banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 17:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Svijest, svijesnost
PostPoslato: 17 Maj 2012, 07:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pozdrav svima,

Bio sam pred dilemom da li da temu otvorim ovdje, na Psihologiji ili Filozofiji, pošto se može sa sva tri aspekta govoriti o tome. U svakom slučaju želio bih da najmanje govorimo o ovome sa aspekta neke specijalne ideologije ili filozofije, jer svijest/svijesnost nije izum ili artefakt neke specijalne grupe, ideološke ili bilo kakve druge frakcije. Znači mi o tome možemo pričati bez ikakvog predznanja, jer je dostupno svakome, i isključivo na osnovu iskustva možemo pričati o tome. I upravo o tome želim da pričamo, o ličnom iskustvu i saznanjima, spoznajama vezanim za svijest. Razlog zašto sam otvorio temu ovdje je što vjerujem da su ljudi koji se bave duhovnošću iz ovog ili onog razloga počeli da se interesuju za fenomen.
Čuli ste svi priču o tome kako treba biti stalno svijestan, živjeti sada i ovdje, zatim ste možda pokušavali da slijedite te savjete, i osjetili ste možda neke promjene, možda niste ništa osjetili i batalili ste tu priču. Ne mora to biti osjećaj, jednostavno neki uvid, ne neki mistični uvid, transcendencija (mada se i o tome može pričati), iskustva sa svijesti mogu biti svakodnevna iskustva i ne zahtjevaju neke specijalne rekvizite da bi se steklo novo i nesvakidašnje iskustvo, ili jednostavno intelektualna spoznaja od koje ćete imati koristi kasnije.
Kad se steknu takva iskustva ili spoznaje, lakše je razumijeti sve ono što se piše o svijesnosti, lakše je procijeniti za sebe da li stvari radimo pogrešno ili dobro.
Sve u vezi svijesti, pa i ova tema, nije puko filozofiranje, već ima veoma veoma praktične razloge, i zato bih htio da razmijenimo ono što smo lično i direktno saznali ili spoznali.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2012, 12:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Bratu pozdrav.
Svako stvorenje ima određenu količinu svesti, neko manje neko više prema nameni.
Svest bih odvoio od razuma jer i ne razuman čovek ima svest.
Najniži nivo nečeg što živoj materiji omogučava funkcionisanje je svest.
Razum je viši nivo gde se shvataju i prepoznaju zakonitosti i funkcionisanje.
Postoji i u razumu niža i viša instanca razumevanja.

Osoba sa višom instancom razumevanja pokušava dosegnuti oblast svesnosti ili spoznaje.
To je komunikacija za razliku od predhodnih koje su se vršila unutar osobe sad čini i izvan nje.
Duhovna dimenzija izobiluje razumom ali i spoznajom svega i osoba može uplivati samo do onog nivoa razumevanja koliko je izgrađena.
Ko je u razumevanju dobio (otvoreno mu) da razume mnogo on čezne za spoznajom-svesnosti sveg u svemu.

Prve nivoe čovek pokreće i stiže do nivoa razumevanja i tu čeka na otvaranje a dužina čekanja zavisi od izgradnje karaktera.
Spoznaja-svesnost se dobija takođe u količini koju može primiti osoba.
Prima se u zavisnosti od potražnje-molitve ali limitirano je karakterom (njegovom izgradnjom).

Za uvod samo toliko.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2012, 22:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pozdrav laviću,

Da li si ikada doživio i osjetio razliku između "biti svijestan" i "ne biti svijestan" u mjeri da si doživio neke interesantne intelektualne, emotivne ili duševne promjene ili senzacije, pa da možeš da razgraničiš ta dva stanja? Npr. ako si ispravno svijestan, onda osjetiš neke efekte, samim tim možeš da kažeš sebi da li je to ispravna svijesnost, i da sve manje griješiš, i češće i lakše dovodiš sebe u to stanje.
Čitao sam negdje da je Buda rekao, ako bismo mogli da budemo svijesni svog disanja nešto manje od minute, doživjeli bismo prosvijetljenje. Ono što je interesantno u ovoj izjavi je implicirano odsustvo svijesnosti kod čovjeka i nesposobnost da sabere misli jednu minutu.
Dovoljno je da čovjek osjeti samo jednom pozitivne efekte svijesnosti (a to ne mora imati duhovne implikacije), i biće motivisan da se dublje pozabavi time.
Ono što mene najviše interesuje su iskustva u "eksperimentima" sa svijesnosti, saznanja i uvidi, kako se može učiti o pozitivnim efektima osviješćenosti. Jedan primjer bi mogao biti da se uz povećanu svijesnost bolje pamti, drugi primjer je da npr. ako uz povećanu svijesnost kažete sebi da ćete u određenom trenutku da se sjetite da obavite nešto, nećete zaboraviti, baš u datom trenutku kao da nas unutrašnji budilnik podsjeća da imamo nešto za obaviti. Možda je neko od vas pokušao na sličan način da proizvede lucidne snove, tako što je na neki način uz potpunu fokusiranost duha "zapovijedio" sebi da se u snu osvijesti. Ovo zadnje je manje praktična stvar ali spada u domen svijesnosti.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2012, 23:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Neki Rimljanin je rekao memento mori, odnosno sjeti se smrti. Mene je takva misao gonila (ili vodila) još od nekih dječačkih dana. Bude čudno nekad, kad izleti slučajna misao, mrki pogledi, podsmješljivi komentari, ljudi uglavnom ne vole da se "sjećaju smrti". Ja sam uvijek ("uvijek", otkad pamtim razmišljanja o tome) nekako mislio da to "sjećanje" u stvari pruža neku vrstu osvješćenja. Naravno, ne treba dozvoliti da nas to "sjećanje" parališe, nego baš dovede do svijesti. To bi trebalo da je određeno osjećanje sadašnjeg trenutka (u manjoj ili većoj mjeri). Ono nas opominje da nikad ne zapadamo u preveliku euforiju, ali nam takođe ne da da upadnemo u neki duboki ponor očaja.

Ne znam da li je tvorac teme ovako nešto imao na umu, ali je ja tako doživljavam.

Spoiler:
Inače, svijest, ali svjesnost, svjestan/svjesna/svjesno.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2012, 13:33 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
,,Da li si ikada doživio i osjetio razliku između "biti svijestan" i "ne biti svijestan" u mjeri da si doživio neke interesantne intelektualne, emotivne ili duševne promjene ili senzacije, pa da možeš da razgraničiš ta dva stanja? Npr. ako si ispravno svijestan, onda osjetiš neke efekte, samim tim možeš da kažeš sebi da li je to ispravna svijesnost, i da sve manje griješiš, i češće i lakše dovodiš sebe u to stanje. ,,

Već rekoh da ne vidim da postoji nesvesno stvorenje.
Sve živo pa i biljni svet ima svesnost. Biblija to jasno potvrđuje (mislim na živa bića).
Intelekt i emocija su meni opet dve različite stvari.
Duševni nivo je poseban i on je zaseban od pomenutih.
Osoba može biti osećajna (emocionalna) manje ili više ali njen intelekt biti veoma nizak i obrnuto.
Duševni nivo gledam u sklopu karaktera prožetoh Duhovnim prosvetljenjem.

Na žalost danas se sve u isti koš stavlja pa se osećanja mešaju sa duhovnošću.....pa osoba danas se ,,naježila,, (nivo osećanja) i to ubacuje u duhovnost a sutra ne oseća ništa i duhovnost joj je mrtva...ne, to neide tako.
Duhovnost je stalnost karaktera u sprezi sa Duhom i to je postojano za razlku od raspoloženja-osećanja.
Nekako mi je zbrkana formulacija pitanja pa ne umem odgovoriti, možda bi mogao svaki element zasebno a ovako zaista ne umem.
Gore u pitanju se navodi i iskustvo kao zaključak do kojeg se stiže kroz razum ali se pomešalo sa osećanjima i duhovnošću pa moja malenkost se ne snalazi u takvoj formuli.

Puno pozdrava.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jul 2020, 19:15 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jul 2020, 11:00
Postovi: 6
Изгледа да је ова тема протеклих година била хибернисана, надамо да није забрањена. Или јесте?!

О свести се најчешће говори уопштено, јер не постоји детаљно појашњење тог феномена, што ћемо покушати делимично да изменимо на боље, следећим појашњењем.

Свест постоји широм Универзума и представља способност извесне енергије да прима утиске, размишља и комуницира са околином. Свест се у ауру увлачи кроз 12 енергетских токова до Енергетског Срца, које је својом ротацијом сукцесивно расејава у 12 слојева ауре. Енергетско Срце има сферичан облик, налази се 20 сантиметара испред физичког срца и у њему завршавају (или почињу) свих 12 енергетских токова.

Током свесног/дневног стања свести свест борави у региону мозга, али је њено трајно седиште у области грудне кости sternum/manubrio, тј. између грлене и грудне чакре. Тај део наше трајне свести који се "сели" из инкарнације у инкарнацију, назива се Развојна Свест Душе.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs