3. Moć - MANIPURA čakra, pupčani centar, centar vatre
Treća je glavna čakra - Moć, a smještena je u solarnom pleksusu / slezeni. Ovo središte je psihološki dom našeg ega, a bavi se potrebama za agresivnošću, natjecateljskim duhom, priznanjima, slikom koju imamo o sebi, statusom, te općenito - značenjem. Pokušavamo zadovoljiti ove potrebe izjednačujući ih s imovinom, kupovanjem, talentima, postignućima, ili bilo čime za što nam se čini da uvećava našu važnost. Moguće je pobjeći od straha iz prvog središta ili seksualnih poteškoća drugog središta u Moć, ali samo zato da bismo se zatekli u njenoj zamci.
Ako smo izrazito neintegrirani na razini Moći, tada nismo ni svjesni koliko duboko žudimo za priznanjem onih koji nas okružuju, a niti stupnja do kojega ćemo sami sebe izmučiti, samo da bismo to priznanje i dobili. Postajemo ovisni o uspjehu ili postignućima zbog te strahovite gladi za priznanjima. Međutim, i kad ih postižemo, nikakva nas primljena priznanja ne mogu zadovoljiti. Neprekidno osjećamo da trebamo još više, i pod unutarnjom prisilom nastavljamo svoju jurnjavu za nedostižnim. Ovo je središte, u kojem postaje najvažnije da naučimo: "Mi smo dovoljni" upravo takvi, kakvi jesmo. Možemo i u stvarnosti postati uspješni na materijalnoj razini, no teško da ćemo osjetiti onu prazninu, koja vlada u našoj nutrini. Praznina je dualistički aspekt središta Moći. Praznina je ona, koja nam šapuće da nismo nimalo važni, da ne značimo ništa. Ne možemo to prihvatiti, i postajemo progonjeni. Umjesto da nas podsvjesno motivira i daje bez prestanka moramo suzbijati, valjalo bi naučiti kako da obradimo taj osjećaj, i kako da ga integriramo.
Poremećaj potrebe za značenjem može se pojaviti na bilo kojoj razini naših djelatnosti. Intelektualci, znanstvenici, umjetnici, pa čak i (a možda bi zapravo trebalo reći: naročito) oni koji traže duhovno -sve njih može podsvjesno tjerati ova ista glad za uvažavanjem: da budu "više".
Dok govorim o radu sa središtem Moći, morate shvatiti da ja ne osuđujem postignuća, uspjeh, imovinu ili priznanja, kad se događaju kao ishodi stvarnih doprinosa neke osobe. Samo pokušavam ukazati na važnost nadziranja onih prisilnih i destruktivnih nagona za priznanjem, koji se stvaraju iz neintegriranog središta Moći. A većinu nas upravo ono i pokreće, i to mnogo više no što smo toga svjesni.
Poremećene potrebe za priznanjima i važnošću mogu poprimiti oblik potrebe za prisilnim ubrizgavanjem Moći. Osjećamo svoju važnost i utjecaj koji imamo na druge zbog položaja koji smo dosegli, a koji zauzvrat ovisi o onome što imamo, o našim znanjima, vještinama itd. Ove injekcije Moći mogu biti duboko i posvema proždiru-će, naročito nekome tko na njih nije naviknut.
Njima se zapravo hranimo energijom drugih. Pozornost koju su nam oni prisiljeni iskazivati, ili su uvjereni da nam je trebaju ukazati, u stvari je pravi prijenos njihove energije u našem smjeru. To se vrlo živopisno može vidjeti kod bilo kojeg izvođača ili nekoga, tko se nalazi pred gledateljstvom, dok se mnogo manje dramatično događa prilikom susreta u dvoje. Postajemo ovisni o tom prijenosu energije -možda je to i najjača ovisnost, koja se može odvijati u bilo kojem od tri niža središta.
Problem se kod ovisnosti o Moći nalazi u tome, da se ona naprosto mora iskusiti dualistički. Nevjerojatne vrhunce uravnotežuju jednako toliko nevjerojatni depresivni padovi. Amplituda tih kretanja, a to se posebno odnosi na osobe izložene svjetlima pozornice, postaje uništavajuća. Ovisna osoba obično ne razumije što se događa, pa često razvija ovisnosti vezane uz drugo središte, samo da bi prebrodila razdoblja tog pada, napredujući tako u svom kretanju spiralnom silaznom putanjom.
Središte Moći odgovara tradicionalnom poimanju uloge muškarca. Muškarci su naročito podložni toj žestokoj jurnjavi ako im nedostaje integracija u ovom središtu, jer ga doživljavaju kao ugrožavanje svog muškog identiteta. Ukoliko pritom mogu stupiti u dodir s onim hermafroditskim dijelom sebe, ipak će nešto laganije podnijeti svoje neintegrirane osjećaje središta Moći. Ženama je pak potrebno razvijanje ovog središta, kako bi uravnotežile svoju unutarnju muško / žensku polarnost. To ne znači da bi stoga trebale nastupati agresivnije, već integrirati svoje osjećaje u ovo središte, dopuštajući da se pojavi njihova izvorna, nedominantna snaga.
Kad se identificiramo s projiciranim potrebama Moći, a zatim doživimo frustrirajuće situacije, u njima ispoljavamo osjećaj koji poznajemo kao srdžbu. Za srdžbu se smatra, da nastaje u središtu Moći, no osjećamo je i pohranjujemo u sva tri niža središta.
Integracija ovih središta započinje sviješću o jalovosti naših pokušaja da zadovoljimo ono, što nije integrirano - sve vrste naših potreba za Moći, te da odbijemo da nas one i nadalje tjeraju i pokreću. Obradom tih nagona Moći postižemo ravnotežu u potvrđivanju vlastite vrijednosti i naše uloge u društvu, pa oni prestaju biti naš neprekidan motiv djelovanja.
Osjećaji vezani uz ovo središte, koji će nam odgovoriti tijekom postupka, uključuju: srdžbu, agresivnost, neprijateljstvo, frustraciju, osjećaj bezvrijednosti, nedoraslost, bespomoćnost, slabost, prazninu; osjećaj da nas blokiraju oni oko nas ili okolnosti, da smo iskorištavani, izmanipulirani ili prevareni, da smo okrivljeni ili zlostavljani; da nam ne odaju priznanja koja smo zavrijedili; želju za postizanjem vlastitog značaja ili važnosti, želju za priznanjima, odobravanjima i pažnjom, želju da vladamo i utječemo na druge, želju da nadziremo; osjećaje vezane uz oca i općenito mušku stranu karaktera; patnju, jer od oca nismo primili sve što nanije trebalo.
Postajući integriraniji u središtu Moći, počinjemo uviđati da u svakom ljudskom biću postoji potreba za ispunjenjem, no da je ona takve vrste, da nije neophodno nalijepiti baš svoje ime na neko djelo, da bismo osjetili ispunjenost. Više ne tražimo prvenstveno priznanja, osim za svoje značajne doprinose. Međutim, uvijek će u nama postojati ona ljudska strana, koja će tražiti i trebati priznanje drugih. Ne bismo se trebali opirati ovom svom osjećajnom aspektu, iako nas ne bi trebao motivirati. U obradi tijekom postupka, pokušajte ništa ne mijenjati. Prihvatite se naprosto takvima kakvi jeste, s bilo kojim od spomenutih privjesaka koje u sebi prepoznajete, no - ne djelujte na njih. Integracija središta Moći dovest će vas sama do uravnoteženijeg izražavanja vlastite SNAGE.
_________________ In principio erat verbum

|