banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 11:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2821 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 142  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Apr 2013, 16:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
old fashion men je napisao:
Čuj aerodrom u Bl :roll:
Pa nemate ni željeznicu, nemate ni čestitu autobusku stanicu, a priča se o aerodromu. Niti u BL ko dolazi, niti iz BL ko putuje pa da je potreban aerodrom, msm kokuzluk žešći nema se para ni za "smiljić trans", a ne avion. Taj aerodrom bi trebalo zatvoriti i pustiti balavurdij da organizuje autoutrke na 402 metra...


Ima ljudi koji bi htjeli da putuju, to nisi u pravu. Problem je što adekvatna putna rješenja nisu ponuđena.
Obnova željezničkog, autobuskog i avio transporta je potrebna, to je činjenica.

Željeznica je raspad i malo-malo ne vozi po redu vožnje, a i vozovi su očaj, pa ko onda da koristi njigove usluge.
Svaki autobus Autoprevoza na relaciji Banjaluka-Linc je bio pun, što svjedoči da ima klijenata.

A i javni prevoz je očaj, a toliki ljudi ga koriste... OFM, ne laprdaj previše. Slažem se sa tobom u nekim stvarima, ali da nema zainteresovanih je čista glupost.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 16:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
old fashion men je napisao:
Pa ako nema veze magla, zašto onda stalno slušamo da je neki aerodrom zatvoren zbog guste magle?

To su ekstremni slučajevi magle kad ne može zemaljsko osoblje da funkcioniše, red i poredak po pisti i stajanci, opsluživanje i to...

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 16:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2326
A pilotu uopšte nije bitno da li vidi pistu na koju treba sletiti? Ne provaljuj se.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 16:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Avion navodi radar i računar koji daje sve podatke prilikom sletanja...najviše udesa na pistama je uglavnom tehničke prirode ili greške u proračunu. Od udesa na aerodromu Linate baš zbog magle i greške kontrolora to je sad svedeno na najmanju moguću mjeru. Veću opasnost predstavljaju naleti vjetra i ptice nego magla....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 17:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Sargas je napisao:
ali da nema zainteresovanih je čista glupost.

Nije stvar da li ih ima, već da li ih ima dovoljno da se može govoriti o ekonomskoj opravdanosti.
Nepokoreni, ispod određene visine ako nema vizuelnog kontakte osoblja sa tornja i aviona, tada nema ni slijetanja, već se avioni preusmjeravaju na druge aerodrome.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 17:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Već sam rekao to su ekstremni slučajevi, a na njih nisu imuni ni najjači aerodromi tipa Hitrou, Tegel itd. tako da to nije neki argument...

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 18:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pa vidiš, ti extremni slučajevi su u Sarajevu previše česti, naročito na dijelu gdje je aerodrom, tako da plato Romanije uopće nije bila loša ideja.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 18:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
nepokoreni je napisao:
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
I onda su "mudre glave" u Telekomu skontale da ce, vjerovao ili ne, biti dovoljno 50.000 novih brojeva da se podmire potrebe... Zamisli te procjene?

Bravo genije =D> porediti prodaju magle za skupu cifru i pri tom imati 100% monopol na davanje usluga Telekoma sa aerodromom je isto kao porediti nabudženog Juga sa najnovijim Subaru Imprezom :lol: Jesi ti svjestan koliki su troškovi opsluživanja aerodroma da bi on funkcionisao za redovnu upotrebu?? Šta misliš što je najskuplji rod u vojsci avijacija? Dobar si profesor ne'a šta :-?

ne poredim ja telekom i aerodrom na taj nacin, nego smisao za posao i ulaganje, tako da je iz tog ugla poredjenje odlicno - kad od telekoma, koji je kao sto kazes bio posao prodavanja magle i sa 100% monopola, jedva da su mogli izvuci iole pozitivno poslovanje, kako ocekivati da od zahtjevnijih poslovnih poduhvata nesto naprave...?

moze se, samo sto kod nas kao i po obicaju vlada seljacka politika da sve sto je iole luksuz narod je za to preprimitivan. kao sto rekoh zaostaci su to iz komunizma, a i OFM-ovske cetnicko-kraljevske drzave.
nek se odvaze da privatizuju aerodrom pa biste vidjeli kako bi to radilo kao sat...
hocemo slican primjer? Boska je trunula sa svojim prostorom ponudom i rukovodstvom jos prije rata, a evo cim se tu dalo ljudima da rade, odjednom ima i musterija i robe... Sto nije mogla boska sama tako poslovati, ne da se ubire stanarina ili da se prodaju poslovni prostori, nego da se vrsi maloprodaja iste onakve robe kakvu nalazimo po buticima? - Treba sjesti i zagrijati stolicu, raditi... osmisliti nesto.
Fruktona?
Al ne...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 18:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
_зока je napisao:
Zaboravio sam da si ti najpametniji. Kako glupo sa moje strane.

mozda nisam najpametniji, ali ja da sam na tvom mjestu ja bih do sad bar imao svoju knjizaru ili bar vlastiti kožarski biznis :)

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 18:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Kako onda nemaš školu stranih jezika?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 18:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
mozda nisam najpametniji, ali ja da sam na tvom mjestu ja bih do sad bar imao svoju knjizaru ili bar vlastiti kožarski biznis :)


ahahahahahah. sakom u glavu, taj rad. :lol: :lol:

care :D


malo je pametnih ljudi koji bi vodili aerodrom, malo je ljudi koji imaju para. zamislite prosjecnog stanovnika u bl, jel ima takav para da putuje u Cirih.. ili mozda London?

daj ljudi sta vam je, ne sanjarite..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 18:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Smiri doživljaj... :roll:

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 18:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Tri oka, vec sam ti rekao da je to samo jedna od stvari kojim se bavim... Imao bih skolu stranih jezika, kad bi dan trajao jedno 30-36h...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 19:05 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Sreća pa mi ostali imamo samo jednu obavezu u životu....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 19:10 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Al' jebeš obaveze....ko je uopšte rekao da ja želim privatno knjižaru ili bilo kakav biznis?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 19:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
Tri oka, vec sam ti rekao da je to samo jedna od stvari kojim se bavim... Imao bih skolu stranih jezika, kad bi dan trajao jedno 30-36h...

Pa smanji obaveze, otvori školu stranih jezika...Ili privatno, bilo šta drugo od tih tvojih drugih poslova...em što bi manje radio a i više bi zarađivao...i ne bi ti treebalo zilion sati na dan...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 20:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
joj vas dvojica, bas ste ono...... banjalucani

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 21:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Jan 2008, 16:08
Postovi: 33
Lokacija: Banjaluka
nepokoreni je napisao:
Već sam rekao to su ekstremni slučajevi, a na njih nisu imuni ni najjači aerodromi tipa Hitrou, Tegel itd. tako da to nije neki argument...




Postoje aerodromi sa poletno sletnom stazom samo za vizualni prilaz (neinstrumentalne), neprecizni prilaz (vodjenje aviona samo po pravcu) i precizni prilaz (vodjenje po pravcu i visini).
Na Sarajevskom aerodromu postoji sistem za instrumentalno slijetanje ILS (precizni prilaz).
Precizni prilaz moze biti kategorije I, II, IIIA, IIIB i IIIC. Razlika je u minimalnoj vidljivosti duz staze i visini odluke.
Sarajevo ima CAT I. To znaci da kad je magla i vidljivost je (prema ICAO ANNEX 14) manja od 800 m duz staze i opsta vidljivost manja od 550m s tim da je visina odluke ne manja od 60m, avion ne moze da sleti. Ponekad piloti i slijecu, ali je to krsenje minimuma.
Sistem ILS se sastoji od localizera, sistema antena postavljenih poprecno na osu piste i one vode avion po pravcu, Glide Slope antene koja vodi avion po visini, markera koji su postavljeni uzduz ose i to srednji marker obicno na 0.5-1 nauticke milje od praga, vanjskog markera na 4-6 milja od praga staze. Jos postoji i unutrasnji marker koji se postavlja za CAT II i III.

Za CAT IIIC minimumi ne postoje, moze biti 0m vidljivost.
Za CAT IIIB je to negdje oko 100m ja mislim, nisam siguran. CAT IIIB ima Zagrebacki aerodrom. U takvim uslovima koristi se autoland na avionima koji to imaju.
Da bi avion letio u uslovima smanjene vidljivosti kad su "low visibility procedure in operation" mora da:
-avion bude sertifikovan za odredjenu kategoriju
-posada bude sertifikovana za odredjenu kategoriju
-aerodrom bude sertifikovan za odredjenu kategoriju

Kompanije pored medjunarodnih propisa i pravila imaju svoja kompanijska pravila koja mogu biti ista kao ICAO ili strozija. Pa tako npr Austrian Airlines ne slijece u Sarajevo ako je vidljivost ispod 1000m (nisam siguran da austrian ima ovaj min ali jedna od kompanija koje lete u Sarajevo s ima).

Kako je u Sarajevu cesto magla i vidljivost je manja od spomenutog minimuma, dolazi do otkazivanja letova.
Zasto onda Sarajevo ne postavi sistem CAT II, ili IIIB gdje je taj min puno manji i omogucio bi slijetanje skoro uvijek?
Odgovor je (kako su mi drugi strucnjaci objasnili kad sam bio na SA aerodromu a i profesori sa fakulteta) zato sto konfiguracija terena oko aerodroma SA ne dozvoljava posavljanje CAT II ili III. Radi se o tome da u slucaju prekinutog slijetanja (missed approach) potrebni gradijent penjanja ne bi bio zadovoljen, tj procedura zahtijeva straight flight u penjanju duze nego CAT I itd itd da ne duzim.

A da li je bolje mjesto za aerodrom na Sokolcu ili tamo gdje je sad, nemojte molim vas razglabati. To je siroka studija i ima velikih faktora, ne moze da se prica napamet.

I za kraj, Heatrow, Frankfurt i ostali veliki medjunarodni aerodromi su imuni na ekstremne slucajeve ako kompletan sistem radi kako treba. Ako rikne uredjaj za mjerenje vidljivosti duz staze i ne moze se izmjeriti tacna vidljivost ili avionu crkne radio visinomjer nece sletiti. Da nesto crken od tehnike normalna je stvar i stalno se desava, al je problem kad se desi nesto tako kod nas odmah pukne prica "to samo kod nas ima" :).

_________________
http://www.pik.ba/usluga/16507/letenje-avionom/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 21:23 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Jan 2008, 16:08
Postovi: 33
Lokacija: Banjaluka
BeckaSkola je napisao:
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
mozda nisam najpametniji, ali ja da sam na tvom mjestu ja bih do sad bar imao svoju knjizaru ili bar vlastiti kožarski biznis :)


ahahahahahah. sakom u glavu, taj rad. :lol: :lol:

care :D


malo je pametnih ljudi koji bi vodili aerodrom, malo je ljudi koji imaju para. zamislite prosjecnog stanovnika u bl, jel ima takav para da putuje u Cirih.. ili mozda London?

daj ljudi sta vam je, ne sanjarite..


Prije nekih mjesec dana sam gledao cijenu karte Banjaluka - Cirih avionom i autobusom. Avion skuplji nekih 50ak KM. Neka promo karta. Da sam imao potrebu da putujem, ni u ludilu ne bih isao busom. Moze se naci, ali i to treba znati. Ja sam slucajno naletio na jeftinocu :D. Imam prijatelja koji cesto putuje, majstor za kupiti jeftinu avionsku kartu :), izgleda da im je provalio sistem kad sta nude :D.

_________________
http://www.pik.ba/usluga/16507/letenje-avionom/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2013, 22:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
joj vas dvojica, bas ste ono...... banjalucani


U cemu je problem? Radis u drzavnoj skoli za "bijednu platu", umjesto da otvoris svoju skolu i mlatis pare...do sad si mogao imati i svoj aerodrom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2821 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 142  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs