banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 14:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 178, 179, 180, 181, 182, 183  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Okt 2023, 09:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1915
Lokacija: bajna luka
DStankovic je napisao:
Zašto toplana traži saglasnost svih stanara kada treba neko da se odjavi sa girjanja?
kakvog to ima uticaja na ostale stanare?
Može li neko da objasni o čemu je riječ!



Ja sam isao da se raspitujem takodje da se iskljucim sa toplane. I rekose da moraju svi da stanari da se sloze oko toga. Jedan od razloga je kvalitet grijanja. Jer navodno ti smanjujes kvalitet kada se iskljucis.
Drugi razlog je sto su ljudi to masovno zloupotrebljavali pa se iskljucivali i zeznuli druge stanare i bilo je jos nekih razloga, kako mi zena rece tamo.
Ali opet postoje neki cudni slucajevi da se ljudi iskljuce bez ikakvih problema, kao npr moj komso iznad mene. Kaze da je otisao tamo u toplanu i pitao da se iskljuci. Dosli majstori pregledali, odradili i zavrsili. Nista nije morao da ganja, saglasnost i cuda.

<Enter_name> je napisao:
Kod mene radi cijelo vrijeme... temp vode na ulazu u radijator 37 stepeni.
Nije da prži, al održava temperaturu u prostoriji vrlo prijatnom :D


Gdje se nalazis ti da preusmjerimo cijevi? :D Ja u boriku 500m od toplane i hladni radijatori kao mrtvaci :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2023, 10:11 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Ja sam malo nizvodno, al mi podstanica od toplane ispod stana, tako da nema problema sa temepraturom vode :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2023, 12:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Saglasnost svih stanara treba ako u zgradi nema registrovan ZEV, ako ima onda treba saglasnost ZEVa a ne svih stanara.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2023, 13:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 261
Zar nije to ukinuto?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2023, 15:37 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 16 Nov 2004, 13:31
Postovi: 971
Lokacija: Land of Downunder
blaf77 je napisao:
Saglasnost svih stanara treba ako u zgradi nema registrovan ZEV, ako ima onda treba saglasnost ZEVa a ne svih stanara.

I zavisno ako je stara gradnja pa se onda opet nesto plaća minimalmno, tipa ako ti prolaze cijevi kroz stan i sl.

Ilija Čvorović je napisao:
Zar nije to ukinuto?

Saglasnost ZEVa zadnjih godinu i po dana.
Prije su tražili saglasnost svih stanara u zgradi, ali bukvalno svih (i onih koji žive decenijama van RS a stan im je investicija za stare dane).
Sreća pa su pojednostavili proceduru.

https://ekotoplanebanjaluka.com/%d0%b8% ... %9a%d0%b0/

Citiraj:
ПРОЦЕДУРА ИСКЉУЧЕЊА
УПУТСТВО ЗА ИЗДВАЈАЊЕ ИЗ ЦЕНТРАЛНОГ ТОПЛИФИКАЦИОНОГ СИСТЕМА

I

Основне одредбе

Овим упутством прописује се поступак издвајања корисника из централног топлификационог система (у даљем тексту: поступак искључења).
II

Захтјев за издвајање из централног топлификационог система

Захтјев за издвајање из централног топлификационог система (у даљем тексту: захтјев) подноси корисник у писменој форми даваоцу услуге, односно Служби за кориснике Еко топлана Бања Лука д.о.о. Бања Лука, Булевар војводе Живојина Мишића број 32, у периоду од 15. маја до 15. септембра за наредну гријну сезону. 3. Образац захтјева прописан је од стране даваоца услуге и налази у прилогу 1. овог упутства и чини његов саставни дио.
Корисник није обавезан поднијети захтјев на обрасцу из тачке 4. овог упутства, односно корисник може сачинити захтјев у слободној форми, који треба да садржи све податке из овог обрасца како би се могло поступити по истом.
III

Врсте искључења

У зависности од техничких карактеристика система, давалац услуге обавјештава корисника о могућем начину искључења.
Ако кроз простор корисника пролазе цијеви које напајају друге кориснике топлотном енергијом, могуће је непотпуно искључење. У осталим случајевима, могуће је потпуно искључење.
IV

Потпуно искључење

Кад техничке карактеристике система омогућавају потпуно искључење, представник даваоца услуге у договору са корисником излази на терен и предузима радње искључења на лицу мјеста.
Представник даваоца услуге поступак потпуног искључења врши физичким одвајањем односно пломбирањем.
V

Непотпуно искључење

Кад техничке карактеристике система не омогућавају потпуно искључење због проласка цијеви кроз простор корисника а које напајају друге кориснике топлотном енергијом, корисник након прибављања сагласности свих станара Заједнице етажних власника, односно власника објекта може бирати један од три понуђена модалитета: а) да о свом трошку прибави стручно мишљење овлаштеног физичког или правног лица, које садржи јасне параметре из којих је видљиво колико топлотне енергије простору корисника дају постојећи водови који пролазе кроз исти и снабдијевају друге кориснике, те да по испостављеном рачуну плаћа цијену гијања или б) да о свом трошку, путем овлаштеног стручног лица, изврши изолацију водова који пролазе кроз простор корисника, неким од изолационих материјала који се користе у области термотехнике и достави доказ о наведеном, или ц) да са даваоцем услуге закључи уговор којим ће се обавезати да за испоручену топлотну енергију плаћа 30% од пуне цијене за гријање, и у том случају се неће вршити радње из тачке а) и б).
Сагласност свих станара Заједнице етажних власника, односно власника објекта из тачке 9. овог упутства подразумијева потписе свих станара односно власника објекта овјерене од стране надлежног органа јединице локалне самоуправе или нотара.
VI

Окончање поступка искључења

Поступак искључења сматра се окончаним потписивањем Записника о потпуном искључењу, односно Записника о непотпуном искључењу а који обрасци се налазе у прилогу 2. и 3. овог упутства и чине његов саставни дио.
Записник о потпуном, односно непотпуном искључењу потписује корисник лично, односно лице које посједује овлашћење, односно пуномоћ корисника за заступање у поступку искључења, овјерену до стране надлежног органа јединице локалне самоуправе или нотара.
Корисник је прије потписивања Записника из тачке 11. овог упутства дужан платити трошкове искључења у складу са Одлуком о утврђивању трошкова за издвајање из централног топлификационог система број 15/2023 од дана 24.04.2023. године.
Корисник је дужан платити потраживања доспјела по основу испоручене комуналне услуге закључно са 31.07. текуће године.
Уплате у поступку искључења корисник врши на пословни рачун даваоца услуге број: 567-241-11001035-38 “Атос банк” а.д. Бања Лука, а потврду о уплати је дужан доставити даваоцу услуге.
VII

Завршне одредбе

У случају искључења противно одредбама овог упутства, кориснику се обрачунава мјесечна накнада у складу са Методологијом.
Ступањем на снагу овог упутства престаје да важи Процедура за издвајање са централног топлификационог система ознаке: ПР 8.2-02 од дана 13.05.2019. године.
Ово упутство ступа на снагу дана 01.06.2023. године.

_________________
I firmly believe that anyone, who is worth anything at all should own a 12 cylinder car before they die... because there's nothing else like it...
It will take your breath away!!!
by David E. Davis


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2023, 17:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 261
Po ovome ne treba saglasnost ako se možeš potpuno isključiti. Saglasnost ZEV-a treba samo ako prolaze cijevi po vertikali do drugih stanova.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2023, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Karbo je napisao:
blaf77 je napisao:
Saglasnost svih stanara treba ako u zgradi nema registrovan ZEV, ako ima onda treba saglasnost ZEVa a ne svih stanara.

I zavisno ako je stara gradnja pa se onda opet nesto plaća minimalmno, tipa ako ti prolaze cijevi kroz stan i sl.

Ilija Čvorović je napisao:
Zar nije to ukinuto?

Saglasnost ZEVa zadnjih godinu i po dana.
Prije su tražili saglasnost svih stanara u zgradi, ali bukvalno svih (i onih koji žive decenijama van RS a stan im je investicija za stare dane).
Sreća pa su pojednostavili proceduru.

https://ekotoplanebanjaluka.com/%d0%b8% ... %9a%d0%b0/

Citiraj:
ПРОЦЕДУРА ИСКЉУЧЕЊА
УПУТСТВО ЗА ИЗДВАЈАЊЕ ИЗ ЦЕНТРАЛНОГ ТОПЛИФИКАЦИОНОГ СИСТЕМА

I

Основне одредбе

Овим упутством прописује се поступак издвајања корисника из централног топлификационог система (у даљем тексту: поступак искључења).
II

Захтјев за издвајање из централног топлификационог система

Захтјев за издвајање из централног топлификационог система (у даљем тексту: захтјев) подноси корисник у писменој форми даваоцу услуге, односно Служби за кориснике Еко топлана Бања Лука д.о.о. Бања Лука, Булевар војводе Живојина Мишића број 32, у периоду од 15. маја до 15. септембра за наредну гријну сезону. 3. Образац захтјева прописан је од стране даваоца услуге и налази у прилогу 1. овог упутства и чини његов саставни дио.
Корисник није обавезан поднијети захтјев на обрасцу из тачке 4. овог упутства, односно корисник може сачинити захтјев у слободној форми, који треба да садржи све податке из овог обрасца како би се могло поступити по истом.
III

Врсте искључења

У зависности од техничких карактеристика система, давалац услуге обавјештава корисника о могућем начину искључења.
Ако кроз простор корисника пролазе цијеви које напајају друге кориснике топлотном енергијом, могуће је непотпуно искључење. У осталим случајевима, могуће је потпуно искључење.
IV

Потпуно искључење

Кад техничке карактеристике система омогућавају потпуно искључење, представник даваоца услуге у договору са корисником излази на терен и предузима радње искључења на лицу мјеста.
Представник даваоца услуге поступак потпуног искључења врши физичким одвајањем односно пломбирањем.
V

Непотпуно искључење

Кад техничке карактеристике система не омогућавају потпуно искључење због проласка цијеви кроз простор корисника а које напајају друге кориснике топлотном енергијом, корисник након прибављања сагласности свих станара Заједнице етажних власника, односно власника објекта може бирати један од три понуђена модалитета: а) да о свом трошку прибави стручно мишљење овлаштеног физичког или правног лица, које садржи јасне параметре из којих је видљиво колико топлотне енергије простору корисника дају постојећи водови који пролазе кроз исти и снабдијевају друге кориснике, те да по испостављеном рачуну плаћа цијену гијања или б) да о свом трошку, путем овлаштеног стручног лица, изврши изолацију водова који пролазе кроз простор корисника, неким од изолационих материјала који се користе у области термотехнике и достави доказ о наведеном, или ц) да са даваоцем услуге закључи уговор којим ће се обавезати да за испоручену топлотну енергију плаћа 30% од пуне цијене за гријање, и у том случају се неће вршити радње из тачке а) и б).
Сагласност свих станара Заједнице етажних власника, односно власника објекта из тачке 9. овог упутства подразумијева потписе свих станара односно власника објекта овјерене од стране надлежног органа јединице локалне самоуправе или нотара.
VI

Окончање поступка искључења

Поступак искључења сматра се окончаним потписивањем Записника о потпуном искључењу, односно Записника о непотпуном искључењу а који обрасци се налазе у прилогу 2. и 3. овог упутства и чине његов саставни дио.
Записник о потпуном, односно непотпуном искључењу потписује корисник лично, односно лице које посједује овлашћење, односно пуномоћ корисника за заступање у поступку искључења, овјерену до стране надлежног органа јединице локалне самоуправе или нотара.
Корисник је прије потписивања Записника из тачке 11. овог упутства дужан платити трошкове искључења у складу са Одлуком о утврђивању трошкова за издвајање из централног топлификационог система број 15/2023 од дана 24.04.2023. године.
Корисник је дужан платити потраживања доспјела по основу испоручене комуналне услуге закључно са 31.07. текуће године.
Уплате у поступку искључења корисник врши на пословни рачун даваоца услуге број: 567-241-11001035-38 “Атос банк” а.д. Бања Лука, а потврду о уплати је дужан доставити даваоцу услуге.
VII

Завршне одредбе

У случају искључења противно одредбама овог упутства, кориснику се обрачунава мјесечна накнада у складу са Методологијом.
Ступањем на снагу овог упутства престаје да важи Процедура за издвајање са централног топлификационог система ознаке: ПР 8.2-02 од дана 13.05.2019. године.
Ово упутство ступа на снагу дана 01.06.2023. године.
Od kada naplaćuju to nešto minimalno za bivše korisnike u staroj gradnji? Pošto ih znam nekoliko koji ne dobijaju godinama nikakve račune od Toplane...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2023, 21:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Meni rekose da to naplacuju za privremeno iskljucenje samo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 08:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1915
Lokacija: bajna luka
Ljudi ja sam u staroj gradnji u boriku. Zgrade pored titanika. Prolaze cijevi kroz stan tj kroz sve stanove. I bio sam u toplani trazio iskljucenje i kazu da moram saglasnost svih stanara. Komsija sa sestog sprata kaze da se bez problema iskljucio. Otisao tamo i trazio iskljucenje i dosli majstori i rijesili sve. Nikakvih problema nije imao.
Mozda je rekao neke magicne rijeci tamo pa je uspio. Ali mi je osoba (koju znam privatno) iz administracije takodje rekla da treba saglasnost. Nije mi sad jasno kako je on uspio da se iskljuci.

Sto se tice placanja mjesecno, to je valjda kad se iskljucis a ostanu ti cijevi neizolovane, onda kao trosis tudju energiju pa moras da placas trecinu iznosa (u mom slucaju cca 30KM). A ako izolujes cijevi totalno onda ne treba nista da se placa. Ali znam ljude koji imaju cijevi u stanu neizolovane i nista ne placaju vec godinama.

Na to sve jos. Radijatori kod mene cute 2 rade onako jadno, 2 ne rade uopste. Lijep pocetak sezone :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 08:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Valjda se do 1. juna moglo isključiti bez potpisa stanara, ako ti prolaze cijevi kroz stan.

Onda su donijeli novi pravilnik/proceduru gdje trebaju potpisi, ne svih stanara, već onih koji se u tom ulazu griju na Toplanu (ne treba od onih koji su se isključili).
To je zakomplikovalo situaciju, jer ima zgrada u kojima vlasnici stanova žive u drugim državama.

Drugim riječima, vjerovatno su skontali koliko im se ljudi isključilo, pa riješili da otežaju drugima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 08:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
I da dodam grijanje kod mene, na Mejdanu, kurcu ne valja.
Jutros palio klimu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 09:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
U mojoj zgradi od 26 stanova samo je jos 11 ostalo na toplani. Starcevica


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 09:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2194
Zeznuto i to ako većina pređe na el.energiju, da li instalacije mogu to podnijeti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 10:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Mogu, kako ne mogu, kome ste čuli da se zadnjih 10-15 godina zapalio stan zbog preopterećenja el.instalacija?
A to za plaćanje 30% zbog cijevi, ima ustavni i tužba, pa ko voli nek proba...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 11:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Skroz je zamršeno šta je pravično. Gledano realno kad se neko isključi ne grije stan svojim vlastitim grijanjem sa vanjske temperature, već sa temeprature koja je ispod, iznad, pored stana od drugih stanova koji su ostali na sistemu grijanja.
Opet neko može reći ja svoj stan grijem da je unutra 26 stepeni pa bi meni oni ustvari trebali da plaćaju jer moj stan njima odajem toplotu.

U toplanama da se neko bavi svakim slučajem zasebno, teško.
Jedno od po meni rješenje je staviti jedan kalorimetar na ulazu u zgradu i ispostaviti račun komplet zgradi tj. stanovima po ukupnoj isporučenoj energiji podijeljenom sa m2. Ko hoće može zasebno sebi kalorimetar pa da se taj iznos umanji od ukupnog koji se dijeli po m2. Ko hoće da se isključi skroz neka reguliše sa svojim ZEV-om kako god dogovori.
Krađe će biti dosta manje jer u tom slučaju ne kradeš od tamo nekog koga ne znaš, već od svojih komšija...a ilegalno priključenih ima vjerujem solidno dosta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 18:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1915
Lokacija: bajna luka
Choban je napisao:
I da dodam grijanje kod mene, na Mejdanu, kurcu ne valja.
Jutros palio klimu.


Zvao sam danas u toplanu i kazu da treba ozraciti cijeli sistem u zgradi, negdje valjda na zadnjem spratu. Ali u ovom slucaju ne znam gdje je to. Pa da bi onda bilo u redu.
I sacekati koji dan.
I ako poslije toga opet bude problema onda ih zvati da dodju u intervenciju. A vec imaju hrpu intervencija kako su pustili grijanje.

Valjda ce do zime nesto da se popravi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 21:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Ma to ti je mali pipak na radijatoru sa rupicom, bude na radijatorima na zadnjem spratu.

Evo vidi se ovde negdje na 2. minuti, a i na preview slici.

https://youtu.be/Sxl5os7YZrk?si=akYFE2NAQ_vzk_KT


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 21:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2370
Ne mora značiti. Ako su radili kako treba, trebao bi da bude ventil npr na cijevi (najvišoj tački na cijelom sistemu)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 21:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
A dobro, opet je nešto slično ovome, nista posebno. Ako nije prestaro i zapeklo da se raspadne i napravi poplavu kad odvrnes, moze i sam rijesiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2023, 23:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1915
Lokacija: bajna luka
Rece predsjednik ZEV-a da je to kod komsija na zadnjem spratu. Moracu upasti kod njih, valjda necu napraviti poplavu :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 178, 179, 180, 181, 182, 183  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 71 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs