banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 15:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Maj 2002, 10:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ovom temom obrazlažem svoje mišljenje koje sam iznio na drugoj temi da se Jehova ili Jahve ne odnose samo na Oca Nebeskog. Pored toga ovde ću objasniti moje viđenje na još neke stvari a koje se tiču svega ovoga.
Moj jedan forumski poznanik je na Serbiancafeu nedavno otvorio praktično istu temu i iznio neke argumenta koje ću ja samo preuzeti a onda dodati neka moja mišljenja.

On je pisao:

--------------------------------------------------

Ali neću vam zatajiti braćo, da očevi nasi svi pod oblakom biše, i svi kroz more prođoše;
I svo se u Mojsija krstiše u oblaku i moru; I svi jedno jelo duhovno jedoše;
I svi jedno piće duhovno piše; jer pijahu od duhovne stene koja iđaše za njima: a stena bese HRTISTOS.
1 Korinćanima 10,1-4.

Ovde je reč o Mojsiju i Izrailjskom narodu koji je bio vođen od samoga Isusa Hrista Iz Egipatskog ropstva kroz pustinju do Hanana.

Stih nam kaže da je ta stena koja ih je vodila i na koju su se oslanjali bio sam Hristos.

A Stari Zavet naziva tu stenu koja ih je vodila JHVH I Bog.

Evo da pogledamo u Starom Zvetu:
Jer ću javljati ime Jahvino, veličajte Boga našega.
Delo je te stene savršeno, jer su svi putevi njegovi pravda; Bog je veran, bez nepravde; pravedan je i istinit.
Stenu koja te je rodila zaboravio si; zaboravio si Boga stvoritelja svoga.
5 Mojsijeva 32,3.4.18.

Ovo je dovoljan dokaz Hristovog Božanastva i da je i on nosi ime JHVH kao i Otac i Duh Sveti.

Zato je rekao. Idite dakle i naučite sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Svetoga Duha.
Matej 28,19.

Otac Sin I Duh sveti imaju jedno zajedničko ime a to je JHVH.

Bog je jedan ali ga čine tri ličnosti.

Ove tri ličnosti nisu tri Boga već jedan Bog

Biblija nam daje više nego dovoljno činjenica da dođemo do ovakvog zaključka.

Niti da kušamo Hrista kao neki od njih kušaše i od zmija izgiboše.
1 Korinćanima 10,9.

Reč je o Izrailjskom narodu kada su kušali Boga i onda su stradali od zmija. Ovde nam apostol jasno govori da je taj Bog ili JHVH koji se tako pominje tada tamo, u stvari bio sam Hristos.

Da vidimo to u Starom Zavetu:

I vikaše narod na Boga i na Mojsija: zašto nas izvedošte iz Misira da izginemo u ovoj pustinji...
A JHVH pusti na narod zmije vatrene, koje ih ujedahu...
Tada dođe narod k Mojsiju i rekoše: zgrešismo što vikasmo na JHVH i na tebe, moli Boga da ukloni zmije od nas. I Mojsije se pomoli za narod.
4 Mojsijeva 21,4-7.

Glas je nekoga koji viče: pripravite u pustinji put JHVH-u, poravnite u pustoši stazu Bogu našemu.
Isaija 40,3.

Ovo je Starozavetno proročanstvo koje se odnosi na Isusa Hrista i Jovana Krstitelja koji je bio taj koji je poravnio put tom JHVH-u i Bogu to jest Isusu Hristu.
Jovan je propovedao i pripremao ljude za dolazak Mesije i delo Isusa Hrista.

O tome nam piše i Matej:

Jer je to onaj (Jovan) za koga je govorio prorok Isaija gde kaže: glas onoga sto viče u pustinji: pripravite put JHVH-u i poravnite staze njegove.
Matej 3,3.

Dakle Matej nam ovde potvrđuje da je Jovan Krstitelj i njegovo delo ispunjenje tog proročanstva a znamo da je on pripremio put Isusu Hristu koji se u proročanstvu Isaijinom naziva Bog i JHVH.

On Jovan Krstitelj to i sam kaže za sebe da je to on i da se to proročanstvo odnosi na njega, o tome nam svedoči apostol Jovan:

Reče: (Jovan Krstitelj) ja sam glas onoga što viče u pustinji: poravnite put JHVH-u, kao što kaza Isaija prorok.
Jovan 1,23.

Dakle i iz ovoga vidimo da je taj JHVH i Bog Isus Hristos.

Prorok Isija vidi slavu JHVH i on to opisuje.

Godine koje umrije car Ozija vidjeh JHVH gde sedi na prestolu visoku i izdignutu, i skut mu ispunjavaše crkvu.
Serafimi stajahu više njega, svaki ih imaše šest krila: dvema zaklanjaše lice svoje dvema zaklanjaše noge svoje, a dvema lećaše.
I vikahu jedan drugome govoreći: Svet, svet, svet je JHVH nad vojskama; puna je sva zemlja slave njegove.
Isaija 6,1-3.

Apostol Jovan nam potvrđuje da je Isaija to u stvari video Hrista i njegovu slavu:

Ovo reče Isaija kad vide slavu njegovu (Hristovu) i govori za njega.
Jovan 12, 41.

Dakle i ovde je očigledno da se JHVH I Bog odnosi takođe na Isusa Hrista.


Postoje još mnoga mesta koja svedoče o tome da je i Isus kao i Otac Bog JHVH . Naravno to je ogroman posao. Ali ovo je i više nego dovoljno da potvrdi to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Maj 2002, 10:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
A sad moje mišljenje.

Slažem se sa tvrdnjom da Hrist = J.H.V.H.

Ja bih još dodao da kad je Mojsije pitao JHVH-a kako mu je ime JHVH je rekao: ja sam onaj koji jesam. U Novom Zavjetu je Isus više puta za sebe rekao Ja Jesam, što se u nekim prevodima jasno ističe italikom tj. kosim slovima što govori da je to doslovno preuzeto iz Starog Zavjeta tj. iz onoga što je JHVH rekao Mojsiju: ja sam onaj koji jesam.

U stvari najtačnije je reći da se Otac, Sin i Duh Sveti zajedno nalaze pod imenom JHVH a ne samo Hrist.

A što se tiče imena Jehova i sl. ja sam o tome više puta pisao, ime nikako ne može biti Jehova jer ime u originalu je J.H.V.H. pri čemu su na mjestima tačaka samoglasnici koje su Jevreji imali ali ih nisu pisali pa se sad tačan njihov raspored ne zna ali ime može biti Jahovehu, Jehovahu i sl. tj. mora imati 8 slova. Jehova i Jahve je nepotpuno, zato je najbolje koristiti samo JHVH jer tako neće biti ni zabune ni greške.

Ime Oca Nebeskog je El Šadaj, to je ime onoga koga Hrist naziva Ocem, i to je Onaj za koga Hrist kaže: idem ocu svom i ocu vašem. Hristov otac nije JHVH već El Šadaj a sam Hrist spada pod JHVH.

Samo ću još dodati da sam proučavajući malo Kabalu takođe našao vezu JHVH = Hrist


Pored toga koristiti, čitati, upotrebljavati riječ "Gospod" je bogohula.
Boga ne treba oslovljavati sa Gospod jer za to ima i Biblijskih argumenata. Sveto Pismo daje dokaz da Otac Nebeski naše "Gospod" čuje kao "Vaale" a znamo da je Vaal lažni Bog.

Za ovo sam baš nedavno našao potvrdu je jednoj knjizi u kojoj kaže ovako, citiram:

"Riječ "Vaal" na koju veoma često nailazimo u Starom Zavjetu, upotrebljavana je da opiše neko božanstvo. Ova riječ znači "gospod" ili "gospodar""

Poznanik koga sam citirao u prvm postu ove teme je Adventista i ovo je vjerovanje Adventista sa kojim se slažem.

Pored toga ima interesantna paralela između Hrista i arhanđela Mihaela. Zna li neko od vas nešto o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2002, 22:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Evo ako nekog interesuje kako se u originalnom hebrejskom čita tj. izgovara prvi stih Svetog Pisma (1. Mojsijeva 1,1):

B'REŠIT BARA ELOHIM ET HAŠAMAJIM V'ET HAAREC

B'REŠIT BARA = u početku stvori
ELOHIM = Elohim
HAŠAMAJIM = nebo (nebesa)
HAAREC = zemlja
ET = vjerovatno neki član, npr. kao što je the određen član u engleskom

Odavde se lijepo može vidjeti da se u originalu zapravo kao Tvorac pominje Elohim a ne Jahve ili Jehova što su ionako samo loše izvedenice za pravo ime J.H.V.H.
U nekim prevodima se u prvim poglavljima 1. Mojsijeve pominje Jehova iako u originalu zapravo stoji Elohim a to nije isto.

Pored toga im je u hebrejskom nastavak za množinu kao što je to s u engleskom pa Elohim označava množinu tj. više Stvoritelja što potvrđuje i Sveto Pismo kad kaže:

"...da načinimo čovjeka po svojemu obličju, kao što smo mi..."

Sad se može pogledati i ona riječ HAŠMAJIM koja ima ovaj nastavak za množinu pa bi prvi stih možda trebao glasiti:

"U početku stvori Elohim nebesa i zemlju" (1. Mojsijeva 1,1)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Okt 2002, 17:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Vader je napisao:
Ime Oca Nebeskog je El Šadaj, to je ime onoga koga Hrist naziva Ocem, i to je Onaj za koga Hrist kaže: idem ocu svom i ocu vašem. Hristov otac nije JHVH već El Šadaj

Ovo nije tačno.
Onaj koga Isus Hrist naziva ocem nije El Šadaj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Nov 2002, 23:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
ROMULUS je napisao:
U kakvoj su vezi Sin Boziji i arhangel Mihailo?
Cak i u nekim hriscanskim tradicijama ih poistovjecuju

Da, poistovjećuju ih Jehovi Svjedoci. Možda i Adventisti, ne znam. Kad sam prvi put čuo da neko poistovjećuje Hrista i arhađela Mihaela pomislio sam "nema šanse", ali nisam bio u pravu. Na osnovu naknadnih saznanja sad vjerujem da Isus Hrist jeste arhanđel Mihael, jedan od devetorice.

Mene mnogo interesuje kako su Jehovi Svjedoci došli do toga pa ako neko zna neka napiše.

Citiraj:
Ovdje je premalo prostora za pricu o tome


Zašto je premalo? Ovde prostor nije ograničen :)
Ne moraš pisati puno ali ako znaš nešto napiši.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2002, 16:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
lijepo ti ide..samo nastavi.... :angel:

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Dec 2002, 16:16 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 25 Dec 2002, 03:13
Postovi: 8
Interesantne teze iznosiš, ali JHVH Jahve ili Jehova kako prevode Božije ime danas, nije ista osoba kao i Isus. To je vidljivo iz mnogih stvari iz Hebrejskih pisama i iz Grčkih pisama.
Za JHVH se nigdje ne govori da je podložan nekome višemu autoritetu dok Isus služi, bilo kao arhanđeo Mihael ili kralj Isus višem autoritetu. Čak štoviše Isus je mnogo puta u evanđeljima i naveo da je došao svjedočiti za svog oca i da je ljude došao upoznati s imenom ( što ne mora bezuslovno značiti da ga Jevreji nisu znali, nego razumjeli njegovo puno značenje). U svakom slučaju Isus prema Pavlovim riječima iz 1 korinćanima navodi da će, nakon što podloži neprijatelje Božije i sam sin tj Isus, se podložiti "onome koji mu je sve podložio"
Jehoshua ili jevrejski izraz za Isusa ima u sebi osnovu JHVH ali kao i većina imena proroka koji su zapisani u Bibliji. Po tome bi oni onda svi bili isto što je i JHVH.
Ono što je interesantno navodi se u Psalmu 83:18 "I neka znadu da si ti kojemu je ime JHVH jedini najviši nad cijelom zemljom"
Značajno je primjetiti da se zbog židovskog praznovjerja Božije ime često zamjenjivalo odgovarajućim titulama koje su se upotrabljavale samo za njega. To su El šadaj, Elohim i Adonai.
Važno je zapaziti da i mnogi iz Islama znaju Božije 100-to ime i znaju da se zove Jehova ili Jahve.
Rado ću s tobom popričati još o toj temi ali sada trenutno nemam vremena za to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Dec 2002, 17:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
boricanka je napisao:
Interesantne teze iznosiš, ali JHVH Jahve ili Jehova kako prevode Božije ime danas, nije ista osoba kao i Isus.

Slažem se i drago mi je da si to rekla, i ja sam mislio to reći. Isus Hrist nije JHVH kako sam ranije pisao. Ali činjenica je da stoje mnoge stvari u Pismu koje mogu navesti na ove zaključke i to je zato što je Isus Hrist dobro predstavljao JHVH-a. Kad je JHVH odveo Izraelce u pustinju rekao im je da šalje anđela pred njima i da će ih anđeo voditi, taj anđeo je Mihael tj. Isus Hrist.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jun 2003, 14:56 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 30 Jun 2003, 14:24
Postovi: 7
Otac i Sin su posve različite osobe - tako da JHVH nije Isus što je posve krivo, nevjerovatno kako netko to ne razumije Bibliju lupeta pojmovima.

Što je prava biblijska Istina - pročitajte na http://www.vjera.com, klik na Obnoviteljsku crkvu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Jul 2003, 09:18 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Iako si u pravu da Otac i Sin nisu isto (premda ih se teško može baš nazvati "osobe") tvrdnja koja je u naslovu ove teme ima i te kako svojih argumenata, iako nije tačna, mada niti sasvim pogrešna.
Otac se jeste često odazivao na ime J.H.V.H. ali su se često na to ime (kao i na druga) odazivali i oni koji su u njegovo ime djelovali i radili sa čovjekom na Zemlji u raznim vremenskim periodima. Ali da se ljudi ne bi zbunjivali i upadali u mnogoboštvo (čemu su uvijek bili skloni) korišteno je to ime i naglašavano da je Bog jedan, mada se pod njim u stvari javljalo više "osoba" ali svi sa jednim ciljem u jednom duhu i svi u ime Oca Jedinog.
Jednostavno ljudima nije baš lako predstaviti stvari onakve kakve jesu a da oni zbog svoje ograničene mogućnosti poimanja ne zabrljaju i ne pobrkaju sve, izvodeći pogrešne zaključke i trčeći za sujevjerjem i iskrivljenim vjerovanjima.
Sa tim problemom se Otac stalno susreće kada smo mi u pitanju, a i u samom Svetom Pismu je mnoštvo primjera za to.
Ali Duh Sveti će nas svemu u svoje vrijeme poučiti ako čista srca čitamo, tražimo i razmišljamo (ako hoćeš meditiramo) o pročitanom i primjenjujemo to u svakodnevnom životu prikupljajući pozitivna iskustva.
Stoga ne žuri da kvalifikuješ nečiju spoznaju da je proizašla iz nepoznavanja Biblije niti da o tome govoriš kao o lupetanju, jer nikad ne znaš ko šta i koliko zna i nije li njegovo znanje temeljeno na dobranom čitanju Svetog Pisma (mnogo više volim taj izraz).
Čak i ako je pogrešna takva spoznaja ga vodi ka onom što je ispravno ako se ne zakopa u dogme koje su okov a često i smrt za duhovnost.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jul 2003, 22:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2003, 22:19
Postovi: 249
Lokacija: Tu negde...
Polazna konstrukcija, pretpostavka i slutnja, da je starozavetni YHWH u stvari Isus Hrist, je zaista za ozbiljno preispitivanje, i do tog pitanja dolaze mnogi koji pazljivije i komparativnom tretmanu sagledavaju izvestaje Novog i Starog Zaveta. Cak postoji i jedna verska struja (Univerzalni zivot) koja izricito tvrdi da je Isus utelovljenje Jehove Boga.

Ipak su Otac i Sin dva bica ('osobe', principa), koja personifikuju Impersonalni Zivot. A svako bice ima svoje ime, pa prema tome Otac i Sin imaju razlicita (Nebeska, svetlosna) imena. Ime Oca znamo, Jehova, Nebesko ime Sina (na zemlji nazvanog Isus Hrist/Mesija/Pomazanik) ne znamo. Traziti ime za Svetog Duha, je besmisleno, jer Sveti Duh nije osoba, vec impersonalni Princip. Zato Bog moze biti i SVEPRISUTAN. On ima samo naziv: Elohim; to je plural koji ukazuje na Boga kao na Dvojstvo, Otac Majka Princip. Smatram da su Otac i Sin utelovljenja i manifestacije bezlicne Svetlosti, Duha Svetog, pri cemu Otac u vecoj meri predstavlja Sveprisutni Princip, Boga, Duha. Zato i Hrist kaze da je Otac veci od Njega. Sveti.Otac i Sin su Jedno, jedan Duh: oba zrace jedan Duh, koji je Jednota, i Dvojstvo, i Trojstvo, i Sedmerstvo. U Apokalipsi Duh se slika kao sedmerostruki Oganj. Kao sto svetlost ima sedam zraka, tako i Vecna svetlost, Duh Sveti, ima sedam Zraka (Tri Oceva, Tri Majcina, i jedan Sinovljev), sedam Snaga (videti topic 'Izvorni Credo'). A oni opet ishode iz Svetog Dvojstva, Praljubavi i Pramudrosti, Otac-Majka Principa, Elohima.

Sto se tice lljudskog izgovora Ocevog imena, koje Jevreji pisu kao Tetragrammaton, pa i ono je jasno. Tradicionalni i konvencionalni izgovor Cetveroslovlja , YHWH (Onog-Koji-Jeste) je Jehova, pri cemu je 'e' mukli vokal. Stari Heleni su to izgovarali fonetski restriktivno: Jova, kako je to kod njih cest slucaj: Jehuda - Juda, Nehemija - Nemija, Brahman - Braman, Haleluja - Aleluja odnosno cesto su gubili u transliteraciji poluvokale i laringal 'h'. Izgovor 'Jahve' je izmisljotina, hipoteticka konstrukcija Mercerus-a (umro 1570. g.).

_________________
brat Vasa

http://duhovna-izgradnja.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jul 2003, 07:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jun 2003, 10:36
Postovi: 1222
Lokacija: Westside Compton-Southside Queens-Banjaluka Borik
meni je sve to glupo.....................

_________________
"What you feed us as seeds, grows and then blows up in your face, that's thug life"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jul 2003, 09:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Aurora Aurea je napisao:
Izgovor 'Jahve' je izmisljotina

Isto važi i za "Jehova"
Ima dosta netačnog u onome što si napisao


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jul 2003, 13:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Свакако да је глупо... Зашто би Бог који је један уопште требао имати име ? :-?

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jul 2003, 14:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2003, 22:19
Postovi: 249
Lokacija: Tu negde...
Maran Ata!

Ako Gospod svakoj zvezdi daje 'ime', kako se metaforicno kaze u starozavetnim pismima, koliko vise i koliko pre On sam ima ime.

Ako znamo da je on Jedan, tacno je da ne moramo znati Njegovo ime kad Mu se obracamo.

A da li je samo 'Jedan', o tome vidi topic i prilog 'Izvorni Credo'.

_________________
brat Vasa

http://duhovna-izgradnja.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jul 2003, 02:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Да, Бог је један. А паганство које си тамо изнео нисам ни читао јер толико времена за губљење немам. :-?

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jul 2003, 03:04 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Jul 2003, 02:56
Postovi: 14
Citiraj:
Pored toga im je u hebrejskom nastavak za množinu kao što je to s u engleskom pa Elohim označava množinu tj. više Stvoritelja što potvrđuje i Sveto Pismo kad kaže:

"...da načinimo čovjeka po svojemu obličju, kao što smo mi..."

Sad se može pogledati i ona riječ HAŠMAJIM koja ima ovaj nastavak za množinu pa bi prvi stih možda trebao glasiti:

"U početku stvori Elohim nebesa i zemlju" (1. Mojsijeva 1,1)


Citiraj:
On ima samo naziv: Elohim; to je plural koji ukazuje na Boga kao na Dvojstvo, Otac Majka Princip. Smatram da su Otac i Sin utelovljenja i manifestacije bezlicne Svetlosti, Duha Svetog, pri cemu Otac u vecoj meri predstavlja Sveprisutni Princip, Boga, Duha.



Malo sam cackao po forumu.Pa mi Veder nece zamjerit ako ubacim jedan komentar.
Tacno je da na hebrejskom Elohim oznacava mnozinu,ali je ne tacno da ta mnozina znaci 'mnostvo' u smislu broja.

U sustini o cemu se radi, radi se opet o gramatickom pravilu u hebrejskom jeziku(kao i u ostalim semitskim jezicima arapskom, armejskom i sl) koje kaze:Jednina kada se persira izrazava se kao mnozina, ali ne postaje mnozina u smislu brojnosti.

Npr. kada bi jevrej pisao pismo prijatelju u kome zeli reci da je poslao mail , a da prilikom toga persira sebe i prijatelja "Mi smo vam poslali mail" to bi znacilo "Ja sam ti poslao mail" .U nasem jeziku nema takvog pravila , doduse postoji slicno pravilo sa "Ti-Vi" kada nash covjek nekom koga uvazava napise "Vi ste primili mail" to znaci "Ti si primio mail" (samo sto se osoba drugog lica persira).
Eh u nasem jeziku postoji persiranje drugog lica, dok u semitskim jezicima postoji persiranje prvog lica sa 'JA-MI'.'Mi' u semitskim jezicima(kao sto je slucaj u rijeci Elohim) ne znaci mnozinu (u smislu brojnosti) vec nacin persiranja prvog lica jednine(El)

Uglavnom polazna tacka u gore citiranom argumentu(a to ce vam najbolje objasniti sami jevreji, ako htjednu doduse:) ) u kojem stoji da je Elohim = mnozina ( u smislu brojnosti) nije tacna.Neki ovaj fol sa 'mnozinom' koriste da opravdaju nauku o trojstvu,zbog toga je interpretacija teksta upitna,a da ne govorim o nekompaktibilnosti semitskih jezika, u koje spada i jezik na kome je Isus govorio-armejski i europejskih (izmedju ostalog i grckog)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2003, 13:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2003, 19:05
Postovi: 125
Lokacija: BGD
El je nastavak mnogih imena, a pocelo se dodavati jer gradi Bozija imena, zapravo precizne odrednice Boga, kao npr. Elohim (Postanje 1,1, PRAVI BOG), mada je sprva samo termin El oznacavalo rec BOG u originalnom jevrejskom tj. aramejskom (npr. Jezekilj, sto ce reci Jezekiel 28,2; Marko 15,34).
Ovo bih mogao nadovezati na, biblijskom egzegezom, predocena 2 izvora Petoknjizja: JAHVISTICKI - JHVH
ELOHISTICKI - ELOHIM
-U Jevandjelju po Marku 15,34, na krstu Gospod, a i u Psalmima 22 na aramejskom, moli se Bogu Ocu: Eloi, a na jevrejskom prevodu - Matej 27,46: Eli, tj Ili.
-El(o)i znaci Boze, ALI SA TETRAGRAMOM JHVH NEMA ISTI KOREN TA REC KOJA OZNACAVA BOGA, MADA VIDIMO KASNIJE DA SE SE STOPILE PREPLITANJEM I JEZICKIM UTICAJAMA, ODNOSNO PREVODJENJEM KASNIJE.
No, da se vratim jos jednom na sam pocetak; najverovatnije u spletu semitskih uticaja, raznih "bogova", judaizam morase da se odredi, tako da Postanje i zapocenje izlaganjem: PRAVI BOG (Elohim), jer je u to vreme pretilo mnogobostvo, mada je ocigledno da to nije prvo predstavljanje Boga izabranom narodu, jer i sam kaze u knjizi Izlaska 6:
Jos govori Bog Mojsiju i rece mu: ja sam Gospod. I javio sam se Avramu, Isaku i Jakovu imenom Bog svemoguci, a imenom svojim Gospod ne bih im poznat.(treba: JHVH)
Naravno, starost, poreklo, prvobitno-izvorno imena Jahve je diskutabilno, ali je fakat da ga je Mojsije kod izraelskih plemena osigurao za buducnost. Hristos u Jevandjelju se uvek poziva na Boga Avramovog, Isakovog i Jakovljevog (Matej 22,32), a Mojsijevo petoknjizje datira znatno posle.

Dakle, na jednom mestu smo upuceni na Judaizam, tj. genezu tetragrama JHVH, odnosno, preciziranje, Bozijeg Sustinstva (Sustastva) - Onog koji jeste (2. Mojsijeva 3,14), JER TAKO SE BOG PRETSTAVIO MOJSIJU, A TAKO JE I PRAVILNO TUMACENJE IMENA JAHVE, A NE POGRESNIH METAFIZICKIH TUMACENJA "ja sam temelj protoka vremena kroz koje delujem", KOJA PROIZILAZE IZ LAZNOG OTKRIVENJA 1,4 i 8 ..., jer, u krajnjoj liniji Bog je u dan sedmi od svih svojih dela pocinuo (Jevrejima 4,4; 1. Mojsijeva 2,2), a Boziji narod (procitati dalje Jevrejima do kraja 4 poglavlja)?

Naravno, ja ne znam da li Judaizam zna da je Otac u Sinu i Sin u Ocu, a trebao bi da zna ako su iz strahopostovanja u tetragram Bozijeg imena JHVH tackicama za izgovor samoglasnika, vokala (Masora) umetali znakove za izgovor reci Gospod (Edonaj): E, O, A, jer znamo da se tetragram nikad nije izgovarao j-e-h-o-v-a-h. Zapravo Adonaj, pa ni tako nikada nije bilo j-a-h-o-v-a-h, vec se uvek Jahve citao tetragram JHVH, mada imamo i skracene i sporedne oblike, npr. kao delove vlastitih imena: Jahu, Jo, Jeho, Ja(h), Jao.
Takodje, u Jevreja postoje mnogobrojni oblici Bozijeg imena, cak i skracenice od reci, zapravo sloga El: Eljon, Eloah.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2003, 12:22 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 13 Nov 2003, 13:51
Postovi: 8
Lokacija: BiH
Ne postoje tri ličnosti nego samo Otac i Sin.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2003, 17:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Синко... заборавио си Светог Духа. :wink:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs