banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 11:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Jul 2003, 12:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
kikiriki sos

2 kasike maslinovog ulja
1/2 glavice luka ( sitno isjeckanog)
2 cesnja bijelog luka
1 cm svjezeg ingwera ( sitno isjeckanog) ... ovu smjesu dinstati dok se ne dobije zlatno smedja boja

4 cajne kasicice chilija ( ko ne voli ljuto moze manja kolicina)
1/2 limuna - sok
4 kasike kikiriki kreme
4 kasike sojasosa
3 kasike meda
1/4 ( 350 ml) vode ili soja mlijeka ( opet ukus igra ulogu :wink: )

kuhati i mijesati


posluziti kao namaz, uz taco-chips, dodatak povrcu....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jul 2003, 13:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
sareni namaz

za 6 osoba * 10 min * 123 kcal

100 g maslaca sobne temp.
1 cesnjak
2 kasike nasjeckane skuhane cikle
biber

maslac izvaditi iz frizidera najmanje pola sata kako bi se mogao sto bolje izraditi. Mijesati dok ne postane kremast. Cesnjak izgnjeciti. Dodati maslacu i pobiberiti. Dodati ciklu, pa polako mijesati da se smjesa ne raspadne.
Smjesu staviti na aluminijsku foliju i oblikovati u kobasicu, promjera ( otprilike 3 cm). Krajeve folije saviti, svaki u drugom pravcu ( kao bombone)
Ostaviti u frizideru najmanje 1 h dok smjesa ne otvrdne.
Prije serviranja izrezati na ploske debljine 3 cm

Posluziti kao namaz na kruhu ili topli dvopek, a super je kombinacija ako se stave na ribu ili meso sa raznja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jul 2003, 14:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
VEGETERIJANSKE KOBASICE

ulupati 4 bjelanca pa dodati 4 ulupana zumanca. Dodati 12 kasika griza i ostaviti smjesu 2 h sa povremenim mjesanjem. Dodati 1/2 solje mljevenih orasa ( eventulano neke druge orasice) i 200 g rendanog trapista ( ili neki drugi tvrdi sir... licno mi se vise svidja ako je dimljen).
Sa vlaznim rukama praviti kobasice i staviti na vrelo ulje. Kad su pecene staviti ih u serpu i naliti vode da ogreznu i kuhati na 10 min.
Sluziti hladno



CUFTE OD PSENICE

2 solje skuhane samljevene psenice. Posebno izdinstati malu glavicu luka i jednu mrkvu. Dodati u psenicu. Dodati 1/2 solje mljevenih orasa, 2 jajeta, so , vegetu, biber, malo cary-a i kasiku prezla. Sve promjesati, vaditi kasikom i peci



CUFTE OD GLJIVA

1/2 kg luka donstati sa malo vode i ulja dok dobro ne omeksa a zatim dodati 250 gr isjeckanih sampinjona. DInstati dok ne omekane i dok ne provri voda da bude gusta smjesa. Kad se ohladi dodati 2 jajeta i brasno, zacine. Vaditi kasikom i peci


CUFTE OD MAHUNA

skuhati mahune i sitno ih isjeckati ( skuhane). Dodati brasna, zacine i jaje ( o kolicini mahuna zavisi koliko jaja). Izmjesanu smjesu peci


CUFTE OD SPINATA
1/2 kg spinata skuhanog u slanoj vodi i samljevenog u masini za meso. DOdati 200 gr skuhane rize ( basmati je idealna), 1 jaje, malo brasna, zacini i persun. Kasikom vaditi i peci na ulju. Moze se pripremiti i u vatrostalnoj zdjeli u rerni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jul 2003, 14:20 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
GLUTEN

8 solja brasna
3 solje vode

Zamjesiti glatko tijesto i ostaviti da prenoci. Sutradan tijesto dobro isprati dok se ne stvori zelatinasta masa ( potrebo je ispiranje u vise voda).Ocijediti, oblikovati u rolnu i sjeci tanke snicle. Obariti u supi od povrca. Skuhane pohovati


p.s. malo zahtjevniji recept, pogotovo za pocetnike, ali vrlo ukusan i pase odlicno kao zamjena za meso :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jul 2003, 15:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2001, 01:00
Postovi: 542
Musaka sa tikvicama (makrobioticki spremljena)

4 tikvice (treba 6-7)
2 veze mirodjije (kopra, kopar)
2 veze mladog luka
1 struk bijelog luka
1 solja rize
1 saka oraha (istucanih hehe naravno)
2 solje sojinih ljuspica
morske soli, bibera, vegete i "izmedju prsta" crvene paprike
1 veza mlade kelerabe za salatu


Izdinstate 7-8 manjih glavica luka, jos bolje ako imate mladi luk koji i nije tako mlad.Napola, da se zastakli. Dodati solju i po rize naravno oprane. Isjeckati 1 vezu mirodjije i 1 struk ne vise tako mladog bijelog luka i to dodati rizi. A onaj bjeli dio bijelog luka (skoro da je bio kao stari) u avanu istucati sa sakom oraha i malo morske soli. Japanci obozavaju morsku so, kazu da su i lubenice i jagode sladje kad se malo posole morskom soli. To dodati rizi i jos malo soli, bibera, vegete i sasvim malo crvene paprike. Umalo da zaboravim najvaznije, i 2 solje sojinih ljuspica potopljenih u malo vruce vode.

Svaki cas mjesati i dodavati po malo tople vode. To treba tako dinstati oko 10 min da riza bude upola gotova. Nisam stavila jaje (a moglo je) jer nije makrobioticki. Onda sam slozila tikvice na kolutove pa red fila (ako ga je previse), pa opet tikvice.

Onda sam zaliti toplom vodom i odozgo sasjeci drugu vezu mirodjije.
Sluzi se sa kiselim mljekom.

Uz to uzmete 1 vezu kelerabe pa od onog okruglog djela napravite salatu a od repova i lisca skuhati supu. Okrugli dio se oljusti (kao krompir, samo ima tvdju koru) i onda se isjece na najtanje stapice i zacinite kao salatu. Vrlo je prijatan, kao ociscen korjen od kupusa. U supu stavite bjelog luka, vegete i malo ulja. Da je supa zaprzena bila bi odlicna ili da dodate 1 jaje umuceno sa pavlakom ili da dodate malo bjelog vina. Takodje stavim malo bjelog vina i u tikvice, ali to vazi za one koji vole kiselo.
Prijatno :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jul 2003, 16:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
POGACICE OD KROMPIRA ( za 4 osobe)

1,5 kg krompira
300 g glatkog brasna
2 jaja
1 glavica bijelog luka
mazuran, so , vegeta, biber
2 dcl vruceg mlijeka
1 dcl ulja

naribani krompir preliti vrucim mlijekom i pustiti da odstoji. Sitno naribati luk, dodati brasno, jaja i zacine. Dobro promjesati. Oblikovati tanke pogacice i peci na ulju dok ne porumene sa obje strane
Posluziti vruce , uz cesko pivo :drinking:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jul 2003, 13:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Na jednom mjestu prije dvije godine sam sa prijateljem isao na
rucam kod njega.
Kada sam usao unutra osjetio se jak miris przenog mesa, cufti. Mene
je iznenadilo jer znam da ne jedu meso, ali onda jeo na donijela
cufte sa spagetama (sojine cufte).
Razlika izmedju tih cufti i mesa nije bilo. Jednostavno, nije mogao
ni da se nasluti onaj standardni miris soje koji odbija.
Treba da napomenem da sta god je ta djevojka napravila
bilo je izvrsnog kvaliteta, jednostavno majstor u kuhinji je.

Ako neko ima recept i kako da dodje do takvog kvaliteta
soja cufti neka baci na forum.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jul 2003, 16:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2001, 01:00
Postovi: 542
ok, slatkis, probaj ovdje http://cteba.tripod.com/przenar.htm ako uspijes sta da skontas, ima neka cudna slova :lol: ali je mislim dobar recept, probacu i ja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jul 2003, 10:08 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
frozen, ovdje u Njemackoj imas da kupis smjesu ( u prahu), potrebno je samo dodati par sitnica ( jaje, vodu ili sojino mlijeko) i za cas posla su cufte, snicle i Co gotove.. :wink:

sad trk u bio prodavnicu pa mozda nadjes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jul 2003, 11:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3358
Super tema.

Da li nedostatak mesa skodi organizmu ili se to nadoknadjuje nekim drugim namirnicama?

Stvarno me interesuje ta tema a totalno sam neupucena, pa... :fadein:

_________________
sometimes you go la di da di da di da da
til your eyes roll back into your head


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jul 2003, 14:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2001, 01:00
Postovi: 542
Strucnjaci kazu da 90% bolesti covjecanstva - jest posljedica ljudske nezdrave prehrane.

Frxy, za tvoju informaciju postoji veliki postotak proteine, bjelancevina u soji (sir-tofu i ostale prezadjevine od soje)...
Naravno treba se znati hraniti bez mesa jer organizmu trebaju neke nezasicene masne kiseline koje ima samo meso, mlijeko, jaja ILI soja. Nije pametno jednostavno izbaciti meso i dalje se hraniti pomfritom, i misliti da sada zdravo zivis. Ljudi cesto, kad izbace meso, imaju osjecaj da nemaju sta jesti. Moram ti reci, da je vegetarijanstvo jako raznovrsno, sa toliko recepta, da se desi da jedno te isto jelo ne moras ponoviti u mjesec dana, ili duze. Ali moras znati sta kombinirati da bi tijelo dobilo ono što mu treba.
Prvo, da spomenem najcesce namirnice koje se koriste u vegetarijanstvu.
Tu su sve vrste povrca koje mozes spremati kao variva, pirjati, pohovati, puniti sa nadjevima itd. Proso, jecam, riza, zob, psenica, raz, i druge zitarice (sjecas se "priroda i drustvo" III razred hehe cini mi se, odlicne su kad ih pripremis kao prilog ili na druge nacine.

Vidjecu dal mogu da ti nabavim jos recepta na nasem, jer iskreno receno, ja se koristim uglavnom njemackim receptima jer imam dosta problema dok skontam sta znace neki nasi izrazi za neke zacine itd. U svakom slucaju probaj i ti preko neta nesto da nadjes na temu makrobiotika, bilo bi mi drago ako sta nadjes da nam objavis ovdje. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jul 2003, 16:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
Sugarmamma je napisao:

Naravno treba se znati hraniti bez mesa jer organizmu trebaju neke nezasicene masne kiseline koje ima samo meso, mlijeko, jaja ILI soja. Nije pametno jednostavno izbaciti meso i dalje se hraniti pomfritom, i misliti da sada zdravo zivis.


Pa zasto onda uopste izbacivati meso iz ishrane. Zar se ne moze istovremeno hraniti i sa mesom i sa mlijekom, jajima, sojom i sl. Ta samo znaci da imas raznovrsniju ishranu. Eto, zbog toga ja ne mogu da shvatim vegetarijance. Zasto?
Prije nekog vremena sam uspio jednu svoju drugaricu odgovoriti od vegetarijanske ishrane! Ta djevojka je bila nekako, ma nije bila dobra u tijelu. Necu reci debela ali je imala viska tamo gdje ne treba. Vidio sam je tek nakon godinu dana. Kaze da je "aktivno" i cesto pocela jesti kvalitetno (ali kvalitetno) meso! Ta djevojka je mnooogo popravila svoju liniju i izgled svog tijela. Ja, iskreno receno, ne znam da li je to zbog mesne ishrane ili neceg drugog ali otkad se eto hrani i sa mesom kao namirnicom mnogo bolje izgleda a kaze i da se mnogo bolje i osjeca. Kaze da je jaca :D !

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jul 2003, 18:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
frxy postoje vegeterijanci u vegetari. Razlika je u tome da vegeterijanci odbacuju meso ali jedu zivotinjske produkte ( sir, jaja, med) dok se vegetari striktno pridrzavaju povrca, voca, zitarica, orasica .....

Da bi se pravilno hranila za pocetak je potrebno mnogo informacija tipa: sta, koja namirnica nosi u sebi od energetske vrijednosti. ZNaci, veoma je bitno da ne pravis kombinacije koje su medjusobno nepodnosljive. Nije dovoljno svesti prehranu samo na povrce. Tijelo trazi vitamine koje mu je meso nudilo ( na pr. B 12 ) a taj vitamin se moze naci u orasima, bademima ....

Da ti ne duzim pricu,poenta je svega.... prvobitno obrazovanje a onda praxa :wink:

Aleksandar zanimljivo je da poznam mnogoooooooooo ljudi koji se hrane iskljucivo vegetarijanski i niko od njih nema ni grama prekomjerne tezine. Djeca su im zivlja, pametnija i cvrsca od djece koja se hrane iskljucivo mesnom hranom ( kako moze masna svinjetina biti zdravija od proizvoda koji ti zemlja poklanja :roll: )
Teska je ovo tema, ali ako si bas zainteresovan mogu ti crno na bijelo dokazati stetnost mesne ishrane.
Ovim ne tvrdim da sam veterijanac ali tezim sve manje da unosim meso u organizam, i svakog dana sve bolje napredujem :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jul 2003, 20:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
indijanka je napisao:
Teska je ovo tema, ali ako si bas zainteresovan mogu ti crno na bijelo dokazati stetnost mesne ishrane.
Ovim ne tvrdim da sam veterijanac ali tezim sve manje da unosim meso u organizam, i svakog dana sve bolje napredujem

Ako ti se da bilo bi fino, jer postoje jos forumasa koji vjeruju odnosno ubjedjeni su da ne moze da se zivi bez svakodnevnog konzumiranja mesa ili bar 6 puta sedmicno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jul 2003, 00:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
Ja nisam rekao da se treba hraniti iskljucivo mesnom ishranom ali je po meni glupost izbaciti meso totalno iz ishrane!

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pecene jabuke
PostPoslato: 25 Jul 2003, 02:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Maj 2003, 23:48
Postovi: 158
Lokacija: tunjice
-Sastojci
4 jabuke petrovke

Stavit jabuke na vruce kolo i nekoliko puta ih okrenuti
da ne zagore.Kad smeksaju (kao da su uvele) prestati peci.

Samo da kazem Sasi kako bi dobro bilo da se upise u onu
prvu rubriku a ne ovdje gdje ja i jos neki volimo hranu u
kojoj ne mora biti mesa.

_________________
cuvajte se lopova!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jul 2003, 17:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
misko obecavam da cu napisati detaljni izvjestaj kad se vratim iz BL ( mada cu tad imati manje vremena jer mi se sin vraca kuci)....

Pa da vidimo sta ce onda nevjerne Tome da kazu...


lopove jesi li probao varijantu : izdubis jabuke pa u unutrasnjost stavis rendanih orasa, prelivenih vrucim mlijekom ( secer moze a i ne mora jer jabuke imaju svoju slast). TAd stavis jabuke u rernu i kratko ih preprzis ( tek toliko da puste svoj sok). PO ukusu mozes staviti slaga odzgo.....

Ukusnoooooooooo :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jul 2003, 18:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
indijanka je napisao:
misko obecavam da cu napisati detaljni izvjestaj kad se vratim iz BL ( mada cu tad imati manje vremena jer mi se sin vraca kuci)....


Ok, objasni ljudima da postoji rucak i to jako dobar i bez mesa.. i da se moze zivjeti bez istog :)

indijanka je napisao:
lopove jesi li probao varijantu : izdubis jabuke..


Mnogo poznato, ali ne mogu se sjetiti kako se zove.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jul 2003, 21:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2003, 21:51
Postovi: 1038
Lokacija: od sredine lijevog coska u lijevom dzepu desno, cetvrti sto u drugom redu
misk0 je napisao:
Mnogo poznato, ali ne mogu se sjetiti kako se zove.


..hm tufahije..mislim?? :P mnogo dobrooo :)

_________________
..u tom cucu grmi zec... Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jul 2003, 09:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jul 2002, 18:16
Postovi: 1058
jeste..tufahije su u pitanju :D mnjam
"tufahija goyiiii"


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs