banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 04:14

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2821 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 142  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Nov 2017, 08:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:45
Postovi: 109
Osnovno ekonomsko pitanje - Da li ponuda stvara potraznju ili potraznja stvara ponudu? :)

Ja sam ubjedjen da je u slucaju BL aerodroma ovo drugo, tj. da potraznja postoji ali ponuda ne postoji.

Linija za Beograd je subvencionirana, Er Srbija ne placa nikakve usluge na aerodromu, ponekad donira nesto opreme, i pri tome jos dobijaju pare od vlade RS-a. Sto je isto mogao i Wizz air dobiti ili bilo ko :) to smo vec prezvakali.


Er Srbija inace leti 3 puta sedmicno, iako su prvo poceli sa 7 letova, pa 5, pa sad 3 i uskoro samo 2 sedmicno, koja ce povecati na 3 za vrijeme praznika. Usljed nedostatka aviona za svoje profitabilnije linije, BL let im je zadnja briga.

Elem, iako je ocigledno da je komentator gore apsolutno neupucen u Wizzair - koji inace ima jednu od najmladjih flota na svijetu, evo jedan interesantan video.

Jedan od nacina na koji niskobudzetne kompanije odrzavaju konkurentne cijene je taj da kupuju najnovije avione koji su po pravilu efikasniji, trose manje goriva a pri tome ih dobiju preuredjene na samo osnovnu konfiguraciju (bez in flight entertainment, maksimum sjedista i sl.)

Npr. ATR (Air Tractor bukvalno :) ) koji leti za BL je star 27 godina ...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=069y1MpOkQY[/youtube]


Sta se desava sa izborom novog direktora Aerodroma? Hoce li se samo rotirati po pozicijama? Da ima pameti da zaposle nekog ko zaista ima iskustva u avio industriji...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2017, 09:12 
super_koza je napisao:
Eto BL aerodrom nudi liniju za Beograd, koja je povoljna nudi mnogo povezujućih letova.
Ta linija saobraća čak pet puta sedmično.

Rekoh vec, ja sam mislio preko BG ici u njemacku, ali je linija em sranje em skupa kao djavo. Daleko isplatnije (duplo ako ne racunamo goriuvo do ZG i nazad) preko Zagreba.


Vrh
  
 
PostPoslato: 20 Nov 2017, 09:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ne znam o kojim se linijama konkretno radi. Ja sam gledao letove BL-Cirih i Zagreb-Cirih.

Slika
Slika

U ovom slučaju je let iz Zagreba jeftiniji nekih 40 evra.
Ne treba zaboraviti da treba do Zagreba doći. Sam da ideš autom i da ga ostaviš na aerodromu se nikako ne isplati. Da te neko vozi i dolazi po tebe se opet ne isplati, jer treba napraviti nekih 700 kilometara i platiti cestarine. Ići autobusom takođe nema smisla jer dugo traje, a i trebaš razmišljati kako sa autobuske opet do aerodroma.

Ovako do Mahovljana nije nikakav problem da te neko odveze i dođe po tebe. U Beogradu na aerodromu sačekaš nekoliko sati i to je to...

Ne znam kakve su cijene nekih drugih letova, ali ovo uopšte nije loše..

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2017, 10:26 
Citiraj:
Ići autobusom takođe nema smisla jer dugo traje, a i trebaš razmišljati kako sa autobuske opet do aerodroma.


Nesto smijesno je mene izaslo od Zagreba do BL autobusom, a svakih pola sata ima bus sa autobuske do aerodroma.

Mene je jeftinije izaslo sto me neko vozio do ZG nego sto bi isao preko BG plus bih morao placati nocenje u BG tj cekati 14 sati negdje.

U prevodu preko BG avion kostao blizu 400 ojra, preko ZG 190...do zg i nazad placam put, u Bg bih placao nocenje...plus koz ZG je sto na presjedanju ne cekam vise od 2-3 sata...


Vrh
  
 
PostPoslato: 20 Nov 2017, 10:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
To si u pravo. Ako moraš noćiti u BGu, onda je pravo sranje...

Ali sigurno ima još primjera i za jednu i za drugu opciju. Nema apsolutno najbolje opcije... :D
Kad uzmeš let za Cirih, po meni se više isplati BG.
Taj tvoj za Njemačku je bolji iz Zagreba... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2017, 17:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Ljudi, ja moram jos jednom pitati ako ko zna.
Kakva je situacija sa transferom ZG aerodrom - BL?
Jel se mora i dalje ici od aerodroma busom do ZG pa onda redovnom linijom do BL?

Iz Tuzle ima sa aerodroma transfer mini busom direktno za BL i za SA, to znam. I obrnuto.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2017, 18:17 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1077
Meni je i dalje briljantnan koncept teme. Ali, pošto je zagusenost aerodroma Mahovljani prevrsila sve mjere, javila se realna ne samo ideja, već nužnost izgradnje novog, većeg aerodroma, bližeg gradskom jezgru :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2017, 19:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3119
Dukke je napisao:
Ljudi, ja moram jos jednom pitati ako ko zna.
Kakva je situacija sa transferom ZG aerodrom - BL?
Jel se mora i dalje ici od aerodroma busom do ZG pa onda redovnom linijom do BL?

Iz Tuzle ima sa aerodroma transfer mini busom direktno za BL i za SA, to znam. I obrnuto.

Moras na kolodvor ali imas svaki pola sata do aerodroma ili kolodvora. Ovdje imas vrijeme i cijene http://plesoprijevoz.hr/page/timetable


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2017, 19:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Hvala drugar.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2017, 08:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:45
Postovi: 109
Na stranici http://www.akz.hr/ mozes odmah kupiti online kartu za Banjaluku, tako da kad dodjes na kolodvor samo pokazes na telefonu bukiranu kartu i on ti na informacijama isprinta.

Relativno vezano za temu... I ova cinjenica da je u BL online kupovina karte misaona imenica samo ilustruje u kakvom tranzitnom zapecku se grad nalazi :confused1: Da ne pricam na sta autobuska stanica sama od sebe lici....

Druga tema :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2017, 16:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Apr 2010, 16:00
Postovi: 1518
Može se i preko stranice Centrotransa kupiti pa je preuzmeš od vozača kad uđeš u bus ili na stranicama Croatia busa - ta se mora isprintati.

Sent from my Redmi Note 4

_________________
Zaradite iznoseći svoje mišljenje! ;)
JaZnam online panel za popunjavanje anketa.
Registrujte se ovde


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Nov 2017, 21:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Napokon se sjetili da postave novog direktora. Barem da ne lupa kao prethodni.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Nov 2017, 12:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Šta kaže novi direktor?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Nov 2017, 13:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12368
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Kaze da je za aerodrom cuo u medijima.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2017, 22:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 03 Sep 2014, 13:01
Postovi: 294
gledam sada rtrs ovu debatu....šteta što nema uključenja gledaoca pitao bih šta planira za aerodrom??? da li ostaje njegov ili ćemo dočekati svjetliju budućnost?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2017, 23:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Bihać gradi aerodrom. Kažu političari iz Federacije da će biti izgrađen za 2-3 godine.
To je 2 godine fore za ove sa banjalučkog aerodroma da učine nešto ili će i BiXać imati više letova od banjalučkog aerodroma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2017, 06:20 
boli ove nase... :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 26 Dec 2017, 10:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Apr 2013, 13:31
Postovi: 266
Choban je napisao:
Bihać gradi aerodrom. Kažu političari iz Federacije da će biti izgrađen za 2-3 godine.
To je 2 godine fore za ove sa banjalučkog aerodroma da učine nešto ili će i BiXać imati više letova od banjalučkog aerodroma.

možda letova ali ne i plate


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2017, 07:16 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Kargo centar vrijedan dva miliona KM zjapi prazan

Foto: N.N. | Kargo centar vrijedan dva miliona KM zjapi prazan

Dejan Šajinović28.12.2017 07:00

BANJALUKA - Nakon što je Turska prestala da prevozi svježe goveđe meso sa banjalučkog aerodroma za Tursku, kargo centar na aerodromu zjapi prazan.

Podsjećanja radi, Uprava Aerodroma je tokom posla s Turcima procijenila da treba investirati u kargo saobraćaj, te su od ukupno sedam miliona maraka investicionog zajma za kargo biznis izdvojili dva miliona.

U međuvremenu, Turci su se povukli čim je EU dozvolila transport kopnenim putem preko svoje teritorije, a u Banjaluci je ostala još jedna investicija sa neizvjesnim izgledima za uspjeh. 

Na Aerodromu su, pak, i dalje uvjereni da Banjaluka može postati značajan kargo centar, te da je pretpostavka da se to desi investiranje u infrastrukturu za teretni saobraćaj.

"Željeli bismo se pozicionirati kao značajan kargo centar u regionu i šire, te mislimo da postoji realna osnova za takve pretpostavke, prvenstveno zbog dobre strateške pozicije našeg aerodroma", kažu u Upravi Aerodroma.

Tvrde da će nova uprava, na čelu sa vršiocem dužnosti direktora Duškom Kovačevićem, uz podršku relevantnih institucija povezati Banjaluku s kargo avio-kompanijama i komercijalnim avio-kompanijama koje bi mogle imati interes za saradnju sa banjalučkim aerodromom.

Osim kargo skladišta s prostorom za skladištenje robe koja zahtijeva posebne sanitarno-higijenske uslove, ukupne površine 1.300 kvadratnih metara, oni ističu da Investicioni program obuhvata proširenje aerodromske zgrade, odnosno putničkog terminala, proširenje dolaznog gejta, povećanje kapaciteta sanitarnih čvorova i povećanje broja kancelarija.

Ističu, takođe, da će u sedam miliona KM investicija biti uključena i nabavka aerodromske opreme, stajanke i tehničke platforme, vertikalni kargo utovarivač, te kargo manipulativna oprema.

Međutim, uprkos ambicioznim planovima, inspekcijski organi su ljetos naredili zaustavljanje gradnje kargo centra zbog neregularnosti.

Duška Makivić, portparol Republičke uprave za inspekcijske poslove, ističe da su nadležni organi utvrdili da je na izvedenim radovima na kargo centru došlo do odstupanja u odnosu na projektnu dokumentaciju, a investitoru, odnosno "Aerodromima RS", zabranili dalje izvođenje radova. 

Podsjetila je da je izvođač uložio žalbu Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, koje je utvrdilo da i izvođač ima pravo da učestvuje u postupku.

"U drugostepenom rješenju jasno se navodi da drugostepeni organ nije preispitivao potpunost i tačnost utvrđenog činjeničnog stanja od strane inspektora, već je riječ isključivo o procesnim pitanjima", navela je Makivićeva, što praktično znači da Aerodrom ne može nastaviti gradnju sve dok ne ukloni nedostatke.

Omer Kulić, ekspert za vazdušni saobraćaj, smatra da nijedan aerodrom u BiH nema šanse da osnuje kargo centar koji bi bio rentabilan.

"Bojim se da su to bačene pare. Vi da biste imali kargo centar koji ima smisla - to mora biti roba koja se nikako ne može prevesti kopnenim putem, koji je značajno jeftiniji. Jedina roba koju iz BiH ima smisla prevoziti vazdušnim putem je oružje naše namjenske industrije, međutim to su toliko male količine da se jednostavno ne isplati ulagati u kargo centre", kaže Kulić.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2017, 15:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Jul 2017, 18:09
Postovi: 265
mislim da će banjalučki aerodrom postati nečije privatno vlasništvo :) jer zašto bi građani imali pravo na aerodrom i na put oko svijeta. današnja vlast gleda samo da nas sto više ograniči sa kretanjem kako bi što gluplji i zatucaniji bili. vjerovatno je to cilj!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2821 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 142  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs