banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 16:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Transformacija
PostPoslato: 31 Jan 2012, 23:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pozdrav svima,

Tema je o transformaciji kroz duhovnost, misli se generalno na duhovnost, sve duhovne prakse. Interesuje me da li ste prosli kroz transformaciju karaktera, uma, razmisljanja, stanja duha, bilo kakvu transformaciju ciji je katalizator bila duhovnost. Citamo manje-vise duhovne knjige i svi znamo dobro da pricamo o duhovnosti, ali da li oko nas i u nama ima primjera opipljive promjene koja je nastupila? Neke promjene su trenutne, medjutim vjerujem da su vecina promjena toliko suptilne i polagane, da se navikavamo na njih ne primjetivsi da smo postali druga osoba, nesto slicno kao starenje, toliko sporo se odvija taj proces da nismo u stanju da definisemo razliku u odnosu na prije.
Da li mozete da kazete za sebe da ste postali druga osoba, stranac za onog sebe od prije godinu-dvije ili vise? Na koji nacin mislite da je duhovnost tome dala doprinos?
Iako bih volio procitati vasa iskustva, nisam previse optimistican ali nista ne kosta probati.

PS: kao i uvijek, molim bez spama i ozbiljan pristup temi.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 12:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Mislim da je fascinantno da se neko toliko posveti idealu, da je spreman da se transformiše. Mada, to je i opasan put. Šta ukoliko se neko razočara u ideal? Ta je onda osoba izgubljena između dva svijeta.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 12:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Hristov je napisao:
Pozdrav svima,

Tema je o transformaciji kroz duhovnost, misli se generalno na duhovnost, sve duhovne prakse. Interesuje me da li ste prosli kroz transformaciju karaktera, uma, razmisljanja, stanja duha, bilo kakvu transformaciju ciji je katalizator bila duhovnost.


Forumasu Hristov, drago mi je da ste otvorili ovakvu temu.
Ja sam okusio jedan vid te transformacije. Zahvaljuci, molim vas bez smijeha, Svetom pismu, Dostojevskom i ostalim klasicnim piscima te ovom forumu.
Prestao sam da mrzim odredjene ljude i grupacije. I ako smatram da nisam nikada njih mrzio, nego njihova djela. Ja imam jos puno prostora za napredak i nadam se da cu ga iskoristiti.
Pokusavam da budem bolji prema svima, sem na ovom forumu, gdje znam nekada gurnuti lakat u pleksus; ali nadam se da mi to niko ne uzima za zlo.
Pokusavam da, bar u pocetku, ne mrzim nikoga i da svima pruzim sansu. Nadam se da ce ta nemrznja kasnije prerasti u ljubav.

Spoiler:
Smrtno sam ozbiljan.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 12:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Kao sto rece Dzontra, to je opasan put, ali i jako dug. Samo istrajne osobe i one sa jakim karakterom mogu opstati na tom putu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 12:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Mislim da je Taškov put preobrazbe inspiracija svima nama.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 12:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Koliko je to iskrena transformacija? Da li je trajna ili cete pod uticajem okolnosti ponovo pasti u okove uskogrudnosti i mrznje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 12:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Džontra je napisao:
Mislim da je fascinantno da se neko toliko posveti idealu, da je spreman da se transformiše. Mada, to je i opasan put. Šta ukoliko se neko razočara u ideal? Ta je onda osoba izgubljena između dva svijeta.

Lijepo rečeno. Ali niko ne govori o tome da ako se razočaraš u jedan ideal, ne mora značiti da ćeš ostati na pola puta, nego treba tražiti sebe u nečem trećem... Ne sastoji se život iz samo dva svijeta i samo dvije mogućnosti.
Ja nisam doživio transformaciju, jednostavno ne osjećam da mi je potrebna. Mnogo volim sebe i mislim da sam savršen.

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 12:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Izzard je napisao:
Džontra je napisao:
Mislim da je fascinantno da se neko toliko posveti idealu, da je spreman da se transformiše. Mada, to je i opasan put. Šta ukoliko se neko razočara u ideal? Ta je onda osoba izgubljena između dva svijeta.

Lijepo rečeno. Ali niko ne govori o tome da ako se razočaraš u jedan ideal, ne mora značiti da ćeš ostati na pola puta, nego treba tražiti sebe u nečem trećem... Ne sastoji se život iz samo dva svijeta i samo dvije mogućnosti.
Ja nisam doživio transformaciju, jednostavno ne osjećam da mi je potrebna. Mnogo volim sebe i mislim da sam savršen.


Mozda mnogi od nas nisu ni svjesni da im je potrebna transformacija.

Postoji li nacin da sami sebe propitamo da li nam je potrebno ili ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 12:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Najteže je samom sebi priznati nešto.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 01 Feb 2012, 14:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ташко je napisao:
Ja sam okusio jedan vid te transformacije. Zahvaljuci, molim vas bez smijeha, Svetom pismu, Dostojevskom i ostalim klasicnim piscima te ovom forumu.


Zašto zahvaljujući Dostojevskom?

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 08 Mar 2012, 20:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Tema je dosta interesantna, volio bih cuti misljenja onih koji su dozivjeli vidljivu promjenu, mali refresh teme.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 09 Mar 2012, 15:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ja ne mogu pisati da imam neka iskustva "transformacije", ali mogu pisati o drugima na kojima sam vidio tu transformaciju.

Transformacija je najcesce prisutna kod obracanja sa jedne vjere u drugu. Na primjer iz hriscanstva u islam, ili obrnuto, ili u neku drugu denominaciju npr. iz katolicanstva u pravoslavlje, ili npr iz pravoslavlja u Jehovine svjedoke i sl.

Ljudi koji promijene religiju u koju su do tad vjerovali se transformisu u skladu sa novom religijom. Gledao sam na tv kako se jedna Amerikanka u Americi obratila na islam. Iako je ranije bila hriscanka, od kako se obratila u islam odijeva maramu bas kao zene u arapskim zemljama, ne jede svinjetinu, moli se 5 puta na dan, posti po danu jede po noci, kad posti cak ne pije ni vodu i slicno. Mislim da ne treba da pominjem koliko je ovo formalisticko ispovijedanje religije, ali eto ona i milioni drugih su to shvatili kao "savrsenu istinu".
Slicna iskustva su i pri obracenju na druge religije. Sretnem jednog druga iz srednje skole i tako pricamo sta ima i gdje je ko, i dodjemo do izvjesnog XXXXX koji je isao sa nama u razred. Kaze mi kolega, on (taj drug XXXXX) je skroz poludio, otisao u Jehovine svjedoke, samo prica o tome i nista ga vise ne zanima. Iz radoznalosti, nadjem tog XXXXX druga na fejsbuku i kontaktiram ga nakon mnogo vremena sto se nismo sreli, i saznam da je promijenio odredjena razmisljanja, dakle transformisao se u skladu sa datom denominacijom. Znaci, transformacija se desava kad ljudi saznaju nesto novo i onda misle kako su sad u pravu a prije nisu bili pa se transformisu u skladu sa novonastalom situacijom.
Ako sam bilo sta naucio u zivotu, to je da covjek nikad ne moze naci "pravu religiju" i obratiti se u nju jer takva religija ne postoji. Samo moze misliti da ju je nasao i obratiti se u nju, ali zivjece u zabludi jer u svakoj religiji ima nesto sto je netacno. Jedini covjekov put prema religiji je da stalno istrazuje i nalazi nove stvari, i nikad ne spozna potpunu istinu, ali se priblizi koliko toliko istini. Sve ove organizovane religije su u stvari kao stranke u politici. u svakoj ima nesto dobro, ali ni jedna ne valja sto posto.
Ali da se vratimo na temu. Dakle, hriscanin se obrati u npr. muslimana i dozivi transformaciju.
I razmislja na sljedeci nacin. "Bio sam u zabludi cijeli zivot, nasao sam istinu". A ne zna da je samo jednu zabludu zamijenio sa drugom. I taj bivsi hriscanin koji je sad musliman pocinje da nosi frak, turban, zene maramu, moli se 5 puta na dan, ne jede svinjetinu, ide u Meku na hodocasce i slicne stvari, a u stvari nije spoznao sustinu. A sustina je ljubav.

Problem kod ljudi koji prihvate neku religiju je da prihvate sve detalje i obicaje te religije, a zanemare sustinu, a to je ljubav. I to nije samo u islamu, nego i u hriscanstvu.

Kad sam gledao na tv kad su pitali zapadnjake zasto su se obratili u islam, vecina ih je odgovorila da su osjetili daleko vecu ljubav izmedju muslimana medjusobno nego hriscana. Da su oni medjusobno dijelili sve i dobro i zlo, da su zivjeli kao braca, dok su hriscani alijenirali (otudjili se, otudjenje-alijenacija).
Jer na zapadu, a i kod nas je primjetno udaljavanje ljudi i onda ljudi nadju prisnost u nekoj religiji i obrate se ne zbog religije, nego zbog toga sto su osjetili tu prisnost, a to je vrlo cesto u islamu. Jer islam kao zatvorena i striktna religija drzi do medjuljudskih odnosa i ljudi su tu vise povezani nego recimo u klasicnom hriscanstvu gdje su te veze nestale.

Ali sta ljudi ne shvataju. Ne shvataju da je prisnost mac sa dvije ostrice. S jedne strane tu je bratstvo, a sa druge tu je osveta za sve koji misle drugacije. Islam je sasvim lijepa religija u teoriji i pocetku, dok ides uz dlaku. Ali cim dodje do razmimoilazenja posljedice su daleko drasticnije nego u hriscanstvu koje ima tu losu osobinu da nema previse bratstva i prisnosti kao u islamu, ali nema ni konzervativnih posljedica. To je razlog sto ne volim islam. Jer u jednom trenutku bices mu brat i dao bi zivot za tebe, a u drugom trenutku bi te ubio. To su krajnosti.

Naime, i u hriscanstvu je postojao slican problem u srednjem vijeku, ali to se promijenilo. Od hriscanstva sad imamo relativno mlaku religiju, ali koja dozvoljava slobode misljenja, bar u vecini denominacija. Kod islama imamo vrucu religiju, ali vruc je i kada dodje do razmimolilazenja.
To sam naveo samo primjer islama i hriscanstva kako se ljudi transformisu u novu vjeru i to je najcesci uzrok transformacije.

Kao sto rekoh u tom filmu na tv, a zadatak tog filma je bio da ispita zasto se na zapadu toliko ljudi i uopste obraca na islam kad vide sta se radi u islamskim zemljama. Mnogi su odgovorili da su se obratili u islam, da su dobili bratsku ljubav koju nisu imali u hriscanstvu. O tome koliko ce platiti tu cijenu bratske ljubavi nisu razmisljali, te neki postadose i teroristi, ali to manji broj.
Uglavnom, sustina transformacije je da covjek promijeni ponasanje u skladu sa novom religijom u koju se obratio i prihvata vecinu ili sve doktrine bez kritike te religije i tako dozivi promjenu u ponasanju. Ponekad su to pozitivne promjene, ali cesce su negativne jer dovode do formalizma u religiji i odstupanja od vlastitog razmisljanja, vec se rade neke stvari iz dogme ili doktrine "jer religija tako kaze".
Npr. kod muslimana je to da trebaju otici bar jednom u Meku na hodocasce ili da ne smiju popiti casu vode kad je post. A znamo da voda prociscava tijelo i da je potrebna kod posta pogotovo u tim pustinjskim zemljama gdje je islam glavna religija. Sad koliko to ima veze sa ljubavlju, a koliko sa dogmom prosudite sami. Slicno je i sa ostalim religijama.

Znaci, da zakljucimo, transformacije su dobre ako se covjek transformise iz prave vjere, i to ne u odredjenu religiju, vec pocne vjerovati u Zivog Boga. Sve te transformacije iz jedne religije ili sekte u drugu su obicno neproduktivne, a cesto i stetne, ali one mogu biti jedan korak do vrha prema pravom cilju, a nikako sam cilj. I najveca greska od obracenika svih religija je sto misle da su stigli na cilj i nasli "pravu religiju" koja sve objasnjava, a u stvari to je samo preskakanje iz jedne zablude u drugu.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 09 Mar 2012, 17:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Jelly, pravo da ti kažem nisam imao na umu to o čemu pišeš kad sam otvarao temu :) Slažem se sa dosta napisanog, ali nisam mislio na transformaciju prelaskom u drugu religiju i mijenjanjem rituala i ostalog, logično je da hrišćanin nakon prelaska u budizam ne ide u crkvu i ne čita Pismo i ne moli se nego meditira, ali nisam mislio na tu vrstu transformacije.
Mislio sam na unutrašnju transformaciju duha, duševnog stanja, misli i razmišljanja, talasne dužine, načina kako reagujemo na neke stvari i sl. Znači promjenu naše esencije. Ne mislim na transformaciju tipa juče sam se molio jednom a danas 2 puta :D :)

Jedan primjer bi mogao biti naše misli, često se pitamo otkud nam samo dolaze svakakve odvratne i haotične misli, imamo osjećaj kao da 10 radio-stanica istovremeno radi u glavi, na kraju osjećamo grižu savjesti zbog misli kojima maltene ni ne znamo porijeklo, i osuđujemo sami sebe. Da li je neko doživio prelaz iz tog stanja u stanje čistih misli i "radio-tišine" u glavi?

Slijedeći primjer je recimo svadljivost, nekad nas je sve nerviralo i istresali smo se na koga smo stigli, a sada možda toga nema, a taj prelaz se tako sporo odvijao da uopšte nemamo predstavu kakvi smo prije uopšte bili.

Znači ove stvari se ne dešavaju formalnim prelaskom iz jedne religije u drugu, radi se o suštinskoj promjeni, o tome bih htio da pričamo.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 09 Mar 2012, 18:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Hristov je napisao:
Mislio sam na unutrašnju transformaciju duha, duševnog stanja, misli i razmišljanja, talasne dužine, načina kako reagujemo na neke stvari i sl.


Mozda si pogresno razumio, ali ja sam opsirno objasnio. Ti pitas o pozitivnoj transformaciji. Ja sam naveo primjer i pozitivne i negativne. Nekom je prelazak na novi nacin shvatanja religije donio pozitivnu transformaciju, dakle postao je bolji covjek jer je prije to radio ritualisticki ili uopste nije praktikovao, a nakon obracenja je poceo praktikovati puno pozitivnih stvari i postao bolji covjek zahvaljujuci obracenju u drugu religiju. Moze to biti i iz hriscanstva u islam ili obrnuto, ili iz budizma u hriscanstvo i obrnuto, nebitno, iz bilo koje denominacije u bilo koju, ali covjek kad se okrene drugoj religiji on dozivi transformaciju.
Na primjer, obracenik u islam moze postati terorista, a moze postati i humanitarac koji ce pomagati ljudima i rizikovati svoj zivot da spasi bolesne u Africi. Kad dodje do ekstremnih prihvatanja religije, linija izmedju dobrog i loseg je tanka, i od malih stvari zavisi na koju stranu ce zanesenjak prevagnuti.Zato je u religiji kao i svemu dobro teziti umjerenosti.

Ono sto je bitno naglasiti da je transformacija obicno privremena, naime kasnije se obracenik vraca formalizmu ili nevjerovanju, nakon inicijalnog odusevljenja shvata da i u religiji u kojoj se obratio nema savrsenstva (kao primjer sam naveo islam, ali moze biti bilo koja religija) mada kod nekih ostaje i trajna.

Ali samim tim sto je promijenio religiju, on moze usvojiti nove korisne navike jer ima visu svijest o Bogu nego do tad. Naravno, tu postoje i negativni primjeri o cemu sam pisao. Zao mi je sto si to shvatio samo kroz primjer negativnih primjera, jer jednako toliko ima i pozitivnih, ono o cemu si ti htio da pisemo koliko sam razumio. Ali eto ja sam obradio obe strane takozvanog maca sa dvije ostrice, nadam se da si shvatio sta zelim reci :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 10 Mar 2012, 15:18 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
jellyfish je napisao:
Ja ne mogu pisati da imam neka iskustva "transformacije", ali mogu pisati o drugima na kojima sam vidio tu transformaciju.

Transformacija je najcesce prisutna kod obracanja sa jedne vjere u drugu. Na primjer iz hriscanstva u islam, ili obrnuto, ili u neku drugu denominaciju npr. iz katolicanstva u pravoslavlje, ili npr iz pravoslavlja u Jehovine svjedoke i sl.

Ljudi koji promijene religiju u koju su do tad vjerovali se transformisu u skladu sa novom religijom. Gledao sam na tv kako se jedna Amerikanka u Americi obratila na islam. Iako je ranije bila hriscanka, od kako se obratila u islam odijeva maramu bas kao zene u arapskim zemljama, ne jede svinjetinu, moli se 5 puta na dan, posti po danu jede po noci, kad posti cak ne pije ni vodu i slicno. Mislim da ne treba da pominjem koliko je ovo formalisticko ispovijedanje religije, ali eto ona i milioni drugih su to shvatili kao "savrsenu istinu".
Slicna iskustva su i pri obracenju na druge religije. Sretnem jednog druga iz srednje skole i tako pricamo sta ima i gdje je ko, i dodjemo do izvjesnog XXXXX koji je isao sa nama u razred. Kaze mi kolega, on (taj drug XXXXX) je skroz poludio, otisao u Jehovine svjedoke, samo prica o tome i nista ga vise ne zanima. Iz radoznalosti, nadjem tog XXXXX druga na fejsbuku i kontaktiram ga nakon mnogo vremena sto se nismo sreli, i saznam da je promijenio odredjena razmisljanja, dakle transformisao se u skladu sa datom denominacijom. Znaci, transformacija se desava kad ljudi saznaju nesto novo i onda misle kako su sad u pravu a prije nisu bili pa se transformisu u skladu sa novonastalom situacijom.
Ako sam bilo sta naucio u zivotu, to je da covjek nikad ne moze naci "pravu religiju" i obratiti se u nju jer takva religija ne postoji. Samo moze misliti da ju je nasao i obratiti se u nju, ali zivjece u zabludi jer u svakoj religiji ima nesto sto je netacno. Jedini covjekov put prema religiji je da stalno istrazuje i nalazi nove stvari, i nikad ne spozna potpunu istinu, ali se priblizi koliko toliko istini. Sve ove organizovane religije su u stvari kao stranke u politici. u svakoj ima nesto dobro, ali ni jedna ne valja sto posto.
Ali da se vratimo na temu. Dakle, hriscanin se obrati u npr. muslimana i dozivi transformaciju.
I razmislja na sljedeci nacin. "Bio sam u zabludi cijeli zivot, nasao sam istinu". A ne zna da je samo jednu zabludu zamijenio sa drugom. I taj bivsi hriscanin koji je sad musliman pocinje da nosi frak, turban, zene maramu, moli se 5 puta na dan, ne jede svinjetinu, ide u Meku na hodocasce i slicne stvari, a u stvari nije spoznao sustinu. A sustina je ljubav.

Problem kod ljudi koji prihvate neku religiju je da prihvate sve detalje i obicaje te religije, a zanemare sustinu, a to je ljubav. I to nije samo u islamu, nego i u hriscanstvu.

Kad sam gledao na tv kad su pitali zapadnjake zasto su se obratili u islam, vecina ih je odgovorila da su osjetili daleko vecu ljubav izmedju muslimana medjusobno nego hriscana. Da su oni medjusobno dijelili sve i dobro i zlo, da su zivjeli kao braca, dok su hriscani alijenirali (otudjili se, otudjenje-alijenacija).
Jer na zapadu, a i kod nas je primjetno udaljavanje ljudi i onda ljudi nadju prisnost u nekoj religiji i obrate se ne zbog religije, nego zbog toga sto su osjetili tu prisnost, a to je vrlo cesto u islamu. Jer islam kao zatvorena i striktna religija drzi do medjuljudskih odnosa i ljudi su tu vise povezani nego recimo u klasicnom hriscanstvu gdje su te veze nestale.

Ali sta ljudi ne shvataju. Ne shvataju da je prisnost mac sa dvije ostrice. S jedne strane tu je bratstvo, a sa druge tu je osveta za sve koji misle drugacije. Islam je sasvim lijepa religija u teoriji i pocetku, dok ides uz dlaku. Ali cim dodje do razmimoilazenja posljedice su daleko drasticnije nego u hriscanstvu koje ima tu losu osobinu da nema previse bratstva i prisnosti kao u islamu, ali nema ni konzervativnih posljedica. To je razlog sto ne volim islam. Jer u jednom trenutku bices mu brat i dao bi zivot za tebe, a u drugom trenutku bi te ubio. To su krajnosti.

Naime, i u hriscanstvu je postojao slican problem u srednjem vijeku, ali to se promijenilo. Od hriscanstva sad imamo relativno mlaku religiju, ali koja dozvoljava slobode misljenja, bar u vecini denominacija. Kod islama imamo vrucu religiju, ali vruc je i kada dodje do razmimolilazenja.
To sam naveo samo primjer islama i hriscanstva kako se ljudi transformisu u novu vjeru i to je najcesci uzrok transformacije.

Kao sto rekoh u tom filmu na tv, a zadatak tog filma je bio da ispita zasto se na zapadu toliko ljudi i uopste obraca na islam kad vide sta se radi u islamskim zemljama. Mnogi su odgovorili da su se obratili u islam, da su dobili bratsku ljubav koju nisu imali u hriscanstvu. O tome koliko ce platiti tu cijenu bratske ljubavi nisu razmisljali, te neki postadose i teroristi, ali to manji broj.
Uglavnom, sustina transformacije je da covjek promijeni ponasanje u skladu sa novom religijom u koju se obratio i prihvata vecinu ili sve doktrine bez kritike te religije i tako dozivi promjenu u ponasanju. Ponekad su to pozitivne promjene, ali cesce su negativne jer dovode do formalizma u religiji i odstupanja od vlastitog razmisljanja, vec se rade neke stvari iz dogme ili doktrine "jer religija tako kaze".
Npr. kod muslimana je to da trebaju otici bar jednom u Meku na hodocasce ili da ne smiju popiti casu vode kad je post. A znamo da voda prociscava tijelo i da je potrebna kod posta pogotovo u tim pustinjskim zemljama gdje je islam glavna religija. Sad koliko to ima veze sa ljubavlju, a koliko sa dogmom prosudite sami. Slicno je i sa ostalim religijama.

Znaci, da zakljucimo, transformacije su dobre ako se covjek transformise iz prave vjere, i to ne u odredjenu religiju, vec pocne vjerovati u Zivog Boga. Sve te transformacije iz jedne religije ili sekte u drugu su obicno neproduktivne, a cesto i stetne, ali one mogu biti jedan korak do vrha prema pravom cilju, a nikako sam cilj. I najveca greska od obracenika svih religija je sto misle da su stigli na cilj i nasli "pravu religiju" koja sve objasnjava, a u stvari to je samo preskakanje iz jedne zablude u drugu.

Brate drago mi je za ove tvoje reči jer oslikavaju realnost i još mi je draže što si amcentovao smisao vere kao plod promene i cilj a to je LJUBAV.
Bog te blagoslovio.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 10 Mar 2012, 15:30 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Hristov je napisao:
Jelly, pravo da ti kažem nisam imao na umu to o čemu pišeš kad sam otvarao temu :) Slažem se sa dosta napisanog, ali nisam mislio na transformaciju prelaskom u drugu religiju i mijenjanjem rituala i ostalog, logično je da hrišćanin nakon prelaska u budizam ne ide u crkvu i ne čita Pismo i ne moli se nego meditira, ali nisam mislio na tu vrstu transformacije.
Mislio sam na unutrašnju transformaciju duha, duševnog stanja, misli i razmišljanja, talasne dužine, načina kako reagujemo na neke stvari i sl. Znači promjenu naše esencije. Ne mislim na transformaciju tipa juče sam se molio jednom a danas 2 puta :D :)

Jedan primjer bi mogao biti naše misli, često se pitamo otkud nam samo dolaze svakakve odvratne i haotične misli, imamo osjećaj kao da 10 radio-stanica istovremeno radi u glavi, na kraju osjećamo grižu savjesti zbog misli kojima maltene ni ne znamo porijeklo, i osuđujemo sami sebe. Da li je neko doživio prelaz iz tog stanja u stanje čistih misli i "radio-tišine" u glavi?

Slijedeći primjer je recimo svadljivost, nekad nas je sve nerviralo i istresali smo se na koga smo stigli, a sada možda toga nema, a taj prelaz se tako sporo odvijao da uopšte nemamo predstavu kakvi smo prije uopšte bili.

Znači ove stvari se ne dešavaju formalnim prelaskom iz jedne religije u drugu, radi se o suštinskoj promjeni, o tome bih htio da pričamo.


Brat jellyfish je dobru definiciju dao kao široki okvir sa smislom.
To brate hristov što ti želiš kao iskustvo promene suštine bića sa navikama , običajima, osećanjima, postupcima su na neki način tesno povezani sa verom i praktikovanjem iste.
Recimo jedan Pravoslavac nema potrebu da svakodnevno čita bibliju jer se od njega u tom okruženju te zajednice to ne traži i on će postati neko ko samo izgovara reči vere a nema korena niti je iznutra izmenjen jer nepozna volju Božiju niti pita.

Osoba izvan svih vera je invalid koji nemože koristiti duhovni dar jer mu je dat za pomoć zajednici a ako nema zajednicu nemože biti od koristi.
Čovek prvenstveno i jedino Bogu pripada a onda i bližnjima. Da bi počela promena iznutra mora se spoznati greh u sebi i želeti ga odbaciti a to Duh sveti čini tako da čitajući reč Božiju čovek saznaje kojim putem i kako i to primenjuje u životu.Vera nije nešto vremenski određeno to je smisao života i način življenja koji ima cilj a to je plod koji se vidi i zove se LJUBAV.

Kažem, ono što je brat jellyfish rekao je suština a detaljisanja ima mnogo i osećanja nebih vezao za veru već za karakter i srce.
Bog te blagoslovio.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 11 Mar 2012, 00:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jul 2009, 15:28
Postovi: 298
Lokacija: došla biciklom
Dobra tema i inspirativna. Moj se život potpuno promjenio kada sam shvatila da u svakom čovjeku leži odgovor i da je svaki čovjek Univerzum za sebe i gospodar svog Univerzuma i svog života. Put do radosnog življenja i unutrašnje slobode u okruženju koje je koncipirano da te vuče na dno razvijajući strah, agoniju, nezadovoljstvo,zavist... je izuzetno bolan i naporan, jer traži neprekidnu borbu sa svojim emocijama. Potrošila sam godine svakodnevnog rada na sebi, progutala sam milion knjiga, milion priča...ali danas sam slobodna, zadovoljna i srećna osoba, oslobođena straha, osude, nezadovoljstva, radujem se svakom novom danu...Oko mene se ništa nije promjenilo, ali ja sam se promjenila, a samim tim i dešavanja oko mene su postala pozitivna...Ni jedna religija nije dovoljna da se dostigne spoznaja, svaka od njih ima svoj kamen spoticanja do postizanja lične slobode...to je moj stav ...i svako ima svoj jedinstven i poseban put...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 11 Mar 2012, 00:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2009, 20:04
Postovi: 429
Lokacija: Mostar
Postoji karizmatska obnova. Tu mnogi svjedoče o svojim obraćenjima. Tako da znam da ima mnogih koji su se obratili i počeli kršćanski živiti. Iako su se i prije izdavali za kršćane.
A znam da i mnogi dožive tu promjenu ali kasnije ne ulažu u tu svoju duhovnost. I malo po malo vrate se na staro.

_________________
George Bush: Većina našega uvoza dolazi iz vana.

Da li je bolje ispasti glup ili iz auta??

Ako umrete izgubili ste važan dio svoga života.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 11 Mar 2012, 01:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jul 2009, 15:28
Postovi: 298
Lokacija: došla biciklom
Film koji je inicijator promjena u mom životu [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WrTUNLHUTK0[/youtube]
Knjiga koju vrijedi pročitati: http://www.scribd.com/doc/62647315/2386 ... a-Ogledala
i sajt koji može biti od koristi: http://ratnicisvetlosti.com/

Cilj putovanja je sloboda, radost, ljubav, smirenost, zadovoljstvo, sreća, ne zanemarujući svoje dužnosti...Cilj putovanja je podići svoju frekvenciju....I naravno svakodnevni rad na sebi je neophodan (fizička aktivnost, ishrana, duhovna aktivnost - afirmacije i meditacije, druženje sa sličnim ljudima, nema žalbe, kuknjave i gledanje u Sunce...)....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Transformacija
PostPoslato: 11 Mar 2012, 09:40 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Aurori veliki pozdrav.
Prelepo je to i zaista ohrabrujuće.
Ali čovek ne mora putovati ako nema novca i opet koliko god putuje nije spoznao svoju nutrinu već okruženje.
Bog želi da iznutra pospremamo, bojim se da vera koja se gradi na osećanjima mali vetrić je sruši jer bez korena a to je dobrog poznavanja i verovanja celim svojim bićem nema duhovnog rasta već upliv osećanja koja variraju iz dana u dan.
Danila kad su bacili u jamu nije se uplašio jer je ZNAO i VEROVAO a tu nema emocija već VERA kao stena puna ljubavi.

Hvala ti za gornje tekstove jer služe za ohrabrenje.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs