banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 21:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 71 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 01 Jul 2008, 22:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...ko jos ide negde vozom...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 01 Jul 2008, 22:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
žaoka je napisao:
...ko jos ide negde vozom...


kad bi bili brzi i dobri, išli bi svi.

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 01 Jul 2008, 22:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
XIX century je napisao:
žaoka je napisao:
...ko jos ide negde vozom...


kad bi bili brzi i dobri, išli bi svi.




...u vozu se moze pisati kad hoces...to je dobra stvar....

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 02 Jul 2008, 10:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
mah, ko je jos vidio stanicu svakih 10 km ?

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 02 Jul 2008, 12:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
a tek kad dodjes do Doboja,mislis da si :lol: stigao u zonu sumraka
jednom sam poslije rata isla zeljeznicom RS(prije nekih 5-6god) do gore pomenutog Doboja ,zaista zanimljivo i avanturisticki putovanje :lol: tako da nemam neku predstavu na sta sad sve to lici,ali da su neki ok vozovi ,mozda bih i putovala vozom ponekad...

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 02 Jul 2008, 12:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
u jbt, kakvi su u francuskoj vozovi. stizao bi od Banja luke do Prijedora za 15 minuta :lol: :-? Al bi zato karta bila 30 maraka u jednom smjeru.

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 03 Jul 2008, 11:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
I ovdje su super vozovi... A nisu bas skupe karte... Evo npr. ja sad ponovo idem brodom i moram vozom do Ancone... 10.50€. A 3 sata puta.... Ne znam koliko je kilometara, al daleko je poprilicno...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 03 Jul 2008, 11:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
EiLeen je napisao:
I ovdje su super vozovi... A nisu bas skupe karte... Evo npr. ja sad ponovo idem brodom i moram vozom do Ancone... 10.50€. A 3 sata puta.... Ne znam koliko je kilometara, al daleko je poprilicno...


bogami u francuskoj su baš skupi. upravo tako kako sam rekla. ova razdaljina od BL do PRijedora bi bila oko 15 EUR u jednom smjeru. To još onda kad sam ja bila, davno... Danas je vjerovatno i skuplje, zbog ovog s naftom itd. Al s druge strane, sa takvim vozovima, i tako preciznim i čestim redom vožnje, ima li i ko potrebu za autom? Makar nećeš plaćati sve oko auta, i tako štediš.. valjda. :confused1: :confused2: A i krećeš se mnogo brže između gradova.

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 05 Jul 2008, 11:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 19 Jul 2001, 01:00
Postovi: 595
EiLeen je napisao:
I ovdje su super vozovi... A nisu bas skupe karte... Evo npr. ja sad ponovo idem brodom i moram vozom do Ancone... 10.50€. A 3 sata puta.... Ne znam koliko je kilometara, al daleko je poprilicno...

heh, Ancona.. :)

U Italiji je zaista povoljno. Jeftinije je ici vozom nego npr njemackim zeljeznicama (cca 2.5 puta skuplji je Die Bahn).
IC Ancona - Pescara >> 14 EUR (ako se dobro sjecam)
Sat vremena voznje, a predje se 140 km.
Ista razdaljina bi za IC u Njemackoj bila 35+ EUR.

Ali kljuc svega jesu razliciti vozovi: lokalni, regionalni, oni koji staju samo u velikim gradovima, ekspresni,... Tu se cijena i vrijeme putovanja drasticno mijenjaju zavisno od voza.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 07 Jul 2008, 16:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
PA Ancona Pescara 14€ nije jeftino... I inter city nije uopste povoljan... Ja idem sa regionale, ne pada mi na pamet da bacam pare.... Put do Bl izaci ce me 60€. :D

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 14 Jul 2008, 16:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
trenutne lokomotive mogu razviti brzinu do 160 km/h, pruga moze izdrzati (a da je voznja sigurna) 80 km/h (remontovana najkriticnija relacija Celinac - Bojici, dio relacije Banjaluka-Josavka), u planu je remont dijela Josavka - Ukrina, na kom se nalazi i tunel prije Snjegotine koji je bas problematican. ALI, vagoni ne mogu izdrzati ni 60 km/h, jer bi se pri vecim brzinama ona sperploca od koje su sastavljeni i izradjene osnove poceli pucati po sastavima. (izvor: kondukter kome je bilo dosadno pa se raspricao :) )

Stanica je svakih 5 km ako ides lokalnim a svakih 20-25 km ako ides brzim.

Ancona - Pescara me je kostalo 16,5 evra sa eurostar spejssatlom i voznja je trajala manje od sat vremena (57 ili 58 min.), a lokalni (koji je gori cak i od nasih vozova: plasticna sjedista i razvaljena vrata ...) je kostao oko 10 evra, a voznja je trajala k'o gladna godina (i kod njih je stanica na svakih ... dopisati proizvoljan jednocifren broj ... kilometara)

sve je to ok. ali ja se ne sjecam kad sam zadnji put platio kartu (skolski primjer mita), kad je neko izasao iz kupea za nepusace da zapali u hodniku (sebe ne brojim :) ), kad je kondukter upozorio nekog da ne moze da unese kanistere sa benzinom u putnicki vagon (koja je funkcija onog treceg vagona???), kad kondukteri nisu bili pijani, kad je radnik na salteru bio ljubazan (onaj celavi, debeli me je jedno vrijeme konstantno zakidao za 10pf), kad je neko ocistio prolaz ispod kolosijeka (ono vise nema miris mokrace jer je toliko ljudi tu uriniralo da je mjesavina toga svega postalo nesto uistinu posebno ... turisticki potencijal?) .................

ovo bi mogao piti dobar potez ali ce biti uzaludno trosenje novca i vremena ako se, prije svega, odnos radnika na zeljeznici ne promijeni i ako ti radnici ne primoraju ljude da se normalno ponasaju (ko me je prije rata padalo na pamet da cupa zavjesu sa prozora, naocigled konduktera, sa pricom kako se mu dobro doci da pere auto s njom???).

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 15 Jul 2008, 13:12 
Citiraj:
kad je neko izasao iz kupea za nepusace da zapali u hodniku

Ja pushim van kupea, a ako je za pusace opet pitam da li nekom smeta...


Btw kad sam pogledao vozove zeljeznice RS i recimo Hrvatske zeljeznice....nebo i zemlja.


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 26 Jul 2017, 12:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika
Citiraj:
Željeznice FBiH povezuju BH Vozom Sarajevo, Tuzlu i Banja Luku




Željeznice Federacije BiH od 01. augusta BH Vozom će povezati Sarajevo, Tuzlu i Banju Luku. Ovo je saopćila Uprava Željeznica FBiH nakon uspješno okončanih neophodnih priprema i postignutog sporazuma sa Željeznicama RS.

„Ovo je prvi put da Tuzla bude povezana željezničkim putničkim saobraćajem sa Banjom Lukom. Mi na ovaj način, modernim „Talgo garniturama“ povezujemo tri najveća centra u državi. Ranije smo BH Voz stavili u promet prema Zenici i Doboju, a nešto kasnije prema Mostaru i dalje prema jugu. Ostaje nam da završimo projekat elektrifikacije dijela pruge u Krajini i na taj način povežemo i Bihać sa glavnim gradom i regionalnim centrima. To bi značilo konačno i potpuno uvezivanje putničkog željezničkog saobraćaja u državi“, izjavio je Enis Džafić generalni direktor Željeznica FBiH.

Ovim se u saobraćaj uvodi BH Voz na relaciji Sarajevo-Doboj-Banja Luka, kao i lokalni putnički vozovi na relaciji Doboj-Tuzla-Doboj, koji će ostvarivati veze sa Sarajevom i Banjom Lukom.

Džafić dodaje da Željeznice FBiH jačaju iz dana u dan i da su u posljednjih godinu dana značajno unaprijedile usluge putničkog saobraćaja u zemlji.

„Bez obzira na prepreke, Željeznice FBiH ostaju kičma razvoja Bosne i Hercegovine u transportno-komunikacijskom smislu. I na ovaj način, povezivanjem velikih gradova u državi, ŽFBiH na najbolji način ostvaruju svoju misiju, a to je slobodan i neometan protok ljudi i roba na cijeloj teritoriji države“, zaključio je Džafić.

Uz povoljne cijene i vrhunski komfor BH Voza, Željeznice FBiH omogućavaju učenicima, studentima, penzionerima, novinarima i grupama povlastice uz koje će im putovanje biti još povoljnije.

Redovna cijena karte na relaciji Sarajevo-Banja Luka je 25,80 KM (povratna 41,70 KM), na relaciji Sarajevo-Tuzla je 21,40 KM (povratna 34,60 KM), a na relaciji Tuzla- Banja Luka 20,00 KM (povratna 32,40 KM).

Više informacija o vremenima dolazaka i polazaka putnici mogu saznati u rubrici Izvod iz reda vožnje.


Pretpostavljam cijena u jednom pravcu Doboj - BL će biti kao povratna ovom našom. Što me odbija, ali jednom ću se provozati da osjetim taj komfor. A i nije patriotski... Biće to brzi voz, sat i nešto od DO do BL.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 26 Jul 2017, 12:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Super su te Talgo garniture. Sat ipo BL-Doboj, ali zato opet skoro pet sati BL-Sarajevo...
Ako se već mora javnim prevozom bolje ovaj voz nego pišljivi bus... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 26 Jul 2017, 12:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Joj da ima malo volje i kreativnosti i ovi naši vagoni drugog razreda bi se mogli modifikovati, WiFI, klima, lcd TV. Nije patriotski koristiti Federalnu željeznicu pored naše.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 26 Jul 2017, 12:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ma ne možeš to tako raditi. Mislim da nigdje u svijetu putnički željeznički saobraćaj nije profitabilan. Skupo je to do zla bog i leži na plećima industrije jer je industrijski željeznički saobraćaj jako primamljiv.

I šta, mi remontujemo naše lokomotive i vagone i onda imaš vagon koji vuče 100 kilometara neka 3 vagona sa 15 putnika. Gdje je tu računica?

Bolje ovako, platiš federalcima, njima dobro jer se isplaćuju, a mi ne idemo još više u minus...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 26 Jul 2017, 12:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
A šta ćemo sa našim kondukterima?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 26 Jul 2017, 12:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Vjeruj da je jeftinije da sjede kod kuće nego da voze putničke vozove... :D
Trošak amortizacije i energenta po dionici je puno veći od dobitka, čak i kad ne uračunaš troškove ljudstva. :(
Vidiš i sam u kakvom je stanju naša željeznica.

Takav tip radnika je još i ok. Treba se rješavati skupe birokratije, koja ništa ne radi, a uzima plate. Po mom nekom mišljenju, najbolje su nam šanse da uđemo u posao remonta nekih Austrijskih, Njemačkih pa i Slovenačkih teretnih vagona. To je sve manje ili više stara tehnologija, nešto što bismo mi morali moći uraditi po značajno manjoj cijeni nego oni...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 26 Jul 2017, 16:44 
ma 'bem ti voz, razmisljam da li da idem opet sa njim, em vrucina u kupeu, em zadnji put se lik bacio pod voz...nimalo ugodno za vidjeti onako nesto...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Novi vozovi
PostPoslato: 26 Jul 2017, 17:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Bolje voz nego bus. Bolje auto nego voz. :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 71 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs