banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 01:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:23 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Sep 2010, 19:02
Postovi: 51
Pronasao sam gljivu u okolici Doboja, koja svojim izgledom asocira na gljivu tartuf, molim za pomoc oko identifikacije vrste.

Imam slike navedene knjige ali ne znam je ubaciti, molim i tu za pomoc.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Slika

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Kad vec ima tema...


Zna li neko nesto o ovom?

http://wap.mtel.ba/preview_story/222043

Kolika ulaganja su potrebna?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:30 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
Zar se tartufi uzgajaju? Jesu li onda Istrijaneri ludi kada ih traže po šumi?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
ma mogu se i uzgajati... zarazis korjen lijeske i cekas...

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
Je l' ti ono lješnjake uzgajaš? Eto ti prilike da se preorjentišeš ako ne bude interesa za lješnjake :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Sep 2010, 19:02
Postovi: 51
zunasasa je napisao:
Pronasao sam gljivu u okolici Doboja, koja svojim izgledom asocira na gljivu tartuf, molim za pomoc oko identifikacije vrste.

Imam slike navedene knjige ali ne znam je ubaciti, molim i tu za pomoc.


Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Sep 2010, 19:02
Postovi: 51
zunasasa je napisao:
zunasasa je napisao:
Pronasao sam gljivu u okolici Doboja, koja svojim izgledom asocira na gljivu tartuf, molim za pomoc oko identifikacije vrste.

Imam slike navedene knjige ali ne znam je ubaciti, molim i tu za pomoc.


Slika


Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
_зока je napisao:
Je l' ti ono lješnjake uzgajaš? Eto ti prilike da se preorjentišeš ako ne bude interesa za lješnjake :)

hahahahhaa ma razmisljao sam, ali nisam nesto za to...
vidjecemo kroz 2-3 godine, planiram u kukuljama saditi nesto, pa cuce se...

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2011, 15:28
Postovi: 7720
shakal je napisao:
Kad vec ima tema...


Zna li neko nesto o ovom?

http://wap.mtel.ba/preview_story/222043

Kolika ulaganja su potrebna?


Otvorili su ovde predstavništvo u Milana Tepića pa se raspitaj. Kako piše na onom promo materijalu, nema ulaganja. Neam pojma, prilično sam skeptičan za te što nešto džaba dijele.

_________________
Skeva je bio u pravu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Malo sam se nesto raspitivao, trebalo bi obezbjediti sistem za navodnjavanje, uplatiti osiguranje, a uzgajivac namiruje stetu ako zasad propadne zbog neadekvatnog odrzavanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2011, 15:28
Postovi: 7720
http://www.greenlaboratories.net/green- ... vredu.html

To su valjda ovi, pa tako znam ono što sam ovde pročitao, i držali su neko predavanje pa mi kolega donio taj materijal. Prva stvar koja me odbila je što je na naslovnoj flajera tartuf i gomila eura, tartufa nema ni u priči ali oni su već eure nakalemili i računaju ti eventualnu dobit. Meni stari zasadio lješnik pa se isprimao da i ovo proba, ali izgleda da neće biti ništa od te ljubavi.

_________________
Skeva je bio u pravu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
Citiraj:
"Ako vam neko kaže da bez velikog rada možete da zaradite veliki novac baveći se poljoprivredom, to je sasvim sigurno – laž. Da se tartufi tako jednostavno proizvode i da mogu da se tako pouzdano i masovno proizvode jedan kilogram bi koštao 30 evra a ne 3.000 evra. Međutim, ljudi uglavnom čuju ono što žele da čuju – a ne čitaju između redova. Kada im neko obeća laku zaradu, uz malo ulaganja, gomila očajnika koja je ostala bez posla spremna je da izdvoji poslednji novac kako bi navodno ušli u nešto što je dobar biznis a zarpavo će se vrlo moguće ispostaviti da se radi o nekoj vrsti piramidalne prevare. Dakle, u ovom momentu, ja to ne mogu da to tvrdim sasvim sigurno , ali velika je verovatnoća da je tako. Uostalom pravi investiocioni fondovi investiraju u zlato, naftu, žitarice – a ne u po par ari lešnika po odgajivaču"


Citiraj:
"Zanimljivo je da je nešto slično već postojalo pre nekoliko godina – puževi su propagirani kao veliki, dobar i unosan posao. Naravno, ispostavilo se da je sve bila – obična prevara. Međutim niko nikada nije snosio odgovornost zbog toga – šta više isti ljudi koji su propagirali puževe kao veliki posao, sada propagiraju tartufe"


Citiraj:
Dr Jasmina Glamočilja, predsednica Mikološkog društva Srbije kaže za B92 da Srbija može biti plodno tle za uzgajanje određenih vrsta tartufa, ali da tu nikako ne može biti lake zarade. Zarada se može očekivati nakon dugo godina.

Ono što ona zamera fondu jeste što građanima nisu objasnili da zemljište mora prethodno da se pripremi i naglašava da se rod nikako ne može očekivati za tri godine. Potrebno je, kako objašnjava, bar desetak godina do perioda maksimalnog roda.

Glamočilja naglašava da svakako ne postoji u biti loša namera, to što neko hoće da ulaže na bilo kakav način je svakako pozitivno.

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 13 Jun 2013, 13:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2010, 13:39
Postovi: 117
shakal je napisao:
Malo sam se nesto raspitivao, trebalo bi obezbjediti sistem za navodnjavanje, uplatiti osiguranje, a uzgajivac namiruje stetu ako zasad propadne zbog neadekvatnog odrzavanja.



Nije potreban ni sistem za navodnjavanje( zalivanje može ručno bitno je da nije voda iz vodovoda, može riječna,izvorska,arteška i sl.) ni osiguranje ,to su agrotehničke mjere koje se preporučuju ali nisu obavezne.

Poznajem ljude koji tu rade pa znam više o tome.

Tartifi se gaje plantažno već 50tak godina ( Francuska,Italija,Španija,Amerika, Australija-gdje ih uopšte nema u prirodnom nalazištu) Pogledajte na google ,ukucajte Truffle orchard.

Negativni komentari dolaze iz Srbije gdje je Green Laboratories naplaćivao izradu stručnog elaborata 300 eura. U BiH to nije slučaj znači elaborat se ne plaća kao ni ništa drugo.Nema nikakvih plaćanja Green Laboratories-u u BiH.

Inače u prodaji, jedna sertifikovana sadnica lijeske sa tartufom košta oko 30 eura.

Proizvodjač jedino plaća analizu zemljišta Poljoprivrednom institutu oko 58KM koju prilaže uz ostalu dokumentaciju prilikom prijave. Analiza zemljišta će pokazati da li je to zemljište pogodno za plantažu.

Sajt za BiH je u fazi izrade a sve informacije i dokumentacija (pravilnik o održavanju plantaže,primjerak ugovora i ostalo...) imaju na sajtu s tom razlikom kao što sam već rekao da se ne plaća taj Elaborat.
http://www.greenlaboratories.net/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 13 Jun 2013, 14:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
zunasasa je napisao:
Spoiler:
zunasasa je napisao:
zunasasa je napisao:
Pronasao sam gljivu u okolici Doboja, koja svojim izgledom asocira na gljivu tartuf, molim za pomoc oko identifikacije vrste.

Imam slike navedene knjige ali ne znam je ubaciti, molim i tu za pomoc.


Slika


Slika

Slika

Kako si našao tu gljivu? Ispod zemlje ili..?
Slušala sam da svinje lako nalaze tartufe ili ih traže sa psima jer oni su podzemna gljiva, evo isto nađoh i na wikipediji http://bs.wikipedia.org/wiki/Tartufi

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 13 Jun 2013, 15:02 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
Ovo bi, barem po slikama, mogao biti bijeli tartuf....

http://www.agrozemlja.net/aktualno/polje/bijeli-tartuf/

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 13 Jun 2013, 15:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
stefan_bl_92 je napisao:
shakal je napisao:
Malo sam se nesto raspitivao, trebalo bi obezbjediti sistem za navodnjavanje, uplatiti osiguranje, a uzgajivac namiruje stetu ako zasad propadne zbog neadekvatnog odrzavanja.



Nije potreban ni sistem za navodnjavanje( zalivanje može ručno bitno je da nije voda iz vodovoda, može riječna,izvorska,arteška i sl.) ni osiguranje ,to su agrotehničke mjere koje se preporučuju ali nisu obavezne.

Poznajem ljude koji tu rade pa znam više o tome.

Tartifi se gaje plantažno već 50tak godina ( Francuska,Italija,Španija,Amerika, Australija-gdje ih uopšte nema u prirodnom nalazištu) Pogledajte na google ,ukucajte Truffle orchard.

Negativni komentari dolaze iz Srbije gdje je Green Laboratories naplaćivao izradu stručnog elaborata 300 eura. U BiH to nije slučaj znači elaborat se ne plaća kao ni ništa drugo.Nema nikakvih plaćanja Green Laboratories-u u BiH.

Inače u prodaji, jedna sertifikovana sadnica lijeske sa tartufom košta oko 30 eura.

Proizvodjač jedino plaća analizu zemljišta Poljoprivrednom institutu oko 58KM koju prilaže uz ostalu dokumentaciju prilikom prijave. Analiza zemljišta će pokazati da li je to zemljište pogodno za plantažu.

Sajt za BiH je u fazi izrade a sve informacije i dokumentacija (pravilnik o održavanju plantaže,primjerak ugovora i ostalo...) imaju na sajtu s tom razlikom kao što sam već rekao da se ne plaća taj Elaborat.
http://www.greenlaboratories.net/

Interesantno....posto jedna sadnica U it kosta od 6 do 10 e. U zavisnosti od vrste i garancije koju daju!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 14 Jun 2013, 20:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2010, 13:39
Postovi: 117
Daleko je Italija ja govorim za okruzenje.
U Srbiji košta 30 eura,u Hrvatskoj 250kuna .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tartufi
PostPoslato: 14 Jun 2013, 21:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
ne znam nisam upucen...ali razlika u ceni mi je ogromna...sto moze da znaci samo jedno da se neko tu debelo ugradjuje....elem pametan poljoprivrednik bi zasadio Lesnik sa tartufima i jedan i drugi daju profit...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs