banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 21:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Avg 2011, 16:39 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2011, 11:12
Postovi: 26
E ovako, dosta znam o ovom svecu ali tek juce saznah ovu informaciju pa bih zelio da mi kazete sta ste vi culi, kako su vas ucili itd.. Naime od preobrazenja Hristovog po "sloganu" "preobrazi se gora, preobrazi se voda", negdje do maja mjeseca se ne valja kupati u rijekama, medjutim ja sam prije ucen da od preobrazenja ne valja samo 3 dana poslije praznika u rijekama se kupati.

Sta ste vi culi o ovom, kako su vas ucili? Bilo bi dobro kad bi neko mozda izvukao neki citat iz Biblije ili Svetog pisma, gdje govori o tome, trenutno takve knjige nisu uz mene...


Hvala

_________________
NOBODY IS PERFECT!

...I am nobody :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:10 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13222
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
imas Bibliju online ako nije uz tebe, pa ti pronadji citat...

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Isto tako se na dan svetog Vartolomeja ne valja penjati po drveću (bar je tako u mom selu), jer, to ti je sveti VRATOLOMIJE pa možeš pasti i vrat slomiti :D :D :D

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4339
Lokacija: Bojica Han
nema kupanja u rijekama poslije preobrazenja do djurdjevdana
kapak

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Zasto? Sta se to promijeni poslije toga datuma?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Narodno vjerovanje... praznik se zove Preobraženje, pa je narod povezao to s promjenama ("preobraženjem") vremenskih prilika koje obično dolaze krajem ljeta, bar su dolazile dok nije klima počela da se mijenja. Kao, počinje hladnije vrijeme pa se "nevalja" kupati u rijekama i ležati na zemlji.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Da, kod nas isto kažu, ne valja se kupati poslije Preobraženja ni verati se po drveću za "Vratolomije"... Meni lično je to apsurdno. Poštujem ono, ne radi na crveno slovo i sve to.. ali mi ovo više vuče na praznovjerje... :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Jasno ali se sjecam da mi je majka uvijek negodovala kada bih isla na kupanje poslije preobrazenja a kada bih ju pitala da mi da dobar razlog i da mi objasni sta se to promjenilo u Vrbasu, odgovora nije bilo..

Ako je napolju +30 ne vidim razlog sto se ne bi kupalo..

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4339
Lokacija: Bojica Han
Evo ti copy paste i da dodam da se zabrana kupanja poslije preobrazenja nekad postovala ne samo kod pravoslavaca vec i katolika a u zavisnosti od mjesta i kod muslimana. Pocetak kupanja na Djurdjevdan je takodje jedan od dokaza da se radi o paganskom obicaju adoptiranom u hriscanstvo


Sâm naziv praznika Preobraženje verno svedoči i potvrđuje činjenicu prehrišćanskog i paganskog porekla. Reč je o iskonskoj vezi čoveka i prirode, zasnovanoj na svemoći prirode nad čovekom i u nastojanju čoveka da deluje na prirodu i da njome ovlada, kao i da je prilagodi svojim potrebama i željama
Preobraženje je nepokretni praznik (19. avgust). Sa njim se završava letnji godišnji ciklus običaja i započinje jesenji. Na ovaj dan se preobražava, odnosno bitno menja priroda. Preobražava se i kamen u vodi i list u gori. Reč je o veoma oštrom i isključivom prelazu, mogo jačem i snažnijem od mesečevih mena. Od Preobraženja dani i vode u rekama i morima postaju sve hladniji. Od ovog dana tabuisano je kupanje u rekama, što znači da se na Preobraženje završava sezona kupanja. Nekada se, sve do Drugog svetskog rata, ovaj tabu poštovao. Danas, ponovnim razvojem religiozne i magijske svesti ova zabrana se odnosi samo na sâm praznik Preobraženja.
U srpskoj tradicionalnoj kulturi se pre Preobraženja nije smelo jesti grožđe, kao ni riba [5]. Na Preobraženje se nosi belo grožđe u crkvu da se osvešta. Posle ovoga grožđe je moglo i smelo ući u svakodnevnu ishranu. Nakon osveštanja grožđa u crkvama, ono se delilo umesto nafore.
Na Preobraženje vernici su rano ustajali. Tog dana se obavlja i pričest vernika po crkvama i manastirima, jer je u toku Gospojinski post. To istovremeno znači da je Preobraženje obavezno posni dan. Nije valjalo tokom dana spavati. Narod je verovao da bi se osobi koja bi zaspala na ovaj praznik spavalo cele godine i da ne bi bila korisna i radna u narednom periodu.

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
ajkula je napisao:

Ako je napolju +30 ne vidim razlog sto se ne bi kupalo..



+1


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4339
Lokacija: Bojica Han
kod mene se to postovalo isli smo na incelov poslije 19 do kraja raspusta (i ovako nije bilo puno dana )

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Citiraj:
Nije valjalo tokom dana spavati. Narod je verovao da bi se osobi koja bi zaspala na ovaj praznik spavalo cele godine i da ne bi bila korisna i radna u narednom periodu.

Eh, sigurno mi se zbog ovoga stalno spava... :)

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 17:40 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2011, 11:12
Postovi: 26
E onda ljudi moji, ako je narodni obicaj - nek onda jedu govna, ja ode sutra rostiljat na Vrbanju :D


Ja u te narodne obicaje ne vjerujem, jer da je narod planiro drzat se izmisljenih obicaja, ne bi jeo ribe i grozdja od djurdjevdana pa do 19og. Hvala vam svima :*

Svima po + ide!

_________________
NOBODY IS PERFECT!

...I am nobody :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 18:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Kod nas ovdje ima izreka da se na sv. Iliju ne valja kupati u rijeci. Niko ne kaže da to ima neke veze sa religijom, nego zato što je dan sv. Ilije pada 2. avgusta kad su velike vreline, a rijeka i ljeti i zimi uvijek iste temperature. Znači, ima logike.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 18:26 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2011, 11:12
Postovi: 26
Citiraj:
...a rijeka i ljeti i zimi uvijek iste temperature...



Odkud ti to?

_________________
NOBODY IS PERFECT!

...I am nobody :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2011, 18:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Šta otkud mi to? Misliš otkud rijeka iste temperature? Pa ispod 125 m hidroakumulacione brane i 1.3 miliona m3 vode (voda ističe sa dna brane) pa se nema kad ugrijati.

Citiraj:
Rijeka Trebišnjica, najveća rijeka ponornica na Balkanu i jedna od najvećih ponornica na svijetu, dugačka 98 km, sa podzemnim tokovima 187 km.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 00:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Talija je napisao:
Kod nas ovdje ima izreka da se na sv. Iliju ne valja kupati u rijeci. Niko ne kaže da to ima neke veze sa religijom, nego zato što je dan sv. Ilije pada 2. avgusta kad su velike vreline, a rijeka i ljeti i zimi uvijek iste temperature. Znači, ima logike.



A sta je sa 3.4.5. itd avgustom? Ni tada se ne valja kupati?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 00:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1622
Lokacija: дебља страна Елта кабела
А на Побусани понедељак или Теодорову суботу?... :lol: :lol:

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 07:52 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Pošto većina tih "blagdana" u hrišćanstvu kod nas običajno ima više veze sa slavenskim paganizmom nego sa stvarnim razlogom praznovanja onda bi objašnjenje trebalo tražiti u slavenskom mitologiji....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 08:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
A pošto je sam Hrist rekao da oni koji hoće njega da slijede trebaju da odbace paganske običaje i vjerovanja i da se obuku u novu osobnost, to onda jasno implicira da Srbi nisu hrišćani, niti je pravoslavna crkva hrišćanska, naravno kao što to nije ni katolička. :wink:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs