banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 00:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 62 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 15 Maj 2010, 06:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
chils je napisao:
tad se nije furala EMO vec mini valovi merino frizure pa kad dune vjetar kose se vijore a malo skuvano uho iskoci ko podsjetnik da se ne treba zajebavati i pipati onaj ventil dok se rotira ;)


:lol: ovo ko da je jergovic pisao


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 15 Maj 2010, 09:40 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
ogledalo je napisao:
azdajica-ny je napisao:
pretis zakon,ja imam taj "starinski"
supu uvijek kuvam za nekoliko dana,procijedim,dodam komadice mesa,mrkva,svjez persun,u posudice i zaledim(namjenski kupljene u pcelarskoj radnji



Посудице за замрзавање из пчеларске радње :)? Занимљива идеја :) . Од којег материјала су израђене?

Ma to su one obične posudice za med,plastične......

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 15 Maj 2010, 09:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
boa je napisao:
cicak vjerovatno misli na http://farm4.static.flickr.com/3626/333 ... a5193b.jpg sjecam se ko dijete neke masne gume koja otpada,ili se skida, ko ce znati

E ovo je pravi pretis lonac. Jos ga imam i besprijekorno radi (nije da ga ja koristim, ali redovno konzumiram... :))
Ne otpada nista sa njega, guma je skroz ok. Jedino ako se malo iskosi poklopac kad se zatvara moze puknuti plasticni omot donjeg dijela rucke, tamo gdje se rucka poklopca naslanja na "pipak" na donjoj rucki. Posljednji put kad se to desilo mogla se negdje kupiti rezervna plastika.
Na atmosferskom pritisku voda kljuca na 100 stepeni Celzijusa i ne moze dostici vecu temperaturu jer pocne isparavati. Na povisenom pritisku (u pretis loncu) moze kljucati i na visoj temperaturi. Zbog povisene temperature se u pretisu hrana brze skuha. Ovo cisto ako se neko zapitao kako i zasto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 16 Maj 2010, 07:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
jugo je najbolji auto i slusamo dugme :wink:

kontam da su ovi noviji, pored toga sto su ljepsi, laksi za upotrebu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 21 Jun 2010, 14:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Ako dosad nisi kupila ekspres lonac, ja ti preporucujem iz Unitehne. Oko 70KM i dobri su. Sa kineskim se nije zezati.
Ja ekspres lonac koristim maksimalno. Supice, krompir, grasak, boraniju, povrce uglavnom. I volim kako ispadne. Pasulj bude skuvan za 50min.
Kad se skuva, lonac pod hladnu vodu, a sadrzaj moze odmah na zakuvavanje.
Eto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 08 Jul 2010, 16:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
e, konacno sam se odlucila.
pretis marke metalac iz ciste matematike jel jedini daje garanciju od 3 godine, rezervnu gumu i obicni poklopac.
kupila sam od 6 litara i pitam se kako sam ikada zivjela bez lonca.
pored toga sto ne moras cucati kraj serpe meso ima mnogo bolji smek,supice su nekako jace a povce pusti neke sokove za koje nisam ni znala da moze kuhanjem.
valjda kako ja inace povrce jedem samo da se ugrije, ili blansiram ovaj raskuhani ukus mi je bas mljac.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 25 Feb 2011, 15:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
e, da ne spamujemo.
savrsena stvar gotovo sva jela budu gotova za 15-25 minuta.
postavlaj se cesto pitanje koliko je zdravo? misljenja su podjeljena.kao nema vitamina od visoke temparature-bilo koja termolabilna supstanca ce se unistiti i u normalnoj serpi na 100c i u pretisu.
meni je on mmm.
ukoliko hoces da jelo bude kao dinstano stavis malo vode i caka je cim propisti da ga smanjis.i nakon propisanog vremena otvoris i zapeces na malo jacoj vatri, da ne bude "na leso"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 01:04 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 26 Dec 2010, 17:58
Postovi: 2206
Mislim da neće biti da pod većim pritiskom voda može ključati na višoj temp, već malo kontra. Pošto je pritisak veći potrebne su niže temperature da bi voda ključala. U tome i je fazon. Manja potrođnja energije (što se ogleda u tome da je potrebno smanjiti temp na šporetu kad propišti, a ne ostaviti ga da žaginja na max cijelo vrijeme kuhanja), 'ranica se kuha na nižoj temp, pa ostane više vitamina, a bolje se raskuhava jer je veći pritisak. Nije da volim da pametujem (lažem, volim), već mi je ovo stari ponovio jedno milion i po puta, pa sam se baš pitala gdje bih sa tim znanjem :D Mama ima taj Pretis oduvjek, a i ja sam sad nabavila svoj, nekog jeftinog bastarda koji je ogroman, mogu sva da se zavučem u njega, nešto kao sa slike koju je neko ranije postavio. Mislim da grahove i gulaše nikad ne bih ni kuhala da ga nemam.

blaf77 je napisao:
boa je napisao:
cicak vjerovatno misli na http://farm4.static.flickr.com/3626/333 ... a5193b.jpg sjecam se ko dijete neke masne gume koja otpada,ili se skida, ko ce znati

E ovo je pravi pretis lonac. Jos ga imam i besprijekorno radi (nije da ga ja koristim, ali redovno konzumiram... :))
Ne otpada nista sa njega, guma je skroz ok. Jedino ako se malo iskosi poklopac kad se zatvara moze puknuti plasticni omot donjeg dijela rucke, tamo gdje se rucka poklopca naslanja na "pipak" na donjoj rucki. Posljednji put kad se to desilo mogla se negdje kupiti rezervna plastika.
Na atmosferskom pritisku voda kljuca na 100 stepeni Celzijusa i ne moze dostici vecu temperaturu jer pocne isparavati. Na povisenom pritisku (u pretis loncu) moze kljucati i na visoj temperaturi. Zbog povisene temperature se u pretisu hrana brze skuha. Ovo cisto ako se neko zapitao kako i zasto.

_________________
That looks tasty
That looks plenty
This is hungry work


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 01:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Maco apsolutno nisi u pravu kada je mehanizam zagrijavnja vode u ekspresu loncu u pitanju.

Sa povećanjem pritiska raste i temperatura ključanja tečnosti odnosno matematički -> P=f(T)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 10:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Voda na pritisku visem od atmosferskog definitivno moze dostici temperaturu visu od 100 stepeni! Mozda si i ti u pravu - mozda na povisenom pritisku moze kljucati na nizoj temperaturi od 100 stepeni, ali za to bih vec trebao malo listati termodinamiku jer se zaboravilo cak i to, ali mi se ne da. Sto se tice raskuhavanja zbog pritiska - "nidje veze". Stavi zamrznutu hranu pod visok pritisak i sta ce joj se desiti - nista. Zao mi je sto te tata pogresnim informacijama gnjavio, ili nisi pazila na "casu", ali nisi skroz u pravu.

Cuo sam da imaju neki pretis lonci od 7 litara u Robotu na akciji po 19KM.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 10:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Što je manji pritisak, manja je i temperatura. veci pritisak veca temperatura.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 10:54 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
PlavaMaca je napisao:
Manja potrođnja energije (što se ogleda u tome da je potrebno smanjiti temp na šporetu kad propišti, a ne ostaviti ga da žaginja na max cijelo vrijeme kuhanja), 'ranica se kuha na nižoj temp, pa ostane više vitamina, a bolje se raskuhava jer je veći pritisak. Nije da volim da pametujem (lažem, volim), već mi je ovo stari ponovio jedno milion i po puta, pa sam se baš pitala gdje bih sa tim znanjem :D

Citiraj:
Ekspres lonac je lonac na kome se poklopac učvršćuje zavrtnjima a hrana u njemu kuva pod pritiskom. Ovaj lonac ima i sigurnsni ventil da ne bi došlo do prevelikog pritiska. Pošto se hrana kuva pod pritiskom namirnice se brže kuvaju a hrana ima drugačiji ukus pošto se u jelu sačuvaju hranljivi sastojci.

Princip rada Ekspres lonca pronašao je Denis Papen (Denis Papin), Franuski fizičar 1679. godine. Zbog toga se za ekspres lonac još kaže i Papenov lonac ili Parni lonac (zbog kuvanja na pari).
Citiraj:
It is not necessary to immerse food in water: The minimum quantity of water or liquid used in the recipe to keep the pressure cooker filled with steam is sufficient. Because of this, vitamins and minerals are not leached (dissolved) away by water, and thus it is healthier than other cooking methods. Using more liquid than necessary simply wastes energy as it takes longer to reach boiling point, which is necessary to pressurise the cooker
Temperatura sa ostajanjem vitamina u ovom slučaju nema veze,već samo količina vode u kojoj se vitamini rastvore.I ja volim da pametujem :P

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 13:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ali da se štedi energija tu je Maca u pravu, pasulj u eksperes loncu bude gotov za 45 min. dok se pasulj u kazanu mora krčkati duže.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 13:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
filozof sa vrbasa je napisao:
Ali da se štedi energija tu je Maca u pravu, pasulj u eksperes loncu bude gotov za 45 min. dok se pasulj u kazanu mora krčkati duže.

cuj kazanu... :lol: :lol: :lol:

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 16:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
uh,taj kazan fazon je odlican,tj kotlic,neko meso i povrce nabaati pa da se kuva negdje vani na otvorenoj vatri,predivno,bas sam takvo nesto juce tamanila 8) ali za svakodnevnu upotrebu,od rizota do graha,kuham SVE u toj pretis serpi

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 16:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ekspres lonac, PRETIS je samo jedan od proizvođača.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 28 Feb 2011, 17:18 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
Ejs,ne seri?!?!Pretpostavljam da ne koristiš digitron i kaladont,a ni lotos maramice...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 01 Mar 2011, 01:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 26 Dec 2010, 17:58
Postovi: 2206
Sigurno ne koristi ni truleks krpe :) Pade mi na pamet još jedna mudrost.
U (sad već namjerno) PRETIS loncu se može kuhati povrće na pari tako da se stavi "podmetač" koji stoji iznad nivoa vode, a na njega se poreda povrće ili manji komadi mesa. Hrana osim sa parom ne dolazi u dodir sa vodom tako da se (_ZOKAAA tebi govorim!!!) manje tope ovi vitamini. A svi znamo da ima vitamina koji nisu topivi u vodi nego i onih koji su topivi u mastima, a bogami i da temperatura zna ponekad da uzme maha, pa ti džaba što nema ni vode ni masti oni se opet upropaste.
Ajde ti sad lijepo priznaj da nisi bio u pravu, a da moj tata i ja jesmo, pa ću i ja tebi da priznam da mene zaboli za te vitamine i da ja sve kuham dok se ne raskaši i poraspada, a onda nadrobim jednu multivitaminsku tabletu u čašu vode i pijem to uz večeru.
Za one koje možda zanima kako se to radi u loncu, a na pari postupak je slijedeći.
Uzmeš lonac, staviš na dno nešto što ima neke nogice, a šuplje je a vatrostalno, naliješ malo vode, poredaš hranu na to nešto, zatvoriš lonac i kuhaš.
Ja za to imam neku žičanu rešetku koja mi najviše liči na onu žicu iz friteze i nikad je ne koristim, ne da mi se. Lakše jesti sirovo.

_________________
That looks tasty
That looks plenty
This is hungry work


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 01 Mar 2011, 10:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
Ja sam u pravu.Tj,moj izvor je u pravu.U pretis loncu,hrana je manje u dodiru i sa vodom,a i sa masnoćom.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pretis lonac
PostPoslato: 01 Mar 2011, 12:40 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 26 Dec 2010, 17:58
Postovi: 2206
To smo svi i rekli, ali ti si rekao da se kuha na višoj temperaturi, a to je pogrešno.

_________________
That looks tasty
That looks plenty
This is hungry work


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 62 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs