banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 11:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 805 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 41  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Jun 2019, 13:20 
iz banjaluke i cao...


Vrh
  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 13:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kaže da je iz grada u kojem je Crnogorac gradonačelnik.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 13:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Ну чоче, радоичић нам је врховни ђетић!

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 15:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
krajo je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
krajo je napisao:
Nema veze koliko koga ima.Ko ima bezrezervnu podršku Amerike, taj je gornji.Koliko ima Izraelaca ,a koliko ostalog islamskog svijeta oko njih?


Haj malo prouci odnos prema Jevrejima u USA pre i za vrijeme stvaranja tog Izraela pa ces vidjeti da nista nije uklesano u kamenu.

Proučio.


I sta si naucio?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 18:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Da su im odnosi dublji i od samih interesa.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 19:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Kako je doslo do toga ako znamo da su Jevreji u Americi do prije 60-tak godina bili tek za mrvu bolje klasifikovani od Crnaca, Meksikanaca i Indijaca?

Bijela puritanska Amerika se okrenula na glavu sama od sebe u vezi sa njima? Kako da ne.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 19:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Nije to baš tako kako ti se čini.Evo jedan kratak sažet tekst da se jednostavno shvati taj Jevrejsko - Američki odnos.

Američko-izraelski odnosi su, kroz modernu historiju, zadobili veliki značaj zbog njihovog utjecaja na cjelokupnu situaciju u svijetu generalno, te arapski svijet i palestinsko pitanje specijalno.

Uprkos tome što se ova relacija odlikuje snagom i kontinuiranim razvojem još od osnivanja izraelske države 1948. godine, ponekad su nailazili i periodi zahladnjenja odnosa – pa makar i privremeno – ali bi se oni veoma brzo i izgladili, s obzirom da su se odnosi zasnivali na kompleksnim faktorima i osnovama, a ne samo na interesima.

Razvoj ovog odnosa kreće se od puke simpatije SAD-a i podrške za stvaranje Izraela krajem četrdesetih godina prošloga stoljeća, pa sve do neobičnog strateškog partnerstva za jednu malu, ali vojno veoma jaku državu, čija snaga i ovisi o vojnoj i ekonomskoj podršci jedne supersile koja teži uspostaviti ravnotežu drugih sukobljenih interesa u turbulentnoj regiji gdje bjesne sukobi.

Još od sedamdesetih godina prošloga stoljeća, Izrael je država koja prima najveću američku pomoć u svijetu. I dalje prima pomoć u iznosu od tri milijarde dolara godišnje kroz program stranih vojnih finansiranja.

Danas, Sjedinjene Američke Države i Izrael predstavljaju veoma bliske prijateljske zemlje koje su saveznici. U zabludi je svako ko pomisli da je jaka veza između dvije države utemeljena samo na ekonomskim interesima ili da je rezultat pritiska jevrejskih lobija. Naprotiv, ona je ukorijenjena u zajedničkim kulturnim i religijskim vrijednostima.

Više od šest desetljeća se Izraelci okreću u pravcu Sjedinjenih Američkih Država kao izvoru političke inspiracije, finansijske, vojne i diplomatske podrške. Dok Amerikanci sa svoje strane – u najmanju ruku neki od njih – posmatraju Izrael s primjesom divljenja zbog nastojanja ove države da usvoji zapadnu tradiciju, te nizanja uspjeha na ekonomskom planu.

Ukoliko bi se jednim izrazom mogla pojasniti jedinstvenost takvog odnosa, onda su to riječi koje je izgovorio bivši američki predsjednik Lyndon B. Johnson u odgovoru na pitanje sovjetskog premijera Alekseja Kosigina o tome zašto Amerika podržava Izrael čija populacija ne prelazi tri miliona, i u isto vrijeme antagonizira osam miliona Arapa?

Johnsonov odgovor bio je vrlo jednostavan: „Jer su oni u pravu.“

Vjerska dimenzija

Vjerski faktor još je najjači faktor koji utječe na američko-izraelske odnose, a zatim i na politiku SAD-a na Bliskom istoku i centralno arapsko pitanje: Palestinu. Vjerski reformatorski pokret i protestantski pravac, kojeg je osnovao njemački svećenik Martin Luther (1483-1546) i koji je rasprostranjen u SAD-u – ima veoma važnu historijsku ulogu u formiranju odnosa između judaizma i kršćanstva.

Učenja koja su se crpila iz svetih jevrejskih knjiga – Tore ili prvih pet knjiga Starog zavjeta – odigrala su centralnu ulogu u formuliranju ideje i kulture prvih doseljenika u Ameriku. Na tu temu govori i istraživač Yousef al-Asi al-Taweel u svojoj magistarskoj tezi koju je branio na ogranku Univerziteta Al-Azhar u Gazi.

„Kod Amerikanaca se vrlo rano javlja uvjerenje u nužnost ostvarivanja svih proročanstava spomenutih u Starom zavjetu, na prvom mjestu povratka Jevreja u Palestinu, što predstavlja vjerski imperativ, dok se ovakva ideja rađa tri stoljeća prije pojavljivanja cionističkog pokreta“, kaže on.

Yousef al-Taweel zaključuje svoju studiju stavom da je religija imala značajnu ulogu u životu Amerikanaca nekada i sada, te da je to ostavilo posljedice na formiranje američkog mišljenja i kulture „što se odrazilo na američki stav prema mnogim pitanjima (...) te kako je cionistički pokret bio američki projekat, uključujući i sve njegove pojedinosti, s ciljem ostvarivanja vizije i vjerskih proročanstava u koje vjeruje većina američkog stanovništva i gaji suosjećanje prema njima, dok ih politički lideri usvajaju još od osnivanja republike 1776. godine.“

Pažnju privlači i činjenica da su svi američki predsjednici bili protestanti, izuzev Johna Kennedyja, jedinog predsjednika katolika na kojeg je izvršen atentat 22. novembra 1963. godine.

Historijsko prijateljstvo

Također, pažnju privlači i očigledan utjecaj koji Jevreji imaju na predsjednike ili osnivače Sjedinjenih Američkih Država. Tako je John Adams, drugi američki predsjednik, čak i objelodanio svoje mišljenje o Jevrejima u pismu upućenom Thomasu Jeffersonu, koji ga je naslijedio u predsjedništvu.

„Insistiram na tome da su Jevreji učinili mnogo toga za civiliziranog čovjeka više od bilo kojeg drugog naroda“, stoji u pismu.

Pojedini smatraju da je Woodrow Wilson, koji je vodio SAD od 1913. do 1921. godine, bio jedan od američkih predsjednika koji je pružao najveću podršku Jevrejima. Najbolji pokazatelj tog odnosa predstavlja njegovo izražavanje podrške Balfourovoj deklaraciji iz 1917, kada je 3. marta 1919. izjavio da su se „saveznici uz potpuno slaganje naše Vlade i naroda dogovorili da postave temelje jevrejske države u Palestini“.

Na kraju, može izgledati da se u priči o ulozi vjere u američkoj političkoj kulturi, a potom i razvoju odnosa Sjedinjenih Američkih Država sa Izraelom, kod pojedinih nazire dosta površnosti i slabog razumijevanja, no njena snažna uloga u periodu predsjedavanja Georgea W. Busha i kontrole koju su neokonzervativci u njegovo doba imali nad centrima odlučivanja, čini ovu pretpostavku značajnom i vrijednom pažnje.

Ponovno treba istaknuti da interesi nisu jedini faktor koji upravlja američko-izraelskim odnosom, jer vjerska i kulturna dimenzija također igraju bitnu ulogu u oblikovanju američke politike u današnjem svijetu.

Na to najbolje upućuju riječi Benjamina Netanyahua, dok je obnašao funkciju izraelskog ambasadora u UN-u, izrečene februara 1985. godine prilikom obraćanja na jutarnjoj molitvi američkih kršćana za Izrael, gdje je pohvalio, kako je rekao, historijsko prijateljstvo između kršćanskih vjernika i Jevreja, koje je „pokazalo uspjeh u svom radu na ostvarivanju cionističkog sna“.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 19:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ziv bio, da li je ovo sklepano za potrebe nekog sajta tipa Kljiks?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 19:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
I ne baš.
Zar ti stvarno misliš da bilo ko drugi da je na vlasti u Srbiji, da bi preokrenuo situaciju sa Albancima u korist Srbije i samih Srba?

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 19:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ne zanima me tamo neki izmisljeni drugi.
Godinama strazu drzi Vucic i njegova i samo njegova je odgovornost je necinjenje i neinvetivnost.

To je cinjenica koju ni njegova pateticna faca ne moze sakriti.

P.S. Tekst ne valja. Istrazuj jos.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 20:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Koji izmišljeni?Prije njega su bili stvarni i opet bilo isto.Ne branim Vučića ali fakat je tako.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 20:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Imućni Jevreji u Italiji su podržavali Musolinija i njegov uspon ka vrhu. Musolini ih nije okrivljavao nizašta. Zajedničko im je bilo da su mrzili radničke pokrete.

A i poznato je da progon Jevreja u Italiji počinje sa njenom kapitulacijom. Izvinite na off.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 20:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Krajo, pusti me te demagogije tipa: Odbili ste moj plan, a niste ga ni culi. Ili ono sto jos cesce upotrebljava: neki kazu (pa nesto...)

Ogavno je, nisi glup momak da ne vidis koliko je ogavno.

Evo npr situacija sa (rekao bih, dogovorenim) problemom taksi... Zar nije mogao smisliti nekakvu epidemiju cime bi podigao pravi sanitarni zid prema Kosovu. Za prolazak u uzu Srbiju "ciscenje" bi svako ko nije gradjanin Srbije (licna) placao 200€, a vozilo 500€.

Ljeto je, doba je svakakvih sranja.

Ok, znam da je ovo ekstremno u svakom mogucem pogledu, ali je samo banalni primjer kako se moze pokazati da te ima i da si ziv.

Za suptilnije akcije koje bi efikasno i na duge staze dovele do postavljanja Alabanaca na toliko los glas da bi i Klintonu bilo blam da dodje da se naslikava sa njima ipak treba vise pametnijih glava i novca. Za sedam miliona Srba to nije napor.

I ne treba Srbija da se trosi na stvaranje pozitivne slike o sebi. Nikoga to zivog ne zanima.

Vec treba, karikiram situaciju, da u holivudskim filmovima i serijama smjeni (i zaboravi) Srbe sa mjesta losih momaka i stavi Albance.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 21:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Zašto kad je Srbija lijepo trgovala sa Kosovom?
Citiraj:
Portparol Carine Kosova Adriatik Staviljeci izjavio je da je do 15. oktobra ove godine na Kosovo uvezeno robe iz Srbije u vrednosti od oko 360 miliona evra, dok je izvoz u Srbiju iznosio samo 23 miliona evra.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 21:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
To je bilo pre "taksi".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2019, 21:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
The_new_Statesman je napisao:
Krajo, pusti me te demagogije tipa: Odbili ste moj plan, a niste ga ni culi. Ili ono sto jos cesce upotrebljava: neki kazu (pa nesto...)

Ogavno je, nisi glup momak da ne vidis koliko je ogavno.

Evo npr situacija sa (rekao bih, dogovorenim) problemom taksi... Zar nije mogao smisliti nekakvu epidemiju cime bi podigao pravi sanitarni zid prema Kosovu. Za prolazak u uzu Srbiju "ciscenje" bi svako ko nije gradjanin Srbije (licna) placao 200€, a vozilo 500€.

Ljeto je, doba je svakakvih sranja.

Ok, znam da je ovo ekstremno u svakom mogucem pogledu, ali je samo banalni primjer kako se moze pokazati da te ima i da si ziv.

Za suptilnije akcije koje bi efikasno i na duge staze dovele do postavljanja Alabanaca na toliko los glas da bi i Klintonu bilo blam da dodje da se naslikava sa njima ipak treba vise pametnijih glava i novca. Za sedam miliona Srba to nije napor.

I ne treba Srbija da se trosi na stvaranje pozitivne slike o sebi. Nikoga to zivog ne zanima.

Vec treba, karikiram situaciju, da u holivudskim filmovima i serijama smjeni (i zaboravi) Srbe sa mjesta losih momaka i stavi Albance.


Scenario za nekakav film ,da stavi Srbe u konteks loših momaka. :D

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2019, 05:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ne razumijem.
Sta kazu na Aldzaziri cije nam tekstove prenosis?

Sta oni misle zasto su Srbi dezurni negativci u brojnim gledanim serijama i flmovima? Zasto to nisu Bugari, Albanci (ako vec po prici treba biti Balkanac) ili Englezi i Svedjani (ako treba biti Evropljanin)?

Da li je to slucajnost ili dio nekog veceg PR master plana ili su scenaristi dio oblikovanog javnog mjenja i jednostavno pisu onako kako im je najlakse?

M?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2019, 06:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Vidim da ne razumiješ. ono što si napisao o proglašenju nekakve epidemije u najmanju ruku je smiješno

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2019, 06:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Da, u pravu si. Takvih "smjesnih" primjera u istoriji pregovaranja uopste nema. Evo, upravo mi se ucinilo da su Slovenci zatvorili 15-tak granicnih prelaza za kamione i sav kamionski saobracaj
usmjerili na Breganu i Macelj. Pred samu turisticku sezonu.

Btw. sta Aldzazira kaze? Da li je i film smjesno sredstvo promocije i kreiranja javnog mjenja?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2019, 06:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Opet razmišljaš u pogrešnom pravcu.Uvrijedilo te što je tekst sa Aldžazire,ali ne bitno.
Pozdrav.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 805 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 41  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs