banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 13 Maj 2024, 16:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 408 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Maj 2014, 10:54 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1350
Ovo jeste naislo jako i silno. Ali prdjenja kako lokalne i rep. vlasti nisu nista mogle uciniti i kako su reagovale brzo i adekvatno su u najmanju ruku smijesna. Od proslih poplava do danas nije nista uradjeno...CZ u Celincu koji je redovno pogodjen ovakvim katastrofama ima jedan camac. Toliko o tome.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 11:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Apr 2014, 09:40
Postovi: 122
http://www.gradnja.rs/metalna-barijera- ... d-poplava/

evo pa ko moze bujrum...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 11:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=& ... GQ&cad=rja

Evo, kome se da citati neka procita bar za poplave.

Dokument je procjena ugrozenosti Hrvatske od prirodnih nepogoda.
Poplave su od 6. strane.

Mi ovakvu procjenu ne vjerujem da imamo.


Poslednji put menjao Dukke dana 19 Maj 2014, 11:15, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 11:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5945
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
hertz je napisao:
http://www.gradnja.rs/metalna-barijera-za-odbranu-od-poplava/

evo pa ko moze bujrum...

ovo, kakav smo narod, bi pokrali i završilo bi negdje kao sekundarna sirovina

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 11:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Nemam sad vremena ali veceras cu naskrabati par recenica o emergency preparedness and response planu i mjerama koje se moraju preduzimati redovno. Na sam proslog oktobra bio u sjedistu THW a u isto vrijeme kad su predstavnici civilnih zastita iz evrope imali sastanke I treninge bio hrvat sa nasih prostora.
bosne i srbije ni u mahunama ;)

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 11:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Дио из закона о заштити и спасавању у ванредним ситуацијама
Citiraj:
Ванредна ситуација за Републику, односно дио територије Републике проглашава се ако постоји непосредна опасност која ће захватити или је већ захватила најмање двије општине или ако општина нема могућности за адекватно поступање у ванредној ситуацији.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 12:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Sep 2010, 13:17
Postovi: 184
Hm, u većini slučajeva i da su bili nasipi sumnjam da bi izdržali ovu količinu vode! To je što se tiče neke tehniče strane!

Al' se DEFINITIVNO moglo ponašati odgovornije, ne stoji opravdanje, niko nije pretpostavljao da će biti ovoliki vodostaj!

1. Da je bilo VIŠE čamaca, motornih!
2. Da je upozorenje u Doboju, proglašeno ranije, sigurno bi bilo manje žrtava!
3. Da vojska, koja broji previše aktivnih vojnika, ima bar koje amfibijsko vozilo!
4. Zemlje EU nemaju običaj slati pomoć i koordinistati sa lokalnim/pokrajinskim/entitestkim vlastim, već isključivo sa državom direktno.
A, kod nas na državnom nivu, nema te komandne strukture, jer bi to već bio prenos nadležnosti...

Znače sve to je imalo uticaj, nešto više, nešto manje...sve kad se sabere, nastala je katasrofa!

SVI SU ODGOVORNI NA VLASTI, NE ZA VRIJEME VEĆ ZA ORGANIZACIJU!

_________________
Jebiga!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 12:17 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 17 Avg 2009, 07:33
Postovi: 1098
ljudima nije bilo predstavljeno kolika ih opasnost čeka
to je najveći problem bio


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 12:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
shoole je napisao:
Тема за покушај неке анализе:

1. колико је до Бога, а колико до власти (локалних, републичких, државних)?
2. колико се могло урадити превентивно (колико претходних година, а колико уочи самих поплава)?
3. да ли се могло проћи боље (мање људских жртава, мање материјалне штете)?
4. шта урадити да се овако нешто не понови?



1. Ako doticni i postoji, nema nista sa ovim. Vlasti su zakazale, nazalost je sada doslo na naplatu ono nase "ma nece biti nista i lako cemo"
2. Moglo je mnogo vise jer manje nije moglo nikako. U Doboju su sirene za ozbunu oglasene tek sutradan, iako je most bio zatvoren od prethodne veceri jer se znalo sta stize.
3. Nadovezuje se na stavku 2. Ljudski faktor kad zakaze, neko mora da ispasta.
4. Ako imaju grama mozga nasi vrli politicari, trebalo bi da se u naredne 2 godine najozbiljnije posvete pitanju zastite od elementarnih nepogoda, prije svega poplava. Ali prije toga zavesti red u centrima za Civilnu zastitu i ostalim kvazi institucijama cija je jedina aktivnost dizanje plata na bankomatima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 13:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Citiraj:
BEOGRAD - Srbija može da računa na milijardu evra iz Fonda solidarnosti EU radi otklanjanja dugoročnih posljedica katastrofalnih poplava, dok je za BiH, koja nema status kandidata, pristup fondovima komplikovaniji, rekla je komesar za humanitarnu pomoć i vanredne situacije Kristalina Georgijeva.

Ona je na konferenciji za novinare u Briselu istakla da je EU reagovala čim je primila zahtjev iz Srbije i BiH.

Georgijeva je dodala da su odmah upućene pumpe visokog kapaciteta, helikopteri i čamci, a u međuvremenu je upućeno ukupno 450 volontera iz zemalja članica EU.

"To je više nego što su Srbija i BiH tražile, ali smo povećali pomoć zbog dramatične situacije", rekla je Georgijeva.

Ona je navela da su Srbiji, kao zemlji kandidatu, dostupna sredstva iz fonda evropske solidarnosti u vrijednosti do milijardu evra godišnje.

Georgijeva je ukazala da Srbija, osim na pomoć iz IPA i fondova solidarnosti EU, može da računa i na bilateralnu pomoć zemalja članica.

"Osim toga, komesar za proširenje Štefan File traži način da se izdvoje i dodatna sredstva iz petpristupnih /IPA/ fondova", dodala je ona.

Georgijeva je rekla da je danas razgovarala telefonom sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem da bi se informisala o situaciji u zemlji.

"U danima i nedjeljama koje dolaze, moraćemo da se nosimo sa novim rizicima, kao što je zagađena voda, a najavljeno otopljavanje povećava opasnost od poplava", istakla je Georgijeva.

Za pomoć iz Fonda solidarnosti EU, koji je ustanovljen nakon teških poplava u centralnoj Evropi prošle decenije, uslov je da šteta od poplava prelazi 0,64 odsto bruto nacionalnog dohotka zemlje.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2009, 15:20
Postovi: 489
До природе је огроман дио, али и власти сносе велику одговорност. У БЛ мислим да се могла умањити поплава испуштањем већих количина воде пар дана прије великих киша. Даље талас је наишао у незгодно вријеме то је питање да ли се могло утицати, али сигурно се могла огласити узбуна пар сати прије кад се већ знало шта нас чека, па да људи покушају спасити бар нешто, овако су остављени од надлежних да спашавају голе животе.

Прогнозе и извештаји су наговјестили овакав сценарио, надлежни ништа нису урадили на превенцији и припреми за спашавање, самим тим сносе велики дио одговорности за ову ситуацију. Дан прије поплаве у БЛ већина чамаца и опреме је упућена у Добој тако да је овдје остало свега пар чамаца. У БиХ власт баш ништа није урадила на превенцији и организацији одбране и спашавања. Већи степен организације су показали добровољци, рафтинг и кајак кану клубови, скупило се нешто опреме, чамаца.

Цивилна заштита треба да окупи све клубове спортова на води у оваквој ситуацији и да координише акцијом, има ту довољно људства, опреме и воље, само нажалост организације није било. У БиХ постоји огроман број рафтинг чамаца и остале опреме и да је среће били би организовани тренинзи пар пута годишње и имали би солидну подршку од клубова у оваквим ситуацијама кад већ немамо лове за профи спасилачке службе. Али очигледно да то није у циљу цивилној заштити и властима јер морају издвајати средстава за тако нешто. Сад нек се сви запитају да ли нам треба опет овакав сценарио. А о насипима, каналима, грађевинама се нема шта ни рећи, апсолутно ништа није урађено. Довољно је било само мало више труда и ангажмана надлежних и штете би биле далеко мање.

_________________
Тромо се вријеме вуче, и ничег новог нема, данас је као јуче, сутра се исто спрема.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Šole je pomenuo na više mjesta da Bočac nije akumulaciona brana, niti ta količina vode ima ikakve veze sa poplavama.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:27 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
ja nemam pojma o ovome što šule piše,i ostaje mi samo da se nadam da se nije direktora nedu gore previše pitalo oko tih stručnih stvari vezanih za akumulacije,ispuštanje ili neispuštanje vode i sl :D

malo da se i našalim,ali siguran sam da gore postoje i neki stručnjaci koji rade decenijama i koji znaju kako brana diše.

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ma bjež, samo ljude plaše sa branama, kao da nisu pravljene za vodu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3660
Lokacija: House of Pejin
štete su tolike da mi nemamo šanse da obnovimo sami čelinac, a kamoli sve ostalo. dodik navodno treba da ide kod putina ali je pitanje koliko može da izvuče.

ja mislim da treba kao u srbiji pisati peticije za međunarodnu pomoć. posebno se obratiti eu. pošto su vrlo zainteresovani za političke procese u bih i stalno se miješaju, čak zabranjuju referendume, onda je logično i da su zainteresovani da pomognu u saniraju štete. znači, dali su ukrajini milijardu evra na lijepe oči, mi treba da tražimo 500 miliona, pa da vidimo šta će se desiti. ako ne daju, onda treba da budemo politički pametni i kažemo -- ok. situacija je bila kritična , mi smo tražili -- niste dali, neki drugi su dali, ni mi nećemo u eu.
naravno, sve je politika, boli njih briga za nas. bugarska i rumunija su primljene da bi se eliminisao ruski uticaj, ukrajina je dobila lovu iz istih razloga, sada ćemo da vidimo koliko je njima ustvari bitno da ovu teritoriju odvoje od srbije.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:36 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Talija je napisao:
Ma bjež, samo ljude plaše sa branama, kao da nisu pravljene za vodu.


i meni je to nadrealno bilo,pogotovo kad se u petak ujutro svi uspaničiše nešto oko pucanja...nije me čak ni nedino učestalo pojavljivanje na tv-u i pojašnjavanje situacije obespokojilo 8)

kažem,uvjeren sam da bar u takvim stvarima nema improvizacije,i da gore postoje jaki stručnjaci sa dugogodišnjim iskustvima i da imaju rezervnu varijantu za svaku novonastalu situaciju...ali,nek to potvrdi neko ko ide gore,šule,mičigenac ili ko već...a ako nije tako,nek ne pišu ništa,bolje da ostanem u ovom uvjerenju :D

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:38 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39437
Lokacija: Месечева икра
Treba uvesti zakonsku obavezu da se u slučaju proglašavanje vanrednog stanja u slučaju elementarne nepogode zabrani rad kafićima, buticima, krucima-palcima i sl. i da se ljudi oslobode za akcije spašavanja, pomoći i sanacije. Jbt, masa ljudi je ovaj vikend zbog posla uskraćena za mogućnost da pomogne nekome. Prijalo bi i njima, a ovima koji su u potrebi da im se pomogne pogotovo. O šupcima što su juče od jutra ispijali kafe po gradu ne vrijedi trošiti riječi.
Plus, treba osposobiti CZ, a ne od nje praviti ageniciju za uhljebljavanje rođaka i stranačih kadrova. Opremiti je. Ne mora biti "svemirska" tehnika kakvu imaju Njemci ili ovi iz Luksemburga ali dovoljan broj čamaca i HTZ opreme, alata i SDO paketa za prvu pomoć ugroženima.
Očistiti kanale širom Lijevča i Semberije koji su poslati mjesto za istresanje otpada i šuta neodgovornim pojedincima i firmama (takve kažnjavati drakonskim novčanim kaznama). Popraviti nasipe i izgraditi nove na mjestima koja se plave svake godine. Uvesti neku vrstu vojnog roka koji ne bi spremao omladinu na rat nego na ih obučio ponašanju u slučaju katastrofa.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Evo maloprije sam pričala sa roditeljima, oboje inženjeri elektroenergetike.
Čitala sam im šta je Šule napisao.
HE Bočac nije protočna elektrana. S obzirom da je rafting planiran za 20. i neki maj, činjenica je da je neko napravio belaj na području Banjaluke, tj na HE.
O pucanju nema riječi.

Evo vam slika protoka, pa sami zaključite, padavine nisu bile toliko velike da se mora odjednom 16. maja, kad je i bio poplavni talas, ispustiti tolika količina vode.

http://www.henavrbasu.com/hev/Doc.aspx? ... d=197&br=0

Čak je i Kesić u jednom trenutku izjavio: dotok nam je 550, a mi ispuštamo 650 ili čak više, ne sjećam se.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:48 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
meni je ipak najupečatljivija izjava bila kako je juče ispuštano 680 nečega,danas 560 nečega,iz čega možete zaključiti da je to 140 manje...nečega 8)

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2014, 15:56 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
i izvinjavam se što stavljam ove glupe smajlije,nije ni trenutak ni vrijeme,ali ponavljam,ne želim uopšte da vjerujem da je moguće da neko zbog raftinga ili nestručnosti sjebe pola grada...ostaću radije u uvjerenju,pa makar bilo i netačno,da stručnjaci iz he bočac nikad ne bi uradili takav zločin...bar dok se empirijski ne dokaže drugačije i kad više to ne bude samo nagađanje.

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 408 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs