banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 09:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157 ... 183  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Nov 2019, 19:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Pucanje magistralnog vrelevoda kod policijske akademije...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2019, 08:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
https://www.nezavisne.com/novosti/banja ... nom/567952


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 13:30 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 13 Nov 2019, 12:21
Postovi: 3
Pozdrav svima, razmisljam da se prikljucim gradskoj Eko toplani, nisam imao nikad gradsko grijanje u kuci, samim tim nemam nista ni sprovedeno od radijatora ili bilo cega drugog. Zanima me gdje mogu naci neke informacije koliko bi to sve kostalo otprilike. Slao sam mail-ove toplani, no od njih samo dobio samo odgovor da mi treba toplifikacioni projekat, da treba da se izgradi vrelovodni prikljucak, toplotna stanica i unutrasnje instalacije i da je sve o mom trosku. Gdje mogu da vidim ili ako je neko skoro ovo radio koliko izadju svi ovi troskovi. Kuca je 75m2, dve spavace sobe, kupatilo, hodnik i kuhinja sa dnevnim boravkom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 13:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Nemoj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 14:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2366
vladodovla12 je napisao:
Pozdrav svima, razmisljam da se prikljucim gradskoj Eko toplani, nisam imao nikad gradsko grijanje u kuci, samim tim nemam nista ni sprovedeno od radijatora ili bilo cega drugog. Zanima me gdje mogu naci neke informacije koliko bi to sve kostalo otprilike. Slao sam mail-ove toplani, no od njih samo dobio samo odgovor da mi treba toplifikacioni projekat, da treba da se izgradi vrelovodni prikljucak, toplotna stanica i unutrasnje instalacije i da je sve o mom trosku. Gdje mogu da vidim ili ako je neko skoro ovo radio koliko izadju svi ovi troskovi. Kuca je 75m2, dve spavace sobe, kupatilo, hodnik i kuhinja sa dnevnim boravkom.


evo ja sam presao na grijanje na struju (za sada samo inverter klima, sve zavisi od temeprature) Prosli mjesec racun je iznosio 61KM sto je odlicno. I dalje placam onaj pausal, ne planiram da se odjavljujem (plan B), a i dalje se isplati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 14:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Vrelovodni priključak i toplotna stanica su prevelike cifre da uopšte i razmišljaš o tome. Ljudima koji prave zgrade od 50ak stanova, zavisno od dužine priključka, zna biti preskupo da se sve to izvedu.

Za unutrašnje instalacije imaš dosta firmi koje se bave tim i ako uzmeš i opremu može se dobiti solidan popust. Cijena svega zavisi od ukupne kvadrature, koliko je objekat izolovan, koliko metara cijevi će ti trebati i kojeg prečnika, od vrste radijatora i broja članaka itd.

Moja preporuka da na te instalacije priključiš neki elektro kotao (tipa ovaj Valiant) i onda sam sebi štimaš potrošnju i plaćaš koliko potrošiš...kad bi išao na podno grijanje moga bi s manjim temepraturama da griješ cijeli objekat pa da ugradiš toplotnu pumpu i ostvariš još veću uštedu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 15:00 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 13 Nov 2019, 12:21
Postovi: 3
Za inverter klimu mi je malo nezgodan raspored prostorija, radije bih nesto na radijatore trazio da napravim. Hvala vam za informacije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 15:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2366
Mozda pelet + radijatori (ako imas novac) Ja sam o tome razmisljao. Mislim da je to dobra stvar u stanu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 15:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 707
a geotermalno grijanje? Jesi pogledao tu opciju?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 18:16 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 13 Nov 2019, 12:21
Postovi: 3
Dobra je stvar pelet, ali mi se nekako cini isplativiji ovaj elektro kotao kako sad gledam.... A geotermalno nisam razmisljao, tj. ne znam nikog da ima takvu vrstu grijanja, pa ne znam ni iskustva kakva su.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 18:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Kontam da misli na toplotnu pumpu zemlja-voda. Za čisto geotermalno grijanje, zavisno od lokacije, su obično u pitanju ogromne dubine.
Jeftinija i lakša za održavanje je vazduh-voda toplotna pumpa...samo opet najbolje radi u kombinaciji s podnim grijanjem ili u kombinaciji s električnim kotlom koji bi onda dogrijavao tu vodu od TP.
Raspitaj se po firmama koje se time bave pa stavi na papir koliko šta bi te izašlo. Skuplje investicije kasnije same sebe isplate...a najviše se to osjeti na termoizolaciji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 18:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
Ne mora za toplotnu pumpu ogromna dubina. Više je do protoka voda. Može se grijati kuća i sa vodom od ispod 15 stepeni ako ima dobar protok.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 18:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ja imam i elektro kotao Vaillant 18 kW i peć na pelet Thermoflux 25 kW.

Elektro kotao je naravno puno elegantnije rješenje, jer nemaš nikakve zafrkancije oko punjenja, čišćenja, skladištenja peleta i održavanja.
Međutim, potrošnja struje se baš primjeti na računu...

Peć na pelet je daleko ekonomičnija. Nekad ranije sam računao i skontao da mi je cijena peleta jednaka cijeni iscijepanog drveta.
Peć jeste skuplja, ali je to dugoročna investicija, pa kad skontaš koliko ti je to više na recimo godišnjem nivou i nije strašno...

Može li mi neko objasniti kako funkcionišu ove toplotne pumpe? :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 18:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
Suprotno od hladanjaka.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 19:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ma ne kontam kako od temperature zemlje koja je aj recimo 15 stepeni doguraš do neke temperature da griješ prostoriju.
Uglavnom, evo neki video koji sam našao: https://www.youtube.com/watch?v=dBJHzgRErsg

Zanimljivo je jako, mada nisam baš skroz skontao. :D
U tom videu kažu da je cijena po kWh svega 1/4 konvencionalnog grijanja. Nek je i 1/2, opet je ekstra.

Koliko ofrlje koštaju takvi sistemi?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 19:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Imaš u zatvorenom sistemu freon koji kruži. Kad dodje u isparivač, koji recimo može biti postavljen vani na vanjski vazduh, krene zbog svoje osobine da isparava (freon) jer je došao u isparivač u tečnom stanju s manjom temperaturom od one koja je vani. Tako je npr. s -10 porasla mu temperatura na 0 stepeni. Poslije toga udje u kompresor koji ga kompresuje i samim tim kako mu raste pritisak, raste mu i temperatura (pV=mRT) i npr. ta temperatura sad s 0 poraste na 50 stepeni.... i poslije toga freon odlazi u kondezator koji mu oduzima temperaturu sa vodom koja struji kroz kondezator (npr. voda je od 30 stepeni) i kako se ta voda zagrijava tako se freon hladi i kondezuje...i onda zadnji krug je da ode u ekspander da mu se ponovo spusti pritisak na početni i ponovo dodje u parno stanje da bi mogao na novo u isparivač.

Tako da uzimaš toplotnu energiju od hladnije okoline i prenosiš na ono što hoćeš da zagriješ...takodje ta toplota koju si oduzeo je još uvećana za rad kompresora tako da imaš tu računicu da npr. za 1kW potrošen na rad kompresora dobiješ 4kW toplotne energije jer je tom radu kompresora pridodana toplota hladnije okoline.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 19:28 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Aaaaa, ekstra. Gledao sam neki video i domaćin kaže da ga je koštalo 14000 KM da sve napravi, riječ je o sistemu na vanjski vazduh.
Nisam siguran da li je to komplet sistem grijanja sa radijatorima i ostalim ili samo ova toplotna pumpa. Ajde da kažemo da je samo toplotna pumpa.

Mene grijanje košta oko 1200 KM godišnje. Znači njega bi koštalo recimo 400 KM.
Moj sistem je bio recimo 4000 KM, a njegov 14000 KM.

Tom računicom, njegov sistem bi došao na isti trošak kao i moj nakon 12.5 godina. Nakon 20 godina, njegov sistem bi ostvario uštedu od oko 6000 KM (ukupno pelet 28000 KM, ukupno toplotna pumpa 22000 KM).
Kad se na finansijsku prednost dodaju činjenice da ti ne treba prostor za skladištenje peleta, da se ne moraš zajebavati oko nabavke pelete i strahovati za cijene, da nemaš punjenja i čišćenja peći, ovo zvuči ekstra! :)

https://www.youtube.com/watch?v=6HZb5Alma6g

Kakva je pouzdanost ovih sistema? Koliki im je životni vijek?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 19:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
Ma ima raznih varijanti. U Trnu ima firma koja sama pravi neku svoju varijantu. Znam da su u par kuća ugradili. Čini mi se da kopaju prvo da pronađu vodu iz koje mogu imatu dovoljan protok. I onda ono što sam spominjao, pojednostavljeno da iz 15 stepeni izvuku stepen ili dva, i to bude dovoljno da zagrije kuću. Bio kod čovjek koji preko toplotne pumpe ima podno grijanje i on prezadovoljan. To jeste, početno veće ulaganje. Ali si onda miran dugo vremena. Osim ako vode ne nestane. :) Ali ovaj je blizu Vrbasa, tako da teško.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 19:52 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Računaju li se i poplave? :lol:

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2019, 20:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
To je za toplotnu pumpu voda-voda, ali može ići zemlja-voda (što je neko prije napisao "geotermalno") gdje koriste izvore toplote akumulirane u zemlji. Temperature zemlje na odredjenim dubinama može se smatrati konstantnom kroz cijelu godinu. Za održavanja je najjednostavnije i najjeftinije vazduh-voda.
Mana sistema je ograničenost freona tako da ne mogu se projektovati samostalno za velike temperature, takodje vazduh-voda ima limit dok kog minusa može maksimalno da radi tj. može se desiti da par dana kad je -18 sistem uopšte ne može da funkcioniše (slučaj vazduh-voda). Najbolja efikasnost im je uz podno grijanje..., ali i kod radijatorskog grijanja ako imaju dva sistema, s recimo elektro kotlom, uštede su solidne...još plus ako se odradi da kroz cijelu godinu griju toplu potrošnu vodu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157 ... 183  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs