banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 21:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Vino?
PostPoslato: 06 Okt 2011, 08:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Talija je napisao:
shakal je napisao:
Grozdje je vec uslo u proces... :D Ko ce sad docekati konacni proizvod... :D

Koje grožđe (vrsta grožđa)? Jesi miješao sorte ili samo od jedne? "Vino je gospodin" postoji izreka, tako da suđe (pogotovo drveno) mora biti izuzetno čisto inače ode mast u propast.
Prilikom pretakanja vina vodi računa da je vani vrijeme vedro (radi atmosf. pritiska) jer prilikom tmurnog vremena vino neće biti čisto. I bez prevelikog tumbanja i mućkanja! Čak i prilikom pretakanja tečnost mora biti potpuno mirna.


Hvala ljepojko. :D Ovo nisam znao.

A znam to za posude, ciste su k'o u apoteci. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vino?
PostPoslato: 06 Okt 2011, 09:12 
Da ti javljam kol'ki je pritisak napolju dok budes pretakao? :lol:


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Vino?
PostPoslato: 06 Okt 2011, 12:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
tensSa je napisao:
Da ti javljam kol'ki je pritisak napolju dok budes pretakao? :lol:



Kad dodje do toga ima cijeli porodicu da angazujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vino?
PostPoslato: 08 Okt 2011, 17:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Bio sam ove godine na 2 mjesta gdje se pravi vino, na jednom vec 900 godina. Uglavnom, oko crnog vina je mnogo vise posla, nisam zapisivao, pa ti ne mogu reci tacnu proceduru, ali sam zapamtio jedan podatak koji ti sigurno ne moze koristiti - oni za posebne sorte crnog vina kupuju bacve u Francuskoj po cijeni od 750€ za bacvu, koja se moze koristiti samo tri godine, kasnije se u njih sipa manje kvalitetno vino jos par godina.
Ima jedno pravilo - sto je grozdje ukusnije - to je vino losije. Na tom drugm mjestu sam probao sve sorte grozdja od kojih oni prave vina - ima ih 50. Ako mislis ozbiljno da se bavis sa tim, moras da probas koja sorta najbolje odgovara regionu u kojem uzgajas grozdje (sad bas otkri toplu vodu).

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vino?
PostPoslato: 14 Okt 2011, 16:23 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Jul 2011, 17:45
Postovi: 29
shakal je napisao:
Ocisceno je sve, zrno po zrno.

Zanima me ako je neko radio - koliko dana nakon fermentacije da odradim prvo pretakanje? Ili da odmah kad zavrsi?


E, ja koliko znam prvo pretakanje ide nakon 15 dana. I naravno, poželjno bi bilo, kao što je neko napisao da vani bude vedro. Moji su prošle godine pravili vino, nije valjalo ničemu, ali zato ove godine je predobro. :wink:

_________________
„ Уметност је знати занимљиво причати, али је још већа уметност знати пажљиво слушати. ”


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vino?
PostPoslato: 14 Okt 2011, 17:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Evo ti malo iz ličnog iskustva:
- Očistiš grožđe od petiljki i izmuljaš, dodaš šećer u kominu to sam ocijeni nemoj previše :wink:
- Kom treba da stoji minimalno 10 dana ako je toplo vrijeme ako je hladno možeš i malo duže...
- Spremiš čiste podsude ( najbolje sumporene) od stakla ili drveta, nikako plastika :angry1: i iscijediš mošt iz koma u njih...
- Ostavi da mošt vrije bar tri nedelje u posudama na podrumskoj temperaturi, tamnoj prostoriji naravno :wink:
- E onda izliješ odležano vino u veliki sud (pretakanje) i iz velikog suda ručno, kutlačom npr pretačeš vino u flaše da ostane talog na dnu velikog suda, preko lijevka u koji staviš komad vate ili čiste vune zbog taloga i prljavštine...
- Zapuši flaše plutanim čepom i stavi vodoravno dastoje na podrumskoj temperaturi, što duže tim bolje :D

Živio :occasion5:
PS: od koma što si iscijedio ispeci lozu, al obavezno prepeci u zadnji kazan sve dobićeš vrhunsku rakiju :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vino?
PostPoslato: 09 Jun 2013, 22:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Podrumi "Vukoje" proglašeni za najbolju vinariju jugoistočne Evrope

Na 11. Regionalnoj konferenciji turizma i eno-gastronomije održanoj u Beogradskom Sava centru „Podrumi Vukoje 1982“ su proglašeni najboljom vinarijom u Jugoistočnoj Evropi. Region Jugoistočne Evrope ima dosta dobrih vinarija iz Hrvatske, Slovenije, Grčke, Makedonije, Srbije, Crne gore, Bugarske, Mađarske,... ali pravi predvodnik svih njih i najbolja vinarija ipak dolazi iz Trebinja, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine što predstavlja veliku čast i ponos ne samo za Podrume Vukoje već i za čitavu državu.

Najveća koncentracija kvaliteta i konkurencija od svih industrija u regionu je upravo u vinogradarskoj i vinskoj industriji, te ova nagrada predstavlja poseban uspjeh. U prilog ovoj nagradi dolaze ocjenjivanja i priznanja iz prethodne godine kao što su:

• Vukoje Vranac nosilac zlatne medalje iz Splita,
• Takođe najbolje vino u Novosadskom magazinu „Wine & Fine“ ocjenjen sa 92 poena kao najbolje ikada ocijenjeno vino od sorte vranac je Vranac Vukoje Rezerva,
• Možda jedno od najvećih priznanja i najbolje ikada ocijenjeno vino iz Jugoistočne Evrope sa 4 i po zvjezdice od mogućih 5 u Beogradskom „Putu vina“ je Carsko vino Vukoje;
• Tribunia Cabernet Sauvignon je nabolje ocijenjen na ocjenjivanju u Bergamu (Italija) sa zlatnom medaljom i priznanjem „Premio della Stampa“,
• Najpoznatija vinska novinarka u svojoj novoj knjizi koja je nazvana „Vinskom biblijom“ – „Wine & Grapes“ uvrstila Vranac Vukoje kao najbolje vino od te sorte na svijetu,
• Najpoznatiji vinski vodič Hugh Johnson je uvstio Žilavku i Vranac Vukoje kao preporučene etikete iz ovoga regiona za najbolje vinske karte.

Sve ovo su prepoznali i vinski hodočasnici (njih preko 20.000) koji su u proteklih pola godine posjetili turističke objekte vinarije Vukoje: Vinogradareva kuća na Carskim vinogradima, slow food restoran&vinoteka Vukoje, degustaciona sala. Upravo radi sve većeg broja posjetitelja i zaljubljenika u vrhunska vina Podrumi Vukoje ove gosine otvaraju i prvu Vinsku galeriju na ovim prostorima kapaciteta 500 osoba gdje će posjetioci moći uživati u raznim sadržajima kao što su degustacije, prezentacije, promocije vina, edukacije sa stručnim osobljem somelijerima, agrnomima, tehnolozima i enolozima koji vode ove programe.

“Podrumi Vukoje 1982” već treću deceniju se bave ograničenom proizvodnjom vrhunskih vina i alkoholnih pića.

Vinarija se oslanja na moderne tehnologije, kontrolisane procese fermentacije i tradicionalne metode odležavanja vina u hrastovim “barrique” bačvama u podrumima 8 metara ispod zemlje. Proizvodnja je isključivo usmjerena na kvalitet što pokazuju i mnogobrojna priznanja iz zemlje i inostranstva. Dobitnici su preko 100 zlatnih medalja na svim sajmovima regiona (Beograd, Zagreb, Novi Sad, Split, Vršac,...) kao i na poznatim smotrama u Milanu, Briselu, Parizu, Ženevi, Pragu i Bergamu za kvalitet svojih proizvoda. U ovom podrumu je proizvedeno i prvo pjenušavo vino u Republici Srpskoj koje je rađeno tradicionalnom metodom kojom se prave najkvalitetnija pjenušava vina svijeta.

U sklopu vinarije nalazi se i profesionalna Vinska galerija sa panoramskim pogledom na grad i vinograde, a u našem restoranu “Vukoje 1982” ćete doživjeti pravo vjenčanje tradicionalnih hercegovačkih jela i vrhunskih vina ovog iz podruma. Dobitnici smo “Zlatne povelje” za vinski turizam na 43. Novosadskom sajmu turizma. Predvodnici smo novog talasa vinskog turizma u Istočnoj Hercegovini što pokazuje veliki broj posjetioca iz cijelog svijeta (ambasada, vladinih i nevladinih organizacija, istaknutih zvaničnika iz zemlje i inostranstva, vrhunskih sportista, izletnika, ljubitelja vina,...)

Podrumi “Vukoje” posjeduju sopstvene vinograde na 2 lokaliteta (Carski Vinogradi Ušće i Vinogradi Zasad polje) u ukupnoj površini od 30 ha na kojima su zasađene autohtone i internacionalne sorte vinove loze.

http://www.podrum-vukoje.com/ba/index.p ... &Itemid=26

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs