banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 07:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Jan 2018, 19:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Iz prostog razloga sto sam nedavno imao tezak slucaj u blizini, zanima me i vase misljenje o sledecem... Osoba o kojoj se radi, vjernik, zena od nekih 35 godina u stanju psihickog rastrojstva odluci se na najtezi korak i oduzme sebi zivot. Znam da je po vjeri (islam, krscanstvo) samoubistvo strogo zabranjeno , ali mislim da je krajnje nehumano ne moci zbog familije koja ostaje na neki nacin zaobici pravila i pomoci pri ukopu umrlog. S jedne strane shvatam da postoje pravila i zakoni kojih se vjere moraju pridrzavati, ali ako postoji dokumentovano da se radilo o opakoj bolesti i da je ovo "nedjelo" uradjeno u teskoj psihozi, neshvatljivo mi j e s kojim pravom se pravi razlika izmedju kad npr covjek umre od raka koji je sam sebi napravio puseci , nekog izjelice , dijabeticara slabog srca koji se prejede, napuca takoreci zabranjenih stvari i spuca ga srce i s druge strane ovog slucaja?
Zar nije zadatak te iste vjere da pomogne, da pokusa da ispravi, da otrgne od "djavola" ako je vec isti preuzeo nekog?

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2018, 20:28 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
1% nekih kontradiktornosti oko religije i njezinih institucija si dotakao....tako je jbg, moraju se svi boriti za izmjenu takvih stavova relig.institucija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2018, 22:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Pusac i izjelica nisu to radili da se ubiju, nego da im bude lijepo (kako sam ovo napisao pojeo sam petu palacinku :) ) Religiju i onako tumaci ko kako hoce i kada hoce. Lakse je izmjeniti kuran, bibliju i sl nego upisati osnovnu skolu. Tako da je to sve meni smijesno. Ako je po religiji strogo zabranjeno samoubistvo (i neke druge stvari) ko je COVJEK da mjenja BOZIJU rijec? Evo jedan dobar primjer. Ekipica islamske zajednice u BiH donijela fetvu (zakon, pravilo) da je dozvoljeno uzeti kredit (tj dozvoljena kamata) ako ti treba za osnovne zivotne potrebe, iako je to strogo zabranjeno u islamu. Ako je bog svemoguc, pocetak i kraj, ko smo mi da osporavamo njegovu rijec. A da ne pricam o tome da u danasnje vrijeme treba kredit za OSNOVNE zivotne potrebe. Jebo ti nas. Religoja je opijum za mase, tumaci je kako ko zeli. Sve u svemu, vjerujem da se moze zaobici pravilo o samoubistvu, samo je potrebna prava osoba i prava cijena.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2018, 23:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Nazalost, nije moglo. Ovdje se radi o zaista dobrostojecoj familji, pokusali su na sve nacine ali dzaba, ne moze pa ne moze. Pa majku mu , u tom jadu od drzave se predsjednik moze kupiti, samo je pitanje cifre a ovdje se nije mogao kupiti jedan svestenik da to odradi, da bar familji nude mrvu lakse.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2018, 23:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Zar nije i to grijeh? Podmititi, slagati, varati?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2018, 23:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Tako je,nije sramota biti go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2018, 23:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
ERROR je napisao:
Nazalost, nije moglo. Ovdje se radi o zaista dobrostojecoj familji, pokusali su na sve nacine ali dzaba, ne moze pa ne moze. Pa majku mu , u tom jadu od drzave se predsjednik moze kupiti, samo je pitanje cifre a ovdje se nije mogao kupiti jedan svestenik da to odradi, da bar familji nude mrvu lakse.

Iz iskustva znam da svjestenici traze "smrtni list" or whatever, izdaje ga dezurni mrtvozornik ili patolog. Ukoliko tu pise samoubistvo - nema nikakve sanse da se odrzi vjerski obred, nijedna abrahamska religija to ne dozvoljava.

Dakle, lakse je bilo kupiti doktora da napise "nesretan slucaj", tipa cistio pistolj pa slucajno opalio . . .


Apropo fetve kojom se dozvoljava uzimanje kredita - muslimanu je obaveza da zastiti svoj zivot, i sve osim ubistva je dozvoljeno ako je u cilju ocuvanja golog zivota. Neke pravne skole cak dozvoljavaju i odricanje od vjere (ko fol :D) ako ce to pomoci da se ostvari neki bogougodan cilj.
Jasno nam je da je u BiH trenutno stanje da se vecina bori za goli zivot, pa je onda sve dozvoljeno.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 00:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
"neljudski odnost religija" o čemu ti? Svaki zakon je od Boga ne od ljudi. Samoubistvo jeste grijeh, tačno da postoje teški slučajevi kada ljudi više ne mogu da trpe neki problem ovakav ili onakav ali jeste grijeh, e sada kako ko prođe na zadnjem sudu...

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 01:19 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 21 Jan 2018, 01:08
Postovi: 2
Zlocin je takodje ubit samog sebe,sramota dali takvima uopste dozvolit da se ukopaju na groblju sa ostalim ljudima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 02:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
ERROR je napisao:
Iz prostog razloga sto sam nedavno imao tezak slucaj u blizini, zanima me i vase misljenje o sledecem... Osoba o kojoj se radi, vjernik, zena od nekih 35 godina u stanju psihickog rastrojstva odluci se na najtezi korak i oduzme sebi zivot. Znam da je po vjeri (islam, krscanstvo) samoubistvo strogo zabranjeno , ali mislim da je krajnje nehumano ne moci zbog familije koja ostaje na neki nacin zaobici pravila i pomoci pri ukopu umrlog. S jedne strane shvatam da postoje pravila i zakoni kojih se vjere moraju pridrzavati, ali ako postoji dokumentovano da se radilo o opakoj bolesti i da je ovo "nedjelo" uradjeno u teskoj psihozi, neshvatljivo mi j e s kojim pravom se pravi razlika izmedju kad npr covjek umre od raka koji je sam sebi napravio puseci , nekog izjelice , dijabeticara slabog srca koji se prejede, napuca takoreci zabranjenih stvari i spuca ga srce i s druge strane ovog slucaja?
Zar nije zadatak te iste vjere da pomogne, da pokusa da ispravi, da otrgne od "djavola" ako je vec isti preuzeo nekog?


Pokojnici neka je vjecni mir, a za licemjere poseban krug pakla.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 08:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
apokalipto je napisao:
"neljudski odnost religija" o čemu ti? Svaki zakon je od Boga ne od ljudi. Samoubistvo jeste grijeh, tačno da postoje teški slučajevi kada ljudi više ne mogu da trpe neki problem ovakav ili onakav ali jeste grijeh, e sada kako ko prođe na zadnjem sudu...


Kojeg boga? Ako "onaj svijet" i sva ta izmisljena cuda postoje, nek joj tamo sude onako kako vec moraju i trebaju. Na ovom svijetu je valjda poenta te iste religije da da utjehu, sacuva od zla i pomogne zivima koji ostaju iza umrlog da valjda nekako lakse prebrode te teske trenutke kad neko umre. Ako cemo vec biti tako nadobudni, hajde onda da i ove sto se samoubiju po putu, vozeci pijani isto tako oznacimo i izopstimo? Psihicka bolest je bolest kao i sve druge, cak mozda i gora, jer je teza za lijeciti i nikad se ne zna kako ce se zavrsiti. To sto je religije ignorisu, ne znaci da ne postoji.

mesar je napisao:
Zlocin je takodje ubit samog sebe,sramota dali takvima uopste dozvolit da se ukopaju na groblju sa ostalim ljudima.


Kad je religija i bila neka sila u drustvu, i bilo je zabranjeno, znam da su sve te "nepodobne" ovdje sahranjivali van ograde crkvenog groblja. Problem je samo taj sto je to toliko zlo i licemjerno da bi se svako normalan trebao zapitati ima li uopste boga...

Primjer: Silovana sluskinja u dvoru nekog "gospodina" nad kojom se gazda malo izivljavao kad god mu se digne, rodi vanbracno dijete. Crkva nece to da krsti, i od neceg ta beba umre. Posto je nekrsteno, nepriznato, kopa se van i bez obreda.... S druge strane, umre taj isti "gospodin" silovatelj, pedofil, prestupnik, koji je mozda u karijeri i ubio nekog neduznog seljaka i svi za to znaju, isto kao i cije bi dijete na pocetku primjera.... Doticni ima sve benefite,obrede, mozda mjesto u ili uz samu crkvu za ukop.

Znaci drug Mesar, imamo zlocin i zlocin :wink:

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 08:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 03 Mar 2009, 15:14
Postovi: 317
trazite logicke nekonzistentnosti u bajkama, ma sjajno :lol: :lol: :lol:

_________________
idem putem od kabistra, vazniji sam od ministra!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 08:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Ne , naprotiv. Ja sam samo protiv nelogicnosti i nemorala u stvarnom zivotu. I to nemorala od onog kome je valjda svrha da bude neki vrh i putokaz.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 09:46 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
apokalipto je napisao:
, e sada kako ko prođe na zadnjem sudu...

Na tom zadnjem sudu bi trebalo da ti se sudi na osnovu toga kako si živpt proveo, ne završio. Niko se nije ubio od sreće ili dobra. Mijenja se svašta u religiji, prilagođava vremenu i politici, nema razloga da se be promijeni i ovo.


Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 10:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
mesar je napisao:
Zlocin je takodje ubit samog sebe,sramota dali takvima uopste dozvolit da se ukopaju na groblju sa ostalim ljudima.

Ajde!!?
Čovjek se ubija na mnoge načine....neki su brži a neki sporiji,efikasnost ne izostaje.Ko je taj ko će donijeti sud da li je veći zločin prosvirati sebi kuglom glavu ili izaći mokrom kosom na hladnu promaju?Primjera je milion a valjanog odgovora nema.Niti u tom smjeru treba upirati.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 11:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
ERROR je napisao:
apokalipto je napisao:
"neljudski odnost religija" o čemu ti? Svaki zakon je od Boga ne od ljudi. Samoubistvo jeste grijeh, tačno da postoje teški slučajevi kada ljudi više ne mogu da trpe neki problem ovakav ili onakav ali jeste grijeh, e sada kako ko prođe na zadnjem sudu...


Kojeg boga? Ako "onaj svijet" i sva ta izmisljena cuda postoje, nek joj tamo sude onako kako vec moraju i trebaju. Na ovom svijetu je valjda poenta te iste religije da da utjehu, sacuva od zla i pomogne zivima koji ostaju iza umrlog da valjda nekako lakse prebrode te teske trenutke kad neko umre. Ako cemo vec biti tako nadobudni, hajde onda da i ove sto se samoubiju po putu, vozeci pijani isto tako oznacimo i izopstimo? Psihicka bolest je bolest kao i sve druge, cak mozda i gora, jer je teza za lijeciti i nikad se ne zna kako ce se zavrsiti. To sto je religije ignorisu, ne znaci da ne postoji.


Ako je neko vjernik ne razumijem šta je tu teško, da dan kada si umro jeste zadnji dan na ovom svijetu, ali u isto vrijeme i prvi dan onog nama nevidljivog. To je samo prelaz iz jednog svijeta u drugi, ne razumijem čemu tolika larma oko toga. Odkud ti to da religija ignoriše mentalne bolesti? Najbolje da odeš kod sveštenika/hodže nekog ko ti može bolje objasniti ovakvu tematiku, mada po tvom pisanju vidim da si ateista pa je upitno koliko bi i to bilo svrsishodno.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 12:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Citiraj:
Odkud ti to da religija ignoriše mentalne bolesti?


Pa kad se postave onako kako rade prema onim koji sami na sebe dignu ruku kao rezultat svoje bolesti, sta je to nego ignorisanje? Osude te ljude i ne zele da obave pogrebnu ceremoniju. Kako drukcije gledati na to?

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 13:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Sveštenik koji iole drži do sebe ne osuđuje, to je valjda abeceda vjere, "ne sudi da ti ne bude suđeno", on prati Božiju riječ koja itekako zna da bude prijeka, to sa samoubicama nije jedina "ne baš lagodna" zapovjest. Sa druge strane sveštenstvo mora biti izuzetno oprezno sa takvim stvarima jer njima je od Boga dato da budu duhovne vođe, i ako počini grijeh njegov je deset puta veći nego grijeh moj ili tvoj. I ja da sam sveštenik naravno da ne bih došao na sahranu. Grijeh pada na malovjernog koji to traži od sveštenika i ako zna da je grijeh i da može duhovno da ošteti drugu stranu, a još veći grijeh je na onome kome je povjereno čuvanje slova Božijeg a to ne čini. Toliko od mene, pozdrav.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 13:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kako ide sa onima koji su ubili druge.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 14:25 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
idu direktno u raj, nema razigravanja..

apokalipto je napisao:
Sveštenik koji iole drži do sebe ne osuđuje, to je valjda abeceda vjere, "ne sudi da ti ne bude suđeno", on prati Božiju riječ koja itekako zna da bude prijeka, to sa samoubicama nije jedina "ne baš lagodna" zapovjest. Sa druge strane sveštenstvo mora biti izuzetno oprezno sa takvim stvarima jer njima je od Boga dato da budu duhovne vođe, i ako počini grijeh njegov je deset puta veći nego grijeh moj ili tvoj. I ja da sam sveštenik naravno da ne bih došao na sahranu. Grijeh pada na malovjernog koji to traži od sveštenika i ako zna da je grijeh i da može duhovno da ošteti drugu stranu, a još veći grijeh je na onome kome je povjereno čuvanje slova Božijeg a to ne čini. Toliko od mene, pozdrav.


boldovano - pronadji u Bozijoj rijeci uputstvo za sahranjivanje osoba koji su pocinili samoubistvo, takodje instrukcije za (ne)prisustvo svestenstva.

podvuceno - :lol: sta je sve povjereno a ne cine

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs