banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Maj 2024, 15:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 291 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Dec 2011, 23:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Sjajno sroceno na kraju:"Bog nije mogao pokrenuti big bang jer prije big banga nije postojalo vrijeme pa nije bilo vremena za stvaraoca. To je poput pitanja u kojem pravcu se ide prema rubu Zemlje, Zemlja je okrugla i nema rub, pa je pitati za isti besmisleno!"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 00:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Spacedwarf je napisao:
Sjajno sroceno na kraju:"Bog nije mogao pokrenuti big bang jer prije big banga nije postojalo vrijeme pa nije bilo vremena za stvaraoca. To je poput pitanja u kojem pravcu se ide prema rubu Zemlje, Zemlja je okrugla i nema rub, pa je pitati za isti besmisleno!"


Besmisleno je to sto ti kazes ako znamo da Bog nije ogranicen vremenom i prostorom. Ti kazes "nije bilo vremena za Stvaraoca". Pa ako je on stvorio vrijeme i ako je naucno Ajnstajn dokazao da je vrijeme relativan pojam i da se moze mijenjati, usporavati, a teoretski cak zaustaviti ili teci unazad, onda ne vidim problem kakav bi za Boga koji stvara i vrijeme to bio problem.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 00:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Ne kazem ja to vec sam citirao Hawkinga. Ako uzmemo da nije bilo vremena prije big banga, ti hoces da kazes da je Bog ipak postojao u nekom okruzenju gdje nije moguce da postoji apsolutno nista, cak ni apstraktno?

Sledece, Ajnstajn jeste rekao da je vrijeme relativno, tacno je moze se mijenjati, usporavati, teci unazad a u crnim rupama po univerzumu vrijeme ni ne postoji, medjutim unazad sve do big banga. Od big banga vrijeme i spoznaja o njemu i nastaju.

Trece, iz istorije znamo kako su mnoge teorije osporavana od strane religije sve dok ih nauka nije potvrdila, npr. Zemlja je u centru univerzuma i sve se okrece oko nje (to je bila tvrdnja crkve), nauka ukaze da je ustvari obrnuto i da je Zemlja ta koja se okrece oko drugih tijela, sta je bio odgovor crkve ? Ipak je to bozijih ruku djelo, on je nacinio da se Zemlja okrece oko Sunca.
Znaci na svaki novi dokaz nauke, odgovor crkve je bio isti ipak je Bog pokretac svega.

Medjutim, sada dolazimo do tacke 0, nema iza, zasto? Nije potrebno pitanje ko je pokrenuo big bang, jer je sada i naucno potvrdjeno da pokretac nije potreban, stvari mogu nastati ni od cega (poput protona u subatomskom okruzenju, koji nastaju ni iz cega pa potom nestaju), pa je traganje za istim suvisno, bas poput traganjem za rubom Zemlje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 20:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Spacedwarf je napisao:
ti hoces da kazes da je Bog ipak postojao u nekom okruzenju gdje nije moguce da postoji apsolutno nista, cak ni apstraktno?



Necu ja da kazem. Nego ako pretpostavimo da je Bog "svemoguc" onda njemu ne predstavlja to problem. To je glavni argument vjernika. Ja sam neutralan. Zasto sam neutralan? Pa zato sto ne znam odgovor, niti tvrdim da znam, za razliku od teista i ateista. Zato se ova tema tako i zove.

Citiraj:
Trece, iz istorije znamo kako su mnoge teorije osporavana od strane religije sve dok ih nauka nije potvrdila, npr. Zemlja je u centru univerzuma i sve se okrece oko nje (to je bila tvrdnja crkve), nauka ukaze da je ustvari obrnuto i da je Zemlja ta koja se okrece oko drugih tijela, sta je bio odgovor crkve ? Ipak je to bozijih ruku djelo, on je nacinio da se Zemlja okrece oko Sunca.Znaci na svaki novi dokaz nauke, odgovor crkve je bio isti ipak je Bog pokretac svega.



Upravo to kao i neke druge nenaucne teorije su kod mene pobudile sumnje, zbog toga i tvrdim da ne mozemo reci ni jedno ni drugo. Takodje, bilo je i pogresnih teorija u nauci pa i u religiji. Neke stvari o crnim rupama jos nisu naucno dokazane vec pocivaju na pretpostavkama i teorijama, slicno kao i religijske teorije i pretpostavke. Jedna od pogresnih religijskih pretpostavki je bila ta o polozaju i obliku zemlje u svemiru, ali to ne znaci da su sve netacne.
Isto kao sto imamo na primjer u nauci pretpostavku o postojanju "etera" koja je odlicno objasnjavala mnoge stvari u nauci, a na kraju se pokazala kao pogresna. Ili Njutnovu mehaniku za koju se pretpostavljalo da je univerzalna jer se uklapala u postojece vidjenje svijeta i sve pojave na zemlji su se mogle objasniti njome, pa je kasnije Ajnstajn dokazao da nije jer nije funkcionisala u svemiru i pri velikim brzinama. Tako i ovo, ne mozemo odbaciti religiju zbog nekih promasaja, bas kao ni nauku zbog nekih promasaja. Ali mozemo pretpostavljati i priznati da ne znamo. Znam da ne znam rekao je jedan filozof.

Citiraj:
Medjutim, sada dolazimo do tacke 0, nema iza, zasto? Nije potrebno pitanje ko je pokrenuo big bang, jer je sada i naucno potvrdjeno da pokretac nije potreban, stvari mogu nastati ni od cega (poput protona u subatomskom okruzenju, koji nastaju ni iz cega pa potom nestaju), pa je traganje za istim suvisno, bas poput traganjem za rubom Zemlje


Upravo jedna od teorija koja objasnjava beskonacnost Svemira se sluzi primjerom Zemlje. Naime, prema toj teoriji, ako pretpostavimo da krenemo iz jedne tacke u svemiru i idemo ravno, nakon nekog vremena doci cemo u istu tacku slicno kao i na Zemlji. I mozemo stalno ici ali da nikad ne dodjemo do kraja. S druge strane, iako nikad ne dodjemo do kraja, Zemlja nije beskonacna. Za svemir se ne zna, ali prema ovoj teoriji nije. Ali to mozemo primijeniti i na svaki prostor. Recimo ako uzmemo duzinu od 1cm, pa podijelimo na dva, dobijemo pola cm, pa opet podijelimo jednu polovinu, dobijemo cetvrt cm i tako bi mogli vjecno dijeliti taj 1 cm a da nikad ne dodjemo do kraja. Onda ispada da je 1cm beskonacan, a svojim ocima vidimo da nije. To je pokusao objasniti takodje jedan filozof sa primjerom Ahila i kornjace. Ali to spada u filozofiju. Sta hocu da kazem? Hocu da kazem da nisu sve stvari onakve kako nam se cine. To je Isak Asimov lijepo opisao na primjeru poda. Na primjer pod ispod nasih nogu nam se cini cvrst, a u stvari je sastavljen od preko 99,9% praznog prostora zato sto su udaljenosti izmedju elektrona i protona ogromne u poredjenju s njihovom velicinom. Tako i ovo. Greska ljudi je sto sve sagledavaju iz jednog ugla i ne ostavljaju mogucnost da je drugacije. Konkretno, nepostojanje vremena ne mora znaciti da Bog ne postoji jer on funkcionise po drugim zakonima i kontrolise i vrijeme i prostor. Naravno, to je nenaucno objasnjenje i temelji se na pretpostavci, niko nije rekao da je istinito, kao sto niko ne moze reci ni obrnuto. Shvatas? :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 23:14 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Stavovi su nam mnogo blizi nego sto sam isprva mislio, slazem se sa tobom da mnogo ne znamo, ni u nauci a ni u religiji, mada preferiram cinjenice kao dobre polazne osnove. Kako religija ne posjeduje nikakve vec se temelji iskljucivo na pretpostavkama istu i ne podrzavam, mada ne iskljucujem postojanje stvaraoca, tu sam negdje izmedju ateiste i agnostika.

Kazu da ukoliko bi brojali sve zvijezde trebalo bi nam 20.000 godina da prebrojimo samo one u nasoj galaksiji. Znajuci da bi nam trebalo jos i vise da prebrojimo galaksije, pa opet puta ovaj broj godina za zvijezde u svakoj od njih, pa odredjeno vrijeme za moguce planete oko svake od zvijezda na kojima mozda ima zivota....nezamisliv broj zaista. I kako onda vjerovati da od svih tih mogucih mjesta za zivot Bog odabere bas nasu planetu Zemlju, i jos od 2800 poznatih religija od postanka covjecanstva izabere bas nas pripadnike xy religije za svoje sljedbenike? Poslije me i ne cudi sto broj ateista u razvijenim zemljama rapidno raste, u ovakve bajke jos samo narod kome je ispran mozak moze vjerovati, ali opet kazem, mozda nesto i postoji, neka sila u univerzumu koja drzi sve pod kontrolom.

Zanimljivu tezu iznio je Tesla koji je rekao da osjeca njeno prisustvo, te sile koja se trudi da drzi sve na okupu, neka vrsta energije koja kontrolise cijeli univerzum a posjeduje sve znanje, i kaze dalje da je vremenom naucio kako da se prikljuci na istu, i u tim trenucima ulazio bi u stanje polusna, a mozak bi mu radio nevjerovatnim kapacitetom i hiljade i hiljade ideja bi mu padalo na pamet a on bi ih detaljno razradjivao u glavi, bez upotrebe olovke i papira, i nisu mu trebali eksperimenti, rezultate je vec znao, a to je bio samo djelic mogucnosti koje su mu se pruzale. Kazu da samo posebne osobe imaju tu mogucnost, danasnjim "prorocima", ljudima koji vide u buducnost, ne sarlatanima i tv zvijezdama, vec onim kod kojih vam bake i mame pricaju da su jednom davno isli a oni im odma sve sa vrate predvidjeli, mislim da se slazemo da takvih osoba ima, e njihove mogucnosti se upravo pripisuju ovoj univerzalnoj energiji na koju se spajaju, naravno opet zavisi iz kojeg ugla gledate, neko ce reci da je to Bozijih ruku djelo.

Ali opet, i sa svim znanjem koje posjedujemo a koje se od nastanka civilizacije nagomilalo, bilo bi dobro ukoliko smo tek zagrebali povrsinu od jos onoga sto ne znamo. Na kraju nista ne preostaje nego potvrditi Sokratove rijeci: "Znam da nista ne znam".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 16:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
A , DA LI JE BILO VRIJEME KADA NIJE BILO NIKAKVOG VREMENA?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 23:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 16:41
Postovi: 219
Lokacija: dodik datura
jednom upitah jednog veoma pametnog lika isto pitanje (iz prvog posta) i odgovor bi: stop thinking and sit on my face :lol: bolji odgovor ne nadjoh do sada :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 10:07 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Big bang? Hawkins?

Primjetio sam da na ovom forumu veliki broj ljudi ne poznaje znacenje rijeci Teorija.
Teorija nije nesto cemu se vjeruje, to je nesto sto se predpostavlja u nedostatku drugih ideja i ne moze da se dokaze.
Obicno sve teorije imaju konkurenciju ali ove sto nama serviraju ili su najprihvacenije ili u tom trenutku najpogodnije ali nikako najtacnije.

Dakle, ako nesto nije dokazano onda u to moras da vjerujes.
Nekome je lakse da vjeruje u Big bang, a nekome u Boga!
Ali se tu namece realan problem onih koji vjeruju u Big bang, on im samo objasnjava pocetak... Darvin samo objasnjava anatomski razvoj, a sta je sa ostalim pitanjima? Svakodnevnim pitanjima?

Jos cu podrzati neutralnog vegana i reci da pojam Boga ne poznaje ogranicenja. Vrijeme i prostor je Isti taj stvorio nama kao ogranicenja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 20:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Oldboy je napisao:
Primjetio sam da na ovom forumu veliki broj ljudi ne poznaje znacenje rijeci Teorija.Teorija nije nesto cemu se vjeruje, to je nesto sto se predpostavlja u nedostatku drugih ideja i ne moze da se dokaze.


А ја примећујем да ти не знаш значење речи теорија. Може да буде доказана, а може да буде и недоказана.

На пример, теорија релативности је доказана, или теорија електромагнетних кола. У овом случају реч се употребљава за научно доказане чињенице.

Други пример, на пример теорија летења, кад се реч употребљава да би се означило знање о летењу које се учи из књига, дакле теоретско знање. Дакле знање о принципима летења како лете тела зове се теорија летења. И то знање је сасвим доказано.

И тек у трећем примеру та реч може значити претпоставку. Дакле теорија која је теоретски разрађена али није још потврђена у пракси. Рецимо теорија настанка Земље и Месеца. У овом случају јесте као што си написао.

Али као што видиш да се та реч може користити и кад је научна теорија у питању која укључује теоретско знање.
На пример кад полажеш возачки кажеш положио сам теорију (или тестове), иако је то нешто доказано дакле саобраћајна правила нису претпоставке. Много људи збуњује ова реч па сам хтео да појасним.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 22:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Nisi u pravu.
Jedno je primjena, a drugo znacenje rijeci!

Djeca u skoli uce istoriju, pa kazu ucimo teoriju, a naravno da u istoriji nema teorija ali se tako kaze.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 23:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Teorije su zasnovane i poduprte cinjenicama, te na osnovu toga imas prihvacene, neprihvacene, odnosno dokazane i nedokazane. Ali eto, bas je suludo vjerovati u nesto sto se nastoji potkrijepiti cinjenicama, bolje je imati vjeru u Boga, on je 100% real....!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 23:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Pa meni je vise real i od big benga i od evolucije:-(
A ti meni reci jednu cinjenicu (istinu) koja potkrepljuje ove dvije teorije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 23:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Pa ja ne znam je li ti ispod kamena onda zivis, evolucija je opsteprihvacena teorija pre svega jer je poduprta arheoloskim nalazima i genetickim istrazivanjima, gdje je dokazano da sa cimpanzama dijelimo 96% dnk.
Big Bang takodje, pregrst je dokaza, od sirenja svemira do velikog hadronskog sudaraca. Sad sto je lakse praviti se slijep na sve ovo i ponavljati kao papagaj ja u to ne vjerujem, to je drugo prica.

Lakse je vjerovati da je pre 6000 hiljada godina Bog stvorio planete, zvijezde i ljude. Vjerujes da je svemir star 6000 godina ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 00:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Opsteprihvaceno je mnogo sto sta ali ne i istinito.
Trenutno u svijetu postoji vise naucnika i naucnih radova koji negiraju evoluciju nego koji je povrdjuju.
To sto je ona opstepprihvacena je u najmanju ruku neciji interes.
Sirenje svemira nije dokaz big benga vec samo jedna od teza na kojoj je teorija zasnovana.
Ne zivim ja ispod kamena i nisam slijep.
Jedini papagaj ovde si ti, a ja ti opet kazem, daj mi jedan dokaz tih dveju teorija i ja cu vjerovati.

Ne znam koliko je svemir star, a jel ti vjerujes da je star milijarde godina?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 00:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Ne tvrdim ni ja da se ove teorije 100% tacne, ima i tu supljina dosta, ali su makar realnije i nastoje se zasnivati na necemu za razliku od vjere u Boga. Pominjes naucnike koji negiraju evoluciju, tacno, ali nijedan od njih nije kao protu tezu postavio religiju, vec neku drugu teoriju, zato je i naucnik, sluzi se cinjenicama.

Koliko je svemir star, pa ako znamo da su neke stijene na Zemlji datirane na milione godina, to mi je dovoljno da odbacim ovih 6000 sto se spominje u Bibliji, da li je star 3 milijarde ili 13 ? Manje bitno...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 00:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Jako je tesko da ja i ti debatujemo kad ti baratas "cinjenicama" sa diskaverija i casa geografije :-)
A i pospan sam :-)
Ko i kako je stijene datirao na te periode i da li je taj metod datiranja naucno ili interesno opsteprihvacen?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 01:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Pa sa razliku od tebe ja baratam cinjenicama kakve god da su, a od tebe nisam cuo jos nijednu, ajde podijelu tu pamet sa nama, da vidimo o cemu se radi, zivimo u zabludi kao i desetine hiljada naucnika!

p.s: mozes zajedno sa drugaricom avatarx sa ''Jesu li ljudi sletjeli na Mjesec'' teme, vas dvoje ste svu pamet svijeta pokupili, a odgovori vam se svode na sopstvena tumacenja zakona, pravila i teorija koje naravno nikad nicim nemate potkrijepiti. Samouki genije, sto mene majka takvog ne rodi....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 05:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Наравно, сви гријешите. Теорија није ни вјеровање, нити научно знање. Теорија (грч. θεωρία) означава - посматрање. У преводу, теорија значи гледање свијета и допуштање свијету да нас гледа.
Једнако гријеше и религија и наука кад претпоставе већ-неку-истину. Ни бог ни природни закони не постоје. Постоји само свијет. А он зависи како од нашег посматрања њега, тако и од његовог посматрања нас. :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 06:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Spacedwarf je napisao:
evolucija je opsteprihvacena teorija pre svega jer je poduprta arheoloskim nalazima i genetickim istrazivanjima, gdje je dokazano da sa cimpanzama dijelimo 96% dnk.
Big Bang takodje, pregrst je dokaza, od sirenja svemira do velikog hadronskog sudaraca. Sad sto je lakse praviti se slijep na sve ovo i ponavljati kao papagaj ja u to ne vjerujem, to je drugo prica.

Ona nije opšteprihvaćena već nametnuta i to čak nametnuta nekom vrstom sile, a o dokazima kojima govoriš nema govora, čak ni u fragmentima, znači niti jedno naučno istraživanje ne podupire teoriju evolucije, već suprotno, sva naučna istraživanja i rezultati istih idu u suprotnom pravcu, tj. govore nam da teorija evolucije nema nikakvog naučnog uporišta.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2012, 07:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Ma dzabe pricati, moj ti 0FM!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 291 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs