banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 22:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Avg 2012, 12:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Krađe automobila u BiH ponovo postaju sve ozbiljniji problem, a policijske agencije ukazuju na gotovo dramatičan porast broja ukradenih vozila.

Posljedica je to djelovanja organiziranih i opasnih grupa kriminalaca, opremljenih visokosofisticiranom opremom, odnosno automafije.

Osim u BiH, automobili se masovno kradu u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, na Kosovu... Na osnovu zahtjeva evropskih osiguravajućih kuća na prostoru Balkana potražuje se čak 130.000 ukradenih vozila, od toga samo u BiH više od 20.000, piše Anadolija.

Prema dostupnim informacijama Federalne uprave policije (FUP) i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS), do početka jula ove godine u BiH je ukradeno čak 607 automobila! To znači da se u BiH dnevno ukradu najmanje tri četverotočkaša! Također, izvještaji crne hronike u dnevnim novinama i u julu i avgustu bili su prepuni informacija o ukradenim autima.

Samo na području Federacije BiH automafija je u prvom polugodištu 2012. godine u nepoznatom pravcu odvezla 526 vozila, što predstavlja rast od skoro 30 posto u odnosu na godinu ranije. Najviše osoba je bez svog ljubimca ostalo u Sarajevskom Kantonu – čak 340! Takođe, u nekim dijelovima Federacije BiH broj ukradenih vozila porastao je i do 900 posto.

Istovremeno, u Republici Srpskoj je ukraden 81 automobil, što predstavlja smanjenje u odnosu na prošlu godinu kada su ukradena 104 automobila. Od tog broja, vlasnicima su vraćena 53 automobila. Među njima je bilo i 19 vozila ukradenih na području FBiH. Pronađeno je i 12 automobila za kojima je tragao Interpol.

Na meti automafije najčešće su automobili marke „Volkswagen“, popularna VW vozila. U prvoj polovici ove godine ukradeno je čak 356 takvih vozila na području Federacije BiH. Slijede vozila marke "Škoda", ukradeno je njih 34, pa 28 automobila marke "Audi", 21 BMW, 19 "Reanulta" ... Inače, automobili njemačke, francuske ili češke proizvodnje na meti su i u drugim balkanskim prijestolnicama.

Iako iz policijskih krugova u Bosni i Hercegovini, posebno u Sarajevu, dolaze informacije da se vozila sve manje kradu, jer ih je, navodno, teže prebacivati preko granice, a zbog činjenice da su mnogi kriminalci pohapšeni, razbijene njihove policijske veze, a pod nadzorom otpadi na kojima se ukradena vozila rasklapaju ili sijeku, situacija na ulicama bh. gradova ukazuje na suprotno.

Inače, do sada je procesuirano 100-njak osoba zbog pripadnosti raznim grupama koje se bave krađom automobila. Međutim, vozila se i dalje kradu. Očito su bh. vlasti još uvijek daleko od trenutka kada će moći zadati konačan udarac lopovima.

Automafija se osjeća toliko moćno i nezavisno da, kako su agenciji Anadolija ispričali policijski istražioci, očajni vlasnici ukradenih vozila sami posjećuju ugostiteljske objekte u Istočnom Sarajevu gdje se okupljaju kriminalci. Svjesni da im državni organi neće pomoći, tamo u kovertama ostavljaju ceduljice s imenom vozila i brojem telefona. Potom ih automafijaši kontaktiraju i vrate im automobil, ali kada za njega daju dodatni novac.

Sportskom komentatoru i bivšem golmanu Sabahudinu Saši Vugdaliću lopovi su u noći s 30. na 31. juli ukrali automobil. Odvezen je s parkinga u ulici Marka Marulića br. 3. I poznatom pjevaču Asimu Brkanu ukraden je „volkswagen polo„ u jeku njegovog preseljenja u Sarajevo. Brkan priznaje da je morao dati dodatni novac za svoje vozilo. Navodno je riječ o 15.000 KM.

Prije dvije godine ukradena je i „škoda octavia“, vlasništvo Marka Dominkovića, zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Prošle godine je ukraden službeni auto "BMW 5" Bože Ljubića, dopredsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Prije nekoliko godina je ukraden i automobil tadašnjeg ministra sigurnosti, a danas državnog ministra pravde Bariše Čolaka. Nemali broj drugih zvaničnika je imao takvo neugodno iskustvo. Većina žrtava automafije, među kojima su i poznate osobe, boji se govoriti o svojim teškim iskustvima. I dalje se boje za svoju i sigurnost porodice.

Automafija je odlično opremljena i posjeduje zavidno tehničko znanje. Zabluda je da pri pljačkama koriste alate za provalu i slične predmete. Naprotiv, uglavnom raspolažu iznimnim tehničkim znanjem. Koriste se laptopima i drugom sofisticiranom opremom. Uvjeravanja prodavača da neki „automobil ne može biti ukraden", u najčešće se pokažu neosnovana jer kriminalci stalno napreduju.

Sumnja se da su programe za elektronske aparate kojima "razbijaju šifre", odnosno poništavaju zaštitne kodove, bh. automafijaši nabavili u Srbiji.

Zanimljiv je primjer Gorana Pećaranina iz Beograda, elektroinžinjera koji je priznao povezanost s automafijom i učešće u čak 43 krivična djela. Tužilaštvo BiH je tražilo da on bude oslobođen izdržavanja kazne jer je istražiocima otkrio na koji način se koristi oprema za krađu skupocjenih automobila, a što je policiji, do sada, bila velika nepoznanica. Ovaj primjer najbolje ilustrira razlike u opremljenosti policije i kriminalaca.

Međutim, tako ne misle u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH. Interpol Sarajevo, kako kažu, je jedan od prvih sedam u svijetu, koji je od 2005. godine omogućio domaćim agencijama za provođenje zakona direktan pristup bazama podataka Interpola, te sve agencije u BiH imaju mogućnost trenutne provjere statusa vozila.

"Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH u čijem sastavu je i Sektor za međunarodnu operativnu policijsku saradnju, koji uključuje i Odsjek NCB INTERPOL Sarajevo u saradnji sa drugim policijskim agencijama u BiH, godišnje pronađe oko 500 vozila za kojima tragaju druge članice Interpola. U isto vrijeme, godišnje se pronađe 100 do 120 vozila ukradenih u BiH, i to najviše u Crnoj Gori, Albaniji, Rusiji, Srbiji i na Kosovu. Brojka od 20.000 vozila koja se spominje u javnosti, predstavljao je procjenu iz 2005. godine, a koja se odnosila na broj vozila koja su, nakon krađe u inostranstvu, u tom periodu bila registrovana u BiH. Nakon provođenja brojnih mjera, ovaj broj je drastično smanjen", kazali su za agenciju Anadolija u Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH.

Na području BiH, dodaju u Direkciji, postoji veliki broj auto-otpada. Barata se brojkom od čak 400 auto-otpada. Kontrolom auto-otpada od strane policijskih agencija utvrđeno je da pojedini otpadi posjeduju dijelove ukradenih vozila.

Djelovanje opasne automafije je, očito, sve ozbiljniji regionalni problem. Prema podacima Interpola i Europola, pored Sarajeva, centri automafije na Balkanu su Banja Luka, Bijeljina, Podgorica, Priština, Sofija, Skoplje, Beograd, Novi Sad, Šabac, Split i Zagreb.

Policijske statistike ukazuju da se u Hrvatskoj godišnje ukrade i do 2.000 automobila. Najviše se kradu nova i atraktivna vozila. Tradicionalno se kradu „volkswagen“, „audi“, „BMW“, „mrcedes“, no nisu sigurni ni jeftiniji automobili.

Nadalje, u Srbiji se godišnje ukrade između 2.500 i 3.000 vozila. Samo u Beogradu svakog dana u prosijeku nestanu četiri automobila! Prema zvaničnim podatcima, prošle godine je u glavnom gradu Srbije ukradeno 1.558 automobila, 2010. godine 1.468, a 2009. – 1.861 automobil. Godinu dana ranije, 2008. godine, nestao je 2.301, 2007. godine 2.625, a 2001. godine čak 4.787 vozila.

U Evropskoj uniji (EU) godišnje se ukrade oko 1.200.000 vozila. Od toga se pronađe oko 800.000 vozila, dok se ostala vozila evidentiraju. Prema Interpol ASF SMV bazi podataka, koju na dnevnoj bazi ažuriraju sve zemlje članice Interpola, trenutno se traga za oko 7.500.000! Kriminalne grupe, procjenjuje se, krađom automobila godišnje inkasiraju nevjerovatnih osam milijardi evra.

Kako tvrde stručnjaci u ovoj oblasti, žrtve krađa vozila u Evropi su zaštićene činjenicom da su gotovo sva vozila pokrivena takozvanim kasko osiguranjem, pa krađa vozila može izazvati samo neugodnost. Dok u BiH i većini balkanskih država vozila nemaju tu skupu policu osiguranja, pa je „krađa vozila za vlasnika u najvećem broju slučajeva tragedija“.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs