banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 408 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Maj 2015, 02:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Znam samo jedno da sam teški laik za ovu temu i da tokom poplava sa naučne strane u medijima ova tema nije obrađivana. April i maj su bili kišoviti, ali ta voda je morala oticati, kako to, da od tih silnih kiša, vodeni peak se desio u tih par dana maja.

Slika

Pretpostavljam prema ovoj podjeli ono što padne na sliv Vrbasa to ide u Vrbas.
Citiraj:
Rekordne padavine u Banjaluci i Doboju
Fena - 16.09.2014 12:06
Rekordne padavine u Banjaluci i Doboju

BANJALUKA - Avgust ove godine je za veći dio RS-a bio jedan od najkišovitijih mjeseci od kad postoje mjerenja, pokazala je analiza Hidrometeorološkog zavoda RS.

Na to ukazuju količine padavina i mjesečni maksimumi iz istorijskog niza podataka.

Ovogodišnjeg augusta mjeseca u Banjaluci je palo 276,3 l/m², što je drugi najkišovitiji mjesec od 1961 godine. Jedino je 1972. bila za Banjaluka kišovitija, kada je palo 304,2 l/m².

Zanimljivo je da je Doboj, koji je prošlog mjeseca bio najkišovitiji grad u Republici Srpskoj, iste 1972. zabilježio maksimalnu mjesečnu količinu za niz podataka (1953-1990.; 1999-2012.) a iznosila je 218 l/m².

Ove godine je taj maksimum prevaziđen i iznosi 287,9 l/m².

Ako podatke o količini padavina iz augusta 2014 godine uporedimo sa prosječnim količinama po pojedinim meteorološkim stanicama, dobije se rezultat da je prošli mjesec po količinama padavina u Krajini i Podrinju daleko iznad prosjeka, u Sarajevsko-romanijskoj regiji oko prosjeka, a u Hercegovini i ispod prosječnih padavina.

Količina padavina u najkišovitijim regijama je i trostruko veća od prosjeka, navodi se u analizi Hidrometeorološkog zavoda RS.

Najkišoviti period prošlog mjeseca je bila prva dekada, kada su količine padavina prevazišle za nekoliko desetaka procenata mjesečne dugogodišnje prosjeke.

Druga dekada je donijela sunčanije vrijeme i manje kiše, ali u pomenutim najkišnijim gradovima (Doboj i Banjaluka) ta količina je bila za Bannjaluku iznad mjesečnog prosjeka.

To se ponovilo i u trećoj dekadi kada oba grada bilježe količine iznad mjesečnog prosjeka.

I to je važno pomenuti zato što je s obilnijim padavinama započeo i septembar mjesec, donoseći ponovo poplave u Krajini, pdosjeća se u ovoj analizi.


Ako je rekord oboren u avgustu prošle godine, zašto se nisu ponovile poplave iz maja iste godine.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2015, 07:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Pa u nekim dijelovima ke gore bilo u avgustu nego u maju. Kod mene je maj prošao da nešto polomljenih i iščupanih stabala, a u avgustu za par sati se nepravilo klizište i odnijelo pola puta.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2015, 14:39 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
filozof sa vrbasa je napisao:

Ako je rekord oboren u avgustu prošle godine, zašto se nisu ponovile poplave iz maja iste godine.

Zato što nije isto kad kiša pada u proljeće na već zasićenu i natopljenu zemlju koja nema mjesta da tu kišu upije i na zemlju koja je suha ili polusuha tj žedna

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2015, 17:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Tebi filozofe glava služi samo za šišanje.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2015, 17:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Al' lose.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2015, 18:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ташко je napisao:
Tebi filozofe glava služi samo za šišanje.


Ili da mu kiša u stomak ne pada :P

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2015, 19:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
У петак обилна киша на западу БиХ
Срна

Сарајево - У Републици Српској и Федерацији БиХ сутра ће бити облачно вријеме са кишом, пљусковима и грмљавином, док се на западу очекују обилне падавине, понегдје и 80 до 100 литара кише по метру квадратном.

Према прогнози Хидрометеоролошког завода Републике Српске, обилна киша падаће од запада преко централних предјела до сјевера, током дана на југу, док ће увече уз ријеку Дрину бити нестабилно са грмљавинским процесима.

Обилна киша почиње ноћас на западу, док ће на истоку бити мјестимично слабија и повремена.

Ујутро ће на југозападу, западу и сјеверу падати умјерена до јака киша од 30 до 50 литара по метру квадратном, а на југу, југоистоку, истоку и сјевероистоку биће промјењиво и дјелимично суво, уз мјестимичну и слабију кишу.

Током пријеподнева очекује се смањење падавина, које ће на западу бити слабије, а у осталим предјелима мјестимичне, док ће поподне поново бити обилне на западу, гдје ће пасти нових 30 до 50 литара кише по метру квадратном.

Према вечери облачна зона са падавинама ће се помјерати према сјеверу када ће од југа доћи прво до смањења, а затим и престанка падавина.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2015, 19:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
musakica je napisao:
У петак обилна киша на западу БиХ
Срна

Сарајево - У Републици Српској и Федерацији БиХ сутра ће бити облачно вријеме са кишом, пљусковима и грмљавином, док се на западу очекују обилне падавине, понегдје и 80 до 100 литара кише по метру квадратном.

Према прогнози Хидрометеоролошког завода Републике Српске, обилна киша падаће од запада преко централних предјела до сјевера, током дана на југу, док ће увече уз ријеку Дрину бити нестабилно са грмљавинским процесима.

Обилна киша почиње ноћас на западу, док ће на истоку бити мјестимично слабија и повремена.

Ујутро ће на југозападу, западу и сјеверу падати умјерена до јака киша од 30 до 50 литара по метру квадратном, а на југу, југоистоку, истоку и сјевероистоку биће промјењиво и дјелимично суво, уз мјестимичну и слабију кишу.

Током пријеподнева очекује се смањење падавина, које ће на западу бити слабије, а у осталим предјелима мјестимичне, док ће поподне поново бити обилне на западу, гдје ће пасти нових 30 до 50 литара кише по метру квадратном.

Према вечери облачна зона са падавинама ће се помјерати према сјеверу када ће од југа доћи прво до смањења, а затим и престанка падавина.


Ovo je domaća prognoza od juče. Strane prognoze su sada nešto ublažene. A i ta obilna kiša je već trebala početi, de li je :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2015, 10:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2521
Kustrinovic je svojim brkovima zaustavio :)

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2015, 18:36 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
prosle godine nas unistili ameri sa harpom, ove godine kazu da nam zbiberi putin sa svojom paradom, razbijanjem oblaka iznad moskve...ni komunizam vise nije ko nekad.. :D

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2015, 18:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
:) Знаш како, задњи пут је за параду у Москви падала киша некад... не сјећам се... икад? :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Maj 2015, 09:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Prosle godine.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Maj 2015, 10:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
U Beogradu da, ali u Moskvi se takvi propusti ne dešavaju. :D

http://rs.sputniknews.com/serbian.ruvr. ... mlji-5043/

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Maj 2015, 12:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Ma mislim da jes nekad skoro, prvi put u dvadesetak godina... ili sam sanjao.
Kako god, moze se bez kise ocigledno
P.s. nisam otvarqo link, preko telefona sam pq mi je lijeno

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Maj 2015, 20:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Hrvatska: Haos zbog nevremena, proglašene mjere obrane od poplava
Nezavisne

Obilna kiša 48 sati padala u skoro cijeloj zemlji. Do osam sati najviše je palo u Slunju i Karlovcu, 116 litara po metru kvadratnom, Varaždinu i Ogulinu 113, a u Delnicama 100 litara.
Na zagrebačkom području u protekla je dva dana palo između 60 i 90 litara kiše.
Tokom protekla dva dana u sjeverozapadnim dijelovima Hrvatske palo je do 120 mm kiše, što je podiglo neke vodostaje te su proglašene blaže mjere obrane od poplava.

Dunja Plačko Vršnak iz Državnog hidrometeorološkog zavoda kaže da se vrijeme, srećom, smiruje jer obilne su kiše počele stvarati velike probleme.
U Varaždinskoj županiji kiša neprestano pada više od trideset sati, zbog čega su se izlile oborinske vode. Zatvorene su četiri županijske ceste na varaždinskom i ivanečkom području, a najteže je u Varaždinskim Toplicama, gdje je pravi vodeni val noćas zapljusnuo nekoliko ulica.
Obilne kiše, već uobičajeno, uzrokuju probleme i stanovnicima Sisačko-moslavačke županije. Zbog rasta vodostaja Blinje, u Blinjskom Kutu rijeka se izlila na državnu cestu Sisak - Sunja. Ugroženo je 30-ak kuća. Mještani su ogorčeni, kažu kako već godinama pozivaju da se očiste odvodni kanali. Ali uzalud.
Zbog obilne kiše i snažnog vjetra u Hrvatskom zagorju zabilježeno je 25 intervencija. Vatrogasci su uklanjali srušena stabla s pruge u Krapini te s trotara u Zlataru i Stubičkim Toplicama. Tamo je zbog nabujalog potoka Topličina poplavljeno nekoliko podruma. Hotel "Matija Gubec" i bazeni u Stubičkim Toplicama zatvoreni su, a voda se ispumpavala i u Velikom Trgovišću, Bedekovčini, Gornjoj Stubici te Oroslavju.
U dva dana na karlovačkom području je palo više od 100 litara kiše po četvornome metru, samo juče čak 81 litra. Uzrokovalo je to nagli rast vodostaja svih karlovačkih rijeka, Kupa je od juče u 18 sati do sada narasla pet i po metara.
"Na snazi su pripremne mjere obrane od poplava. Mi očekujemo da će vodostaji tokom dana još neko vrijeme rasti, ali da neće ni blizu dostići one vrijednosti kod kojih je opasnost velika", kaže Biljana Željeznak, voditeljica ispostave Hrvatskih voda u Karlovcu.

I na području Virovitičko-podravske županije u posljednja je dva dana palo više od sto litara kiše. Bujice s okolnih brda poplavile su ceste, kanale i oranice. Vatrogasci su protekle noći imali pune ruke posla spašavajući ljude i imovinu na području Suhopolja, Voćina, Špišić Bukovice, Nove Bukovice, Sladojevaca i Slatine.
Ogorčeni su i stanovnici sela uz Bregančicu, malu rijeku na samoj granici sa Slovenijom, koja se izlila već drugi put u devet mjeseci. Poplavljene su kuće, podrumi i dvorišta.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2015, 04:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Неке улице у центру Голупца поплављене су, као и возила, јавили су медији у Србији.

Slika

Осиг Голупца, најтежа ситуација је на подручју Великог Градишта, а пљускова је било и у Расинском и Пиротском округу, као и у Београду.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2015, 14:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2011, 21:09
Postovi: 269
Lokacija: Београд
Moze Srpska puno da ulozi u odbranu od poplava, ali ako se dogode onakve stogodisnje vode kao prosle godine, tu na zalost nema odbrane.Pa nivo Bosne u doboju je bio 5 metara, kakva odbrana od tog jezera?

_________________
Ко нас не зна, скупо би нас платио - ко нас зна, јефтино нас потплаћује.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2015, 14:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Таква да се изађе на вријеме и направи насип по ПС-у. Уосталом питај оне у Орашју ако мени не вјерујеш. И наравно да се склоне сви објекти из водоплавног појаса, који тамо нису ни смјели да се граде, да је ико водио рачуна (општинска/републичка власт).

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2015, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Doboj se bez problema mogao odbraniti. Nije bilo 5m preko magistrale!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2015, 14:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ako se dese stogodišnje vode opet, onda neka ih više ne zovu stogodišnje vode. Slika

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 408 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs