banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 02:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Maj 2013, 23:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
za radna mjesta uglavnom

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2013, 09:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
Ma treba za svaki konkurs koji objavljuje ADU RS i ADS BiH, sve javne ustanove itd. Ukratko za sve osim privatnih firmi koje ne traže uvijek na konkursu, ali svakako traže kasnije ako počneš raditi.

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2013, 19:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
To uvjerenje da se protiv osobe ne vodi kazneni postupak - u mom slucaju je bilo smijurija - vadio u Zagrebu, jer se mora vaditi u mjestu rodjenja(ok- meni je bio blizi Zagreb, pa moze i tamo) - smijurija jer vec 12 godina nisam zivio u Hrvatskoj, a kad sam istu napustio , imao sam 13 godina. Sta sam ja mogao skriviti do 13-te godine, a da to djelo ne zastari za toliko godina i sa druge strane, u RS sam mogao pobiti pola grada da to oni u Hrvatskoj nemaju u evidenciji :roll: .

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2014, 23:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Većina institucija u BiH protivzakonito traži uvjerenja o nekažnjavanju od kandidata na konkursima, što se kosi sa mjerama zaštite ličnih podataka građana.

Zaključila je ovo Inspekcija Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH prilikom kontrole institucija koje obrađuju ove podatke.

Petar Kovačević, direktor ove agencije, kaže da su u entitetima različiti propisi koji regulišu ovu oblast, ali da se krše odredbe krivičnog zakonodavstva zbog davanja podataka iz kaznenih evidencija.

"Zakonodavac je bio jasan kada je rekao da niko nema pravo da od građana traži uvjerenje o nekažnjavanju. Institucije koje traže uvjerenja o nekažnjavanju treba da ih pribave službeno ukoliko za to imaju pravni osnov", rekao je Kovačević.

Ova uvjerenja o nekažnjavanju izdaju se u nadležnom MUP-u, odnosno CJB, na području opštine u kojoj osoba živi. U RS se ovakvo uvjerenje izdaje na zahtjev institucije, a u FBiH se izdaje na lični zahtjev građanina, a može se dati i za drugu osobu uz punomoć.

U MUP-u Sarajevskog kantona potvrdili su da se za ovo uvjerenje plaća taksa od 35 KM.

Kovačević kaže da konkursi koje raspisuju parlamentarne komisije najčešće sadrže odredbu da je neophodno dostaviti uvjerenje o nekažnjavanju, a do sada je bilo više pritužbi zbog ovog uslova.

Kandidati iz RS nekada su bivali i odbijeni, jer nisu dostavili ovo uvjerenje zato što ga nadležne institucije RS ne izdaju licima nego na zahtjev institucije. Ovakav slučaj desio se prilikom izbora glavnog revizora i dva zamjenika u parlamentu BiH.

Kovačević podsjeća i na sličan izbor rukovodećih ljudi policijskih agencija koji je vodila Ad hok komisije bh. parlamenta.

"To je nonsens"

Hazim Rančić, član ove parlamentarne komisije, kaže da ne zna za nalaze Agencije za zaštitu ličnih podataka, ali tvrdi da oni sigurno nisu prekršili zakon.

"Na ovom konkursu eliminatorni faktor bio je da osoba nije kažnjavana. Kandidat kojeg biramo na čelo policijske agencije ne smije biti kažnjavan. Uvjerenje o nekažnjavanju je neophodno i traži se u skladu sa zakonom, a ne vidim razlog zašto to lice samo ne bi tražilo uvjerenje, jer valjda sam zna da li je kažnjen ili ne. To je nonsens da Agencija štiti građanina samog od sebe", rekao je Rančić.

Neven Akšamija, direktor Agencije za državnu službu BiH, kazao je da nikada na konkursima ne traže uvjerenje o nekažnjavanju nego uvjerenje da se ne vodi krivični postupak protiv osobe koja konkuriše.

"Ovo uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka je naša zakonska obaveza i tražimo ga tek kada kandidat dođe na intervju da ne bi plaćao ako mu ne bude trebalo, jer važi samo tri mjeseca. Uvjerenje o nekažnjavanju ne tražimo niti je to propisano Zakonom o državnoj službi, ni Zakonom o radu u institucijama BiH", istakao je Akšamija.

Uvjerenje da se protiv nekoga ne vodi krivični postupak izdaje nadležni sud i za njega se plaća taksa od osam KM.

Stanje neprihvatljivo

Agencija za zaštitu ličnih podataka prilikom inspekcijskog nadzora u bh. institucijama utvrdila je da je stanje u ovoj oblasti neprihvatljivo.

"Najčešći nedostaci kod obrade ličnih podataka su naslijeđena praksa, nepoznavanje propisa, nepostojanje pravila i procedura, te nepostojanje planova zaštite ličnih podataka", saopšteno je iz Agencije.

Inspekcijskim nadzorom obuhvaćene su bile sve institucije koje obrađuju podatke u vezi sa liberalizacijom viznog režima, a to su: Granična policija, SIPA, IDDEEA, Služba za poslove sa strancima, te ministarstva bezbjednosti, civilnih poslova i inostranih poslova BiH i svi policijski organi u BiH.

nezavisne.com/radiosarajevo.ba

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2017, 18:22 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 13 Jan 2017, 18:13
Postovi: 1
Mene zanima da li je neko vadio možda potvrdu o nekažnjavanju u Brčko distriktu gdje se tačno vadi u mup-u ili?...i kolika je cijena?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2017, 21:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Fiki,

Koliko sam razumio iz gore navedenog teksta u jednoj varijanti osoba koja trazi posao placa licno i snosi troskove a u drugom to radi organizacija ili poslodavac koji zaposljava tu osobu.
Razlika je svakako ocita, 35 maraka iz dzepa pojedinca ili 35 maraka iz profita firme.
Cini mi se da nije isto. :wink:

Da li je to diskriminacija ili ne moze se argumentovat i za i protiv u odnosu na koja radna mjesta i ko odredjuje i donosi odluku.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2017, 18:12 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
jel se sta promijenilo po pitanju potvrde o nekaznjavanju tj jel se mora trazit u mjestu gdje si rodjen il moze u mup gdje se vodi adresa.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2017, 20:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Feb 2017, 06:53
Postovi: 27
Da li se nesto mijenjalo ili se iz opstine prebivalista u RS mora ici u opstinu rodjenja u RS po ovo uvjerenje iz MUP-a?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2017, 21:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Apr 2017, 09:17
Postovi: 331
Nije se nista promijenilo, uvjerenje o nekaznjavanju vadis u mjestu rodjenja, a uvjerenje nevodjenju krivicnog postupka u sudu mjesta prebivalista.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs