banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 02:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 22 Jan 2012, 20:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Dec 2011, 19:04
Postovi: 16
Ekstra djevićansko maslinovo ulje je lijek. Koliko ga koristite u prehrani?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 22 Jan 2012, 21:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2011, 21:02
Postovi: 514
Lokacija: Banja Luka
nazalost nikako...ali planiram uvesti u ishranu :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 22 Jan 2012, 21:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Počeo sam da ga upotrebljavam prije par godina i od tada nisam prestajao. Negdje sam pročitao da sjemnke bundeve pogoduju očuvanju zdravlja prostate pa sam počeo da koristim hladno cijeđeno ulje od sjemenki bundeve. Toplo preporučujem svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 22 Jan 2012, 21:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Meni licno je mnogo ljepse ulje bundevinih sjemenki a i te kako je zdravo. Maslinovo koristim ali ne tako cesto. A koristim i laneno, i sezamovo, i maslinovo sa nekom aromom vrganja, pa maslinovo u kojem su trave i raznorazne bobice.. Ali se uvijek vracam bundevi.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 22 Jan 2012, 21:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2011, 21:02
Postovi: 514
Lokacija: Banja Luka
ja jedem masline, a maslinovo ulje ne korisitm,a to ulje od bundevinih sjemenki moram da probam,zvuci dobro :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 26 Jan 2012, 13:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
Kod mene se u kući jede "na" maslinovom od kraja rata tamo negdje. Isto tako, zahvaljujući ratnim dešavanjima, očeva porodica je sad u primorju jadranskom, pa redovno nabavljam i domaće maslinovo. Komšija mi je iz Albanije, pa i on redovno donosi proizvod sa juga, koji mi i više leži... za razliku od našeg, ovo je gušće i tamnije, aroma se osjeti u cijelom naselju.

Kući stara oraktikuje šopanje ostalim uljima - pored masline, susam, bundeva, lan. Kod korišćenja lanovog ulja treba pripaziti. Mora se iskoristiti u veoma kratkom roku, jer kad odstoji više šteti nego li liječi. Bolja varijanta je sjema lana, koje se može držati koliko ti volja. Prije korištenja se tuče ili samelje, jer stomak ne može da svari opnu - tako da samo "prođe." Mi ga dekamo kao dodatak u jelima, iliti kao začin. Ubacujem ga kao dodatak u sok od cvekle i mrkvice... dvije tri kapi ulja u isti i laganiši.

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 26 Jan 2012, 17:50 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Dec 2011, 19:04
Postovi: 16
Ekstra djevičansko maslinovo ulje ima miris na zelene masline, pikantno je i dosta gorko. Boja ulja nije važna. To ulje je ljekovito i ono je pravo. Ulje treba čuvati na hladnom mjestu i nesmije biti izloženo svjetlu. Upravo iz tih razloga se ulje masliniovo pakuje u tamne boce da potrošaći nebi kvalitetu određivačli na osnovu boje. Dosta informacija o ulju imate na web stranici Udruge maslinara Paićuša Pisak www.paicusa.hr


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 26 Jan 2012, 18:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
Jedino što sa maslinovim uljem NIKAKO NE TREBA RADITI je pržiti na njemu i izlagati ga uopšte ekstremno visokim temperaturama jer tada gubi i na ukusu i na kvalitetu.

Ja ga koristim najviše za svježe salate..

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 26 Jan 2012, 19:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 20:33
Postovi: 1635
Najviše za salate i u neke kozmetičke svrhe. Ja ga i ne volim previše ali ću morati zavoliti (kroz par godina (malo više od par) dobijam domaće..)

_________________
http://www.studiosaycheese.com www.facebook.com/saycheesebch


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 27 Jan 2012, 12:49 
Hercegovac je napisao:
Jedino što sa maslinovim uljem NIKAKO NE TREBA RADITI je pržiti na njemu i izlagati ga uopšte ekstremno visokim temperaturama jer tada gubi i na ukusu i na kvalitetu.

Ja ga koristim najviše za svježe salate..

Taj rad, przenjem gubi kvalitet...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 27 Jan 2012, 13:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11349
Lokacija: PL / BL
Sta vise, postaje stetno za organizam ;)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 27 Jan 2012, 18:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2010, 21:17
Postovi: 240
Hrabra, smiona tvrdnja. Molio bih da je poduprete naucno, bez linkova ka vudu guruima zdrave prehrane.


AKrilamidi nastali bzog temperature vise od 120 kao kancerogeni? Ne...

Citiraj:
Acrylamide in Foods: A Review of the Science and Future Considerations.
Lineback DR, Coughlin JR, Stadler RH.
Source

Joint Institute for Food Safety and Applied Nutrition (JIFSAN), University of Maryland, College Park, Maryland 20742; email: lineback@umd.edu.
Abstract

Acrylamide occurs in foods commonly consumed in diets worldwide. It is formed from the reaction of glucose and fructose with the amino acid asparagine via the Maillard reaction, which occurs during heat-processing of foods, primarily those derived from plant origin, such as potato and cereal products, above 120°C (248°F). The majority of epidemiological studies concerning potential relationships between acrylamide consumption and different types of cancer have indicated no increased risk, except with a few types that warrant further study. Efforts to reduce the formation of acrylamide in food products have resulted in some successes, but there is no common approach that works for all foods. Reduction in some foods is probably not possible. The results from a major toxicological study (aqueous intake of acrylamide by rats and mice) are in the process of being released. The status of current knowledge in these areas is reviewed. Expected final online publication date for the Annual Review of Food Science and Technology Volume 3 is February 28, 2012. Please see http://www.annualreviews.org/catalog/pubdates.aspx for revised estimates.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22136129

Smanjenje kolicine alfa tokoferolske antiradikalne komponente zbog przenja postaje stetno za zdravlje?

Citiraj:
http://www.aseanfood.info/Articles/11018911.pdf

J Agric Food Chem. 2004 Apr 21;52(8):2358-65.
Comparison of the radical scavenging potential of polar and lipidic fractions of olive oil and other vegetable oils under normal conditions and after thermal treatment.
Valavanidis A, Nisiotou C, Papageorgiou Y, Kremli I, Satravelas N, Zinieris N, Zygalaki H.
Source

Department of Chemistry, University of Athens, University Campus Zografou, 15771 Athens, Greece. valavanidis@chem.uoa.gr
Abstract

The antioxidant activity (IC(50)) of extra virgin olive oil (EVOO), commercial olive oil, and other vegetable oils (soybean, sunflower, and corn oil) was determined by UV-vis and by electron paramagnetic resonance (EPR) spectroscopy of the stable radical 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH). Also, we studied the antioxidant activity of the methanol soluble phase (methanolic, MF) and the nonsoluble phase (lipidic, LF) of oils by the same methods. Similarly, we studied the effect of heating on the antioxidant activity at 160 and 190 degrees C. Also, the MF, containing the polyphenolic substances, was used for measurements of the radical scavenging capacity toward the most important oxygen free radicals, superoxide anion (O(2)(*)(-)) and hydroxyl (HO(*)) radicals.
Citiraj:
Results showed that soybean oil and EVOO had the highest antioxidant potential and thermal stability.
In the case of soybean oil, the antioxidant capacity is the result of its high content of gamma- and delta-tocopherols (with the highest antioxidant capacity and thermostabilities), whereas in EVOO, the antioxidant potential is the result of the combination of specific antioxidant polyphenols, which are acting additionally as effective stabilizers of alpha-tocopherol. The high content of EVOO in tyrosol, hydrotyrosol, and oleuropein and other polyphenolics with radical scavenging abilities toward superoxide anion and hydroxyl radical suggests that olive oil possesses biological properties that could partially account for the observed beneficial health effects of the Mediterranean diet.


Puna studija na: http://www.aseanfood.info/Articles/11018911.pdf

Fenoli? Jok... Istina, smanice im se kolicina i samim jacina kojom ce ulje blagotvorno djelovati na organizam.

Citiraj:
J Agric Food Chem. 2002 Oct 9;50(21):5962-7.
Influence of thermal treatments simulating cooking processes on the polyphenol content in virgin olive oil.
Brenes M, García A, Dobarganes MC, Velasco J, Romero C.
Source

Instituto de la Grasa (CSIC), Avenida Padre García Tejero 4, 41012 Sevilla, Spain. brenes@cica.es
Abstract

Virgin olive oils were subjected to simulated common domestic processing, including frying, microwave heating, and boiling with water in a pressure cooker. The impact of these processes on polyphenol content and physicochemical characteristics of oils was assessed. Thermal oxidation of oils at 180 degrees C caused a significant decrease in hydroxytyrosol- and tyrosol-like substances. In contrast, oils heated for 25 h still retained a high proportion of the lignans 1-acetoxypinoresinol and pinoresinol. Thermal oxidation also resulted in a rapid degradation of alpha-tocopherol and the glyceridic fraction of oils. Microwave heating of oils for 10 min caused only minor losses in polyphenols, and the oil degradation was lower than that in thermoxidation assays. Again, lignans were the least affected polyphenols and did not change during microwave heating. Boiling a mixture of virgin olive oil and water in a pressure cooker for 30 min provoked the hydrolysis of the secoiridoid aglycons and the diffusion of the free phenolics hydroxytyrosol and tyrosol from the oil to the water phase. Losses of polyphenols were detected only at pH lower than 6. Moreover, alpha-tocopherol and the glyceridic fraction of oils were not modified during this process. It is worth noting that all the heating methods assayed resulted in more severe polyphenols losses and oil degradation for Arbequina than for Picual oil, which could be related to the lower content in polyunsaturated fatty acids of the latter olive cultivar. These findings may be relevant to the choice of cooking method and olive oil cultivar to increase the intake of olive polyphenols.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12358466



Na kraju krajeva British Medical Journal kaze
Citiraj:
Abstract

Objective To assess the association between consumption of fried foods and risk of coronary heart disease.

Design Prospective cohort study.

Setting Spanish cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition.

Participants 40 757 adults aged 29-69 and free of coronary heart disease at baseline (1992-6), followed up until 2004.

Main outcome measures Coronary heart disease events and vital status identified by record linkage with hospital discharge registers, population based registers of myocardial infarction, and mortality registers.

Results During a median follow-up of 11 years, 606 coronary heart disease events and 1135 deaths from all causes occurred. Compared with being in the first (lowest) quarter of fried food consumption, the multivariate hazard ratio of coronary heart disease in the second quarter was 1.15 (95% confidence interval 0.91 to 1.45), in the third quarter was 1.07 (0.83 to 1.38), and in the fourth quarter was 1.08 (0.82 to 1.43; P for trend 0.74). The results did not vary between those who used olive oil for frying and those who used sunflower oil. Likewise, no association was observed between fried food consumption and all cause mortality: multivariate hazard ratio for the highest versus the lowest quarter of fried food consumption was 0.93 (95% confidence interval 0.77 to 1.14; P for trend 0.98).

Conclusion In Spain, a Mediterranean country where olive or sunflower oil is used for frying, the consumption of fried foods was not associated with coronary heart disease or with all cause mortality.

Kompeltno istrazivanje sa referencama: http://www.bmj.com/content/344/bmj.e363

Dakle, gdje boci kod maslinovog?

Przenjem gubi kvalitet ali je i dalje zdravo, a idealno je koristiti ga za salate ili piti zivo, ekstra djevicansko.

Nadam se da cete mi dati neke studije koje pobijaju ove.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 27 Jan 2012, 19:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11349
Lokacija: PL / BL
Hemija, treci srednje...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 29 Jan 2012, 00:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
Ja sam nekad čitao neku knjigu u kojoj se kaže da je maslinovo ulje, za razliku od nekih drugih koja se redovno koriste, trans-masnoća. Pri povećanim temperaturama prelazi u zasićene masti. Kod pojave kancera nije krivo ulje (da budem iskren, nije mi se dalo baljezgati kroz gore pomenute studije).

Što se tiče boje ulja, da nije bitna... više mi liči na odbranu proizvođača nego na to da li se kvalitet gleda prema tome...
Samo znam da ovaj moj proizvolec tamnija ostavlja porodici, a svjetlija prodaje.

Kako bilo - da bilo, svako ulje gubi svojstva korištenjem za prženje hrane. Hladno cijeđena ulja su zakon.

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 29 Jan 2012, 01:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Значи пржење на маслиновом уљу "није здраво" а пржење на разним бућкуришима који се "ваљају" по маркетима са поријеклом бог-те-пит'о-одакле је здравије??? 'Ајде...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 29 Jan 2012, 11:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Dec 2011, 19:04
Postovi: 16
Maslinovo ulje može se koristiti za sve. Što se tiče prženja na maslinovu ulju, točno je da prženjem ulje gubi na kvaliteti ali nije štetno. Štetno je pržiti na maslinovim uljima loše kvalitete koje u sebi ima dosta masnih kiaselina. Ekstra djevičanska maslinova ulja imaju 0,01.. maslnih kiselina i ona su ravna majčinom mlijeku i na takvim uljima možete raditi što hoćete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 29 Jan 2012, 18:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Maslinovo ulje obožavam, i uglavnom ga uvijek ima u kući (ne voli ga niko sem mene :D ). Dobijala sam i domaće iz Grčke i Italije, italijansko mi je bilo divno. Žao mi ga je trošiti na prženje, gubi ukus, pa ga ni ne koristim za to.

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 30 Jan 2012, 00:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
sinip je napisao:
Значи пржење на маслиновом уљу "није здраво" а пржење на разним бућкуришима који се "ваљају" по маркетима са поријеклом бог-те-пит'о-одакле је здравије??? 'Ајде...


hahahhaa... ma ne, ne radi se o tome. Spržena hrana nije zdrava... a maslinovo ulje je, osim toga, skuplje jedo 5 puta od običnog.

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 30 Jan 2012, 00:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
hazoous je napisao:
sinip je napisao:
Значи пржење на маслиновом уљу "није здраво" а пржење на разним бућкуришима који се "ваљају" по маркетима са поријеклом бог-те-пит'о-одакле је здравије??? 'Ајде...


hahahhaa... ma ne, ne radi se o tome. Spržena hrana nije zdrava... a maslinovo ulje je, osim toga, skuplje jedo 5 puta od običnog.

Данас ни дисање није здраво. :) Иначе, маслиново обично, не екстра дјевичанско, је око 6,5 до 7КМ за литар, обично око 2,5КМ за литар. Пошто је ово прво гушће, мање се троши, па ти изађе на исто.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MASLINOVO ULJE
PostPoslato: 30 Jan 2012, 13:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
Da, disanje kakvo većina ljudi izvodi nije zdravo, ali o tom drugom prilikom.
Inače, nemoj mi se praviti tu previše pametan - gustoća svakog materijala (pa i fluida) je ovisna o temperaturi istog i okoline (ako na umu imamo da se ova prenosi putem konvekcije, zračenja i provođenja). Dakle, ako pretpostavimo da pečeš nešto na ulju i da ga prethodno moraš zagrijati - obe gustine dođu na isto kad su na tavi. Tako da koristiš jednu te istu količinu... imaš mozak, uključi ga - nije ti drizura za razmišljanje.

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs