio maturantima ove beogradske škole - kaže Dragana Maksimović.

Odlikaši iz Srpske na školovanje u inostranstvo najčešće odlaze u Koledže ujedinjenog sveta, koji svake godine nude četiri do šest stipendija za đake koji su završili drugi razred srednje škole.

Posao uz školovanje

Tako se pre pet godina Milica Gligić iz Srebrenice, kao 16-ogodišnja devojčica, izborila za punu stipendiju na Koledžu Pirson u Kanadi.

Milica potiče iz skromne radničke porodice sa troje dece, a uz školovanje radi različite poslove od podučavanja do konobarisanja.

Pročitajte još:
ŽELI DA STIGNE NA HARVARD Milica iz Srebrenice vrednim radom finansira svoje školovanje širom sveta
Danas privodi kraju studije društvenih nauka na Njujork Univerzitetu, a do sada se, uz stipendije, školovala u Kini, Nemačkoj i Argentini.

- Moj krajnji cilj je master studij prava na Harvardu – rekla je Milica za “EuroBlic” prošlog leta, kada je za raspust doputovala kući.

Voli rodni kraj, ali je pitanje da li će se vratiti da živi u RS.

Njenim putem su krenuli i Dragan Kantar (18) iz Prijedora, koji je ovog proleća maturirao na Koledžu ujedinjenog sveta u Kini, te Banjalučanin Pavle Koljančić (19), koji je stekao diplomu Koledža Mahindra u Indiji.

Dragan Kantar sa prijateljima u Kini
Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Dragan Kantar sa prijateljima u Kini
Igrice sa matematikom

Ove godine za stipendiju na Koledžu ujedinjenog sveta Čangšu u Kini izborio se Marko Vejnović (17), talentovani matematičar i inovator iz Banjaluke.

Još u OŠ „Jovan Cvijić“ profesori su primetili da ovog dečaka, uz izuzetno znanje, odlikuje i neobična kreativnost. Marko je od malih nogu od matematičkih problema pravio igrice, pa čak i viceve na srpskom i engleskom.

- Koledži ujedinjenog sveta nude ne samo odlično obrazovanje, fokusirano na pojedine predmete, koje otvara priliku za studiranje na najboljim univerzitetima u inostranstvu, nego i pozitivan, otvoren pogled na svet – kaže Marko.

Marko Vejnović
Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Marko Vejnović
Na pitanje da li namerava da se vrati u Srpsku, odgovara da priče o mladim obrazovanim ljudima koji se vraćaju u svoju zemlju da pomognu svom narodu „zvuče romantično“, ali da je „realnost nešto sasvim drugo“.

Irhad Strika iz Nacionalnog komiteta Koledža ujedinjenog sveta za BiH kaže da su najbolji đaci nezadovoljni obrazovnim sistemom u BiH, ali da ne odlaze samo zbog toga, nego i zato što su radoznali i otvoreni prema svetu, pa tragaju za boljim prilikama i uzbudljivim iskustvima.

U Beč na zanat

Da u inostranstvo, već u đačkom dobu, ne odlaze samo talentovani matematičari, budući programeri i harvardski advokati, pokazuje i primer Banjalučanina Siniše Đurića (20), koji je u Beču završio srednju zanatsku školu, te je odmah nakon mature dobio posao u austrijskoj metropoli.

– Otišao je sa 16 godina i ponovio prvi razred, jer mu nisu priznali to što ga je završio u Prijedoru. Ipak, na kraju se sve isplatilo. Danas je svoj čovek – kaže Sinišin otac Stojan.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 21:58 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
kad citam ove tvoje copy-paste,jedino osjecanje poslije procitanog je da bi bilo mnogo bolje da smo svi mrtvi,nego sto smo zivi :( :(

je li ti to cilj?

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 21:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Sve više opustelih semberskih sela: Trostruko ih više umre nego što se rodi

S.R. Mrkonjić | 25. 07. 2017 - 22:25h
U bijeljinskom selu Osojićevu u toku poslednje tri godine rođena je samo jedna beba.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 22:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Schlager je napisao:
kad citam ove tvoje copy-paste,jedino osjecanje poslije procitanog je da bi bilo mnogo bolje da smo svi mrtvi,nego sto smo zivi :( :(

je li ti to cilj?


Upalis RTRS i onda gledas Dodikove bajke :)

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 22:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9296
Slager, imas pivu od mene kad te vidim! Koliko sam upratio ti si prvi kojem je ovaj nesto odgovorio.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 22:07 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
8)

vazi drugar :D

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 22:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ovo treba obiljeziti crvenim slovom u forumskom kalendaru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 22:43 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
sad ozb...i ja sam doskora pushio ovu pricu kako ce se sistem urusiti sam od sebe,kako nece biti za plate,penzije,invalidnine....kako slijedi vrelo proljece sa socijalnim nemirima...pa vrela jesen...pa kad ne bude ni vrele jeseni,onda opet slijedi sledece vrelo proljece...slijedi moj q :(
bio sam lani na onom nasem mitingu SZP u parku,i NIJEDNOG banjalucanina nisam prepoznao osim nas stranackih aktivista :(
al dobro...kontam nece ljudi da se eksponiraju...to je ono nase "samo nek ne puca"..ili "sin mi radi u nekom javnom preduzecu,instituciji,agenciji...snaha...surnaja...zet"...ok...

tad sam mislio da je to taj nas podanicki mentalitet koji je ostao u genima nakon 500 g turaka....gdje je mnogo lakse lajat kako nista ne valja u kafani...na Slavi....al kad treba doc u park,neka....nek ide neko drugi....

al svaku iluziju sam izgubio kad mi je na kafi,moj kolega iz stranke,inace,jako ugledni ekonomista, u nasem stranackom resornom odboru za ekonomiju, objasnio,da je struktura duga takva da se sada svake godine vise vrati nego sto se zaduzi!

korisnik,mozes li demantovat ovog mog kolegu kome vjerujem...on mi je empirijski to dokazivao,mozes li i ti dokazat suprotno?

i drugo, da bi doslo do bilo kakve promjene vlasti,moramo i mi ponuditi nesto...ili bar procesuirati tamo gdje imamo poluge...inace ce nam ovaj ulazak u vlast na nivou BH biti samo kontraproduktivan...jedan veliki autogol!!

lajali...pricali...obecavali...preuzeli Ministarstvo bezbjednosti...SIPA.....i sisali motku 4 godine,uhljebljavajuci stotinjak ljudi :( :(

kazu problem je tuzilastvo....Salihovic...eto,sad ni njega nema....aj da vidimo...bilo sta!!

od price samo kako oni ne valjaju,nema nista...

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 23:29 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Čisto sumnjam da se dugovi vraćaju, budući da smo se zadužili kod MMFa za penzije i da nam radnici u bolnicama nemaju zdravstveno osiguranje...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 23:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Houston, we have a REPLY!

Ne brini se Slageru, nece ti ovaj dvaput.odgovoriti :lol:

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 25 Jul 2017, 23:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ja bih stvarno volio da griješim...
Iako nemam nikakve studije naše ekonomije ili nešto, jednostavno ne mogu da vjerujem da imamo održivu ekonomiju...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 26 Jul 2017, 01:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5785
Lokacija: Banja Luka
Naš ukupni dug je oko 5.3 milijarde, a ove godine vraćamo preko 900 miliona na kredite. Lako je izračunati koliko nam treba da vratimo sve kredite, a da se ne zadužujemo ponovo...

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 26 Jul 2017, 08:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Uobicajene nuspojave
Spoiler:
BANJALUKA, SARAJEVO - U posljednje vrijeme sve više muškaraca u BiH vrši provjeru očinstva i pred smrt, a od ukupnog broja podnesenih zahtjeva u čak 30 odsto slučajeva utvrdi se da podnosilac zahtjeva nije biološki otac djeteta, pokazala su DNK testiranja.

"Česta kategorija su muškarci starije dobi koji u poznim godinama provjeravaju očinstvo prema svojoj zakonitoj djeci. Nerijetko zahtjev podnose i muškarci koji su zaposleni u inostranstvu, a majke djece su državljanke BiH", kaže Zoran Obradović, rukovodilac DNK laboratorije Zavoda za sudsku medicinu RS.

Prema njegovim riječima, razlog provjere očinstva u poznim godinama su obično svađe između supružnika koje rezultiraju ovim zahtjevom. Naglašava da do sada nije bilo negativnih rezultata u ovim slučajevima.

Dodaje da godišnje pristigne između 60 i 70 sudskih i privatnih zahtjeva za provjeru očinstva,a 30 odsto rezultata bude negativno i utvrdi se da svaki treći nije pretpostavljeni biološki otac djeteta.

Obradović kaže da, kada su u pitanju sudski zahtjevi, uglavnom se radi o utvrđivanju očinstva na zahtjev majke ili o osporavanju očinstva na zahtjev oca djeteta koji je upisan u rodni list kao biološki otac.

Dodaje da u okviru DNK laboratorije Zavoda za sudsku medicinu RS postoji mogućnost postmortalnog utvrđivanja očinstva,gdje se utvrđuje očinstvo preminulih osoba, ali da se to vrši isključivo na osnovu sudskog naloga.

U Institutu za genetičke resurse i biotehnologiju, čije je sjedište u Sarajevu, godišnje bude podneseno do 100 zahtjeva za testiranje očinstva,a, kako kažu, svaki peti rezultat bude negativan.

Jasmina Hindija-Čakar, šef laboratorije za forenzičku genetiku u tom institutu, pojasnila je da zahtjevi mogu biti privatnog karaktera ili po nalogu suda.

"Pored velikog broja privatnih zahtjeva i sudovi iz cijele BiH dostavljaju nam rješenja za utvrđivanje očinstva", naglasila je Hindija-Čakar.

Dodala je da zahtjeve najčešće podnose muškarci, potencijalni biološki očevi, ali i djeca koja žele provjeriti očinstvo.

Osim provjere očinstva,kako kaže, dobijaju i zahtjeve za utvrđivanje majčinstva i drugostepenog srodstva.

"Nerijetko dobijamo i zahtjeve za utvrđivanje majčinstva ili čak drugostepenog srodstva: brat - sestra, djed/baka - unuk/unuka, tetka/stric/ujak - nećak/nećakinja", rekla je Hindija-Čakar.

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 60  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs