banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 104 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Bio hrana
PostPoslato: 14 Jul 2018, 19:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Interesuje me koliko forumaši obraćaju na bio proizvode prilikom odabira hrane. Da li vam to igra ikakvu ulogu u izboru proizvoda?
Da li mislite da je bio hrana zdravija, bolja za okoliš ili bolja za poljoprivrednike? Živo me interesuje kakvo je opšte mišljenje o tim stvarima...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 14 Jul 2018, 21:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Obični marketing...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 14 Jul 2018, 21:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Sranje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 14 Jul 2018, 22:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=teR_5Klx86w[/youtube]

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 14 Jul 2018, 22:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Čitao sam dva članka:

https://blogs.scientificamerican.com/sc ... riculture/

i

https://www.washingtonpost.com/lifestyl ... f8bb059a1d

U principu ono što sam vidio je da ljudi obično očekuju da je bio hrana zdravija, hranjivija i da nema pesticida. U principu, ona je isto prskana pesticidima, samo ne sintetičkim već organskim i u nepoznatim količinama. Organski pesticidi se mogu naći u prirodi u nekom obliku.
E sad, kako sam skontao, prirodni pesticidi ne znači da su manje otrovni ili manje loši...

Ovo se tiče uglavnom voća i povrća. Kad je riječ o mesu i mliječnim proizvodima, malo su drugačija mišljenja koje sam čuo.
Jedan je stav da su antibiotici koji se daju životinjama jako loši za nas.
Drugi stav je da odnos prema životinjama nije OK i da su organski uzgajane životinje imale bolji život ili barem život malo bliži onom što bi zaslužile.

Ovo mi je sad interesantno. Šta zaslužuju životinje? Kako se trebamo odnositi prema njima?
To se dobro vidi na primjeru jaja. Koliko prostora je kokama dovoljno? Da li koke trebaju biti u kavezima ili slobodno trčkarati?

Da li kupujete u prodavnicama ili na pijaci? Da li je domaće voće i povrće ukusnije i sočnije nego kupovno?

Šta mislite o genetski modifikovanim organizmima?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 14 Jul 2018, 22:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Мислим да си ти један од њих, јер природа оваквог зумбула не ствара.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 14 Jul 2018, 22:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Evo, ne kontam. U čemu je problem?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 14 Jul 2018, 23:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2013, 16:31
Postovi: 1172
Lokacija: Banja Luka
super_koza je napisao:
Ovo mi je sad interesantno. Šta zaslužuju životinje? Kako se trebamo odnositi prema njima?
To se dobro vidi na primjeru jaja. Koliko prostora je kokama dovoljno? Da li koke trebaju biti u kavezima ili slobodno trčkarati?

Gledao sam jednom neki dokumentarac, tamo negdje na Aljasci, postoje farmeri koji su zagovornici toga da im npr. svinje slobodno paradiraju imanjem, (nešto, kao, taj neki slobodni uzgoj, ili kako ga vec (l)ameri nazivaju)
Isto tako i kokoši...
Kažu, ako životinja živi nekakvim slobodnim životom, bez stresa, i tog zatvorenog prostora, da je meso te životinje znatno ukusnije i mekanije.
Sad, šta je istina...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 05:11 
Nasi ljudi u auslendu najjakiji.....tamo govore kako je bio hrana preserans i samo pedercici to jedu, a onda dodju ovdje i jedu 'ranu iz baste i govore kako je to neprskano i domace, zdravo 'n shitz...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 08:28 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ne radi se Tenssa o tome uopšte. Htio sam samo da čujem šta forumska raja misli o tome...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 08:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Samo domaće i nečural bajo moj. Kupovina po potrebi.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 09:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@Philby

Tretirate li nečim svoju baštu ili ne?
Kad kupujete hranu, da li kupujete u prodavnicama ili na pijaci ili od nekog seljaka?

Mi imamo par nekih voćki i njih špricamo u proljeće nekad inače ne ostane ništa... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 09:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
sale82ful je napisao:
super_koza je napisao:
Ovo mi je sad interesantno. Šta zaslužuju životinje? Kako se trebamo odnositi prema njima?
To se dobro vidi na primjeru jaja. Koliko prostora je kokama dovoljno? Da li koke trebaju biti u kavezima ili slobodno trčkarati?

Gledao sam jednom neki dokumentarac, tamo negdje na Aljasci, postoje farmeri koji su zagovornici toga da im npr. svinje slobodno paradiraju imanjem, (nešto, kao, taj neki slobodni uzgoj, ili kako ga vec (l)ameri nazivaju)
Isto tako i kokoši...
Kažu, ako životinja živi nekakvim slobodnim životom, bez stresa, i tog zatvorenog prostora, da je meso te životinje znatno ukusnije i mekanije.
Sad, šta je istina...

Dokumentarci su obično propagandni materijal :D
Što se tiče životinja i savremenog uzgoja koji ide u pravcu max. iskorištenja smještajnog prostora ,uporedo sa tim ide industrija opreme za tu vrstu uzgoja,farmaceutska industrija i veterinarske usluge.Jedni zavise od drugog i obrnuto.Intezivni uzgoj (za primjer uzet ćemo svinje) zahtijeva savremene zasebne objekte....
Pripustilište---zaseban objekat koji služi za praćenje znakova gonjenja.....objekatje opremljen zasebnim boksovima dužine dva metra i širine 60 cm!!!
čekalište---objekat namjenjen osjemenjenim i suprasnim krmačama u kom će one boraviti do prašenja.
Boksovi su identični kao u pripustilištu.
prasilište---zaseban objekat namjenski samo za prašenje gdje su boksovi mnogo veći od boksova u prethodna dva objekta s tim da se u boksu nalazi uklještenje za krmaču koje svojom konstrukcijom sprečava krmači bilo kakvo kretanje u trajanju dojenja (5 nedjelja).
U takvim uslovima intezivne proizvodnje krmača vrlo malo hoda pa je izložena mnogim bolestima,prvenstveno obolenjima kosti ,nedostatak vitamina i sl.Takve krmače ne mogu da žive bez inekcija i nadzora veterinara....njihov reprodukcioni vijek je 3,4 prašenja.
Zatvoren prostor u kom se nalaze životinje kod njih ne izaziva stres jer one nisu navikle na slobidno kretanje...njihovo "ropstvo" je od malih nogu,one često ne vide ni sunca ni mjeseca.Problem može samo biti u rezuidnom djelovanju pretjeranog tretiranja farmacije i inekcija

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 10:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Što se tiče biljne proizvodnje i tu je osnovni problem u ostacima herbicida i hemije u voću,povrću i žitaricama.
Navest ću vam primjer proizvodnje soje.Soja se malo gaji u Evropi....najviše se gaji u južnoj Americi ali je tamo 90% gmo.U Evropi se gaji u uskom dijelu podunavlja na sjeveru i kod nas na Balkanu +Mađarska,Rumunija,Moldavija.
Švabe su ujedinile proizvodnju soje u pomenutim zemljama za svoje tržište.....jedini njemački partner je Dunav soja ,firma koja organizuje proizvodnju i vrši otkup soje ali prvenstveno no gmo.
Kod otkupa zrna soje nije moguće utvrditi da li je soja gmo,niti to švabe interesuje.....njihove kontrole su na prisustvo glifosata u zrnu soje.Ako postoji prisustvo te materije u zrnu soje oni neće primiti tu soju.Dakle.....moguće je proizvesti gmo soju na konvencionalan način,prskajući je protiv trave herbicidima za uzgoj no gmo soje i švabe neće imati ništa protiv.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 10:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
Šta je onda bezbjedno za konzumaciju?Ribe (pogotovo tuna) sadrže živu, biljke napunjene hemikalijama, meso upitne bezbjednosti....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 13:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Ono po starinski, recimo u zabačenim selima poput Imljana. Ko ima krave i ovce ima i stajnjak. Sjemenje da nije gmo i udri. Svako malo baštu plijeviti i po mogućnosti kakav plastenik. Poljop. apoteke zaboraviti da postoje. Eto, moj pogled kao nekog ko nema blage veze.
Isto tako od takvih kupovati mlijeko i jaja, meso...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 13:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2004, 01:11
Postovi: 1590
Lokacija: Banja Luka
Pravi srbin samo sangejzing priznaje!


munja.alex je napisao:
Sjemenje da nije gmo i udri

A reci ti meni gdje se to može nabaviti sjeme koje jeste GMO?

_________________
CIA snajka, CIA...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 13:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
munja.alex je napisao:
Ono po starinski, recimo u zabačenim selima poput Imljana. Ko ima krave i ovce ima i stajnjak. Sjemenje da nije gmo i udri. Svako malo baštu plijeviti i po mogućnosti kakav plastenik. Poljop. apoteke zaboraviti da postoje. Eto, moj pogled kao nekog ko nema blage veze.
Isto tako od takvih kupovati mlijeko i jaja, meso...
Ma nema smisla traziti nesto 100% bio kada zivis u savremenom okruzenju.
Ali opet je bolje juriti koliko toliko domaci paradajz i gice koje su hodale vanka. Ima mnogo razlike u ukusu i kvalitetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 13:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
balkanski špijun je napisao:
Pravi srbin samo sangejzing priznaje!


munja.alex je napisao:
Sjemenje da nije gmo i udri

A reci ti meni gdje se to može nabaviti sjeme koje jeste GMO?


Od ujaka iz Njemečke!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bio hrana
PostPoslato: 15 Jul 2018, 14:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@Čiča

Ono što sam čitao se obično svodi na to da se i bio voće i povrće šprica, obično više nego konvenvcionalno zato što se šprica organskim sredstvima. Ta sredstva uopšte ne moraju biti bolja, već im je jedina prednost ta što nisu sintetički proizvedena.
Princip je da ako imaš nekog štetočinu, nađeš neki prirodan otrov ili nešto koji će ubiti ili otjerati tog štetočinu. Ako malo pojednostavimo priču, ispade da obični poljoprivrednici kad ostave sintetičke pesticide i pređu na organske postaju bio poljoprivrednici, nebitno koliko pesticida rukaju...
Nigdje nisam vidio neke prednosti bio voća i povrća u odnosu na obične. Imaju isto hranjivih materija, isto su zdravi, imaju isti uticaj na okoliš i tako to...

Zanimljiviji dio tvog pisanje je ovo za svinjogojstvo. Da li je možda previše okrutno prema životinjama držati ih tako da ne znaju šta je sunce, zarobiti ih tako u neki kavez ili šta već? Znači prvo neko kao moralno pitanje, a onda se nameće i pitanje kvaliteta tog mesa, mliječnih proizvoda i jaja...

Kakvi su tvoji stavovi i mišljenja po tim pitanjima?

@Munja

Munja, mislim da i kod takvih seljaka treba malo obrazovanja. Iako bacaju samo stajsko đubrivo, kontam da igra ulogu koliko đubriva se baci. Kontam da nije baš ni zdravo previše đubra bacati, a to možda neki seljaci rade da bi im bolje rodilo...
Mislim i da je velika razlika između takve "primitivne" proizvodnje i industrijske bio proizvodnje. Ne bi mi bilo teško povjerovati da je bolje mlijeko neke krave kroja luta Zelengorom, nego neke koja je u štali, koliko god ona bio slamu jela. Samo ostaje pitanje koliko se takvog mlijeka može proizvesti i kolika bi mu cijena bila.

@svi

Što se svi nešto boje GM proizvoda? Ja nešto ne vidim ništa loše u njima...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 104 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs