banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 00:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Mar 2013, 13:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Da li se jedan vjernik u krscanstvu smatra robom Bozjim i kako objasnjavate taj pojam , ako ikako postoji...mislim koju rijec uzimate kad zelite definirati covjeka i Boga...da li je covjek u odnosu na Boga, Bozji podanik, rob, sluga, ili samo nesto od toga ili sve zajedno...

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2013, 13:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Rab Božiji, sluga pokoran, a nikako rob u klasičnom smislu robovlasništva.
Misli se na dobrovoljnu poniznost, a ne na klasično robovanje koje je obično mimo volje roba.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2013, 16:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26538
Lokacija: Banja Luka
Hriscanstvu, ne Krscanstvu. Pogrijesio si drzavu :wink:

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2013, 19:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pa i nije, kršćanstvo označava kršćane, dakle one koji su kršteni, dok hrišćanstvo označava slijedbenike Hrista, znači riječ kršćanin se ne vezuje za Krista već za krštenje, tako da je i jedno i drugi ispravno reći, jer su kršćani isto slijedbenici Hrista, a hrišćani se također krštavaju.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2013, 19:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26538
Lokacija: Banja Luka
Hrist-Hriscani, Krist-Kriscani.... prvo srpsko, drugo hrvatsko, na to sam mislio :wink:

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2013, 20:44 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Oficir s ruzom je napisao:
Da li se jedan vjernik u krscanstvu smatra robom Bozjim i kako objasnjavate taj pojam , ako ikako postoji...mislim koju rijec uzimate kad zelite definirati covjeka i Boga...da li je covjek u odnosu na Boga, Bozji podanik, rob, sluga, ili samo nesto od toga ili sve zajedno...


Pozdrav Oficiru!

Neznam otkud ta ideja...ako se izraz koji koriste tzv. JS pokušava primeniti na hrišćane to je pogrešno jer tzv JS imaju SVOG ROBA koji im piše prateću dokumentaciju kako da veruju i razumeju Bibliju i on je ,,ne pogrešiv,, za njih.
Hrišćani imaju Boga kao stvoritelja-Oca i nigde u Pismu ne kaže da smo mi robovi daleko od toga već naprotiv zove svojom decom. Robovima se oslovljavaju dve struje:
1. Oni koji robuju grehu kao robovi greha.
2.Oni koji robuju slovu zakona misleći da će ih slovo otkupiti
Hrišćani su pozvani na slobodu u Duhu Svetom da hodaju po Božjoj volji a zakon je otkrivao grešnost čoveka i volju Božju i oba ta dela su ispunjena u Duhu Svetom i životu po Duhu.
Sad nas Duh Sveti osvedočava o grehu i pomaže nam da idemo stazom života dajući nam pravdu Hristovu.
Telo čovečije nije u mogućnosti u životu da ne pogreši pa tako pada pod greh a time pod smrt jer čini volju tela a kad smo rođeni duhom Svetim onda On žini naravno ako umremo svome telu (svome ja) i predamo sve Njemu da nas on vodi tad ne grešimo.Ako na tren počnemo po svom imamo zastupnika i brzo trebamo se pokajati a to znači vratiti vlast nad telom Bogu jer u protivnom žalostimo Duha svetog u nama a piše da onaj ko nema DUHA HRISTOVOG nije Njegov tako znamo ko je taj Duh što je sa nama u sve dane.

Dok telo ne ode nije Duh mogao stići jer telo može biti jedno vreme sa nama a Njegov Duh trajno.
Taj Duh svedoči za delo tela (Hristovog) i pečati nas za život po veri i prihvatanju Isusa za svog Spasitelja.

Svako dobro.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2013, 19:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Talija je napisao:
Rab Božiji, sluga pokoran, a nikako rob u klasičnom smislu robovlasništva.
Misli se na dobrovoljnu poniznost, a ne na klasično robovanje koje je obično mimo volje roba.


Dobrovoljna poniznost, sta je to?

Prvo da li je rijec rab = rob, nisam siguran.
Drugo ako je rab = rob, ne bi se slozio da je rob, ropstvo pozitivna, humana ili da kazem dobra karakteristika ili stanje covjeka.
Izraz kao izraz postoji i korisiti se u literaturi i govoru. U religioznoj sveri se koristi prvenstveno da pokaze cojekov status ili odnos prema bogu.

Sluga Bozi, isto nije dobar izraz iako je ukorijenjen u narodu. Bog nije stvorio covjeka da bude sluga, rob, pokoren i ponizen.To nigdje ne stoji.

Da slijedi …to je druga relacija.
Isus nije trazio da se ljudi njemu podcine i pokore vec da ga slijede sto bolje mogu.

Rob, prvenstveno predstalja i upucuje na odnos. Odnos u kome je cojek - rob podredjen i koji ponizava.
Biti rob u odnosu prema drugom covjeku, bogu, ideji, osjecanju (rob ljubavi) ili bilo kome je negativan pojam.

Uljepsavati ropstvo ili robovanje, davati tome neko drugo znacenje nema smisla.

To me podsjeca na nepravilne izraze “Progresivni inkvizitor” , “Negativni heroj”ili ”Ubistvo iz samilosti”

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2013, 20:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Zavisi kako šta poimaš i doživljavaš. O tome o čemu ti pišeš nema ni govora, niko te ne tegli za rukav da se pokoravaš Bogu, niti išta pod moranje "pije vode"; dao ti je slobodu izbora, kako u djelima, tako i u poimanju.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2013, 20:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Oficir s ruzom je napisao:
Da li se jedan vjernik u krscanstvu smatra robom Bozjim i kako objasnjavate taj pojam , ako ikako postoji...mislim koju rijec uzimate kad zelite definirati covjeka i Boga...da li je covjek u odnosu na Boga, Bozji podanik, rob, sluga, ili samo nesto od toga ili sve zajedno...


Oficir s Ruzicom.
Hajde molim te ti kao covjek definiraj mi pojam i reci mi sta je to Bog.

Ne moras biti hriscanin ili krscanin kako god hoces da bi to pokusao jel tako hajde probaj!!!
Ili pokusaj da definiras pojam covjeka, sta je to covjek.
Pa cemo lako naci odnos ili pojam kako ga ti prikaza i nazvati taj odnos pravim imenom.

To je kao da te pitam da mi definiras sta je to ljubav. Za svakog je to nesto drugo prijatelju moj.
Pitanje je jasno kao mulj s dna Vrbanje.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 13:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Brale001 je napisao:
Oficir s Ruzicom.


Ne moras mi tepati...mogu neki pomisliti da ima neke kemije medju nama...:D

Pitao sam krscane zato sto mi je ta veza kod njih nejasna...cito onako...radi razgovora.

Ti kao tacku polaska uzimas da je Isus bog i s toga imas takvu definiciju "odnosa Boga i covjeka" kakvu imas, ja ne uzimam da je Isusu bog i s toga je kod mene potpuno truga stvar.

Brale001 je napisao:
Hajde molim te ti kao covjek definiraj mi pojam i reci mi sta je to Bog.


Tema nije "definiranje Boga" nego "pojam robovanja Bogu u krscanstvu"...te s toga ne znam zasto bih ti pokusavao definirati pojam Boga...ali naravno da cu pokusati samo ako mi odgovoris mozes li s ogranicenim definirati Neograniceno ???

Brale001 je napisao:
Ili pokusaj da definiras pojam covjeka, sta je to covjek.


Covjek je stvorenje.

Ljubav je stvorenje.

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 15:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Oficir s Ruzom.
Ne se plasit mene…nisam taj, u ostalom ruza asocira ne nesto drugo sto i ja cijenim a bogami i Sekspir je pred njom na koljena pado i njoj pjevo, mislim na ruzu!

Svidja mi se tvoja konstatacija da sa manjom kategorijom ne mozes definirat vecu.
To sam i mislio kad sam te pitao mozes li ti kao covjek da definiras Boga.

Covjek ne moze definirat ,spoznati u potpunosti Boga mali dio da tu bi se slozio, moze definisat onaj dio koji je dozivio u sebi ili kako ga dozivljava, cijeloga ne.

Naravno da Isus nije Bog, Isusa spominjem ovdje jer bez njega, njegovog ucenja i zrtvovanja covjek ne bi mogao razumijeti ni svoje mjesto ni svoj odnos prema drugom covjeku i naravno prema bogu u krscanskom vjerovanju i zivotu.
Zasto spomijem Isusa ako govorimo o Bogu i covjeku, zato sto Isusova poruka ne dolazi od Isusa naravno vec preko njega od njegovog oca.
Glavna Isusova porkuka i svrha njegovog postojanja je tu tome da ne govori o odnosu covjeka prema bogu vec covjeka prema covjeku.
Narodu koji je zivio u Judeji u to vrijeme Isus nije govorio da se pokore i prihvate mirno ropstvo prema Rimu i ucenje svestenika u hramu vec da se takvom stanju suprostave.
Isusa i Rimljani – Pilat i Zidiovi - Svestenici iz hrama vide kao pobunjenika kao prijetnju. Njegovo ucenje nije o prihvatanju nametnutog o potrebnom ropstvu naroda Judeje i okolo vec naprotvi.

Da ne zvuci apsurdno on bi se mogao opisat kao revolucionar i djelom i idejom toga vremena a i sire.
Da li takva poruka, djelo moze sugerisat na ropski ili sluganski odnos covjeka prema bilo kome.
Crkveno ucenje i narodna predanja su nesto drugo.
U mnogo cemu se razlikuju od Isusove poruke koju je on donio od svoga oca.

Znaci u ovakvom kontekstu ne stoji da je Covjek rob bozi ili njegov sluga.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 16:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Brale001 je napisao:
...
Naravno da Isus nije Bog, Isusa spominjem ovdje jer bez njega, njegovog ucenja i zrtvovanja covjek ne bi mogao razumijeti ni svoje mjesto ni svoj odnos prema drugom covjeku i naravno prema bogu u krscanskom vjerovanju i zivotu.
Zasto spomijem Isusa ako govorimo o Bogu i covjeku, zato sto Isusova poruka ne dolazi od Isusa naravno vec preko njega od njegovog oca.

Hajde ti definiši Isusa.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 16:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Brale001 je napisao:
Oficir s Ruzom.
Ne se plasit mene…nisam taj, u ostalom ruza asocira ne nesto drugo sto i ja cijenim a bogami i Sekspir je pred njom na koljena pado i njoj pjevo, mislim na ruzu!


Ljudi se plase onog sto ne razumiju...i naravno akcent nije bio na "ruzi" nego na tepanju...neki pravnici bi stavili prigovor na intonaciju izgovorenog...:)
Ruza jest cjenjena od ljudi ali ona na ovom svijetu nije lijepa radi ljudi nego radi ... ??? :D

Brale001 je napisao:
Svidja mi se tvoja konstatacija da sa manjom kategorijom ne mozes definirat vecu.


Naravno da mozes jer ako koristis atribute i pojmove koji ne sadrze poistovjecivanje...ali u smislu u kojem si ti pitao najbolje odgovoriti s "nepojmljivoscu ogranicenim Neogranicenog".

Brale001 je napisao:
Zasto spomijem Isusa ako govorimo o Bogu i covjeku, zato sto Isusova poruka ne dolazi od Isusa naravno vec preko njega od njegovog oca.


Da.
Brale001 je napisao:
Glavna Isusova porkuka i svrha njegovog postojanja je tu tome da ne govori o odnosu covjeka prema bogu vec covjeka prema covjeku.


Ne iskljucivo...Isus govori i o odnosu covjeka na spram Boga i o "duznosti" Boga na spram takvog covjeka i o odnosu izmedju covjeka i covjeka i naravno...stavljam akcent na to da se rijec "Bog" pise velikim slovom... ipak se On mora razlikovati od ostalih...

Brale001 je napisao:
Da ne zvuci apsurdno on bi se mogao opisat kao revolucionar i djelom i idejom toga vremena a i sire.


On i jest revolucionar i reformator.

Brale001 je napisao:
Da li takva poruka, djelo moze sugerisat na ropski ili sluganski odnos covjeka prema bilo kome.


prema covjeku ne ali prema Boga....nuzno da, s aspekta razuma.

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 17:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Talija je napisao:
Brale001 je napisao:
...
Naravno da Isus nije Bog, Isusa spominjem ovdje jer bez njega, njegovog ucenja i zrtvovanja covjek ne bi mogao razumijeti ni svoje mjesto ni svoj odnos prema drugom covjeku i naravno prema bogu u krscanskom vjerovanju i zivotu.
Zasto spomijem Isusa ako govorimo o Bogu i covjeku, zato sto Isusova poruka ne dolazi od Isusa naravno vec preko njega od njegovog oca.

Hajde ti definiši Isusa.



Oficir je pitao je li Covjek rob Boziji ili sluga i otkud to u narodu kao izraz, svatanje i razumjevanje?

Ne, covjek nije ni rob ni sluga, moje je misljenje spram Boga.

U mom objasnjenju sam spomenuo Isusa jer ne mogu drugacije objasnit svoje misljenje.
Naravno da je Isus kljucan u ljudskom svatanju Boga, covjeka, zivota i odnosa covjeka prema covjeku i covjeka prema Bogu.

Posto Isus nije ostavio ni jedan pisani trag licno o sebi svom porijeklu zivotu ili o svome ucenju isto kao Sokrat. Sve o njemu saznajemo na osnovu drugih.

Ko je bio Isus, kad se rodio, kako je odrastao, sta je radio, njegovo ucenje, kako su na njega gledali ljudi tog vremena i kako je zavrsio znamo na osnovu zapisa, predanja koji su napravili svjedoci toga doba i oko toga doba.

Ne postoji tacan podatak da li je uopste i kojim pismom pisao i koje jezike je govorio Isus.
Talija, da li ga ja mogu tacno definisat svakako da ne.

Puno toga o njemu ne znam. Da li je istina o Isusu sacuvana u potpunosti i to ne znam.
Da li vjerujem da je postojao da.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 17:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ne pitam te to, kažeš on nije Bog, ali nije ni običan čovjek? Ko je on?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 18:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Oficir s ruzom je napisao:
Brale001 je napisao:
Oficir s Ruzom.
Ne se plasit mene…nisam taj, u ostalom ruza asocira ne nesto drugo sto i ja cijenim a bogami i Sekspir je pred njom na koljena pado i njoj pjevo, mislim na ruzu!


Ljudi se plase onog sto ne razumiju...i naravno akcent nije bio na "ruzi" nego na tepanju...neki pravnici bi stavili prigovor na intonaciju izgovorenog...:)
Ruza jest cjenjena od ljudi ali ona na ovom svijetu nije lijepa radi ljudi nego radi ... ??? :D

Brale001 je napisao:
Svidja mi se tvoja konstatacija da sa manjom kategorijom ne mozes definirat vecu.


Naravno da mozes jer ako koristis atribute i pojmove koji ne sadrze poistovjecivanje...ali u smislu u kojem si ti pitao najbolje odgovoriti s "nepojmljivoscu ogranicenim Neogranicenog".

Brale001 je napisao:
Zasto spomijem Isusa ako govorimo o Bogu i covjeku, zato sto Isusova poruka ne dolazi od Isusa naravno vec preko njega od njegovog oca.


Da.
Brale001 je napisao:
Glavna Isusova porkuka i svrha njegovog postojanja je tu tome da ne govori o odnosu covjeka prema bogu vec covjeka prema covjeku.


Ne iskljucivo...Isus govori i o odnosu covjeka na spram Boga i o "duznosti" Boga na spram takvog covjeka i o odnosu izmedju covjeka i covjeka i naravno...stavljam akcent na to da se rijec "Bog" pise velikim slovom... ipak se On mora razlikovati od ostalih...

Brale001 je napisao:
Da ne zvuci apsurdno on bi se mogao opisat kao revolucionar i djelom i idejom toga vremena a i sire.


On i jest revolucionar i reformator.

Brale001 je napisao:
Da li takva poruka, djelo moze sugerisat na ropski ili sluganski odnos covjeka prema bilo kome.


prema covjeku ne ali prema Boga....nuzno da, s aspekta razuma.


Oficir ne znam da li je primjerno poredjenje ali evo ovako.

Jesi ti Rob svojih roditelja, Jesi ti sluga svoji roditelja?

A slusas svoje roditelje (pretpostavljam :) ) i cinis sto ti savjetuju, odradit ces ono sto traze od tebe, pomagat ces im i brinut se o njima kad im treba pomoc ili kad zatrze nesto.
Ali nisi njihov sluga.
Govorimo o odnosu koji ne ide u okvire podredjenosti i nadredjenosti. To je odnos ljubavi a ljubav sa dve strane je jednacina u kojoj nema ropstva.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 18:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Talija je napisao:
Ne pitam te to, kažeš on nije Bog, ali nije ni običan čovjek? Ko je on?


Talija ako je Bog jedan a mislim da se tu slazemo,,, je li se slazemo?
A ako je Isus Bog onda postoje dva boga, Bog i Isus.

Onda slijedi da Bog nije jedan Bog.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 19:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 09 Jan 2009, 19:22
Postovi: 440
Brale001 je napisao:
Glavna Isusova porkuka i svrha njegovog postojanja je tu tome da ne govori o odnosu covjeka prema bogu vec covjeka prema covjeku..

zasto mislis da mu je to glavna poruka, tj. kako znas?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 20:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Brale001 je napisao:
Talija je napisao:
Ne pitam te to, kažeš on nije Bog, ali nije ni običan čovjek? Ko je on?


Talija ako je Bog jedan a mislim da se tu slazemo,,, je li se slazemo?
A ako je Isus Bog onda postoje dva boga, Bog i Isus.

Onda slijedi da Bog nije jedan Bog.

Naravno, ta logika bi bila ok kada bi se radilo o običnom čovjeku, ali pošto Bog kako već rekosmo prevazilazi naše mogućnosti poimanja onda ne možemo ta pravila primjenjivati i na Njega.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2013, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Talija je napisao:
Brale001 je napisao:
Talija je napisao:
Ne pitam te to, kažeš on nije Bog, ali nije ni običan čovjek? Ko je on?


Talija ako je Bog jedan a mislim da se tu slazemo,,, je li se slazemo?
A ako je Isus Bog onda postoje dva boga, Bog i Isus.

Onda slijedi da Bog nije jedan Bog.

Naravno, ta logika bi bila ok kada bi se radilo o običnom čovjeku, ali pošto Bog kako već rekosmo prevazilazi naše mogućnosti poimanja onda ne možemo ta pravila primjenjivati i na Njega.


Talija. Odosmo od odnosa Boga prema covjeku i covjeka prema Bogu do Isusa.

Hriscanstvo je monoteizam koliko je poznato i rasprostranjeno vjerovanje i ucenje. Ja se sa time slazem.

Isus u svome ucenju nije nigdje rekao da je on Bog definitivno i niko to ne tvrdi da je Isus rekao, ucio koliko je meni poznato ako znas, daj podatak gdje.

Isus spominje Boga znamo kojek, kako i u kome kontekstu.
Poslije Isusa kako je neko reko nema vise Isusa.

Dolaze obicni ljudi kao ja i ti, obicni u smislu veze sa Bogom kao sto ju je Isus imao mi je nemamo.
Ne potcjenjujem moc znanja covjeka i njegovog uma ali u tom pogledu nemamo sta trazit.

Da li neko od nas "obicnih" moze da kaze sta je Isus i da ga ponovo definira drugacije nego on sam sebe, to jest da ispravi Isusa, pitanje je, ja mislim ne?
U tom kontekstu, znaci Isus nije Bog.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs