banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 01:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Sep 2012, 07:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
old fashion men je napisao:
Samo se zanemaruje da bi tzv. zdrava proizvodnja hrane, poskupila hranu za 50 puta, a broj gladnih i neishranjenih bi se ustostručio.

To je tačno,organska proizvodnja je skup sport.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 08:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
I ovo vjerovatno nema veze sa GMO hranom :)

Citiraj:
Skoro polovina Amerikanaca će, kako se procenjuje, do 2030. godine biti gojazna. Stopa bi mogla da dostigne 60 odsto u 13 američkih država, navedeno je u izveštaju organizacije TAH (Trust for America's Health) i fondacije FRWJ (Fondation Robert Wood Johnson).

U periodu od 2009. do 2010. godine je 35,7 odsto Amerikanaca bilo gojazno, preneli su francuski mediji. Objavljeno je i da je 1990. godine gojaznošću bilo pogođeno 12 odsto Amerkanaca, 2005. godine 23 odsto i 2010. godine 35,7 odsto.
Ti problemi telesne težine, međutim, nisu isti u svim američkim državama. Najveći procenat gojaznih bi mogla da ima država Misisipi - 66,7 odsto, a Kolorado 44,8 odsto.

- Sa šest miliona novih slučajeva dijabetesa, pet miliona vezanih za srčane probleme i više od 400.000 raka tokom narednih 20 godina, nalazimo se u tragičnoj trci koja će imati strašne posledice po kvalitet života miliona Amerikanaca i koja bi mogla da "uguši" zdravstveni sistem već na ivici uništenja - implozije - izjavio je, između ostalog, izvršni direktor TAH-a Džef Levi (Jeff) američkoj TV stanici "Ej-bi-si njuz".

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 08:12 
Oni su debeli jer jedu kao krmad, uvjek su takvi i bili...


Vrh
  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 08:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
Možda se promjenila definicija gojaznosti, ali za 20 godina povećao se broj gojaznih tri puta...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 09:24 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
tensSa je napisao:
Oni su debeli jer jedu kao krmad, uvjek su takvi i bili...

Skoro sam čitao da se u Americi u zadnjih desetak godina jede sve manje količinski, manje šećera i masti ali je gojaznih sve više...Pretpostavlja se da je problem u transmasnoćama koji proizvođači guraju svuda, od slatkiša do "zdrave" hrane....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 09:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Oh kako je BiH zakon o GMO plodno tlo za manipulaciju :D
Da li je neko vidio na nekoj hrani kod nas oznaku za GMO?
Spoiler:
Citiraj:
Na osnovu člana IV 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na 44. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 21. januara 2009. godine, i na 25. sjednici Doma naroda, održanoj 26. februara 2009. godine, usvojila je

ZAKON O GENETIČKI MODIFIKOVANIM ORGANIZMIMA

.............................

član 52.
(Označavanje)

Za proizvode koji sadrže ili se sastoje od GMO-a subjekti u poslovanju dužni su da obezbijede da:

a) na zapakovanom proizvodu na oznaci piše: “Ovaj proizvod sadrži komponente genetički modifikovanih organizama” ili: “Ovaj proizvod sadrži genetički modifikovan (naziv organizma)”;

b) se na nezapakovanom proizvodu ponuđenom krajnjem potrošaču oznaka: “Ovaj proizvod sadrži genetički modifikovan organizam” ili “Ovaj proizvod sadrži genetički modifikovan (naziv organizma)” stavi na proizvod ili neposredno uz proizvod.

član 53.
(Izuzeci od označavanja)

(1) Obaveza označavanja ne primjenjuje se na tragove odobrenih GMO-a u proizvodu u omjeru koji ne prelazi utvrđeni nivo pod uslovom da su takvi tragovi slučajni ili tehnološki neizbježni. Posebnim propisom utvrdiće se nivo ispod kojeg se ovi proizvodi izuzumaju od obaveze označavanja u skladu sa članom 52. ovog zakona.

(2) Radi utvrđivanja slučajnog i tehnički neizbježnog prisustva tragova, subjekt u poslovanju dužan je da dokaže nadležnom organu da je preduzeo odgovarajuće mjere kako bi izbjegao prisustvo takvih tragova.

(3) Obaveza označavanja ne primjenjuje se na proizvode koji sadrže tragove odobrenih GMO-a ili se od njih sastoje ili su od njih proizvedeni, u omjeru koji ne prelazi 0,9 % za svaku od prehrambenih komponenti ili za hranu koja se sastoji od jednog sastojka, pod uslovom da je sporedan ili tehnički neizbježan.

(4) Nadležni organi sprovode inspekciju i druge mjere kontrole, uključujući uzimanje uzoraka i testiranje (kvalitativno i kvantitativno).

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 09:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Ma žderu ko svinje, gledao nedavno na tv, nekog američkog gulaša pitaju kako izgleda njegov obrok, uglavnom nisam sve popamtio, ali sam zapamtio u jednom obroku su dva pečena pileta i 2 litra kole, a spisak svega što ide uz to je predugačak da bi ga zapamtio. Msm kakav će biti nego gomila sala od preko 200 kila, neka sve te debeljuce pošalju meni, pitao bi ih za po godine koliko kila imaju :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 09:32 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
Jebi ga, ne govorim o ekstremima nego o prosječnoj populaciji....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 09:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
Citiraj:
Canola, of which 93% of the US crop is GM, is mainly used to produce vegetable oil. The genetic modifications are for resistance to herbicides (glyphosate or glufosinate) and for improved oil compositions. Approximately 43% of a canola seed is oil.[12] What remains is a rapeseed meal that is used as high quality animal feed. Canola oil is a key ingredient in many foods and is sold directly to consumers as margarine or cooking oil, and is the third most widely consumed vegetable oil in the world.[13] The oil has many non-food uses, including making lipsticks.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 10:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
Mislim da je sa Amerima više problem ŠTA JEDU i KAKO I KADA JEDU nego sama količina(koja i nije zanemarljiva) jer koliko sam primijetio od ljudi koji su tamo i vode tamošnji način života oni jednostavno ne jedu kuvanu hranu kao kod nas npr čorbe. Većinom je prženo i pečeno. Takođe svježe voće i povrće jako slabo(doduše, voće i povrće u amerivi je ružno i bezukusno) nego se radije opredjeljuju za voćne jogurte i šejkove koji su kalorijske bombe.. Tu su naravno i gazirana pića... Takođe jedu u hodu, nema ono kao kod nas SJEDI ZA STO I JEDI.

Osim toga, za njihov standard brza hrana (mek, burger king, kfc) je prilično jeftina u odnosu da se npr upustiš u kupovanje svježih namirnica i pravljenje supa, čorba isl..

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 10:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Ako bi neko mogao biti indikator da je nešto lošijeg kvaliteta onda je to definitivno moj organizam. Ja sam prošle sedmice imao alergijski napad nakon što sam pojeo običan juneći gulaš ovdje u Sarajevu. Takvo nešto još nešto nisam doživio. Lice mi je skroz oteklo a usta i područje oko brade bilo ukočeno kao da mi je neko bio upravo dao anesteziju. Još uvijek ne znam šta je bilo po srijedi. Ne znam šta su stavili u to meso.

Kod nas GMO hrana nije označena. Jedanput sam čuo da su u mesnoj industriji "Matijević" iz Novog Sada jednom prilikom istakli na deklaraciji koji su proizvodi GMO ali onda je uslijedio pritisak da se povuku te oznake. Ja inače kupujem uglavnom prehrambene proizvode iz BiH. Opet mi je s jedne strane sigurnije. Jedino nisam baš siguran oko mesa ali znam da ako je puno jeftino da postoji velika mogućnost da je u pitanju GMO.


Poslednji put menjao g|e@ck dana 24 Sep 2012, 10:40, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 10:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
A.J.V.A.R. je napisao:
Oh kako je BiH zakon o GMO plodno tlo za manipulaciju :D
Da li je neko vidio na nekoj hrani kod nas oznaku za GMO?
Spoiler:
Citiraj:
Na osnovu člana IV 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na 44. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 21. januara 2009. godine, i na 25. sjednici Doma naroda, održanoj 26. februara 2009. godine, usvojila je

ZAKON O GENETIČKI MODIFIKOVANIM ORGANIZMIMA

.............................

član 52.
(Označavanje)

Za proizvode koji sadrže ili se sastoje od GMO-a subjekti u poslovanju dužni su da obezbijede da:

a) na zapakovanom proizvodu na oznaci piše: “Ovaj proizvod sadrži komponente genetički modifikovanih organizama” ili: “Ovaj proizvod sadrži genetički modifikovan (naziv organizma)”;

b) se na nezapakovanom proizvodu ponuđenom krajnjem potrošaču oznaka: “Ovaj proizvod sadrži genetički modifikovan organizam” ili “Ovaj proizvod sadrži genetički modifikovan (naziv organizma)” stavi na proizvod ili neposredno uz proizvod.

član 53.
(Izuzeci od označavanja)

(1) Obaveza označavanja ne primjenjuje se na tragove odobrenih GMO-a u proizvodu u omjeru koji ne prelazi utvrđeni nivo pod uslovom da su takvi tragovi slučajni ili tehnološki neizbježni. Posebnim propisom utvrdiće se nivo ispod kojeg se ovi proizvodi izuzumaju od obaveze označavanja u skladu sa članom 52. ovog zakona.

(2) Radi utvrđivanja slučajnog i tehnički neizbježnog prisustva tragova, subjekt u poslovanju dužan je da dokaže nadležnom organu da je preduzeo odgovarajuće mjere kako bi izbjegao prisustvo takvih tragova.

(3) Obaveza označavanja ne primjenjuje se na proizvode koji sadrže tragove odobrenih GMO-a ili se od njih sastoje ili su od njih proizvedeni, u omjeru koji ne prelazi 0,9 % za svaku od prehrambenih komponenti ili za hranu koja se sastoji od jednog sastojka, pod uslovom da je sporedan ili tehnički neizbježan.

(4) Nadležni organi sprovode inspekciju i druge mjere kontrole, uključujući uzimanje uzoraka i testiranje (kvalitativno i kvantitativno).


Ovako se to odprilike obilježava forme radi mada to trgovci vješto skrivaju.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 10:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
BiH je potpisnik Codexa Alimentarius (još u agenciji za zaštitu hrane to ističu kao nešto pozitivno) pa prema tome uvjeren sam da je BiH deponija hrane lošeg kvaliteta iz EU.


Poslednji put menjao g|e@ck dana 24 Sep 2012, 10:46, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 10:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Ovi iz merkatora kažu da je to grškom napisano, neko pogrešno preveo ili tako nešto.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 10:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
danijell je napisao:
I ovo vjerovatno nema veze sa GMO hranom :)

Citiraj:
Skoro polovina Amerikanaca će, kako se procenjuje, do 2030. godine biti gojazna. Stopa bi mogla da dostigne 60 odsto u 13 američkih država, navedeno je u izveštaju organizacije TAH (Trust for America's Health) i fondacije FRWJ (Fondation Robert Wood Johnson).

U periodu od 2009. do 2010. godine je 35,7 odsto Amerikanaca bilo gojazno, preneli su francuski mediji. Objavljeno je i da je 1990. godine gojaznošću bilo pogođeno 12 odsto Amerkanaca, 2005. godine 23 odsto i 2010. godine 35,7 odsto.
Ti problemi telesne težine, međutim, nisu isti u svim američkim državama. Najveći procenat gojaznih bi mogla da ima država Misisipi - 66,7 odsto, a Kolorado 44,8 odsto.

- Sa šest miliona novih slučajeva dijabetesa, pet miliona vezanih za srčane probleme i više od 400.000 raka tokom narednih 20 godina, nalazimo se u tragičnoj trci koja će imati strašne posledice po kvalitet života miliona Amerikanaca i koja bi mogla da "uguši" zdravstveni sistem već na ivici uništenja - implozije - izjavio je, između ostalog, izvršni direktor TAH-a Džef Levi (Jeff) američkoj TV stanici "Ej-bi-si njuz".



Podaci im nisu tačni jer su Ameri davno premašili postotak od 65% pretilog stanovništva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 10:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pa ima se može se, znaš onu o ciganu i maslu :lol:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 11:06 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
old fashion men je napisao:
Ovi iz merkatora kažu da je to grškom napisano, neko pogrešno preveo ili tako nešto.

Ne kažu iz Merkatora nego iz Inspektorata. Kažu da takva oznaka nije moguća, tj ne postoji takvo označavanje proizvoda.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 11:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Zato sto GM hranu ne oznacavaju nikako :( , kao nije puno modifikovana, samo malkice :wink:.
Kada mi neko pomene ovakvu hranu, uvijek se sjetim onih snicli iz epruvete i onih pilica bez udova :( . I to nam je buducnost.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 11:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
A.J.V.A.R. je napisao:
I to nam je buducnost.

to ti je i prošlost i sadašnjost.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2012, 11:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2004, 01:11
Postovi: 1590
Lokacija: Banja Luka
hercegovac27 je napisao:
BiH je potpisnik Codexa Alimentarius (još u agenciji za zaštitu hrane to ističu kao nešto pozitivno) pa prema tome uvjeren sam da je BiH deponija hrane lošeg kvaliteta iz EU.

Da li bi mogao da mi pojasniš svoj stav? I da te pitam, da li si pročitao taj famozni "Codex Alimentarius"?

_________________
CIA snajka, CIA...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs