NEDELJA ILI SUBOTA?
U Protoevandjelju, Q-tekstu, ukazuje se za dan kada je se Duh Istine i Utehe u obilju izlio na Hristovo Bratstvo okupljeno u Gornjoj odaji Markove kuce u Jerusalimu: "I posto se okupise na GOSPODNJI DAN, nakon sto SABBAT minu, i behu prinosili svetu zrtvu, nedostajahu im Marija i Josip, Isusovi roditelji." (96:14) - I mnogi drugi stavci 'Evandjelja po svetoj Dvanaestorici'
pokazuju koji znacaj je subota (astralni sabbat) imala u judaizmu a nedelja (solarni sabat) u ranome hriscanstvu: 'A posto se okonca sabbat, te nastupi razdanjivanje, u PRVI DAN SEDMICE podje Marija Magdalena Grobu, noseci mirise koje je spremila." (84:1) - "I gle: ISTOGA DANA /= u nedelju/ dvojica od ovih /ucenika/ idjahu u selo Emaus,..." (85:1) - "ISTOGA DANA, u vreme zrtvovanja u Hramu, pojavi se medju trgovcima stokom i pticama Jedan odeven u belu odecu, blistav kao svetlost,..." (86:1) - "Onoga pak ISTOGA DANA uvece, PRVOGA DANA SEDMICE, kada su bila zatvorena vrata gde se ucenici okupise, zbog straha od Judejaca, dodje Isus i stade na sredinu, ..." (87:1) - " I posle SEDAM DANA opet behu Njegovi ucenici u onoj Gornjoj odaji, ..." (88:1) - Ucenicima okupljenim u nedeljni dan za zrtvenom trpezom, Gospod Svetlosti daje uredebe za organizovanje zivota u Zajednici (91:1). - Sedam dana posle Vaznesenja, u nedeljni dan, Duh Obilja se mocno izliva na Bratstvo (95:5, 96:8).
Ono sto mi danas nazivamo nedelja, dan Gospodnji, u davnini je nazivano 'dan sunca'. - U novopitagorejskoj ' Knjizi sazdavanja' (Sefer ha-jecirah), nastaloj negde na pocetku srednjeg veka, ukazuje se za Stvoritelja Univezuma:"On ucini Slovo Res /hebr.: rosh = 'glava') vladarem u Gospodarenju; okruni ga; sastavi sa ostalim Slovima i nacini iz njega: sunce u svetu, nedelju u sedmici, desno oko u bicu muskom i zenskom." (IV, 13) - Orator i filosof Ciceron ukazuje u 'Scipionovom snu' za Sunce da je "predvodnik, GOSPODAR i upravljac ostalih ognjeva, razum sveta i njegov organizator." (cap. IV, v.: Tusculanae disputationes, I, 68) - Slicno je formulisao i Heraklit iz Efesa: "Sunce kao GLAVAR I STOZER periodicnoga okretanja odredjuje i upravlja, pokazuje i proizvodi promene i godisnja vremena, koja sve donose." (frg. 100) - Sunce koje OKUPLJA planete, koje 'MIRUJE' u sredistu planetarnog sistema, njegova je glava i stozer poretka. Hrist, Sunce Pobede, Glava je Crkve, i kao takav ima i svoj dan koji je 'glava' sedmice: nedelju, dan u koji su se pre svega hriscani OKUPLJALI.
Hrist, Svetlost sveta, Sunce Pravednosti, sa svojim apostolima (koji su predstavljali 12 svetih Zraka), javlja se kao simbol Sunca i 12 sazvezdja. Kao sto sunce privlaci planete, tako je i Gospod, Sunce sveta, privlacio i svojim duhovnim zracima budio one koji su ceznuli za Istinom i Pravednoscu., koji su postajali suncani, pocinjuci da zrace Ljubav i Dobrotu. "... Pravednici ce sijati kao sunce u Carstvu Nebeskome." ('Dvanaestorica', 40:7) - Vec su neznabozacki astrolozi, koji su deterministicki povezivali sedam planeta Ptolomejevog Suncanog sistema sa sedam sedmicnih dana, prvi dan sedmice zvali danom Sunca (lat.: dies Solis, grc.: toy elioy emera).
Naziv 'dan sunca' za prvi sedmicni dan, dan posvecen PRVOME nebeskome telu - Suncu, sacuvan je u nekim evropskim jezicima: Sunday (engleski), Sonntag (nemacki), Sondag (svedski),... Kod Helena i Rimljana ime za nedelju 'dan Gospodnji' (grc.: emera Kyrion/Kyriake); lat.: dies Dominica) je potisnulo uobicajni naziv 'dan Sunca'. - I prorok Jovan nedelju naziva Gospodnjim danom: "Ispunjen Duhom u DAN GOSPODNJI /te Kyriake emera/, cuh glas iza sebe, ..." ('Otkrivenje'. 1:10) - Nedelja se naziva naziva 'dan Gospodnji', zato sto je to dan u koji je Gospod svetlosti vaskrsao, uveo Carstvo Mira, zato sto je to dan kada je Gospod prosvetlio zemaljsku tamu i otpoceo preobrazenje materije u njen iskonski modalitet. Dok svet u vreme Isusovog raspeca pokriva tama ("Svetlost sveta se sakri od ociju nasih, ..." - 'Dvanaestorica', 82:29), pri jutarnjem nedeljnom vaskrsnucu Gospoda koji je pobedio svet, Gospoda Mitre u novoj inkarnaciji, pravednicke duse bivaju mocno obasjane Suncem Ljubavi (cp.: 86:8). Latinski crkveni pisac Ambrosius (oko 340.-397.), u svojim 'Govorima' iznosi: 'Dan Gospodnji je dostojanstven i svecan zato sto je Spasitelj u ovaj dan, SLICNO SUNCU KOJE IZLAZI, rasprsivsi tamu Hada zasijao svetloscu vaskrsenja; i zato se ovaj dan od sinova sveta/veka zove dan Sunca, jer ga obasjava Hristos, Sunce pravednosti koje se radja." (61) - Dok je silazak sunca simbol umiranja, njegov izlazak je simbol budjenja i vaskrsavanja, ustajanja u Duhu i Duhom: "Iz tmine se uspinje sunce i silazi opet u tminu." ('Dvanaestorica', 37:6) - Kao sto se sunce podize iz tame noci (grc.: anatellio = 'podizati se, sijati'), tako se i revnosna dusa snagom Duha podize (e anastasis = 'ustajanje, vaskrsavanje') iz tame greha, iz groba sebicnostii slepila.
Duh Mira, Gospodar sabbata, Hrist Pobednik, odredjuje da se prevashodno u dan vaskrsa (grc.: anastasimos emera) Njegovi sledbenici svecano okupljaju: "A kad se Moji ucenici okupe na sabbat, uvece, ili UJUTRO PRVOGA DANA SEDMICE, neka svako prinese jednu desetinu, ili desetinu od desetine svoga prihoda, kojim ga je Bog unapredio, i polozi je u riznicu, za izdrzavanje Crkve, sluzbi, i njenih poslova." (94:9). - Posto je po jevrejskom racunanju vremena dan trajao od vecere do vecere, to pokazuje da su se prvi hriscani svecano okupljali prevashodno U NEDELJU. Vecernji sastanak bi im bio u cast Hristove Zrtve, jutarnji u cast Njegovog Vaskrsenja. Pseudo-Atanasije iznosi: "...Veoma je svrhovito odredjeno nama da se dan Njegova Vaskrsa pocne s vecerom, a okonca u svetlosti; jer ne bi ni malo dolikovalo da se dan Hrista, istinitog Svetilnika, pocinje sa svetloscu, a okoncava u tami." (Quaest. ad Antioch., P. g. XXVIII, 631) - A u 90 pravilu Trulskog sabora (692.god.) iznosi se i sledece: "... Smatrajuci noc posle subote pretecom vaskrsenja nasega Spasitelja, OD TADA DUHOVNO ZAPOCINJEMO PESME, I PRENOSIMO PRAZNIK IZ MRAKA U SVETLOST." - Kao carski namesnik, prokonzul u maloazijskoj Bitiniji, Gaj Plinije Mladji u jednom svom pismu iz 112.god. naznacuje i sledece caru Trajanu (98.-117) za miroljubive hriscane: "... Imali su obicaj da se ODREDJENOGA DANA /= u nedelju/ PRE ZORE SKUPE, da pevaju zajedno pesmu u cast Hrista kao Boga, i da se zakletvama /= zavetima/ medjusobno obavezuju ne samo da nece ciniti zlocine, nego ni kradje, ni preljubu, da nece izneveriti datu rec, da nece utajiti ono sto im je ostavljeno na cuvanje." (Epistulae, lib. X, ep. 96)
Hriscanska okupljanja na pocetku prvog jevrejskog dana, odnosno na kraju rimske subote (Saturnovog dana), i ona u svanuce Gospodnjeg dana, okupljanja na kojima su organizovane vecere ljubavi (agape) i prinosena cista zrtva Svetome Imenu, zrtva od tamjana i plodova zemlje, znala su da se spoje i pretvore u nocna bdenja. I izvestaji Lukinih 'Dela apostolskih' ukazuju da je dan Sunca Pravednosti, dan Vaskrsa Sunca Ljubavi, bio srediste hriscanskih okupljanja: "A U PRVI DAN SEDMICE kad se sabrase ucenici da lome hleb, besedjase im Pavle, jer nameravase sutradan da otide, i produzi do ponoci." (20:7) - Gospodnju veceru uz zapaljene svetiljke (20:8), simbol Vecne Svetlosti, pratili su najcesce prorocki prenosi i besede ucitelja.
U dan radosti, u nedelju, na zrtvenik za odrzavanje Zajednice prevashodno su prinoseni darovi ljubavi, milodari, desetak. Tako apostol Pavle ukazuje vernima u Korintu da Gospodnji dan osvete dobrim delima milosrdja: "Svakog PRVOG DANA SEDMICE, neka svaki od vas ostavlja kod sebe skupljajuci koliko moze, da ne bude prikupljanja onda kada dodjem." ('Korincanima', I, 16:2) - Treba znati da prvi hriscani nisu imali grandiozne hramove, vec su se okupljalipo svojim kucama.
I u spisu 'Ucenje dvanaestorice apostola' (Didahe), nastalom u vremenu kada red bratskog zajednistva jos nije dublje razbijen i izvrnut (kraj I. stoleca), ukazuje se za dan pobede: "A u NEDELJU GOSPODNJU /grc.: kyriaken Kyrioy/, sabravsi se zajedno, lomite hleb i vrsite prinos zahvalnosti, priznajuci prethodno svoje grehe, da bi zrtva vasa bila cista." (14:1)
U pseudoepigrafu 'Barnabina poslanica', spisu nastalom sredinom II. stoleca, ukazuje se da je nedelju, osmi dan (grc.: emera ogdoe; lat.: octavus dies), kako se vec tu naziva, Gospod osvetio kao svoj dan, dan koji ima eshatolosku emanenciju i osvedocenje: 'Na kraju, pak, veli im /Jevrejima Bog/: 'Ne podnosim vase mladine i subote'. /'Isaija', 1:13/ Gledajte kako kaze: Nisu mi ugodne sadasnje subote, nego ona koju sam stvorio, u kojoj, pocinuvsi od svega, ucinicu POCETAK osmoga dana, to jest pocetak drugoga sveta/veka. Zato mi i provodimo OSMI DAN U RADOSTI /= eis eyrrosynyn/, u koji je i Isus vaskrsao iz mrtvih, i javivsi se /ucenicima/ vazneo se u Nebesa." (15:8-9) - Jos u 'Poslanici Kolosanima' Pavle ukazuje da su jevrejske svetkovine, time i jevrejska subota, samo prolazne i simbolicne ustanove: "Da vas, dakle, niko ne osudjuje za jelo ili pice, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote /cp.: 'Izlazak', 31:13; 'Judita', 8:6, 10:2; sve ovo je samo sen onoga sto ce doci, a stvarnost je Hristos." (2:16-17; cp.: 'Jevrejima', 4:8) - Hriscanstvo raskrstuje i sa jevrejskom sabbatom, i sa jevrejskim nacinom svetkovanja sabbata. U ranome hriscanstvu, prvi i osmi dan sedmice, dan Prvog i Poslednjeg, Hristov dan, dobija obelezja novog sabbata, Bozijeg sabata. Boziju zapovest 'Svetkuj sabbat', hriscani su striktno drzali, onako kako im je i Gospod zapovedio (cp.: 'Dvanaestorica', (26:9, 46:20), stim sto su je postavili na nove temelje i shvatili u njenom izvornom znacenju: da svaki sedmi dan covekovog zemaljskog zivljenja treba da bude Bogu posvecen odmor. Kako zajednicki zivot iziskuje da dan posvecenog odmora bude kod svih poboznika medjusobno usaglasen, to je u prvome danu sedmice nadjeno takvo prakticno, odmereno i ciljano usaglasenje. Tako je dan Sunca Pravednosti dobio do vecnosti obelezja novog sabata, solarnog sabata.
Antiohijski episkop Ignatije Bogonosac (stradao u Rimu 107. god.) u svojoj 'Poslanici Magnezanima' naznacuje i sledece: "... Oni koji su ziveli u starim stvarima /= u starozavetnoj epohi/ dosli su u novinu nade, ne vise subotujuci nego ziveci po danu Gospodnjem, u koji je i Zivot nas zasijao kroz Njega i smrt Njegovu, ..." (9:1)
Sredinom II. stoleca u 'Apologiji za hriscane', Justin Martir ukazuje i obrazlaze za Gospodnji dan, za dan Sunca Ljubavi: "U dan koji se naziva 'suncevim danom' svi koji stanuju u gradovima i poljima skupljaju se na isto mesto gde se citaju uspomene Apostola i spisi Proroka, koliko to vreme dozvoljava. /.../ A mi svi skupljamo se zajedno u dan Sunca, jer je to prvi dan u koji je Bog izmenivsi tamu i materiju sazdao svet, i sto je Isus Hrist nas Spasitelj u isti dan vaskrsao iz mrtvih; jer u dan pre dana Saturnova /= pre subote/ raspese Ga, a u dan iza Saturnova dana, koji je dan Sunca, javivsi se apostolima i ucenicima, naucio ih je onome, sto smo i mi vama na razmatranju izlozili." (I, 67) - I kod Jevreja i kod Rimljana planeti Saturn (hebr.: Sabbath'ai ) bila je posvecena subota (lat.: dies Saturni, sabbata).
U spisu Didaskalia Apostolorum, nastalom u III. stolecu, kaze se: "Kakvo opravdanje imaju kod Boga oni koji se U DAN GOSPODNJI NE SASTAJU da slusaju rec zivota i da se hrane bozanskom hranom, koja ostaje vecno?" (Cap. XIII)
U prvoj polovini IV. stoleca, eminentni crkveni istoricar Eusebije iz Cezareje, u svome komentaru 92. Psalma naznacuje: "Sve sto je trebalo ciniti u subotu, mi smo preneli na GOSPODNJI DAN, kao pogodniji dan koji ima prvenstvo i uziva visi ugled nego jevrejska subota." (P. g., XXIII, 21) - A u spisu 'O praznovanju Pashe' ukazuje za nedeljni zrtveni prinos: 'A mi /pripadnici/ Novoga Zaveta u svaki DAN GOSPODNJI svoju pashu svrsavajuci, uvek se nasicujemo tela Spasiteljeva, uvek se opijamo krvlju Jagnjeta." (P. g., XXIV, 705) Kao i sledece: "... U svaki osmi dan, u spasonosni i GOSPODNJI DAN svrsavamo praznik nase Pashe, istinskog Jagnjeta Kojim smo izbavljeni, slaveci misterije." (P. g., XXIV, 701)
Crkveni provincijski sabor u Laodikiji (364. god) u 29. pravilu, ukazuje i uredjuje: 'Hriscani ne smeju slediti obicajima judejskim i subotom pocivati, nego moraju u taj dan raditi; NEDELJU pak moraju narocito da postuju, i ako mogu uzdrzavati se od radnje kao hriscani. A koji se zateknu, da slede judejskim obicajima, neka su anatema od Hrista."
NASTAVICE SE >>
888
Aurora Aurea (
http://forum.blic.net -
http://forum.histrion.net )
aurora_a@ptt.yu -
aurora_aurea@yahoo.com