banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 16:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 95 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:00 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
Poznati britanski list Gardijan objavio reportazu o Banja Luci.. red hrane, red devedesetih, red 7:1...

Citiraj:
Drugi po veličini grad u BiH kulturološki napreduje preko svojih mogućnosti - od pobjede restorana brze hrane protiv McDonald'sa, do one "kobne" večeri kada su u Banjaluci zajedno nastupili Leni Karvic i Kosheen, piše britanski Gardijan
Članak objavljen u rubrici "putovanja" portala TheGuardian.com, počinje audio zapisom iz džamije i crkve.
"Ovo je zvuk molitve sa džamije, pomiješan sa zvukom zvona sa obližnje pravoslavne crkve. Kao i druga mjesta u BiH Banjaluka je bila poznata po svojoj multikulturalnosti, ali su se stvari od 1992. do 1995. godine dramatično promijenile - skoro sve džamije u gradu su uništene. Stvari se sada polako mijenjaju. Obnova Ferhadije, džamije u centru grada iz 16. vijeka, otvara nove mogućnosti za dijalog među kulturama", navodi Gardijan.
U nastavku list navodi kako je regionalno televizijsko takmičenje Adria XFaktor izuzetno popularno, a da je ove sezone među takmičarima i 18-godišnja Milica Lojić iz Banjaluke, "na koju njen grad može da bude ponosan".
"Banjaluka je grad u kome se život odvija u kafićima. Postoji više od 1.000 kafića i barova u gradu od samo 200.000 stanovnika, a čak i tokom dana teško je pronaći slobodno mjesto", navodi list.
U nastavku, Gardijan kao neke od najzanimljivijih lokalnih umjetnika navodi bend Sopot i umjetnicu Selmu Selman, a piše i o urbanoj legendi kako na jednog muškarca u Banjaluci dolazi sedam žena.
"Iako je to daleko od istine, žene u ovom gradu shvataju takmičenje veoma ozbiljno. Ne postoji standardni stil oblačenja, koji se kreće od visokih štikli do Konversa, od leopadovog krzna do gotskog stila. Ali, opušteni izgled se ne preporučuje ukoliko želite da se pomješate sa šetačima u glavnom gradskom korzou - Gospodskoj ulici", piše Gardijan.
List piše i o glavnom uredniku portala Buka Aleksandru Trifunoviću i njegovom Instagram nalogu i navodi kao jednu od velikih tema u gradu nedavno usvojeni Zakon o informisanju.
Na pitanje šta Banjaluka nudi bolje od drugih, Gardijan odgovara - ćevape!
"Svaki grad je poznat po svom posebnom načinu pravljenja ovog tradicionalnog jela od mljevenog mesa, koje se peče na uglju i služi sa lepinjama i lukom. Lokalna brza hrana je velika stvar za cijelu BiH, to je kao neka vrsta umjetnosti. Kada je u Banjaluci 2011. godine otvoren prvi McDonald's restoran, građani vijerni ćevapima ubrzo su ga istisnuli, pa su čak priredili i oproštajni performans ispred restorana", navodi list.
List piše i o "anti-kulturnom" pozorištu Alija Sirotanović, a kao naročitu bizarnost iz grada navodi događaj iz 23. jula 2009. godine, kada su u Banjaluci isto veče nastupile dva velika muzička imena.
"Mladi ljudi su tada morali da donesu tešku odluku - da li da idu na koncert Lenija Kravica ili Kosheen. Urbana legenda kaže da ukoliko ste tada bili dovoljno brzi, mogli ste da dođete na početak jednog i na kraj drugog koncerta, i da tako prisustvujete na oba dešavanja", navodi Gardijan.
Na kraju članka o Banjaluci, koji je za britanski list napisala Slađana Perković, pohvaljen je mural koji su u novembru prošle godine na jednoj zgradi u naselju Borik zajedno stvorili hrvatski i srpski grafiti umjetnici Lonac i Aztrec.


Clanak na srpskom
http://www.banjalukalive.com/press-izbo ... icima.html

Clanak na engleskom
http://www.theguardian.com/cities/2015/ ... d-in-cafes




Veliki dio populacije grada, pogotovo mladih zivi na relaciji kafic kladionica. Posla nema, pali u apatiju, kriza.

Sa druge strane imamo poprilicno slobodne komentare vlasti te nadleznih iz omladinskog savjeta kako posla ima ali mladi nece da rade.. vlast kaze kako mladi previse kukaju, kako se moraju usavrsavati i kako ih vecina gubi vrijeme po kafanama.. http://www.nezavisne.com/novosti/obrazo ... 98278.html

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I5VjdzBxpAY[/youtube]


Stopa nezaposlenosti u BIH: 44%.
Stopa nezaposlenosti mladih: 57%.

Sto se tice evrope, kao katastrofalna situacija se uzima Grcka gdje je nezaposleno 25% ljudi, odnosno nezaposleno je 49% mladih.
Predvidja se da su ovi podaci oko BIH malo nizi jer dosta ljudi radi na crno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kakav qrčev Gardijan, neka naša napisala članak.

Slika

Citiraj:
Selma Selman is a 24-year-old visual artist who grew up in a Roma ghetto.


http://en.wikipedia.org/wiki/Ghetto

U BL ne postoji geto za Rome.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Očigledno ja nisam iz BL niti išta znam o BL s obzirom da je Selma Selman omiljeni umjetnik. Nikad čuo. Ili s obzirom da je "Kod Brke" najpopularnije mjesto. Niđe veze. Sopot prvi na plejlisti. Možda al' ja Sopot nikad nisam čuo u nekom kafiću. Jedino Demofest može proći u ovom članku. :?

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2010, 18:57
Postovi: 398
Moje misljenje je da je grad predstavljen katastrofalno u ovom clanku. Ako ga kojim slucajem neki Britanac i otvori, da vidi o cemu se radi, dovoljno je da samo pogleda prvu sliku koja bode oci i da izgubi zelju za nastavkom. Pored toliko ljepsih stvari u ovom gradu ona je nasla poderani poster na autobuskoj stanici sa vojnicima....Jos ce neko pomisliti da ovde jos traje rat.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Panzer je napisao:
Očigledno ja nisam iz BL niti išta znam o BL s obzirom da je Selma Selman omiljeni umjetnik. Nikad čuo. Ili s obzirom da je "Kod Brke" najpopularnije mjesto. Niđe veze. Sopot prvi na plejlisti. Možda al' ja Sopot nikad nisam čuo u nekom kafiću. Jedino Demofest može proći u ovom članku. :?

Djevojka koja je to napisala već 10-ak godina živi u Francuskoj. Naleti ovdje na par dana.
Bez obzira na to, malo džabne promocije ne škodi (mada će ovaj tekst više "šerovati" Balkanci umjesto Britanaca).

Samo WrDa je taj tekst okačio da bi započeo temu o nezaposlenosti.
Na forumu smo više puta diskutovali o problemu nezaposlenosti mladih, na jednoj od dvije teme o zapošljavanju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16752
Nevezano za ovu gore, sve više je kafića definitnvno i manje više svaki pun. Stvarno je zanimljivo.
Neću se pozivati na novce, jer kava je od 1km do 1.50, tako da to svi sebi mogu priuštiti.
Uslovno rečeno SVI !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Ne znam sta nije jasno. U gradu je mnogo ljudi bez posla kojima to predstavlja dobro trosenje vremena.
Kafa marka do marku ipo a potrosis sat vremena... kladionica marka, dok razmislis, sastavis, docekas prvu, drugu trecu.. ode pola dana..
Gradovi u okruzenju, identicna stvar, nije tu BL nikakav izuzetak.

Sto se tice grada i turista, ja tu potpuno vjerujem Ostoji Barasinu ciju sam sliku na avataru svojevremeno i nosio, ako on kaze da je stanje dobro nema se tu sta vise filozofirati.

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Što mrzim ove članke pisane da se dopadnu onima koji te preziru, pa im jeftino, populisticki, predstavis grad kao leglo bezazlenih morona koji su čuvši ezan i zvono istovremeno shvatili da je multukulturalizam moguć. Naravno, u pauzama zderanja cevapa i ispijanja kafa. Samo im još nije ponizno napisala kako se oni ne trebaju brinuti za nas, ovde niko ne radi, svi po cijeli dan sjede a opet živimo bolje od njih


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 21:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
:lol: Pa to je ukratko prepričan ovaj novinski članak, prije nekoliko godina i na Yahoo je bio sličan.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Koja je ovo kokoš napisala? Nisam imao s živaca guglati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Choban je napisao:
Djevojka koja je to napisala već 10-ak godina živi u Francuskoj. Naleti ovdje na par dana.

http://www.6yka.com/novost/4662/pariz-grad-dosade


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Choban je napisao:
Choban je napisao:
Djevojka koja je to napisala već 10-ak godina živi u Francuskoj. Naleti ovdje na par dana.


Sigurno je ružna, čim se nije dobro udala pa mora živjeti od pisanja ovakvih sranja. A onda to zovu "karijera"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Banjaluka je bolje prošla od Pariza :lol: (klikni na link u mom prethodnom postu)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Choban je napisao:
Banjaluka je bolje prošla od Pariza (klikni na link u mom prethodnom postu) :lol:

Ahhaahha jesam. Ona ima misiju. A njen tata para.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Jedna Tanja Šljivar po šeheru je više nego dovoljno.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
filozof sa vrbasa je napisao:
Kakav qrčev Gardijan, neka naša napisala članak.

Slika


Školovana cura, njoj se knjige na glavu popele. :D

Smijem se Dodiku :lol: dobro nije rekao da se mogu hiljade evra zaraditi branjem ljekovitog bilja, al neće niko, neće. :lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:30 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13210
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
gospodska je bukvalno ulica za muskarce, san svakog muskarca a cure banjalucke su kurvice koje se bore za tog jednog dzentlmena i ne biraju sredstva jer shvataju konkurenciju veoma ozbiljno..od leopard sara do gotskog stila 7 kurvica se bori u toj ulici za muskarce.. :lol: :lol: :lol:

mislim kad to jedan englez procita soho kvart ce izgubiti reputaciju, a princ Harry kad ovo vidi eto ga na partijanje..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
filozof sa vrbasa je napisao:
U BL ne postoji geto za Rome.

Cuj to?! A Veseli Brijeg?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3558
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Talija je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Kakav qrčev Gardijan, neka naša napisala članak.

Slika


Školovana cura, njoj se knjige na glavu popele. :D

Smijem se Dodiku :lol: dobro nije rekao da se mogu hiljade evra zaraditi branjem ljekovitog bilja, al neće niko, neće. :lol:


Sta hoces? Covjek je workocholic. Smorio se oruci samo svoju njivu pa preorao i komsijinu pa postao milijunas. :D

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2015, 22:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Malo je pretjerao sa beračima iz Srbije, pa ne bi da imamo francusku Šampanju a ne mizeran vinograd koji pripada kombinatu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 95 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs