banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 19:33

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Feb 2013, 20:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Osnovno pravilo prilikom uzimanja čaja: uvijek je kvalitetniji rinfuzni čaj. Tačka. U filtere se dodaje svašta nešto, arome, pojačivači boja i ukusa, korjenje kao punioci mase i šta sve ne, dok u rinfuzi fino vidiš šta dobiješ. Sad, filteri su puno praktičniji, nema cjediljki, brže se oslobodi aroma zbog pojačivača i možeš da ih napraviš sa mlakom vodom, a ne onom od 90C ili 100C (sad zavisi koji čaj i koji metod pravljenja, da ne filozofiram puno...)

Ako već hoćete zamjenu za kafu, pijte onda crni/ruski/indijski/gruzijski čaj jer on ima više slobonog kofeina. NAime, u listu čajevog drveta, kofein je vezan sa taninima (i drugim biomolekulama) u veće molekularne struktukture. Kada se želi proizvesti zerleni čaj, listovi čajevog drveta se odmah nakon branja stabilizuju i brzo suše, dok se listovi puste da fermentišu da bi se dobio crni čaj. Prilikom fermentacije, kofein se izdvaja i zato ga ima više u crnom čaju, barem slobodnog. Da biste uklonili gorki ukus koji se stvara, koji potiče od supstanci zvanih tanini koji stvaraju onaj "krepći" ukus u ustima, potrebno je dodati malo proteina tj. mlijeka. I to je to.

Zeljeni volem da popijem u toku dana, šta znam, prija mi i topao i hladan ljeti. Najljepši mi je sa aromom jasmina. mmmm A ubjedljivo najbolji blend crnog čaja mi je Earl Gray, uz kap-2 mlijeka i koji suvi keksić... :oops:

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2013, 20:36 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
Sreća pa nisi opširna :P

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2013, 21:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Naravno da nisam...
Spoiler:
Kako bih mogla da budem.... :evil4:

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Feb 2013, 09:39 
azdajica-ny je napisao:
tensSa je napisao:
Ja sam jednom pio jedan sto je pun'ca iz njemacke donijela i on me je malo razmrdao, a ovi u kesicama su smjesni, kao da sokic pijem.

Mada i nuspojave su, ono, ne desavaju se bas svakome i ne bas tako cesto, procitajte nuspojave vitamina C i aspirina, pomislio bi covjek da su neki teski otrovi u pitanju, a ne nesto sto se dobija bez recepta bilo gdje...

e moj tenssa ko zna sta je bilo u tom caju :lol:

I ja se sada zapitah... :lol: :lol:


Citiraj:
Ako već hoćete zamjenu za kafu, pijte onda crni/ruski/indijski/gruzijski čaj jer on ima više slobonog kofeina. Naime, u listu čajevog drveta, kofein je vezan sa taninima (i drugim biomolekulama) u veće molekularne struktukture. Kada se želi proizvesti zerleni čaj, listovi čajevog drveta se odmah nakon branja stabilizuju i brzo suše, dok se listovi puste da fermentišu da bi se dobio crni čaj. Prilikom fermentacije, kofein se izdvaja i zato ga ima više u crnom čaju, barem slobodnog. Da biste uklonili gorki ukus koji se stvara, koji potiče od supstanci zvanih tanini koji stvaraju onaj "krepći" ukus u ustima, potrebno je dodati malo proteina tj. mlijeka. I to je to.

Gdje kupiti crni caj u BL, ne znam jesam li igdje vidjeo da ga ima.

I gdje uzeti rinfuzni zeleni da valja?


Vrh
  
 
PostPoslato: 06 Feb 2013, 16:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Tenssa ,ja uzimam plantago zeleni najcesce, a crni sir winston u kesicama ako popijem svoj omiljeni koji kupujem u sarajevu u nekoj turskoj radnjici,prodaju bas proizvode iz turske a vidi i ovo>
http://www.ekupon.ba/ponuda/720/50-popu ... u-cajoteci

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2013, 19:04 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 31 Jan 2013, 20:51
Postovi: 3
_зока je napisao:
Btw, čaj ne drži više od dve-tri minute u vodi. Što ga duže držiš on je gorči. Klinčići su mi više za vino nego za čaj...


zeleni čaj i ne smiješ držati duže od 3-4 min jer se poslije izdvajaju otrovna jedinjenja :confused4:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs