banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 11:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 62 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 30 Avg 2011, 21:05 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 30 Avg 2011, 20:41
Postovi: 3
LJudi pomagajte!
Imam taj Unis pretis lonac :wink: mamin, ocuvan, iz neke '80te
sa sve rezervnom gumom

Slika
(valjda je to TO)

ALI
nemam uputstvo!!! i bojim se da tek tako krenem da radim s njim... :confused2:
Ima li neko da mi skenira staro uputstvo (uzalud googlujem)
ili makar da mi da neke smernice da li se i on koristi kao ostali lonci ili se hrana nesto duze kuva...
Moja sestra recimo s novim loncem kuva svega 5 min grasak
a mozda se sa ovim starijim kuva duze...15 min?

Unapred hvala :love7:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 30 Avg 2011, 21:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9295
Nije bas kao tvoj, ali barem neke opste "upute" mozes vidjeti.

http://www.tefal.com.hr/NR/rdonlyres/85 ... P20507.pdf

http://www.tefal.com.hr/NR/rdonlyres/E5 ... ecure5.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 30 Avg 2011, 21:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Ja grasak i bez pretisa skuham za 10 min

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 30 Avg 2011, 22:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Sve sto kuvas, kuvaj krace.. Povrce maksimalno 10 min.. Meso nekih 30 min.. To neka ti budu smjernice. I najbitnije pravilo. NIKADA ne otvaraj poklopac dok je pod pritiskom!!!

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 30 Avg 2011, 22:39 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Maj 2009, 17:17
Postovi: 58
I ništa što je filovano ne ide u pretis :D

_________________
Žene su zakon, a ja volim rupe u zakonu. :laughing6:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 31 Avg 2011, 13:22 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 30 Avg 2011, 20:41
Postovi: 3
OK :) hvala svima
e sad tehnicko i glupo pitanjce koje mi se vrzma po glavi,
jer sam ja total amater s tim loncem
ako ubacim smrznut grasak i malo naseckane sargarepice (mozda malo belog luka)
zalicu ge vodom tako da ga prekrije?
pitam jerstalno mislim kako ce ta voda da ode u vidu pare kroz otvor regulatora?! na poklopcu a ne bih da napravim neku glupost pa da ruchak propadne a samim tim i ideja o daljem koriscenju lonca.

Stvar je u tome sto smo poceli da se hranimo malo nezdravo u kuci,
mahom neke testenine/krompir/pirinac i meso +salata
prilog uz meso se brzo kuva a meso mahom dinsta/przi
a vremena naizgled "nema" za neke krchkalice (koje je moja baka tako lepo pravila)
stalno smo u zurbi
tako da sad konzumiramo vise mesa nego priloga... :oops:

Ovim pokusavam da malo unesem vise kuvanog povrca kao priloga, da ga akcentujem
jer u suprotnom ode moja linija u propast a starija populacija ce nabaciti holesterolcinu
:-? :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 31 Avg 2011, 13:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Grasak mozes i u obicnoj serpi.. Izdinstas luk, dodas mrkvu i grasak i pred kraj zacine i to je to. Ako BAS hoces u pretisu onda samo malo vode, tek toliko da se udinsta. Voda nece nigdje pobjeci ako budes kratko kuvala. Nemoj da ti se desi da stavis rucak, odes u bastu i zaboravis na isti i onda te kuhinji privuce miris najgore palezi :lol:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 31 Avg 2011, 14:16 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 30 Avg 2011, 20:41
Postovi: 3
:lol: :lol: :lol:
Ok ok
bitno da voda nece nigde 8) :wink:

palez sam imala samo sa usecerenom vodicom za kafu
zaboravljenoj u dzezvi
dim je satima izlazio iz kuhinje... :angry4:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 31 Avg 2011, 18:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
meni su pretis i vok omiljene "serpe" u kuci:)meso na masnocu da malo zarumeni,zacine i malo vode i u pretis,curetina bude predivna,povrce bas kratko kuham ,tj kad pravim variva a sve ostalo jedem polusirovo iz voka :D
caka kako da ne cekas da se ohladi pretis,pod ledenu vodu koji min i nemas problema :D

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 07 Dec 2011, 17:07 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Dec 2011, 15:52
Postovi: 35
boa je napisao:
interesuje me da li ga neko koristi, kakva su iskustva?
koji kupiti kineski ili teflon, ima li prekticno razlike?
da li neiskusnima gori hrana u tome?
za sta ga koristiti u koliko pasulj i koljenice nemate u sedmicnom meniju?


U suštini u njemu se pravi sve i zdravije je od najzdravije demo verzije bilo kog jela.
Teško će ti zagoriti, jer stalno čuješ šištanje pare... kad ne čuješ, znaš da nema
tekućine u njemu i imaš dva tri minuta da dogledaš na tv-u "Larin izbor" otvoriš
poklopac bez bojazni i dospeš vode...ako već nije kuhano.

Ja, što sam najbolje probao sa pretisom su seljačke šnicle... tj. kolač... jer to nije
više tvrdo meso :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 04 Mar 2012, 14:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
Kako nemam vremena ni za šta, ekspres lonac (iako sam na njega gledao kao na atomsku bombu) je postao stvar koju često koristim. Omiljeni recept mi je Restovano meso+krompir: ukusno, brzo a zdravo jelo.

POTREBNO JE (za dvije osobe):

- 300 grama mesa (svinjetina, teletina, junetina)
- 500 - 700 grama krompira (manji krompiri bolje)
- 1 glavica luka
- malo ulja i začini

Luk isjeći na kockice, i propržiti ga na ulju u samom ekspres loncu, dodati meso isječeno na kocke (veće) i sve to još nekolika minuta sve propržiti. Krompir oguliti, veće presijeći na komade, oni skroz mali mogu i cijeli i dodati u lonac na meso. Posoliti, pobiberiti, dodati malo vegete i crvene paprike. Sve preliti sa 200 - 250 ml vode, promiješati i zatvoriti. Kuvati oko 10 - 12 minuta. Ispustiti paru i prijatno! :)


Opšte/sigurnosne napomene:

- vrijeme kuvanja se računa od kada para počne da izlazi kroz ventil (nikako od kada smo stavili na šporet)
- hrana koja se lijepi (riža, špagete, makarone...) nije pogodna za kuvanje u ekspres loncu
- kada stavite hranu da se kuva nakon što para počne da izlazi smanjite temperaturu kuvanja
- namirnice koje pjene (svježa govedina, grašak isl..) napuniti najviše do polovine lonca
- pridržavajte se vremena kuvanja jer npr jelo koje sam gore opisao: ako se kuva 10-12 minuta bude meko i sočno, a već ako ga ostavimo da se kuva 15 ili 20 potpuno se krompir raspadne i prekuva pa imamo kašicu kao za bebe ;)

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 04 Mar 2012, 15:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
ja i rizu kuvam u pretis serpi,tj nabacam kockice piletine,povrce,zacine i bulgur ili rizu i kuvam samo par min 3-4 i ostavim da se malo prohladi,tj ne hladim pod cesmom kao inace i taman se riza dokuva u pari

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 04 Mar 2012, 15:40 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
azdajica-ny je napisao:
ja i rizu kuvam u pretis serpi,tj nabacam kockice piletine,povrce,zacine i bulgur ili rizu i kuvam samo par min 3-4 i ostavim da se malo prohladi,tj ne hladim pod cesmom kao inace i taman se riza dokuva u pari

Meni se iz nekog razloga lijepi za lonac... :/ A piletinu pravim tako što je zapečem s krompirom u loncu - probaću i to tvoje čim demistifikujem uzroke lijepljenja riže ;) 8)

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 04 Mar 2012, 15:52 
Citiraj:
Meni se iz nekog razloga lijepi za lonac... :/


2 case vode stavis u lonac, kada prokuva ubacis casu rize (znaci omjer voda:riza je 2:1), poklopis, iskljucis ringlu i riza je gotova za pola sata...ne lijepi se za dno posude i zrno ostane cijelo...ne napravi se ona kasa...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 04 Mar 2012, 23:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
tensSa je napisao:
Citiraj:
Meni se iz nekog razloga lijepi za lonac... :/


2 case vode stavis u lonac, kada prokuva ubacis casu rize (znaci omjer voda:riza je 2:1), poklopis, iskljucis ringlu i riza je gotova za pola sata...ne lijepi se za dno posude i zrno ostane cijelo...ne napravi se ona kasa...


Stavljao sam je u hladnu vodu - sad kontam da je u tome bio problem

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 05 Mar 2012, 01:54 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 26 Dec 2010, 17:58
Postovi: 2206
Rižu kuham u običnoj šerpi tako da je malo properem da se voda izbistri. Na jednu šolju riže dodam 1.5-2 šolje hladne vode, poklopim i stavim na šporet na najjače. Čim proključa smanjim sasvim (2 od 6), kuham 10-15 min, pa posve ugasim i ostavim još desetak minuta poklopljeno. Riža upije svu vodu, nema raskuhavanja.
Dok se to kuha ja pravim ono uz šta jedem rižu.

Nekidan sam u loncu kuhala grah. Prvo prokuhala suho meso, pa odlila tu vodu, onda dodala namočen grah i kuhala pola sata, pa ugasila i ostavila da se ohladi. Onda sam sebi odvojila, jer sam htjela jesti bez zaprške, a njemu sam napravila sa zaprškom. Grah mi je super, samo mi je to meso nekavo gadno, valjda neka čudna sorta krmeta, prejak miris. Ne mogu ga jesti ni tako iskuhano, iako izgleda mljac :confused3:

_________________
That looks tasty
That looks plenty
This is hungry work


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 05 Mar 2012, 01:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Претис лонац је екстра ствар, али ја њега ријетко користим. Све што ја кувам ионако буде брзо готово(рижа, кромпир, пилетина, макароне), тако да немам потребе за претисом. То више користи стара кад кува ручак, па је у питању нешто што треба дуже кувати.

А што се тиче риже и љепљења за лонац мени се прије лијепила и рижа и макароне, али сад мало мијешам док не прокључа, а кад прокључа онда их кључала вода одбацује од дна и неће се залијепити. Још узмем дубоку шерпу и само удри


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 05 Mar 2012, 08:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Kod mene u kući se pretis lonac svakodnevno koristi. :D Za sve i svašta! I ne lijepi se ništa za dno.
Hvala onom ko ga izmisli. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 05 Mar 2012, 08:23 
Hercegovac je napisao:
tensSa je napisao:
Citiraj:
Meni se iz nekog razloga lijepi za lonac... :/


2 case vode stavis u lonac, kada prokuva ubacis casu rize (znaci omjer voda:riza je 2:1), poklopis, iskljucis ringlu i riza je gotova za pola sata...ne lijepi se za dno posude i zrno ostane cijelo...ne napravi se ona kasa...


Stavljao sam je u hladnu vodu - sad kontam da je u tome bio problem

Moguce...probaj ovako kako sam rekao, iznenadices se...

Ako necete da postane kasasta onda se mora uzimati kvalitetna rize, koja je i skuplja...sto nije problem vama sto je jedete 2-3 puta godisnje...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 05 Mar 2012, 12:50 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
Inače, ako vam hrana prigori ni slučajno onom žicom ili nožem grebati - usuti srićeta i ostavić da se raskiseli, kasnije oprati normalno - navodno može i koka kola poslužiti umjesto sirćeta ali nisam to još probao..

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 62 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs