banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 13:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 60  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 19:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
"Ostaćemo zemlja bez ljudi"

Javna potrošnja i nerazvijen realni sektor doveli su do toga da iz dana u dan ostajemo bez građana, pa ne čudi upozorenje MMF-a, kažu Slaviša Raković i Damir Miljević

Vijesti Bosna i Hercegovina Utorak, 20.02.2018. | 12:00

Zbog rapidnog iseljavanja stanovništva iz BiH u pregledu po stand-by aranžmanu, Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio je stopu ekonomskog rasta u BiH za 2018. godinu s 3,5 na 3,2 posto. Bosna i Hercegovina je po iseljavanju druga u okruženju odmah nakon Makedonije. U izvještaju se podvlači da se nova radna mjesta otvaraju u nedovoljnom broju, a odlazak ljudi smanjuje potencijal bh. ekonomije.

Naša realnost

- Usporavanje rasta produktivnosti od nastupanja globalne ekonomske krize i kontinuirano iseljavanje, naročito mladih i obrazovanih – uzrokovano, velikim dijelom, ograničenim mogućnostima zapošljavanja u domovini – utiču na ekonomski potencijal zemlje. Demografsko osipanje na tržištu rada predstavlja stvarnu prijetnju dugoročnim perspektivama rasta u BiH, podvlače u ovoj međunarodnoj finansijskoj instituciji.

Pojašnjavaju i da niska stopa rađanja, uz visoku stopu emigracije mladih i obrazovanih stvara pritisak na tržište rada i smanjuje potencijal bh. ekonomije.

No, ni ovo ni ranija slična upozorenja do sada nisu bila razlog da bilo koji od nivoa vlasti u BiH napravi analizu o broju radno-sposobnog stanovništva koje je zemlju napustilo niti utvrdi njihovu obrazovnu strukturu. I dok ekonomisti kažu da je vrijeme za paljenje alarma, vlasti u RS i dalje nastoje problematiku odlaska radne snage relativizirati. Tako je predsjednik RS Milorad Dodik izjavio da sumnja u izvještaj MMF-a.

Slaviša Raković, član ekonomskog tima SDS-a, kaže da su procjene MMF-a o snižavanju stope ekonomskog rasta očekivane. - Odliv radno sposobnog stanovništva samo je jedan segment tog problema. Kada se tome doda javna potrošnja i nerazvijen realni sektor, onda smo tu gdje jesmo, odnosno kada se sve to ukrsti, onda je neperspektivnost naša realnost, kazao je Raković.

Za izlaz iz ove situacije, ističe, “lijek postoji”.

- Imamo puno pozitivnih primjera na koje se možemo ugledati, država čiji primjer možemo slijediti. Ali, za to je potrebna politička volja, a ova vlast je nema, zaključio je Raković.

Ekonomista Damir Miljević u izjavi za Oslobođenje kaže da su procjene MMF-a očekivane.

- Mi u ovom trenutku, kada je u pitanju BiH, pa time i RS, ne govorimo o ekonomskim migracijama, nego doslovno evakuaciji stanovništva koja je poprimila razmjere epidemije. I to će imati, odnosno to već ima ozbiljne reperkusije po bilo kakav ekonomski napredak. Jer odlaze najbolji zanatlije, ljekari, IT stručnjaci, mladi ljudi. Situacija je takva da je vrijeme za paljenje alarma, istakao je Miljević.

Plate i politike

Komentarišući izjave čelnih ljudi RS, podvukao je da se od njih i nije moglo očekivati ništa drugo nego “političke floskule”, jer nemaju odgovor kako stati ukraj talasu ekonomskih migracija.

- Ja sam u više navrata ukazivao da je ovo što se dešava samo posljedica 20 godina politike koja je pravila sistem vladavine i vlasti, zanemarujući pritom građane i njihove interese. Danas nemamo funkcionalan sistem vlasti, a ostajemo iz dana u dan bez građana. I da se ovaj trend zaustavi, treba poduzimati mjere koje bi mogle dati rezultate tek za dvije godine, dodao je.

Prvi korak, smatra, bio bi rasterećenje plata, što bi moglo barem neke od građana navesti da ne razmišljaju o odlasku. A za ostale mjere, zaključio je, treba mijenjati politike, jer u protivnom, ostaćemo zemlja bez ljudi.

(Oslobodjenje)

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 19:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
filozof sa vrbasa je napisao:
Ne znam brle, kad pogledam jabuku dobijenu intezivno i ekstenzivno, iako ne volim jabuku, ova ekstenzivna tako jadno izgleda.

Kod mene u Nevesinju raste ljeska, to su citave sume, ali sam gledao jednu emisiju gdje cova koji to uzgaja, odrzava ih kao vocke, razmaci izmedju stabala, a ona opet ostrigana kao kakva jabuka. Kod mene jos se gleda narodno vjerovanje ako zagrmi na svetog Iliju plod propada. I zaista tako bude, bude ploda, a onda onako zelen sav istrune.


Ehh file kako to jabuka moze jadno da izgleda?
Ta tvoja sto kazes da je sva nikakva je prirodna, zdrava nije ubijena prskanjem pa kad zagrizes ona malo kisi i crv polako izmigolji ....imas i voce i meso!!! :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 19:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sitna, puna fleka, nepravilnog izgleda, ove tretirane izgledaju presavrseno.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 20:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
filozof sa vrbasa je napisao:
Sitna, puna fleka, nepravilnog izgleda, ove tretirane izgledaju presavrseno.


Da cakle se i sjajte samo tako....a jesi gledo poslije jela u ogledalu usi? :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 20:52 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1080
The_new_Statesman je napisao:
Last December je napisao:
To stoji. Ali koliko je moguće takvih malih biznisa imati da bi bilo osnovano ulagati u infrastrukturu sela. Koliko je moguće imati malih biznisa zasnovanih na znanju na selu. Opet tu govorimo o modernim selima na kojima je inteligencija. Govorimo o društvu koje ima kritičan broj ovakvih malih binisa i kritičan broj inteligentnih ljudi koji mogu da kreiraju takvu ekonomiju. Meni je to nerealno u uslovima kakve danas imamo, gdje je prosječan IQ manji od 75. Takvo stanovništvo može samo da se bavi primanjem socijale i životarenjem u visokoautomatizovanoj privredi.

Jedini poravdan razlog ulaganja u seosku infrastrukturu je intenzivno iskorištavanja površina. Sve ostalo je hipsterki vlažni san.


Iskreno, nadam se da se ti nista ne pitas ni u svojoj kuci, a kamoli u drustvu.

Najozbiljnije ovo mislim.


Ne razumijem koji ste pojašili čovjeka kad je iznio realno stanje?
Manje više većina umnog svijeta je nagulila u grad, a većina iz grada vani, dalje.
Kako nam je prosjek 90 u BIH, sasvim je opravdano očekivati raspored - grad 100, selo 80.

Bez inteligencije nema ni novih biznis ideja i modela, ni napretka bilo u intenzivnoj ili ekstenzivnoj proizvodnji, u bilo kojoj pori društva - pogledajte afričke zemlje u kojima je mahom IQ smiješno nizak, i njihov napredak i razvoj, pa pogledajte ostatak distribucije - kina i japan izuzetno visok = izuzetan razvoj.

To što vas par sa malo više klikera uspije nešto napraviti na selu, ne čini taj model održivim, pola ne samo sela nego naselja i opština nema osnovnu infrastrukturu koja bi podržala dovoljan kvalitet života koji bi ljude vratio selu, da ne pominjemo ostale sadržaje.

Jedan od ključeva je u tome što imaš državu/upravljački sistem kojeg zabole patka za održivost i boljitak i gdje ne postoji apsolutno nikakva odgovornost za neefikasnost, neispunjavanje obaveza i normi, ili za greške i nanošenje štete, i u kojoj samo postoji ugradnja i muljanje, tako da kao proizvodjač bilo čega, uglavnom samo nagrabusiš.
U uslovima ovog sistema, ni intenzivno ne može da se održi, a ni ekstenzivno, tačnije, ne mogu donijeti napredak jer su same premise u kojima se priča odvija naopake (nedovoljni podsticaji, uvozni lobiji, zastarjelost tehnologije itd...). Jedino ostaje opcija strani kapital bez uplitanja države, izrabljivanje jeftine radne snage, nažalost za bolje ispada i nismo.

To da će poneko od ekstenzivne pp moći da se batrga i preživljava, pa i namakne nešto kapitala, ne vodi ostatak zemlje u napredak, jer je akumulacija kapitala koji bi dalje radjao napredak, bolno spora i izolovana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 21:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
zidarR je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Last December je napisao:
To stoji. Ali koliko je moguće takvih malih biznisa imati da bi bilo osnovano ulagati u infrastrukturu sela. Koliko je moguće imati malih biznisa zasnovanih na znanju na selu. Opet tu govorimo o modernim selima na kojima je inteligencija. Govorimo o društvu koje ima kritičan broj ovakvih malih binisa i kritičan broj inteligentnih ljudi koji mogu da kreiraju takvu ekonomiju. Meni je to nerealno u uslovima kakve danas imamo, gdje je prosječan IQ manji od 75. Takvo stanovništvo može samo da se bavi primanjem socijale i životarenjem u visokoautomatizovanoj privredi.

Jedini poravdan razlog ulaganja u seosku infrastrukturu je intenzivno iskorištavanja površina. Sve ostalo je hipsterki vlažni san.


Iskreno, nadam se da se ti nista ne pitas ni u svojoj kuci, a kamoli u drustvu.

Najozbiljnije ovo mislim.


Bez inteligencije nema ni novih biznis ideja i modela, ni napretka bilo u intenzivnoj ili ekstenzivnoj proizvodnji, u bilo kojoj pori društva - pogledajte afričke zemlje u kojima je mahom IQ smiješno nizak, i njihov napredak i razvoj, pa pogledajte ostatak distribucije - kina i japan izuzetno visok = izuzetan razvoj.

.

Zidar jel ti nas oces da utuces? :)

Ovo sve govori kroz koju prizmu gledas inteligenciju , napredak i razvoj.
Btw Hitler je imao daleko veci IQ od Mandele tako da tvoj model inteligencije i njen uticaj na napredak i razvoj ima osnova i drzi.!!!
Cuj nizak IQ ..cccc. :roll:

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 21:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Koji je model održiv???
Dodik je nakon sastanka sa udruženjima poljop. na sva zvona najavio ovogodišnja ulaganja u sela i ruralna područja.....ne u poljoprivredu već upravo u infrastrukturu.
Obećao je dovoljne podsticaje svim granama polj.....obećao je eliminaciju zastarjelih radnih mašina raznim podsticajima pri kupovini novih...
Po tvojoj priči to bi bilo dovoljno za procvat sela i poljoprivrede.?
Da bi bilo jasnije:
Ne treba neki naročit IQ za običnog robnog polj. proizvođača....ako nije ovladao tehnikama u toj oblasti džaba mu sve a velika većina (ovo odgovorno tvrdim,barem za ravničarski kraj) po mnogim znanima može se porediti sa bilo kojim seljakom iz zap.Evrope.Ne treba ON uvoditi nikakve inovacije iz svoje glave kad mu je sve na tacni...internet,sajmovi +razna predavanja van sezone i u sezoni...ogledna polja i sl.
Više mozganja tzreba u ekstenzivnoj poljoprivredi,više visprenosti i kvalitetnih poznanstava.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Poslednji put menjao Čiča iz Rogače dana 21 Feb 2018, 21:29, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 21:23 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1080
Brale šta je tu pogresno, ili slučajno eto najnaprednije zemlje na rukovodeće pozicije stavljaju najumnije i najiskusnije iz svojih redova, i nismo li evoluirali i dotjerali dovde zahvaljujući intelogenciji?

Čiča - rekao sam da u ovom vremenu neodgovornosti za bilo sta, nepostojanja kontrola i zakona, , korumpiranosti i muljaze 95% populacije, nijedan model nije odrziv. U normalnim zemljama svi su odrzivi i imaju svoje mjesto i ulogu u vremenu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 21:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
zidarR je napisao:
Čiča - rekao sam da u ovom vremenu neodgovornosti za bilo sta, nepostojanja kontrola i zakona, , korumpiranosti i muljaze 95% populacije, nijedan model nije odrziv. U normalnim zemljama svi su odrzivi i imaju svoje mjesto i ulogu u vremenu

jbg,meni je zaparalo oko ovo tvoje....samo ne znam da li je to konstatacija ili lijek za trenutno stanje,vjerovatno sam pogrešno protumačio.

Citiraj:
Jedino ostaje opcija strani kapital bez uplitanja države,

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 21:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Zidar, zasto da ne?
Nije neka posbna intelektualna sposobnost pobrojati nekoliko trenutnih cinjenica.
Malo je zajebanije na osnovu tih cinjenica, ali i tudjih pozitivnih i negativnih iskustava, shvatiti sta je ispravno dalje raditi.

Evo, nedavno sam shvatio da firma iz Hong Konga koristi moje intelektualno vlasnistvo iz Dovica u svrhu promocije vlastitih proizvoda.
Kako se borimo za isto trziste, to bi bio problem. Pogotovo sto su oni na prvo gledanje 20 procenata jeftiniji.

A ja to vidim kao prednost koju cu pokusati dobro iskoristiti.

Btw. da sa sela sam. Da, nisam nesto prepametan. Da, na selu, ali i u gradu ima daleko bistrije i intiligentnije djece od nas svih ovde.

I da, zbog i jednih i drugih niko nema pravo obesmisljavati bilo kakve korake naprijed. Cak ni one najmanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 21 Feb 2018, 21:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
zidarR je napisao:
Brale šta je tu pogresno, ili slučajno eto najnaprednije zemlje na rukovodeće pozicije stavljaju najumnije i najiskusnije iz svojih redova, i nismo li evoluirali i dotjerali dovde zahvaljujući intelogenciji?


Sta je pogresno?
Zastoj u razvoju, nerazvijenost, siromastvo Africki zemlja nema nikakve veze za IQ ljudi koji tamo zive ili ti obrnuto. Eto to je pogresno.
Brale, ako ti nije bio poznat kolonijalizam, njegov nastanak, posledice i do cega je on sve doveo sad zivis u njemu pa dobro gledaj na IQ oko sebe i najumnije na rukovodecim mejstima! :)

btw, ljudi su dostigli ovaj stepen i evoluirali pre svega zado sto su saradjivali, kooperirali znanjem, vjestinama, umjecima i ljudskim suosjecanjem jednih prema drugim - zajedno od pracaovjeka do danas. Inteligencija je dosla prije kao posledica svega ovog a tek onda kao jedan od uzroka ljudskom napredku.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 12:22 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1080
Citiraj:
Sta je pogresno?
Zastoj u razvoju, nerazvijenost, siromastvo Africki zemlja nema nikakve veze za IQ ljudi koji tamo zive ili ti obrnuto. Eto to je pogresno.
Brale, ako ti nije bio poznat kolonijalizam, njegov nastanak, posledice i do cega je on sve doveo sad zivis u njemu pa dobro gledaj na IQ oko sebe i najumnije na rukovodecim mejstima! :)

btw, ljudi su dostigli ovaj stepen i evoluirali pre svega zado sto su saradjivali, kooperirali znanjem, vjestinama, umjecima i ljudskim suosjecanjem jednih prema drugim - zajedno od pracaovjeka do danas. Inteligencija je dosla prije kao posledica svega ovog a tek onda kao jedan od uzroka ljudskom napredku.


Opet i sam kažeš - afrikanci nemaju saradnju, vještinu, umijeće, empatiju, te im stoga nije iq dosegao nivo ostatka svijeta, jer je razvijen iq posljedica toga svega - prema tvome mišljenju.

KOlonizacija afrike nije trajala hiljadama godina da ih je mogla zatucati, potkačeno je svega nekoliko generacija, pa se ne može uzeti kao ozbiljan remetilac nivoa inteligencije.

Nisam nigdje ni rekao da smo mi medju naprednim i normalnim zemljama, stoga i ne očekujem vidjeti genija na bitnijoj poziciji, pa pogledaj samo obrazovni kadar koji proizvodi nove akademce...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 15:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
zidarR je napisao:
Citiraj:
Sta je pogresno?
Zastoj u razvoju, nerazvijenost, siromastvo Africki zemlja nema nikakve veze za IQ ljudi koji tamo zive ili ti obrnuto. Eto to je pogresno.
Brale, ako ti nije bio poznat kolonijalizam, njegov nastanak, posledice i do cega je on sve doveo sad zivis u njemu pa dobro gledaj na IQ oko sebe i najumnije na rukovodecim mejstima! :)

btw, ljudi su dostigli ovaj stepen i evoluirali pre svega zado sto su saradjivali, kooperirali znanjem, vjestinama, umjecima i ljudskim suosjecanjem jednih prema drugim - zajedno od pracaovjeka do danas. Inteligencija je dosla prije kao posledica svega ovog a tek onda kao jedan od uzroka ljudskom napredku.


Opet i sam kažeš - afrikanci nemaju saradnju, vještinu, umijeće, empatiju, te im stoga nije iq dosegao nivo ostatka svijeta, jer je razvijen iq posljedica toga svega - prema tvome mišljenju.

KOlonizacija afrike nije trajala hiljadama godina da ih je mogla zatucati, potkačeno je svega nekoliko generacija, pa se ne može uzeti kao ozbiljan remetilac nivoa inteligencije.

Nisam nigdje ni rekao da smo mi medju naprednim i normalnim zemljama, stoga i ne očekujem vidjeti genija na bitnijoj poziciji, pa pogledaj samo obrazovni kadar koji proizvodi nove akademce...


Ne mislim te ubjedjivat, nismo ja i ti tema da ne davimo druge.

Medjutim sve to sto si nabrojo imaju svi narodi i u Africi i u Aziji i u Juznoj Americi(ja nigdje nisam rekao da nemaju) i u bilo kojem dijelu svijeta kao sto imaju IQ isto razvijen kao ja i ti.
Ta i takva njihova nerazvijenost, zaostalost i "nesposobnost" ne potice od njihovog IQ ili ti njihove inteligencije (valjda ti je to jasno ili mozda nije) vec od neceg drugog nemoj da nasjedas na te Rozenbergove fazone.

Kolonizacija Afrike ili Juzne Amerike, Azije ili bilo kojeg dijela je trajala dugo i naravno jos uvije traje u drugom obliku. Koliki je to period i kakav poguban uticaj ima na razvijenost zemlja eto usporedi sa sredinom u kojoj ti zivis tako ce ti biti blize i laske da razumijes.

Kolonizacija ovih prostora i sire traje samo 20-30 godina i koji su rezultati?

Sta ce biti za narednih 40 70 100 godina ako se ovako nastavi, ljudi iz Gane, Nepala i Kolumbije ce upirat prstom u tebe i mene i govorit : "Ko bi reko da i ovi "blijedi" tamo imaju nizak IQ ko i mi ovdje, vidi samo kako zive. Steta da su samo malo pametniji, ali staces to je to. Priroda ih unakazila to je razlog."
Jest sarkazma ali stoji.

Naravno da geni i IQ ljudi u takvim novokomponovanim plantazama sa takvim stanjem nikakvu direktnu vezu nemaju.

U kvalitet obrazovanja nebi ulazio to je posledica neceg i druga je tema.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 16:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Nisam planirao da učestvujem u daljoj diskusiji zbog ad hominem napada pojedinih članova ali želim još neke stvari reći, zbog nekih drugih koji polako uviđaju šta se dešava ovdje kod nas.

Brale je jedan od tih koji uviđaju da je ovaj region okupiran i kolonizovan i samim tim je isključio bilo kakvu mogućnost slobodnog poslovanja i kapitalizma. Može se poslovati samo u zadatim okvirima koje su okupatori zacrtali. Ako ovo gledamo iz te perspektive, inteligencija tu više ne igra nikakvu ulogu, jer intelekt nije slobodan.

Što se tiče intelekta on sigurno neće da napreduje jer je egzodus jedina alternativa okupaciji, ili to ili neka vrsta nasilnog otpora.
Što se tiče onih koji ostaju, kao što prethodno rekoh - ljudi koji su intelektualno na nivou 4. razreda osnovne, ne mogu da kreiraju apstraktne logičke koncepte osim apstraktnih religijskih dogmi. Isto tako se može reći da stanje okupacije i uništeno obrazovanje direktno utiče na opadanje intelekta kako odlaskom talentovanih, tako i zatupljivanjem prosječnih.

Podaci o prosjeku IQ u regionu su na sljedećoj mapi:

Slika

Izvor: https://www.academia.edu/8618348/IQ_of_nations-Balkans


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 16:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
А и ви се ухватили само пољопривреде.
Постоје и друге ствари које се могу радити, поготово у данашње вријеме.

Рецимо на западу, сав ИТ кадар је из Индије и Филипина. Скоро сам био на једном позиву са ИТ подршком из Филипина и у позадини док овај прича чује се пијетао.
Послије га питам гдје је и пошаље ми гугл локацију, нека припиздина са 300 људи.

Србија много боље напредује у овом правцу. Постоји стотине малих предузећа која се развијају и продају знање западу. Наравно, неће их платити колико домаће раднике, али нису то ни мале паре. Све више и више виђам наша имена и све више и више фирми из Србије је ангажовано за пројекте у страним фирмама.

А толико имамо предности у односу на Индијце и Филипинце.. њих је скоро немогуће разумјети са њиховим акцентом, њихов начин размишљања је другачији и у већини случајева њихова помоћ и подршка се своди на праћење листе и одређених корака, дакле неко конструктивно ријешење проблема са њихове стране нећеш никада добити.
Што се каже, мајмуна можеш истренирати да ради оно што они раде.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 16:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Пеле Мали je napisao:

Што се каже, мајмуна можеш истренирати да ради оно што они раде.


I gdje ti tu vidiš napredak? Samo ppotvrđuješ ono što sam rekao u prethodnom postu. U okupiranoj zemlji ostaju samo takvi koje je lako istrenirati. Bilo ko razuman bježi glavom bez obzira.


Poslednji put menjao Last December dana 22 Feb 2018, 16:48, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 16:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
Ova mapa gore je cisto sranje i nista ne govori.
Cuj, neko izracuno prosjecni IQ neke nacije, naroda, zemlje.

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 16:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Last December je napisao:
Пеле Мали je napisao:

Што се каже, мајмуна можеш истренирати да ради оно што они раде.


I gdje ti tu vidiš napredak? Samo ppotvrđuješ ono što sam rekao u prethodnom postu. U okupiranoj zemlji ostaju samo takvi koje je lako istrenirati. Bilo ko razuman bježi glavom bez obzira.


Ти читаш оно што хоћеш да читаш а не шта сам заиста написао.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 17:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Ni jedna država u regionu ne napreduje nigdje nego tamo gdje okupatori žele da napreduje a to je ka kreiranju okruženja kojim je lako manipulisati i isisavati dok od njega ostanu samo kosti. Sve ostalo su puste iluzije. Kad se riješi pitanje okupacije tada možemo poraditi na unapređenju inteligencije i kreiranja povoljne poslovne klime. Hipsterski snovi o uređenim selima gdje se živi održivim životom su samo daleki san, koji će nadam se jednom postati stvarnost. Do nas je da li će i kada to biti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Egzodus
PostPoslato: 22 Feb 2018, 17:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Last, odlazak nije tihi otpor okupaciji :lol:

Zapadne zemlje ostaju bez stanovnista i treba im svjeza krv i meso da sadasnjoj i sledecoj generaciji produze stanje socijalnog blagostanja.

Najveci razlog depopulacije na Zapadu lezi u svemu sto ti zastupas i sto je po tebi ultra neophodno.

I ne zaboravi da je 5-6 miliona Izraelaca naslo nacina da jebe 200-300 miliona Arapa. I to kada su svi bili protiv njih.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 60  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs