banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 18:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 ... 183  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Nov 2017, 20:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
munja.alex je napisao:
Jbg realno je očekivati nešto loše a ne dobro... ko i privatizacija...
A što ne uvedu samodoprinos na teritoriji grada za poboljšanje rada toplane? Đe tu solidarnost?

Samodoprinos ce biti za izgradnju metroa...


Samodoprinosi su samo za crkve koliko sam uspio skontati... :lol: :lol: :lol:

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 20:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
danijell je napisao:
Ma treba uvesti tranzitnu taksu za toplovod kroz stan u zgradama sa vertikalnim grijanjem. Jer eto, moj stan moja pravila.

Moguce, samo kontam da ce biti razlika u cijeni oko 30% u korist toplane... :lol:

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 20:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Što je problem ta stara instalacija?
Nakon 30-40 godina cijevi su svakako za zamjenu. Neka u svakoj zgradi isijeku kompletnu instalaciju, provedu glavne cijevi kroz stubište, a u svaki stan pojedinačno nabace kalorimetar i riješeni svi problemi. :D

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 20:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Philby je napisao:
Što je problem ta stara instalacija?
Nakon 30-40 godina cijevi su svakako za zamjenu. Neka u svakoj zgradi isijeku kompletnu instalaciju, provedu glavne cijevi kroz stubište, a u svaki stan pojedinačno nabace kalorimetar i riješeni svi problemi. :D

Nije problem stara instalacija, problem je 50ak miliona zvecece valute...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 21:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
The_new_Statesman je napisao:
Jedino da se uvede neka vrsta poreza po kvadratu za koristenje gradskog vazduha i da se onda taj novac tali sa gazdama toplane :-D

U Zrenjaninu je nekad postojala "vazdusarina" :D .

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 22:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Kao sto rekoh davno nekad na pocetku teme, logicno i svrsishodno je prvo poboljsanje fasada, stolarije i uopste fasada na zgradama u gradu.
Time bi se smanjila potreba za toplotnom energijom. Ali kako je privatan biznis u pitanju, smanjenje kolicine isporucene toplotne energije se ne isplati.

Jbg.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 22:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Nije problem privatan biznis i njihovi interesi. Tako je svuda u svijetu.
Problem je što nema nikog da zagovara drugu stranu priče...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 22:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Ovo je jedino ispravno, pametnije bi bilo uvaliti 30 miliona u utopljavanje objekata, nego za te pare izgraditi smederevac za kojeg usput budi receno postoji veliko pitanje koliko dugo ce biti sirovine, jer je to ekoloska katastrofa u najavi, a sume su i onako isjecene, manjak drvnih sortimenata je vec sada jako izrazen...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 22:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Čuj nema da zagovara. Pa za rad na fasadi treba saglasnost svih stanara. Negdje čak i od drugog ulaza ako su spojeni u zajednici etažnih vlasnika... Negdje ne mogu da se dogovore oko vrata u zgradi, a tek tako nešto. Tražiš od grada pomoć, a oni traže recimo da svi plate komunalnu naknadu.

Inače za uvaljivanje tih miliona, kod mene su se stanari dogovorili da stave fasadu. Ne kompletno, jer neki stanovi imaju tri vanjske strane. Skupljao se novac neko vrijeme, malo iz zajedničkog fonda i ostalo jednokratno. Bez ičije pomoći.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 22:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
The_new_Statesman je napisao:
Kao sto rekoh davno nekad na pocetku teme, logicno i svrsishodno je prvo poboljsanje fasada, stolarije i uopste fasada na zgradama u gradu.
Time bi se smanjila potreba za toplotnom energijom. Ali kako je privatan biznis u pitanju, smanjenje kolicine isporucene toplotne energije se ne isplati.

Jbg.


Slazem se. Kako da bi to bilo svrsishodnije (u smislu boljeg i dugorocnijeg zadovoljavanja jedne od osnovnih potreba stanovnistva), tako i sto se tice nemogucnosti sprovodjenja toga u uslovima koje namece privatni biznis, dakle- profit je u fokusu. A gdje je tu on. Profit.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2017, 23:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9216
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
Philby je napisao:
Što je problem ta stara instalacija?
Nakon 30-40 godina cijevi su svakako za zamjenu. Neka u svakoj zgradi isijeku kompletnu instalaciju, provedu glavne cijevi kroz stubište, a u svaki stan pojedinačno nabace kalorimetar i riješeni svi problemi. :D

Nije problem stara instalacija, problem je 50ak miliona zvecece valute...
Problem je lopovska država i društvo. Što ne objave prvih 10 dužnika Toplani i kako su nakarikali tolike gubitke. Niko o tom ne priča. Kad budu tim takvim muda ko na motozeljinom 9gagu, neće biti nikakvih problema sa Toplanom. Ima konja sa 5k prihoda dužnih a gledaju da more penzosa sa do 400-500 KM izdržavaju sistem redovnim plaćanjem. Pa bolje da mi pozvone na vrata i kad otvorim da izvadi kitu i popiša se na papuče, manje me razljuti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 08:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
danijell je napisao:
Čuj nema da zagovara. Pa za rad na fasadi treba saglasnost svih stanara. Negdje čak i od drugog ulaza ako su spojeni u zajednici etažnih vlasnika... Negdje ne mogu da se dogovore oko vrata u zgradi, a tek tako nešto. Tražiš od grada pomoć, a oni traže recimo da svi plate komunalnu naknadu.

Inače za uvaljivanje tih miliona, kod mene su se stanari dogovorili da stave fasadu. Ne kompletno, jer neki stanovi imaju tri vanjske strane. Skupljao se novac neko vrijeme, malo iz zajedničkog fonda i ostalo jednokratno. Bez ičije pomoći.


Sa jedne strane bolje i jeftinije grijanje uz novu fasadu, a sa druge strane penali zbog energetske neefikasnosti zgrade. Uz mogucnost lociranja penala na pojedinacne vlasnike stanova koji se protive poboljsanjima.

Pa da vidis kako se prica mjenja. Cak i kod najglupljih inatdzija ;-)

Naravno, grad treba/je trebao obezbijediti jeftin novac kako bi se sve isfinasirao tako da ni grad, ni gradjani nemaju vece troskove zbog cijele akcije.

Sto naravno nije nemoguce, naprotiv.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 08:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Sve lezi u pasivnosti gradske administracije koja trazi velike investicije, da lakse opravda ulaganja, a nadzore niko ne vrsi i nije u stanju da utvrdi pravu cijenu... sa utopljavanjem objekata, smanjuje se i emisija stetnih gasova, a po sporazumu iz Kjota postoje zemlje zainteresovane za otkup kvota emisije stetnih gasova... da ne kazem novac iz EU fondova itd itd, medjutim za pokretanje takve price treba dosta raditi, a rezultati ne dolaze tako brzo, a politicari nemaju vremena da cekaju, njima investicije trebaju sada i odmah, a ne sutra...
Koji bi se to vlasnik stana protivio da za malo para utopli objekat..
Pa TNS ti si gore, znas kakavi su standardi gradjenja koje je propisala drzava, za neki javni objekat, izolacija je takva da se mozes grijati na svijecu...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 09:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ma i dole sam u novom stanu koji ima solidnu izolaciju, ali svejedno znam koja je razlika izmedju novogradnje i starijih stanova.

O kucama bez fasada, sa losom stolarijom koje se jos uvijek griju na sirova drva ili los ugalj da ne pricamo.

Sve se to moglo smisleno rjesiti sa subvencionisanjem fasada.

Pa neka je jedno ljeto i citav grad raskopan za nove vodove. Neka na svakoj drugoj zgradi visi skela.

Kada se radi logicno onda politicki poeni sami dolaze.

Sada je vjerovatno na snazi licno enormno bogacanje glavnih aktera u prici dok ce gradjani dobiti lose grijanje zbog nikakvih gradskih instalacija i slabe izolacije zgrada.

Na kraju balade ce enormno porasti troskovi zivota u gradu, a to sve nece pratiti privredna aktivnost.

Na zalost, ni izbori nemaju smisla. Trenutno :-D

P.S. Mislim da ovi skolovaniji znaju bolje od mene da se u Evropi trazi ekoloski prihvatljivije rjesenje od stiropora.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 10:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Poseban je problem sto se i sada gradi bez kontrola i jasnih propisa, dakle doneses odluku, kazes izolacija 20cm, blokovi 40cm, stolarija sest komora, trialojno staklo punjeni argonom, pa da vidis koliko smanjis potrosnju energije...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 10:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ako se osniva/gradi nova toplana, cije su onda postojece instalacije po gradu? :-D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 11:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Pa nije novac samo u toplani, bilo bi ga u toj planskoj zamjeni prozora i sređivanju fasada. Uključe i mikrokreditne/banke u finansiranje, eto i njima novca. Ovako, neko radi svako kako hoće, može...
Ovako imaš jedan ulaz, ili još gore po jedan stan sa izolacijom...
Grad je čak i potpisniik nekih EE sporazuma tipa
http://www.banjaluka.rs.ba/front/category/174/

Za javne zgrade nešto i rade povodom toga. PMF recimo. Ali za stambene budu neki konkursi koji su na nivou onih gdje je već neko zaposlen... Ali dobro, možda to Radojčić inženjerski prvo da riješi izvor toplote :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 12:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
U normalnom svijetu energija se cuva kao suvo zlato, traze se nacini da se smanjuje njena potrosnja, samo kod nas nauka ide naopako...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 13:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Ali mora se od nečega krenuti. Na primjer, kod mojih poslije rata nikada normalno grijanje nije bilo. U zgradi je čak i podstanica. Na kraju prestali plaćati i oni isključe za "kaznu". Ubrzo su prestali tako "kažnjavati" ljude...
Ni sada nije mnogo bolje. Eto ima ljudi ove godine koji su i na kalorimetre prešli, ali pošto je grijanje nikakvo uvode na struju. I šta ima grad od toga da pomogne oko fasade, kada nema šta rasipati od isporučene energije. Tu više EPRS treba pomoći, da smanjimo potrošnju struje i onda tu struju skuplje prodaju vani :)
Ali ako prvo središ najveći problem, izvor toplote. Da se više ekonomski isplati, a da se ne mora oko Nove godine moliti Ruse da isporuče, a oni lagano odj... Ovako zamoliš građane da donesu grančice u krug toplane :lol:
Pa ako bude 24h grijanje, pa još krenu naplaćivati pasivno grijanje... Krenuće se ljudi vraćati na gradsko grijanje. A nakon što si sredio energanu, ideš na toplovodnu mrežu.
U isto vrijeme grad kaže, neka cijeli ulaz bude na gradskoj toplani i plaćajte redovno komunalnu naknadu, mi sufinansiramo fasadu i prozore... Potpišu ugovor sa ZEV-om i svima dobro. Vidi se da Toplana postaje održiv sistem, pa iako posluješ sa gubiticima par godina zbog velikog ulaganja, znaš da neće doći u pitanje da li će uopšte naredne godine biti grijanja...
I onda kada se to sve uhoda, daš komunalnim inspektorima termalne kamere i tokom zime malo snime situaciju. Pa fino, šta je problem sa vašom zgradom. Zašto na našoj kameri svijetli kao Sunce. Počneš im naplaćivati taksu i onda tim novcem riješavaš te probleme... e ovo je otišlo daleko u SF :) Jer bi taj novac progutali neki lokalni izbori :) Ali ko zna...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2017, 13:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Mislio sam da energiju treba stediti, nevazno dal je Ruska, Eprs ili je posjecena na Manjaci, sa utipljavanjem objekata, postizes lakse i ekonomicnije zagrijavanje, ali i hladjenje objekta, ni to se ne smije smetnuti sa uma...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 ... 183  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs