banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5619 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 281  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Dec 2010, 11:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Уз претходну консултацију са ајкулом, одређено подмићивање (које ће ме изгледа скупо коштати :lol: ) и на крају уз њен благослов отварам ову тему :D

Углавном видио сам офф топик теме и на другим подфорумима, па нешто контам могла би и Гастрономија да има једну такву тему. Нпр. уколико желимо да са члановима форума подијелимо слику неког занимљивог јела или неки занимљив рецепт, или уколико желимо да се похвалимо и покажему неку нашу гастрономску креацију(каквих ће вјероватно бити сада око НГ, Божића и Светог Јануара :D ) или нешто четврто, па да не отварамо сваки пут нову тему за такво нешто.

Дакле, необавезне конверзације и све остало што је везано за гастрономију.
Ако не ваља назив теме нека мод промјени.

За почетак ево једна слика гибанице која је била веома укусна(била, нема више све сам појео, а и да нисам не дам вам Slika ) . много ораса и јако лијепо направљена није била пресува, а није била ни превише сочна. нисам овај колач јео неколико година али сам зато јуче све то надокнадио :D

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 16:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Ja bi rekao da je ovo neka blijeda baklava, a ne gibanica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 16:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
kako bolan gibanica?

gibanica je sa sirom i izgleda ovako
Slika

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
More bit u njegovom naselju baklavu zovu gibanicom :D .

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:09 
Bravo za ovo, slikacu nedeljom kad majstorisem sta stignem, do tada...

Vidjecete cevapcice za sat-dva dok ih rjesim. :)


Vrh
  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
tensSa je napisao:
Bravo za ovo, slikacu nedeljom kad majstorisem sta stignem, do tada...

Vidjecete cevapcice za sat-dva dok ih rjesim. :)

Nemoj kad ih rijesis, nije ugodno oku, a ni tebi ne bi bilo ugodno nosu :lol: .

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 19:02 
Dok ih ispecem, ne prljaj temu. :P


Vrh
  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 19:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
рекао сам гибаница и мислио сам на гибаницу. ради се о колачу који се код једног дијела Хрвата прави за Божић. колач има вјероватно и неки други назив, али га већина зове гибаница.
већ сам укратко писао о томе на овој теми:
viewtopic.php?f=38&t=53749

колач се прави тако што се направе коре за питу, али малко дебље. и онда се те коре пеку на шпорету(мора бити обични шпорет на дрва, јер је тако најљепшег укуса). након што се коре испеку и постану хрскаве од њих се може одмах правити колач, а могу и стојати неколико дана.

углавном стави се кора у тепсију, па се посипа млаком водом, па онда шећер и преко тога ораси, па онда нова кора. и тако се понавља поступак док се не дође до врха тепсије. и то је то.

пусти се да стоји дан, два, да коре упију воду и укус ораса. од количине стављене воде зависи колико ће колач бити сув или сочан. страшно једноставан колач, али предобар!!! 8)
иначе више волим колаче са пуно фила и чоколаде, али ова божићна гибаница ми је остала у памћењу још кад сам био клинац и кад сам ју јео. и зато ми је било баш драго што сам јуче имао прилику да опет осјетим укус тог колача након неколико година :)

постоји доста варијација на овај рецепт, али мени се некако највише допада овај класични и најједноставнији.

http://www.network54.com/Forum/171627/t ... +Gibanica-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 20:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
A koja je razlika izmedju toga i baklave,sem u imenu?

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 20:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
gibanica kolac? :lol:
pretpostavljam da se u Bosni pravi burek s orasima :)
koliko sam puta bio u sokadiji nikad mi nisu dali gibanicu za Bozic, sad se pitam jesu li me zakinuli? :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 21:01 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
laoce je napisao:
A koja je razlika izmedju toga i baklave,sem u imenu?


baklava ne bude toliko visoka, plus zaliva se serbetom na kraju pecenja(sirup od secera i vode i malo limuna) i bude pretezno puno sladja..znaci dosta razlike
i pravi se od jako tankih kora, a ne od debelih

gibanica je u srbiji iskljucivo pita od sira , tako barem kazu svi moji prijatelji iz Srbije..a ostalo su pite (od jabuka, oraha it)
Ovo je jednostavno neka vrsta suve pite od oraha i ukusno je da (ima i neka verzija gdje se pored oraha stavlja i dzem od sljiva )

sajin tema je za pohvalu..nazalost ja nisam slikala nijedan svoj specijalitet, jucer sam za drugaricu za BOzic pravila austrijsku Sacher tortu u obliku srca, mogu reci mnogo ukusna
i ja cu onda sada oko bozica, slave itd slikati ponesto i okaciti sliku :)

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 21:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Baklava moze biti visoka koliko god je posuda za pecenje duboka i ima najmanje 4 razlicite vrste baklave, od koje 3 ni oblikom nisu slicne jedna sa drugom. Istina, sve se prave sa tanjim korama, ali je punjenje razlicito.
A gibanicu jedem od kad sam se rodio, tako da vrlo dobro znam razliku izmedju ta dva jela. Cak mi je prije motana pita bila nesto cudno,sto sam vidjao samo na selu, jer sam uvijek jeo slaganu.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 21:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
laoce baklava moze biti visoka i 20 cm, pa neko je cak pravi sa jajima..ali mislim jel to baklava? prava baklava nije visoka (ne kao na slici gore) i tacka :wink: :D moze se i cevap praviti od svinjetine ali onda nije pravi cevap
da punjenje moze biti razlicito (kod nas pretezno samo orasi sjeckani mljeveni i eventualno grozdjice) dok u turskoj recimo i pistacije itd..ali u svakoj varijanti se zaliva sa dosta serbeta/sirupa
mislim da je dovoljno razlike

mislim da smo rijesili dilemu oko sajinove pite od oraha..a sad da vidimo druge majstore
gdje su ti cevapcici?

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 21:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
о томе зашто се зове гибаница не могу да дискутујем, јер нисам ја измишљао назив. могуће да се зове гибаница јер се такође слажу коре на кору а између ставља фил..немам појма...

бресквица је фино објаснила каква је разлика у односу на баклаву. мени су баклаве често прејаке и преслатке. ријетко сам јео баклаву да ми се допада, а и кад сам јео то је било за бајрам кад неко донесе. а ова гибаница ми је доста блажа и укуснија. а и некако ме за њу вежу лијепа сјећања из дјетињства па ми је због тога и још више укусна :)

а сад зашто неки Хрвати праве овај колач, а неки не праве, то већ не знам. вјероватно није обичај у свим дијеловима Хрватске да се ово прави, а и тешко је ово направити уколико немате неку љетњу кухињу са шпоретом.
прогуглајте мало и видјећете да се ова божоћна гибаница спомиње много више него што мислите

и као што рече бресквица, доста о овом колачу(ви сте на губитку што га нисте пробали :P ), ајмо сад остале специјалитете :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 22:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Mi smo obično navikli da je baklava napravljena od kora koje se posipaju mješavinom šećera, oraha i prezle, potom peku i zalivaju šerbetom, tj rastvorom šećera u vodi uz dodatak soka od limuna.

Obično. Ali...

Baklava može da bude različite visine, može da bude i rolana a može da se, pored oraha, u nju stavi svašta nešto. Postoje i one u koje idu jaja, mlijeko, suvo voće, svježe voće (npr. višnje), džem, milion stvari. Sve je to varijacija na temu. Baklave obično jesu preslatke ali i ne moraju da budu.

Sad da neko ne kaže da lupam a nemam pojma, imam dobrih prijatelja koji su muslimani i od kojih sam uzela masu recepata za baklavu. Svakakvih. Sa svakakvim punjenjima, načinom pravljenja i sječenjem. Jedino što im je zajedničko jesu te tzv. gotove kore i šerbet kojim se zalivaju nakon pečenja.

Gibanica jeste pita sa sirom, gdje se opet koriste te gotove kore. Obično jeste, ali očigledno ima i slučak gdje je slatka pita nazvana gibanica. Semantika.

Koliko ja vidim, između ovog Šajinovog slatkiša i standardne baklave, jedina razlika je u tome što se baklava obavezno peče a ova gibanica ne.

A što se kora tiče. Za baklavu obično idu tanje kore nego za pite koje se prave sa gotovim korama. Međutim, nekad kad kore niste mogli da kupite, žene su same pravile kore na način kako je Šajin objasnio i od njihove spretnosti i umješnosti je zavisilo koliko će debele kore da budu. Moja baka (pokoj joj dušu9 u životu nije kupila kore, nego ih je pravila i za pitu i za baklavu.

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Dec 2010, 08:07 
nisam sve procitala komentare do karaja, ali postoji slatka gibanica. najvise volim one koji tvrde da to ne postoji samo zato sto nisu culi za to ili nisu jeli..
prave je katolici za bozic, i nije naravno isto kao baklava.
gibanica se pravi sa mlincima, oni se redaju u pleh, i posipaju mljevenim orasima a preko toga vodom koja je predhodno prokljucala sa secerom. i cesto se posipaju i grozdjice...
to nema veze sa baklavom.. baklava je tvrdja i drugacija.. bar ona prava, izvorna..
kad mi neko napravi baklavu onako mekanu, mecavu i jos natrpa u nju grozdjica, muka mi dodje, jer je to skrnavljenje to poslastice..
baklava je kao kolac, tvrdja, pravi se od tankih kora za baklavu i slaze se sa orasima, isjece, ispece, pa onda zalije vrelom vodom i secerom..


Vrh
  
 
PostPoslato: 03 Jan 2011, 00:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Јоооој који сам кретен. стара данас направила огромну погачу по једном рецепту из Војводине. углавном прави се више малених погачица па се трпају у тепсију једна поред друге. и лијепо за око буде,а и укусно. куд се нисам сјетио да усликам :x


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2011, 01:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
e pa stvarnooooo kako mozes?! da sam mod dobio bi odmah ban zbog toga :lol: :wink:

evo jedne domace pite, puna tepsija

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2011, 01:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
одједном сам огладнио :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jan 2011, 01:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
ja nisam ni stigao da uslikam svoj "projekt"
nasao sam recept na netu, svidio mi se i isprobao sam ga prvog dana nove godine.
uzme se pileci file, isjecka na sitnije kockice i stavi u serpu sa malo ulja da se przi. dodaje se pomalo voda kako bi se piletina izdinstala. malo se posoli i doda se mjesavina zacina. kad piletina omekani dodaju se 2 trokuta topljenog sira (u narodu poznat kao Zdenka - ja sam ubacio 3 zbog jaceg ukusa). kad se sir otopi ubaci se kasika brasna i mlijeko. mlijeko dodavati dok sos ne dostigne zeljenu gustocu (posto brasno ima tendenciju da pravi grudvice u ovakvim situacijama najbolje je da prije dodavanja u serpu brasno i mlijeko zamutite u nekoj casici i dodate u jelo). Na samom kraju dodati malo persuna i sos je gotov. servira se preko makarona, ali planiram iduci put isprobati ga sa njokama. Posto su se i mama i djevojka odusevile jelom uskoro ce opet da se nadje na trpezi, pa se nadam da cu ovaj put stici da ga uslikam.

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5619 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 281  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs