banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 17:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 96 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Само једна религија је права.
тачно 17%  17%  [ 4 ]
нетачно 33%  33%  [ 8 ]
ниједна религија не ваља 50%  50%  [ 12 ]
Ukupno glasova : 24
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Avg 2012, 11:24 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Ako ne postoji ni jedna potpuno ispravna religija onda ne postoji ni Bog.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 11:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ja govorim o krivom tumačenju.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 12:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2012, 20:40
Postovi: 84
Talija je napisao:
Načinom ishrane se bave nutricionisti, a stanjem duše religija. Ako ćemo pričati o hrani sa aspekta religije onda će to biti duševna hrana a ne materijalna.

Ehhh Talija. Tvoj komentar je OK, ali izgleda da opet nisi dovoljno pažljivo čitala moje postove jer ja pišem o duševnoj hrani, dao sam čak komentar sa tog aspekta, pa ti sad o njemu diskutuj. Evo ti ponovo komentar o duhovnoj hrani:

Ko ima dovoljnu stabilnost da pred zoru gleda sav stres životinje koja se kolje, a onda opere krv sa ruku i ode u crkvu, a kasnije pojede to meso, mogu reći samo svaka čast.

Talija je napisao:
Svjetonazori i običaji opet ne moraju da imaju baš nikakve veze sa religijom. Može pošten čovjek i da posti i da mrsi - on je i dalje pošten čovjek, a može najveći ubica da posveti svoj život umjesto pokajanju izvođenju rituala i postovima do smrti - on će i dalje biti ubica.

To sam spomenuo gore, evo ti i citiranje:
Citiraj:
... ja ne pišem o običajima.


Citiraj:
Ako ne nalaziš nimalo empatije među Isusovim riječima "ljubi bližnjeg svog kao samog sebe" onda o čemu više da ti pišem?

I ostala su još dva odgovora: ako nalazim i ako ne držim do Isusovih riječi. Trebala si iskomantarisati sva tri uslova (Ako...), a ne ovako da se postavljaš kao da sam u namjanju ruku nešto zgriješio, a ja to nisam čak ničim rekao. Nije poenta da se ovdje nešto piše samo da bi se pisalo. Po tvojim komentarima stičem utisak da ne držiš do tuđeg vremena i komentara ... možda griješim. Meni je ovakav način diskusije poprilično smor. :(

Talija je napisao:
Čak i u vezi ove teme sam dala svoj stav - ni za jednu religiju se ne može reći da je potpuno ispravna sve dok postoji ijedna osoba koja je krši a koja to čini pod plaštom te iste religije a takođe i da je veoma mala razlika između pravih vjernika ma koje god religije, dok je kod loših vjernika razlika očigledna i prevelika, često i nepremostiva.

Da malo banalizujem: matematika je nepogrešiva nauka, sa tim se moraš složiti jer je to egzaktnost. Sad, ako neko ne zna matematiku, a takvih ima, to ne znači da je matematika pogrešna. Nisu svi ljudi na istom nivou svijesti, pa time različito tumače stvari. Problem kod organizovanih religija je što imaju puno teoretisanja, a malo praktičnosti ... tako da je organizovana religija ništa drugo do "opijum za narod".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 12:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Moraš mi oprostiti jer nisam iščitavala sve detaljno, a komentar nije bio na tvoj post nego ukupno na sve vezano za hranu i običaje.
Poenta mog pređašnjeg posta je bila da vjera u Boga i neki običaji "ovo valja a ovo ne valja" nemaju baš mnogo dodirnih tačaka.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 12:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2012, 20:40
Postovi: 84
Mislio sam da će neko na temi pokrenuti pitanje "pravog puta", tj kako da se zna da li je put pravi ili je ustvari put prepreka? Mislio sam da će neko iskomentarisati da li je rad sa nekom religijom bjekstvo od problema ili suočavanje sa problemom?

Pokupio sam sa neta jednu izreku: "tijelo je poruka", koja je najbolje definisala sve ono što nikad nisam mogao/htio priznati. Današnja nauka je to usavršila u uređaju Detektor laži. :)

A onda iznad svega šta je to religija ... tj je li ona postoji da bi dala odgovore na pitanja ili postoji kako bi bili podanici neke Velike sile?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 13:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ima dosta napisanog teksta na forumu vezano za ta pitanja, a na sve što si naveo se i ne može odgovoriti u par rečenica.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 13:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2012, 20:40
Postovi: 84
Vjerujem da je pisano već o tome ... muči nas ista boljka. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 14:50 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2010, 10:08
Postovi: 147
Lokacija: Banjaluka
a imaju li životinje vjeru ili svog boga, bilo sta? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2012, 08:14 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
maki065 je napisao:
a imaju li životinje vjeru ili svog boga, bilo sta? :D



U Njegosevoj Luci i Mikrokozmi ima par odlicnih stihova koji bi mogli doci kao odgovor na tvoje pitanje.

"Koliko sam i koliko putah
Svod plavetni nebna svestenog,
brilijaantnim zasijat sjemenom,
Zaklinjao dusom zapaljenom
Da mi svetu otkrije tajnu:
Ali ga je Tvorac ukrasio,
Veliku mu knjigu otvorio,
Da tvar slavi Tvorca i blazenstvo
Al da covjek na nje listu cita
Nistavilo prekomjerno svoje."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2012, 14:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
myHeart.myLife je napisao:
Talija je napisao:
Opet pišete o običajima, neko jede meso a drugi ne, neko jede lijevom rukom a neko desnom, kao da je to bitno?!

Nisi shvatila ili nisi dobro pročitala moje postove ... ja ne pišem o običajima. :wink:
Talija je napisao:
Je li se svo znanje o Bogu skoncentrisalo u jedenje ili nejedenje mesa? Je li to poenta?

Nije samo pitanje jedenje ili ne jedenje mesa. Ako neko zastupa svjetonazor o jedenju mesa mislim da bi bilo izuzetno pošteno da taj krug zatvori, a to uključuje i klanje životinje. Ko ima dovoljnu stabilnost da pred zoru gleda sav stres životinje koja se kolje, a onda opere krv sa ruku i ode u crkvu, a kasnije pojede to meso, mogu reći samo svaka čast. Mada ... ta stabilnost se zove nedostatak empatije, a nije mi poznato da ijedna religija uči tome. :wink:
Talija je napisao:
Je li to poenta?

Pa hajde napiši šta je poenta za nauk o Bogu. Ne vidim da si za ovu temu konstruktivno odgovorila, tj. da li postoji samo jedna ispravna religija, zašto, koja je to, itd?


Piše u jednoj knjižici ,,...kao životinja STVORENA ZA ZAKLANJE...,,.
Žao mi Ilije kad je zaklao 450 Valovih proroka mora da mesec dana nije okusio hrane...koja ne stabilna ličnost beše taj Ilija.
Anđeli kod avraama krkali tele kako su mogli ...
Isus Hrist i ribe i jagnje jeo kako su mogli...
Piše u istoj knjižici da oni koju zapovedaju da se uzdržava od hrane koju BOG DADE NA ZAHVALNOST SVETIMA su neki duhovi treba samo pročitati koji.
Pozdrav Taliji.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2012, 14:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pozdrav Lavu. :wink:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2012, 08:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2012, 20:40
Postovi: 84
lavić je napisao:
Piše u jednoj knjižici ,,...kao životinja STVORENA ZA ZAKLANJE...,,.
Žao mi Ilije kad je zaklao 450 Valovih proroka mora da mesec dana nije okusio hrane...koja ne stabilna ličnost beše taj Ilija.
Anđeli kod avraama krkali tele kako su mogli ...
Isus Hrist i ribe i jagnje jeo kako su mogli...
Piše u istoj knjižici da oni koju zapovedaju da se uzdržava od hrane koju BOG DADE NA ZAHVALNOST SVETIMA su neki duhovi treba samo pročitati koji.

Sad mi je poznato da neke religije uče i klanju. :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2012, 14:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
myHeart.myLife je napisao:
lavić je napisao:
Piše u jednoj knjižici ,,...kao životinja STVORENA ZA ZAKLANJE...,,.
Žao mi Ilije kad je zaklao 450 Valovih proroka mora da mesec dana nije okusio hrane...koja ne stabilna ličnost beše taj Ilija.
Anđeli kod avraama krkali tele kako su mogli ...
Isus Hrist i ribe i jagnje jeo kako su mogli...
Piše u istoj knjižici da oni koju zapovedaju da se uzdržava od hrane koju BOG DADE NA ZAHVALNOST SVETIMA su neki duhovi treba samo pročitati koji.

Sad mi je poznato da neke religije uče i klanju. :wink:


Avelj prinese žrtvu i ugodi Bogu, a žrtva nije bila šargarepa već zaklano jagnje.
Kojom ti religijom ugađaš Bogu? Pa ti nemaš žrtvu...nisi valjda gadljiv na Hrista kao savršenu žrtvu?
Zašto Bog nije umesto žrtve i krvi tražio šargarepu...kako to objašnjavaš...dakle ti si osećajniji od Tvorca...kako je mogao tražiti krv...???
Čudna neka religija to Hrišćanstvo.
Problem je što se i Kainovi potomci sa vegetarijanstvom pokušavaju ubaciti kao oni koji ugađaju Bogu ubijajući braću a štedeći životinje.
pozdrav.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2012, 18:32 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2012, 20:40
Postovi: 84
lavić je napisao:
Avelj prinese žrtvu i ugodi Bogu, a žrtva nije bila šargarepa već zaklano jagnje.
Kojom ti religijom ugađaš Bogu? Pa ti nemaš žrtvu...nisi valjda gadljiv na Hrista kao savršenu žrtvu?
Zašto Bog nije umesto žrtve i krvi tražio šargarepu...kako to objašnjavaš...dakle ti si osećajniji od Tvorca...kako je mogao tražiti krv...???
Čudna neka religija to Hrišćanstvo.
Problem je što se i Kainovi potomci sa vegetarijanstvom pokušavaju ubaciti kao oni koji ugađaju Bogu ubijajući braću a štedeći životinje.
pozdrav.

Ni na jedno od ovih pitanja ne osjećam da se odnosi na mene, jer pitanja nemaju nikakve veze sa mojim komentarima. To je zato jer ne objašnjavam stvari koje nisam rekao, ne bavim se problemima kojima nisam uzrok, nema idola koji mi treba opravdati moje postupke i ne nosim tuđe breme na leđima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2012, 08:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pa spomenuo si da prvi put čuješ da "neke religije uče o klanju". Onda o Avramu i Isaku da i ne govorimo? :)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2012, 09:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Elvis Presley je napisao:
A ko je tacno to rekao molim te?

Za Tebe će biti dovoljno da znaš da sam ja rekao. I ne moraš da me moliš. :D

Ako decidno tvrdiš da ne znaš, to znači da si apsolutno determinisao kategoriju znanja i sve ono što se pod njom podrazumijeva.
Sam proces determinisanja predstavlja i uključuje znanje o svim ostalim mogućim situacijama osim one za koju se tvrdi samo neznanje.
Recimo ovako:
Kod:
Ne znam koliko je dva plus dva.

Da bih izjavio ovako nešto, teoretski treba da budem siguran da znam koliko iznose zbirovi svih ostalih brojeva.
Praktično, u velikom broju slučajeva, i nije toliko presudno, ali logički se ipak radi o izvjesnom stepenu znanja ako je izrečeno na ovaj način.
Ukoliko kažem da ne znam da sabiram, to već znači posjedovanje znanja o samom pojmu procesa pridruživanja broja broju.
Ili bar posjedovanje znanja o oduzimanju kao referentog reper procesa za izjavu o nepoznavanju sabiranja.

Ne mogu dopustiti kategoričke tvrdnje koje nemaju puno logičkog smisla.

:wink:

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 96 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs