banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 08:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Maj 2021, 07:53 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1075
Htio bih da vidim, da li se samo meni pričinjava, ili je ugostiteljstvo u Banjaluci  u posljednjih par godina postalo znatno skuplje, a nije da se usluga  srazmjerno poboljšala.
Vidim da je dosta njih išlo na varijantu da jednom smanje porciju, pa za godinu dana ju malo poskupe, pa onda kasnije još malo smanje, pa kasnije još malo poskupe. Ovo je naročito vidljivo u pekarama, gdje nikad manji prioizvodi, koštaju upola skuplje nego prije par godina.

Govorim o običnim ili malo boljim restorančićima, ne o Kazamatu  ili Monogramu gdje računaš da bez 30-40 KM po osobi ne moraš ni ulaziti, već o nekom prosjeku, gdje  bi se, kao, moglo svratiti često i neplanski, 
Npr. običan burger ili ćevapi, se sada već vrte oko desetak KM, uz primjere da burgeri idu i po 15 KM.

Prosječno glavno jelo je već uveliko probilo granicu od 15 KM i pomiče se ka cifri 20, "salata obroci" 10-12 KM.
Salate uz jelo vidim da su se uglavnom priljepile uz cifru od 5 KM.

Dezerti prate u stopu trend - Sladoledi su 5 i više KM, i to najčešće neki bezveze, kupovni Ledo, dvije ili tri kuglice.
Kolači su odavno otišli preko 4 KM, uglavnom se vrte oko 5-6 KM, mada ih dosta ima i da idu oko 7-8 KM.
Palačinke sam znao plaćati i po 7-8 KM, ne neke posebne ili vau recepte, već najobičnije dvije palačinke, ali u prosjeku su 5 i više KM.

Dodaš na to da se parkirati kao čovjek nećeš, da gotovo niko nema svoj parking niti slobodnih mjesta u blizini objekta, već ćeš tražiti uokolo mjesto da platiš, pa tabanati nazad (smanjen komoditet). Parking sada plaćaš svugdje, nije više bitno jesi li u centru ili u okolnim naseljima, pa to sve dodatno pojačava ceh.

Mislim da to nikako ne prati naš standard.Moj lični doživaljaj i iskutvo je, ako svratiš negdje na brzinsku klopu, bez 20 KM po osobi teško da ćeš izići, a to je za "svratiti" i nešto prigristi, zaista mnogo u današnje vrijeme.

OK za varijantu da se ciljano ide zasjesti, oćejfiti, ispričati se sa nekim, ali za neki blic susret, od pola sata jedno piće i jedno jelo, izbiti 35-40 KM iz džepa je baš mnogo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2021, 08:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15257
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Moderan život ima svoju cijenu...pa onda ženska emancipacija koja je stvorila armiju militantnih feministkinja što za rezultat ima sve manje spremljenih kućnih obroka.Sve ove činjenice povećale su tražnju restoranske usluge + poskupljenje namirnica + povećanje plata zaposlenim u istim.
Spoiler:
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2021, 08:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Da je samo gastronomija. Sve poskupljuje ove godine, od sirovina do konacnog proizvoda, inflacija je.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2021, 09:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 442
Kako šta i kako gdje.

Zvanični podaci kažu da smo prošlu godinu imali deflaciju od skoro 2%, a u aprilu ove godine smo imali opet deflaciju 0,7%.

Na globalnom tržištu je došlo do poremećaja cijena različitih sirovina, ali je kod nas i mala tražnja pa da posljedice toga budu direktno i promtno vidljive.

Kraj off-a.

On topic,

i neke pekare poput Trivićeve i pekare Malta (i Marčelo, Žitopeka...) su podigle cijene peciva, a da ne jedeš "kršteno". Neki dan u pekari Malta sendvič 3,90 KM, a negdje pojedeš "pravi" doručak, omlet sa šunkom i pogačicama za 4,5 KM.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2021, 17:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Јбг, кад ти сви ресторани гањају да буду фенси тематски уређена мјеста, па такву и цијену ставе. У посљедњих неколико година да ли и један ресторан отворен, а да му, хотелским ријечником, не би дали одокативно 4 или 5 звјездица? Говорим о изгледу, дизајну, естетским рјешењима, фенси уређеним тоалетима чији зидови више приличе да буду око нечије богаташке дневне собе него у обичном wc-у... И само то власницима оправдава дизање цијене. Да се разумијемо, мјеста попут Кодиака, бившег Филипеа, Плана Б, Пастирске куће су буржујска, ако ништа бар по изгледу, а и по цијенама сходно томе.

И са кафићима је слична ствар. Не заговарам отватање биртијетина, али да локал буде направљен да те просто није срамота бити у њему, а да ниси лично додиков син. Тога све мање има.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 12:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2525
U Manji pojeftinio sendvic sa prsutom. Sa 3km na 2,5. Ne znam da li je to trajno ili neka akcija. Inace, sendvici su im vrh, posebno taj. Mislim na sendvice koje prave u pekari, ne one koji su umotani u najlon.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 14:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9272
Italijansko pecivo sa prsutom i rukolom je bas bilo ukusno. Sad vise ne stavljaju rukolu, a cijena ista. Mogli su i prsut ukinuti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 15:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5022
Lokacija: Gradiška
Da, ali imaj na umu da je to italijansko pecivo!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 15:58 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17093
Lokacija: Q5HW+6W
Rukola se jede? :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 16:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5022
Lokacija: Gradiška
Samo uz italijansko pecivo. Inače ne :D
Zamisli neko ti posluži rukolu uz kuruzu!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 16:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2525
Pa cuj, za sendvic i jeste najbitnije tijesto. NAravno, bitan je i to kako su sastojci uklopljeni, ali ako kifla ne valja (a uglavnom ne valja), ne valja nista.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 16:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
U Manji je valjao samo njihov francuz, a i njega su sjebali


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 16:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23475
Ma barem da bude pečen kako treba kakav god je. Recimo gore na Petrićevcu bude dobar skoro svaki put, dok ovaj mejdanski x puta nepečen...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 18:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2525
Zar Mejdan ima Manju?
Nista ne rekoste protiv sendvica...

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 18:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2177
Blizu Maletica, ista ulica, samo druga raskrsnica. Inače je Manja u Boriku bez premca, mislim da im je to i prvi objekat.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 18:14 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17093
Lokacija: Q5HW+6W
Jeste, to im je prvi objekat. I tu mi je hljeb najbolji, od svih njihovih lokacija, kao i kifle.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 19:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9152
gishas je napisao:
Blizu Maletica, ista ulica, samo druga raskrsnica. Inače je Manja u Boriku bez premca, mislim da im je to i prvi objekat.
Manja u Kralja Alfonsa. Ali ne u Boriku... Ili je ona politika, cijela BL će Borik biti....?



Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 19:21 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17093
Lokacija: Q5HW+6W
U Srpskoj. I tehnički jeste u MZ Centar, ali svi taj dio zovu Borikom. Reci nekom Manja u Centru, pa ćeš vidjeti gdje će otići.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 19:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9152
Mmmda. Svi vi iz Borika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2021, 19:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2177
Dugo sam bio u zabludi, sada ce peciva biti jos ljepsa.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs