banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 20:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Nov 2012, 14:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Kada uđu u EU, balkanske zemlje moraće da zaborave ili odustanu od mnogih tradicija, pa i od "pečenja" rakije

Kada bi kojim slučajem Srbija u ovom trenutku bila punopravna članica EU, ili makar kada bi se nalazila pred učlanjenjem u taj savez, onda bi po novim evropskim zakonima predsjednik Srbije Tomislav Nikolić bio žestoko kažnjen za spravljanje svoje rakije!

U Uniji bi mu slijedila ogromna novčana kazna, koju najvjerovatnije ne bi mogao da plati ni sa svojom trenutnom platom.

Hrvatska je, recimo, prilagodila svoje zakone Uniji uoči stupanja u njeno članstvo. Prema tim novim propisima, čak i obična seoska domaćinstva koja prave domaću rakiju za sopstvene potrebe ubuduće moraju da se registruju i da plaćaju paušale i poreze.

Konkretno, ta obavezna registracija znači plaćanje godišnjeg paušala, koji za kotao do 100 litara iznosi 15 evra.

Pri tome, za sopstvene potrebe može se najviše "ispeći" 50 litara rakije, a za svaki litar preko toga mora da se plati specijalni porez – akciza, kao i porez na dodatu vrijednost.

Seljaci su dužni da prijave svaku kap domaće šljivovice, a nadziraće ih odgovarajuća uprava. Oni koji prekrše ovaj novi evropski zakon biće kažnjeni sa najmanje 300 evra, pa sve do nevjerovatnih 135.000 hiljada evra.

Iz hrvatskog Udruženja proizvođača rakije upozoravaju sva mala domaćinstva da poštuju nove propise, jer, u suprotnom, ni sljedećih 300 godina neće moći da otplate ogromnu kaznu koja im slijedi!

Zbog straha od kazni, kako kažu, u Hrvatskoj rakija se više ne "peče" nasred dvorišta, nego krišom, po šupama i podrumima. Takođe, više nema ni tabli pored puta na kojima piše "Prodajem rakiju".

Zbog novih specijalnih poreza i paušala, spravljanje domaće rakije za lične potrebe prešlo je u ilegalu. A što se tiče proizvodnje rakije za dalju prodaju, novi zakoni su još oštriji i rigorozniji.

Za tako nešto moraju se ispoštovati evropski propisi o porijeklu sirovina, o higijeni proizvodnje, deklarisanju proizvoda, kontroli kvaliteta, obaveznom izdavanju računa...navodi "Glas Rusije".

Prema pisanju hrvatske štampe, u to se uvjerila i baka koja je na jednoj slavonskoj pijaci "uhvaćena" sa sedam litara domaće šljivovice, koju nije uspjela da sakrije, pa će zato biti kažnjena kao švercer, a prijeti joj i novčana kazna od oko 1.500 evra!

Povodom novih pravila organizovan je i okrugli sto u organizaciji Hrvatske poljoprivredne komore, na kome je rečeno da u današnje vrijeme EU donosi odredbe zakona o akcizama i stroge direktive koje će uništiti tradicionalnu proizvodnju čuvene slavonske šljivovice.

Mnogi vlasnici seoskih domaćinstava ozbiljno razmišljaju o tome da prestanu sa proizvodnjom rakije, a državni zvaničnici su potvrdili da su brojni voćari već porušili svoje šljivike zbog visokih akciza i neisplativosti proizvodnje.

Poljoprivrednici u Hrvatskoj smatraju da im se sa takvim porezima ne isplati proizvoditi rakiju ni za lične potrebe i sopstveni užitak.

Međutim, to ne da nije spriječilo provođenje novog zakona - već su krenule kontrole po porodičnim domaćinstvima.




Evo vam ga .I.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 15:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Citiraj:
Mnogi vlasnici seoskih domaćinstava ozbiljno razmišljaju o tome da prestanu sa proizvodnjom rakije, a državni zvaničnici su potvrdili da su brojni voćari već porušili svoje šljivike zbog visokih akciza i neisplativosti proizvodnje.

Manja konkurencija i zdravija ekonomija. Kompeticija je uzrok samo većeg kvaliteta usluge i proizvoda.

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 15:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Je l' tesko pricati kol'ko - tol'ko srpskim jezikom? Je l' tesko reci konkurencija?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 15:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Samo toliko od smišljenih komentara na temu?
Slika

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 15:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 15:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5788
Lokacija: Banja Luka
Bice ono joj rakijo odnijela te voda

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 15:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Wake up moonshiners!

[znamo_za_koga]Probudite se ilegalni proizvođači rakije pod okriljem noći obasjani mjesečinom.[/znamo_za_koga]
Slika

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 15:33 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Tpojka je napisao:
Citiraj:
Mnogi vlasnici seoskih domaćinstava ozbiljno razmišljaju o tome da prestanu sa proizvodnjom rakije, a državni zvaničnici su potvrdili da su brojni voćari već porušili svoje šljivike zbog visokih akciza i neisplativosti proizvodnje.

Manja konkurencija i zdravija ekonomija. Kompeticija je uzrok samo većeg kvaliteta usluge i proizvoda.

To care. Bolje da pijemo industrijski razmućene praškove nego rakiju destilisanu iz voća. Nema teoretske šanse da industrijski proizvedena pića budu kvalitetnija od domaće rakije.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 15:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Care? Hm, vidiš li i u tekstu da se navode smjernice u vezi sa higijenom?
Što bi to trebalo kome da smeta? Gdje si vidio riječ prašak u tekstu ili u navedenom citatu?
Svašta! Slika
O čemu si razmišljo kad si me citir'o?

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:07 
Citiraj:
Pri tome, za sopstvene potrebe može se najviše "ispeći" 50 litara rakije, a za svaki litar preko toga mora da se plati specijalni porez – akciza, kao i porez na dodatu vrijednost.

Ja imam pravo napraviti 50 litara za sopstvene potrebe, realno ne vidim u cemu je onda problem.

To je ako se konzumira svaki dan u prosjeku 1,3 dl rakije dnevno.


A sada sto necu moci kupovati od seljaka, to vec jeste problem, a kao sto Zoran rece, ko zna kakvi ce se sve praskovi prodavati...

Citiraj:
O čemu si razmišljo kad si me citir'o?

Zoran ti je sasvim dobro odgovorio, ali ti nisi bas njegov odgovor shvatio najbolje...i higijena takodje spada pod "kvalitetu usluge", mislis da ce se nekoj firmi isplatiti da pece rakiju koju ce prodavati za 10 km po litri, naravno da nece (iz toga razloga su seljaci i odustali od proizvodnje, jer je neisplativa)...zato ce fino prasak u kadu i "ispece" 100 litara za jedan dan i prodaje pod "domaca rakija", a unutra ko zna kakav otrov...


Vrh
  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Jao, opet Trojka i kvazi-intelektualni odgovori...

Zar se ova priča oko pečenja rakije nije još odavno spominjala...

Mada, to ne treba da brne lokale moonshinere...ako prohibicija nije mogla da se održi u SAD-u onomad, neće ni ovde poreezi i takse...sem toga mnogi političari veele da Republika Srpska/BiH ionako neće u EU, da će ona puno prije propasti....

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
ova prica je starija od denija
nikolic je prije par godina prdio na govornici nesto kao kad udjete u uniju onda ce te piti viski kako i vasi djedovi (u tom fazonu)

srecom mi u uniju necemo jos dugo taman da neki od nas profesionalaca krepamo blazeno od brlje

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
tensSa je napisao:
Citiraj:
O čemu si razmišljo kad si me citir'o?

Zoran ti je sasvim dobro odgovorio, ali ti nisi bas njegov odgovor shvatio najbolje...i higijena takodje spada pod "kvalitetu usluge", mislis da ce se nekoj firmi isplatiti da pece rakiju koju ce prodavati za 10 km po litri, naravno da nece (iz toga razloga su seljaci i odustali od proizvodnje, jer je neisplativa)...zato ce fino prasak u kadu i "ispece" 100 litara za jedan dan i prodaje pod "domaca rakija", a unutra ko zna kakav otrov...

Ima vas više koji lete pred rudo.
Pa za takve slučajeve i služe kazne da ne može da se iščupa u narednih 300 godina.
Ne znam kako vam nije sasvim lako shvatljivo.
Otkud vam više volja da prejudicirate činjenice (i što je najgore da mene trpate u tu priču koju pričate) ne znam, samo komentarišem članak.
Citiraj:
Džontra je napisao:
Jao, opet Trojka i kvazi-intelektualni odgovori...

And few lines bellow:
Džontra je napisao:
Mada, to ne treba da brne lokale moonshinere...ako prohibicija nije mogla da se održi u SAD-u onomad, neće ni ovde poreezi i takse...sem toga mnogi političari veele da Republika Srpska/BiH ionako neće u EU, da će ona puno prije propasti....

LOL LOL Slika

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Istina pece se i ovde rakija... Istina je da je nesto i oporezovano... Istina je i da ti poreznik ne stoji za vratom dok se ista pece... Tako da malo ko prijavi stvarnu kolicinu za oporezivanje ;-)

Elem, direktiva stiti komercijalne proizvodjace od nelojalne konkurencije. Sta to znaci? Pa jednostavno, pravim brlju i shakala ubijam u pojam niskom cijenom... A on jadan pravi prvoklasnu rakiju na koju placa porez.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Shakal je covjek domacin i nikad ne bi prodavao svoju rakiju!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Čitavo selo zna da Shakal dodatno razvodnjava svoju brlju.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:40 
To i mene interesuje, kako on zna koliko ja rakije napravim.

Citiraj:
Pa za takve slučajeve i služe kazne da ne može da se iščupa u narednih 300 godina.

A mi smo drzava u kojoj sve ide po zakonu i isti se nedvojbeno postuje. Bitch please...

Citiraj:
Čitavo selo zna da Shakal dodatno razvodnjava svoju brlju.

I seceri ko lud... :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pa da, rakiju ne prodaje, ali zato brlju... :lol:


Izgleda da sam uzeo pogresnog za primjer ;-)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2012, 16:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
I prije nekad je država (Kraljevina Jugoslavija) držala monopol nad proizvodnjom rakije (sjetimo se Crnog Gruje i pecare :) ) a takođe i Austrougari su imali filanace (Finanza) koji su oduzimali sav duvan od seljaka proizvođača.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: mirdza i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs