banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156 ... 183  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Okt 2019, 11:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Znači, zavrneš sve radijatore i onda i dalje trošiš grijanje. Sjeb malo, nisam računao na to.

Nebitno, upravo to je glavna prednost ovog mog sistema. Pošto sami programirate kako hoćete da se ventili pale i gase, onda na ventilima koji su na radijatoru stavite da se pale/gase u zavisnosti od temperature, a ovaj ventil na glavnom vodu stavite da se pali/gasi ne na promjenu u temperaturi već na promjenu stanja drugih ventila. Znači, ako su ventili na radijatorima zatvoreni i glavni treba biti zatvoren. Ako je barem jedan otvoren i glavni ventil treba biti otvoren.
Nevjerovatno koliko je sistem fleksibilan i koliko se sve može jednostavno prilagoditi pojedinačnim zahtjevima... :)

Evo liste troškova za recimo 5 radijatora:
- 6x elektro ventil (5 radijatora i glavni vod) = 150 KM
- 5x senzor temperature = 25 KM
- 6x sonoff basic = 60 KM
- 1x raspberry pi sa punjačem, karticom i kućištem = 120 KM

Maksimalna ukupna cifra izađe oko 350 KM za stan sa 5 radijatora, s tim da se tu vjerovatno mogu još skresati troškovi.
Ovim dobijete potpunu kontrolu nad grijanjem (kad se grije, koja prostorija se grije, do koje temperature, različite temperature za različita doba dana), provjeru stanja vlažnosti vazduha i vazdušnog pritiska i platformu za sve ostale "smart" uređaje. Možete naštimati da se svjetla pale/gase sama kad ste na odmoru, možete ubaciti i kamericu za nadzor i sve to koristite bilo gdje, samo je bitno da imate pristup internetu... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2019, 13:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Gdje nadje sonoff basic za 10KM?
Moze li neki drugi termostat na Sonoff TH16, njihov nije dovoljno osjetljiv (u poredjenju sa norveskim radijatorom u istoj sobi).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2019, 15:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
https://www.aliexpress.com/item/3289695 ... b201603_55

Za TH16 ne znam da li može neki drugi da se ušteka na džek. Na svaki Sonoff koji ima izvedene GPIO pinove možeš nalemiti Bosch BME280 senzor. Bolje ti ne treba... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2019, 20:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Interesuje me da li su počeli grijati i ima li napretka u odnosu na prošle godine?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2019, 20:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Što da griju, otvoriš prozor i griješ se na 25 stepeni.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 10:35 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Jul 2004, 22:42
Postovi: 29
Castra je napisao:
Znači, zavrneš sve radijatore i onda i dalje trošiš grijanje. Sjeb malo, nisam računao na to.

Nebitno, upravo to je glavna prednost ovog mog sistema. Pošto sami programirate kako hoćete da se ventili pale i gase, onda na ventilima koji su na radijatoru stavite da se pale/gase u zavisnosti od temperature, a ovaj ventil na glavnom vodu stavite da se pali/gasi ne na promjenu u temperaturi već na promjenu stanja drugih ventila. Znači, ako su ventili na radijatorima zatvoreni i glavni treba biti zatvoren. Ako je barem jedan otvoren i glavni ventil treba biti otvoren.
Nevjerovatno koliko je sistem fleksibilan i koliko se sve može jednostavno prilagoditi pojedinačnim zahtjevima... :)

Evo liste troškova za recimo 5 radijatora:
- 6x elektro ventil (5 radijatora i glavni vod) = 150 KM
- 5x senzor temperature = 25 KM
- 6x sonoff basic = 60 KM
- 1x raspberry pi sa punjačem, karticom i kućištem = 120 KM

Maksimalna ukupna cifra izađe oko 350 KM za stan sa 5 radijatora, s tim da se tu vjerovatno mogu još skresati troškovi.
Ovim dobijete potpunu kontrolu nad grijanjem (kad se grije, koja prostorija se grije, do koje temperature, različite temperature za različita doba dana), provjeru stanja vlažnosti vazduha i vazdušnog pritiska i platformu za sve ostale "smart" uređaje. Možete naštimati da se svjetla pale/gase sama kad ste na odmoru, možete ubaciti i kamericu za nadzor i sve to koristite bilo gdje, samo je bitno da imate pristup internetu... :D

Kao prvo svaka čast za sistem. Sve pohvale.
Da li si ti na "gradskom" grijanju ili nekom drugom? Iako sistem stvarno odlično izgleda, ja lično ne vidim smisla u kontroli ventila na osnovu tremperature u sobi na gradskom grijanju pošto, makar kod mene, temperatura u stanu nikad nije tolika da osjećam da mi je vruće (nažalost) i da bih trebao isključiti grijanje. Ja sam nešto slično tražio ali samo da zavrnem glavni ventil. U mom slučaju jedini period u kome bih isključivao grijanje jeste kada niko nije u stanu, ali sa druge strane onda imam problem kada neko dodje u stan i pusti grijanje treba 2 sata da se stan zagrije. Vjerujem da je i kod većine slična situacija pošto se ljudi generalno žale da im je slabo gradsko grijanje. Planirao sam napraviti sličan sistem koji bi koristio na način da npr 2 sata prije nego sto dodjem u stan uključim grijanje preko wifi-a.

Konkretno, kod mene u stanu niko ne bude od pola 8 do pola 5. Što znači mogao bih isključiti grijanje kada krenem spavati i onda ga sa posla uključiti oko 2, pola 3. Mislim da bi ušteda na ovakav način bila znatno veća nego da sistem sam sebe uključuje i isključuje na osnovu zadate temeperature, koja je u mom slučaju uglavnom nedostižna :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 11:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Da, ja sam na gradskom grijanju. Kod mene grijanje radi kako treba i mogu ugrijati prostorije na 25 stepeni bez ikakvih problema.
Temperatura po sobama mi je bitna zato što ne želim da grijem sve sobe na jednaku temperaturu, na primjer, dnevna mi treba biti toplija nego spavaća.

Kad je sezona grijanja, ja u principu ni ne isključujem grijanje. Obično imam dnevnu i noćnu temperaturu, a kad idem negdje na duže vrijeme onda imam neku minimalnu temperaturu čisto da se sistem ne bi zaledio ili nešto. Naravno, dok god je temperatura u stanu iznad zadane temperature, sistem je skroz zatvoren i nemam nikakvih troškova tako da mi se ne isplati potpuno gasiti grijanje.

Bilo kako bilo, sa mojim ovim sistemom možeš da kontrolišeš grijanje preko temperature, da se samo pali-gasi u određenom vremenskom intervalu ili da ga ti ručno kontrolišeš. Ako bi se pravio samo sa jednim ventilom, onda se to sve može napraviti za nekih 45 KM možda, s tim da se gube neke funkcionalnosti, ali za toliko para se stvarno teško žaliti... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 11:22 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Jul 2004, 22:42
Postovi: 29
Meni je problem bio naći el. ventil da nije par stotina makara.

Pošto ne znam njemački, ako ti nije problem da mi objasniš kako ovo što si okačio
https://www.saturn.at/de/product/_eq-3- ... at_3223%7C
funkcioniše?
- Po slikama zaključujem da ovo nije venitl već samo "kapa" koja se montira na vetnil koji treba da reguliše?
- Da li radi samo na principu potpuno otvoreno/potpuno zatvoreno ili se može i djelomično venitl otvoriti/zatvoriti?
- Gdje si kupio?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 12:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ovo je samo pogon za klasičan ventil, imaju adaptere koji se mogu koristiti za razne tipove ventila.
Kod ovih pogona treba obratiti pažnju na napon, pošto ih ima na 220 V, kao i na niskom naponu tipa 12 ili 20 V, ne sjećam se tačno.

Kupiš Sonoff Basic i njega flešuješ sa bilo kojim namjenskim softverom, ili napraviš nešto vlastito pošto je baziran na ESP8266 čipu i kompatibilan je sa Arduinom.
Ja sam koristio Tasmota softver. Kad to riješiš, onda na ploču nalemiš BME280 senzor i u softveru mu dodijeliš GPIO pinove.

Sad bi već trebalo da možeš upravljati ventilom. Znači Sonoff je relej koji ti otvara/zatvara relej u zavisnosti od nekog parametra (temperatura, vrijeme ili ručni unos).
Ventil u ovom slučaju može biti ili skroz otvoren ili skroz zatvoren. Nema potrebe da bude igdje na pola. Dok je temperatura manja od zadane, treba da grije najbrže što može, kad postigne temperaturu neka se isključi skroz. Sledeći put nek se uključi kad temperatura padne 1 stepen ispod zadane i to je to...

Pogon za ventil bi trebalo da se može naći gdje prodaju stvari za grijanje, inače HR, SLO, AT ili preko interneta negdje. Ostale stvari sam naručivao preko AliExpressa iz Kine.

Nije to nikakva raketna nauka. :)

Na prethodnoj stranici sam okačio još neke detalje oko ovoga...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2019, 14:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Mar 2010, 16:14
Postovi: 266
Nek neko javi ovima da je ladno, nek ubace koje drvo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2019, 15:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ništa neuobičajeno za početak sezone.
Citiraj:
Због санације кварова на топлификационој мрежи, без гријања су дијелови улица Петра Кочића, Првог крајишког Корпуса, Булевар цара Душана, Булевар Степе Степановића, Булевар Десанке Максимовић и Улица Слободана Кустурића.

Наше техничке екипе су на терену како бисмо што прије отклонили кварове и успоставили редовну испоруку топлотне енергије.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2019, 16:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
Nikad im mreža neće valjati. Promjene cjevovod na jednom dijelu, povećaju malo pritisak i temperaturu i na drugom dijelu pukne...i naravno to će se uvijek dešavati u grejnoj sezoni. Da je barem nadzemni toplovod, nego ovako na stare cijevi moraju da nagadjaju gdje curi.
Ili da mijenjaju sve ili ovo doživotno krpljenje dok ne prestane više biti rentabilno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2019, 18:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
regi je napisao:
Nek neko javi ovima da je ladno, nek ubace koje drvo


Nemaju suvih :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2019, 21:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Ma jok lože grabovinu...tinja a ne gori.

Poslano sa mog 5023F koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2019, 08:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Ima li neko da mu je dobro grijanje?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2019, 08:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ima

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2019, 17:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2010, 13:09
Postovi: 1656
Da li ima grijanja?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2019, 17:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Pošteni Srda je napisao:
Ima li neko da mu je dobro grijanje?

Kod mene, Zeleni most...standardno dobro.
Nocu zavrcem.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2019, 17:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2010, 13:09
Postovi: 1656
Kod mene oko 2 nestalo, i leden radijator, a do tada dobro bilo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2019, 19:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2010, 13:09
Postovi: 1656
Udje na sajt Eko Sporeta kada iskoci obavjestenje, nije ni pocelo i havarija.


Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156 ... 183  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs