banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 13:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 03 Maj 2020, 13:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 21 Dec 2012, 16:36
Postovi: 453
The_new_Statesman je napisao:
Dobro, sasvim slucajno dodje ova donacija poslije nesretnog skoka oboljelih nakon Vaskrsa.
Btw. cujem da policija ovaj put ne propusta slucaju predstojece slave.
Obilaze popove i traze spiskove porodica koje slave.

Mozda je fake news, a mozda i nije.


To nije istina. Iz Eparhije zvornicko-tuzlanske su istakli da je rijec o jos jednoj u nizu lazi. Niti policija trazi spiskove, niti svestenstvo dostavlja spiskove.

_________________
Volim zenske grudi, vise velike. Volim Salernitanu, Srbiju, Kinu i evropski dio Rusije. Volim jafu, bijelu kafu i seks jutarnji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 03 Maj 2020, 13:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Рекох већ некидан, баш за Васкрс у мом комшилуку, што би се рекло по турски, или сусједству, по српски, народ шета, иде, чујем из дворишта разговоре више људи, било је ту и понегдје пуштања музике... А и уз ту твоју рачуницу се лако види да скок од самих литургија није. Или није толико страшан.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 03 Maj 2020, 20:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5844
Moja računica je vjerovatno daleko od savršene, sad letimično gledajući, otkrio sam npr. da nisam uračunao 22 u BL od onih 37 zaraženih prvog dana porasta, ali opet ne znam da li bi suštinski šta promijenilo. Da kažemo da možda može predstavljati neku osnovu za dalju raspravu.

Elem, sjetio sam se još nekih stvari:

Dan sa 59 zaraženih:
Citiraj:
Među novozaraženima su 22 lica iz Banjaluke, sedam iz Laktaša, pet iz Doboja, četiri iz Kotor Varoša, po tri iz Čelinca, Oštre Luke i Prijedora, po dva iz Prnjavora, Kozarske Dubice, Gradiške i Kneževa, te po jedno iz Dervente, Šipova, Trebinja, Nevesinja i Brčko distrikta.


Dan sa 53 zaražena:
Citiraj:
26 osoba je iz Banjaluke, 10 iz Doboja, po tri osobe su iz Laktaša i Dervente, po dvije osobe su iz Čelinca, Oštre Luke i Gradiške i po jedna osoba je iz Novog Grada, Srpca, Kneževa, Prnjavora i Teslića


Dabn sa 49 zaraženih:
Citiraj:
18 osoba je iz Banjaluke, osam iz Dervente, pet iz Broda, četiri iz Laktaša, po tri osobe su iz Kotor Varoši, Prnjavora i Kozarske Dubice i po jedna osoba je iz Foče, Prijedora, Ribnika, Doboja i Ljubinja


Prva stvar koja se da primijetiti je da su zaraženi nekako ravnomjerno raspoređeni. Banjaluka i do sada ima najveći broj zaraženih, a po ostalim mjestima uglavnom "nasitno", sem onih gdje su pomenuti starački domovi. To se naoko statistički uklapa sa koeficijentom širenja koji kaže da jedna osoba najčešće zarazi jednu do dvije? Zašto je to bitno - pa zato što je to "tempo" kojim se epidemija i inače širi. Znamo da je u dva staračka doma došlo do superširenja pa da tu imamo odjednom veliki broj zaraženih, pa možemo vidjeti kako to izgleda, međutim, to su izgleda i jedini takvi slučajevi. Da se zaraza na taj način proširila u nekoj od lokalnih crkava, zar ne bi bar u jednom od ovih mjesta došlo do pojave tzv. "klastera"?
Ja prebroja ovdje 20 opština bez BL, i ako izuzmemo one sa zaraženim staračkim domovima, zar ni u jednoj crkvi na tim opštinama da "bukne" i dobijemo bar 10-ak zaraženih?
Ako dodamo činjenicu da Banjaluka ima više zaraženih od ostatka Srpske Respublike, a ovih dana je odjednom pala na drugo mjesto - reklo bi se da imamo neku specifičnu situaciju. Ljudi se vratili iz "prokužene" Banjaluke u svoja mjesta, da tu provedu Vaskrs, i tu širili zarazu? Nekako odjednom se stvorio ovaj veliki broj manjih mjesta sa slučajevima.

Ovo me dodatno ubjeđuje da je ovo "slavljenička" zaraza gdje se širilo po više manjih grupa ljudi, a ne u manje većih grupa (liturgije). I dodatno zabrinjava, zbog 1. maja...

Mada se mogu navesti i neki protivargumenti? Recimo, šta ako je svijet mahom poslušao upozorenje vlasti i crkve su bile uglavnom prazne, pa se onda zarazilo malo ljudi iz prostog razloga što je u crkvama i bio mali broj, pa smo onda imali slučaj "više manjih grupa"? Sad, po mojim informacijama od par poznanika sa raznih strana, bile su više pune, nego prazne, u okolini BL naročito. Opet se tu nameće i pitanje broja zaraženih sveštenika?

Mišljenja?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 04 Maj 2020, 00:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Rivaldinho je napisao:
Mada se mogu navesti i neki protivargumenti? Recimo, šta ako je svijet mahom poslušao upozorenje vlasti i crkve su bile uglavnom prazne, pa se onda zarazilo malo ljudi iz prostog razloga što je u crkvama i bio mali broj, pa smo onda imali slučaj "više manjih grupa"? Sad, po mojim informacijama od par poznanika sa raznih strana, bile su više pune, nego prazne, u okolini BL naročito. Opet se tu nameće i pitanje broja zaraženih sveštenika?

Mišljenja?

Па свакако литургије нису допринијеле знатном повећању заразе, очито, мада сам празник као празник и живот људи у складу са празником и његовим духом јесу. Као и лијепо вријеме вјероватно.

А у црквама је понегдје и било народа, негдје и није, како гдје... Виђао сам свештенике и да носе маске чак, или ми се учинило :oops:

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 04 Maj 2020, 10:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Пораст оболења јесте вероватно у вези са Ускрсом али не и са ускршњим литургијама, већ са чињеницом да су се људи за Васкрс међусобно обилазили, посећивали и сл.
Такав тренд је очекиван и у Аустрији нпр. јер је било јасно да не можеш да спречиш људе са за Уксрс обиђу и виде. Нормална појава. По мени је велика грешка у РС била увођење тих радикалних мера јер су се људи после тога повлачили у села и на викендице и тек је ту долазило до организовања журки и сл.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 05 Maj 2020, 15:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5844
Sad čujem Viškovića da reče kako je više od pola onih 69 zaraženih iz staračkog doma u Derventi i bolnice u Doboju.
Moglo bi se reći da ono moje računanje i jeste bilo na tragu neke istine? Mislim da je ovo u priličnoj mjeri potvrda kako liturgije nisu uzrok "vaskršnjeg skoka".

Gledam grafike - povećanje je "stupilo na scenu" 27.04, dakle 8 dana nakon Uskrsa i onda slijedi 4-5 dana velikih brojeva. Šeranić reče da treba 6-8 dana da zaraženi dođe u stanje za bolnicu. Dakle, za 1. maj čekamo otprilike neki 08-09.05. da vidimo početak posljedica. Nadam se samo da je bar veći dio naroda bio dovoljno isprepadan onim povećanjem prije toga i da su ostavili lumperaj za kasnije.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 05 Maj 2020, 15:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Citiraj:
Vjernici islamske vjeroispovijesti od sutra će moći prisustvovati dnevnim namazima u džamijama, objavljeno je na stranici Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Naime, od sutra na snagu stupa instrukcija Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini donesena na sjednici Rijaseta 30. aprila 2020. godine.

Ova instrukcija predviđa otvaranje džamija za dnevne namaze (džuma, podne i ikindija) uz poštivanje važećih preporuka i propisa nadležnih organa i ranijih instrukcija Rijaseta o poštivanju mjera zaštite tokom boravka u džamijama.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 03 Jun 2020, 14:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Apr 2020, 22:42
Postovi: 237
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/crkv ... /200522129


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs