banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 11:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 263 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Apr 2010, 20:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Pošto se rasprava o ovome vodi na više paralelnih diskusija,
hajde da je stavimo na jedno mjesto. 8)
Dakle za početak iznesimo definiciju trojstva:
Centralna nauka religija tzv. hrišćanstva. Prema Atanazijskom vjerovanju postoje tri božanske osobe (Otac, Sin i sveti duh) a za svaku se kaže da je vječna, za svaku se kaže da je svemoguća, nijedna veća ili manja od druge, za svaku se kaže da je bog, ali zajedno su samo jedan Bog.
Druge izjave te dogme naglašavaju da te tri "Osobe" nisu odvojene ni različite ličnosti nego su tri načina u kojima postoji božanska bit. Stoga neki trinitarijanci naglašavaju svoje vjerovanje da je Isus Hrist Bog, odnosno da su Isus i sveti duh Bog. Ovo nije biblijska nauka

Koje je porijeklo nauke o trojstvu?

The New Encyclopedia Britannica kaže: "Niti riječ trojstvo niti izričita nauka kao takva ne pojavljuje se u Novom zavjetu, niti su Isus i njegovi sljedbenici namjeravali proturiječiti Shemi u Starom zavjetu: 'Čuj Izraele: Gospodin je Bog naš jedini Gospodin' (5.Mojsijeva 6:4)... Nauka se razvijala postepeno tokom nekoliko vijekova i uz mnogo polemike... Krajem 4. vijeka nauka o trojstvu poprima uglavnom oblik koji je sačuvan i do danas.

New Catholic Encyclopedia priznaje: "Formulacija 'Jedan Bog u tri Osobe' nije bila čvrsto utemeljena, sigurno ne potpuno prihvaćena u hrišćanski život i hrišćansko vjerovanje prije kraja 4. vijeka. Ali, upravo je ta formulacija koja je prva svojatala naziv Trinitarijanska dogma. Takvo shvatanje ili predodžba bila je posve strana apostolskim ocima".

Prema Nouveau Dictionnaire Universel, "platonsko trojstvo, ništa više od preuređenja starijih trijada koje potječu od ranijih naroda, izgleda da je racionalno filozofsko trojstvo značajki koje su rodile tri hipostaze ili božanske osobe koje su naučavale hrišćanske crkve... Koncepcija božanskog trojstva tog grčkog filozofa [Platona, 4. vijek pr. n. e.]... može se naći u svim drevnim [paganskim] religijama.

John L. McKenzie, S.J., u svom djelu Dictionary of the Bible (Riječnik Biblije) kaže: "Trijada osoba unutar jedinstva prirode određena je izrazima 'osoba' i 'priroda' što su grčki filozofski izrazi; zapravo se ti izrazi ne pojavljuju u Bibliji. Trinitarijanske definicije su proizašle kao rezultat dugih polemika prilikom kojih su ti i drugi izrazi kao 'esencija' i 'substancija', bili pogrešno primjenjivani na Boga od strane nekih teologa".

Dakle, kome koristi ovakvo nebiblijsko učenje i ko stoji iza ove laži možemo znati ako odgovorimo na pitanje: U kakav položaj vjerovanje u trojstvo stavlja one koji ga se drže?
Ono ih stavlja u vrlo opasan položaj. Dokazi su neoborivi da se dogma o trojstvu ne nalazi u Bibliji niti je u skladu s onim što Biblija uči. Ono prikazuje pravog Boga u vrlo pogrešnom svjetlu.
Pa ipak Isus Hrist je rekao: "Dolazi čas - i već je tu - kad će se pravi klanjaoci klanjati Ocu u duhu i istini, jer Otac takve klanjaoce želi. Bog je Duh, i koji mu se klanjaju, moraju mu se klanjati u duhu i istini" (Jovan 4:23, 24). Time je Isus objasnio da oni čije obožavanje nije 'u istini' nisu u skladu sa istinom postavljenom u Božijoj riječi, i nisu "pravi klanjaoci". Židovskim religioznim vođama 1. vijeka Isus je rekao: "Ukidoste zapovijest Božiju zbog svoje predaje. Licemjeri! Lijepo je o vama prorokovao Isajia rekavši: 'Ovaj me narod poštuje usnama, a srce mu je daleko od mene. Uzalud misli da me poštuje dok naučava kao moju nauku zapovijesti ljudske'". (Matej 15:6-9). To se jednakom snagom primjenjuje na one u današnjem tzv. hrišćanstvu koji zastupaju ljudske tradicije radije nego biblijske istine.

Obzirom na trojstvo, Atanazijsko vjerovanje kaže da su njegovi članovi "nepojmljivi". Učitelji te nauke često kažu da je ona "tajna". Očigledno trinitarijanski Bog nije onaj kojeg je Isus imao u mislima kad je rekao: "Mi znamo čemu se klanjamo".

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2010, 21:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Sto bi ti rekao: "ja samo strogo po Pismu", pa hajde da vidimo da li gospodja Mary zna bolje od samih Apostola,
odnosno autenticnih svjedoka Hristovog djelovanja za njegova ovozemaljskog zivota,
da vidimo da li se Apostoli slazu sa ucenjem gospodje Meri, Jehova, i ostalih koji tvrde da Biblija ne kaze da je Isus Sin Boziji, odnosno Gospod>



Pozivamo svjedoka br.1 - Apostol Petar>


"неће вас оставити лијене нити без плода
у познању Господа нашег Исуса Христа"

"као што ми каза и Господ наш Исус Христос.

"Јер вам не показасмо силу и долазак
Господа нашег Исуса Христа
по приповеткама мудро измишљеним,
него смо сами видели славу Његову."
(2. Петрова глава 1)


==================


Svjedok br.2, Apostol Pavle:


"Бог се јави у тијелу"
(Тимотеју 3,16)
"Христос по тијелу који је над свима Бог"
(Римљанима 9,5)


====================


Svjedok br.3, Apostol Toma:

“Господ мој и Бог мој”
(Јован, 20, 28 )


==================


Svjedok br.4, Apostol Jovan:

"Он је истинити Бог и живот вјечни”
(Јован, 5, 20)


=======================



Prvooptuzeni, Isus Hristos, stolar iz Nazareta:


“Отац је у мени и ја у њему”
(Јован, 10, 38 ).

“Ја и Отац једно смо”
(Јован, , 30).

“Ко види мене, видје Оца”
(Јован, 14, 9)


================================




Daklem, ti rece da si se kvalitetno nacitao Biblije i da imas odgovore na sve
(mes'cini bolje i od apostola, posto si u kontradikciji sa njihovim svjedocenjem)
te da znas sve bolje od glupih i zatucanih pravoslavaca koji nikad ne citaju Pismo.


Djecace, ne brukaj se vise....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2010, 22:36 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
"Otac i ja jedno smo"...

a jos me mrzi da pricam o tome kako je Isus rekao ego eimi...takodje Jovan 1 glava..pa me mrzi da spomenem kako se nevjerni toma zeznuo rekavsi "Moj Bog", a za divno cudo Isus bio malo gluv u tom momentu pa ga ne ukori.. :lol:

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2010, 23:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Jamesdin Kurtovic je napisao:
"неће вас оставити лијене нити без плода
у познању Господа нашег Исуса Христа"

"као што ми каза и Господ наш Исус Христос.

"Јер вам не показасмо силу и долазак
Господа нашег Исуса Христа
по приповеткама мудро измишљеним,
него смо сами видели славу Његову."
(2. Петрова глава 1)

Da baš je interesantno šta petar kaže u 1.petrova 1:3 "Neka Bude hvaljen Bog, Otac našeg Gospodina Isusa Hrista!" Uvijek i iznova , čak i nakon Isusovog uzlaska na nebo, Biblija ukazuje na Oca kao na 'Boga' Isusa Hrista.
Citati koje si ti ostavio ničim ne podupiru dogmu o trojstvu niti bilo šta dokazuju, ne znam ni zašto si ih izdvojio u kontekstu ove teme.
Jamesdin Kurtovic je napisao:
"Бог се јави у тијелу"
(Тимотеју 3,16)
"Христос по тијелу који је над свима Бог"
(Римљанима 9,5)

1.Timoteju 3:16 "I nema sumnje, velika je sveta tajna odanosti Bogu: 'On se pojavio u tijelu, bio je proglašen pravednim u duhu, pokazao se anđelima, o njemu se propovjedalo među narodima, u svijetu su povjerovali u njega, bio je uznesen na nebo u slavi."
Ovaj redak govori o Isusu i ne vidim na koji način ovaj redak govori da se Isus izjednačava sa Ocem ili da govori da je on Bog, već naprotiv ukazuje se na njegovu Odanost Ocu.
Dakle malo istraži i sam ćeš iz konteksta ostalog vidjeti da prevod koji koristiš nije ispravan.

Rimljanima 9:5 "Njihovi su i praoci i od njih je po tijelu potekao Hrist. Neka je Bog, koji je iznad svega, blagoslovljen u svu vječnost! Amen.
U ovom retku također ne vidim ništa što bih trebao komentarisati.
Jamesdin Kurtovic je napisao:
“Господ мој и Бог мој”
(Јован, 20, 28 )

Jovan 20:28 glasi:"'Gospodin moj i Bog moj!' - izjavi Toma"
Ako je Toma to imao na umu, ne možemu se prigovoriti što se Isusu obratio sa "Bog". To bi bilo u skladu sa Isusovim citatom iz Psalma, gdje se o uticajnim ljudima, sucima, govori kao o 'Bogovima' (Jovan 10:34, 35; Psalm 82:1-6). Naravno, Hrist zauzima položaj koji je daleko viši od tih ljudi. Zbog jedinstvenosti svog položaja u odnosu na Boga, u Jovanu 1:18 o isusu se govori kao o 'jedinorođenom bogu'. Isajia 9:5 također proročanski opisuje Isusa kao 'Boga silnog', ali ne kao svemogućeg Boga. Sve je to u skladu sa opisivanjem Isusa "bogom" ili "božanskim" u Jovanu 1:1.
Kontekst nam pomaže da iz toga izvučemo ispravan zaključak.
Netom pred Isusovu smrt, Toma je čuo njegovu molitvu u kojoj se obratio svome Ocu kao 'jedinom pravom Bogu' (Jovan 17:3). Isus je nakon svog uskrsnuća poslao poruku svojim apostolima, uključujući i Tomu, u kojoj je rekao: "Uzlazim... svome Bogu i vašem Bogu" (Jovan 20:17). Kad je zapisao što je Toma rekao kad je doista dodirnuo uskrslog Hrista, apostol Jovan je rekao: "Ova su opisana da trajno vjerujete da je Isus Mesija, Sin Božiji, te da vjerujući imate život po njemu" (Jovan 20:31). Dakle, ako je itko iz Tomina uzvika zaključio da je Isus 'jedini pravi Bog' ili da je Isus trinitetni "Bog Sin", ponovo treba pogledati što je sam Isus rekao (redak 17) i što je apostol Jovan jasno dao do znanja u zaključku (redak 31).
Jamesdin Kurtovic je napisao:
"Он је истинити Бог и живот вјечни”
(Јован, 5, 20)

Jovan 5:20 "jer Otac ljubi Sina i pokazuje mu sve što čini. Pokazat će mu i veća djela od ovih, da biste se vi divili"
Možda je nesporazum :-?
Jamesdin Kurtovic je napisao:
“Отац је у мени и ја у њему”
(Јован, 10, 38 ).

“Ја и Отац једно смо”
(Јован, , 30).

“Ко види мене, видје Оца”
(Јован, 14, 9)

Jovan 10:38 Prije toga šta kaže 36 i37 redak:"Kako onda vi onome koga je Otac posvetio i poslao u svijet kažete: 'Huliš', zato što sam rekao: 'Sin sam Božiji'? Ako ne činim djela Oca svojega nemojte mi vjerovati. Ali ako ih činim, sve ako i ne vjerujete meni, vjerujte djelima, da spoznate i da znate da je Otac u zajedništvu sa mnom i ja u zajedništvu sa Ocem."
Ne znam šta ovde implicira na dogmu o trojstvu, jednostavno kad neko ima isti cilj i namjere kaže se da su u zajedništvu, ako bi citirali još neke redke slika bi još bila jasnija, a to će potvrditi i slijedeći redak koji si iznio.
Jovan 10:30 "Ja i Otac jedno smo"
Rekavši: "Ja i Otac jedno smo" da li je Isus mislio da su oni jednaki? Neki trinitarijanci kažu da je tako. Ali u Jovanu 17:21, 22 Isus je molio s obzirom na svoje sljedbenike: "Da svi budu jedno" i dodao je, "da budu jedno kao što smo i mi jedno". On je u svim ovim slučajevima upotrijebio istu grčku riječ (hen) za "jedno". Očigledno, Isusovi učenici ne postaju svi dio Trojstva. Oni, međutim sudjeluju u jedinstvu namjere s Ocem i Sinom, u istoj vrsti jedinstva koje ujedinjuje Boga i Hrista.
Jovan 14:9 ako bi čitali ovaj stavak i nastavili čitati di 16 stavka stvar je kristalno jasna, kao i na skoro svakom mjestu Isus sebe stavlja ispod Oca, a o Ocu uvijek govori kao o 'jedinom pravom Bogu', Isus je dakle, samo odraz pravog Boga.
Jovan 17:3 "[Isus se molio svome Ocu]: 'A ovo je vječni život: spoznati tebe jedinog pravog Boga, i onoga koga si poslao, Isusa Hrista." Zapazi da Isus nije za sebe, nego za svog Oca na nebu rekao da je 'jedini pravi Bog'.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 01:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
U Mat. 12:31, Krist kaže: ''Zato kažem vam: svaki će se grijeh i bogohulstvo oprostiti ljudima, ali rekne li tko bogohulstvo protiv Duha, neće se oprostiti. I rekne li tko riječ protiv Sina Čovječjega, oprostit će mu se. Ali tko rekne protiv Duha Svetoga, neće mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni u budućem.''


Bez obzira šta sam pročitao ovim rječima prilazim vrlo oprezno, ako su Oni jedno, zašto se bogohulstvo na Gospoda Isusa Hrista oprašta, a na Duha ne?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 01:37 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ma daj Fiki lazes da tako pise u N.Z.. :D

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 01:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
"A On reče mu: "Što me zoveš blagim? Niko nije blag osim jednog Boga. A ako želiš ući u život, drži zapovesti". Reče Mu: "Koje?" A Isus reče: "Da ne ubiješ; ne činiš preljube; ne ukradeš; ne svedočiš lažno". (Jevanđelje po Mateju, 19:17-18)


I ovo je interesantno.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 06:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Sve dok se bude Bog zamišljao kao čovjek (sa čovječijim karakteristikama) neće biti jasan termin trojstva.
Prvo definišite u glavama pojam Bog, pa onda definišite trojstvo.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 07:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Talija je napisao:
Prvo definišite u glavama pojam Bog

Vrhunsko Biće, čije je jedinstveno ime Jehova - Jahve (JHVH). Uhebrejskom jeziku izrazi za "Boga" posreduju predodžbu snage, veličine, dostojanstva i uzvišenosti. U opreci s pravim Bogom postoje Lažni bogovi. Neki od njih su sami sebe učinili bogovima; druge su oni koji im služe učinili predmetom obožavanja.

Sam je Isus govorio o svom Ocu kao o 'jedinom istinitom Bogu' (Jovan 17:3). Jehova je rekao: "Osim mene nema Boga" (Isajia 44:6). Apostol pavle je pisao da pravi hrišćani imaju "samo jednog Boga oca" (1.Korinćanima 8:5, 6). Dakle Bog Jehova-Jahve je jedinstven; niko drugi nema taj položaj.

Biblija o Isusu govori kao o 'bogu', čak kao o 'Moćnom Bogu' (Jovan 1:1; Isajia 9:6). Ali, nigdje se o njemu ne govori kao o Svemogućem, kao što se govori o Jehovi (1.Mojsijeva 17:1). O Isusu se kaže da je "odraz [Božije] slave", ali Otac je izvor te slave (Jevrejima 1:3) Isus ni u kom slučaju ne traži položaj svog Oca. On je rekao: "Jehovu, svog Boga, moraš obožavati i samo njemu moraš prinositi svetu službu" (Luka 4:8). On postoji u "obličju Božijem", a Otac je zapovjedio "da se u ime Isusovo pokloni svako koljeno", ali sve to 'na slavu Boga oca' (Filipljanima 2:5-11).

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 07:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Isus ima dvojaku prirodu, božansku i čovječiju.
Zbog njegove čovječije misije na zemlji mnogi ga posmatraju kao čovjeka i davaju mu čovječije (ograničene) osobine i postavljaju nepotrebna pitanja "ako je on u čovjeku kako je na nebu, ako je umro kako je onda Bog itd"
On se i jeste ponašao u čovječijem obliku i kao čovjek i kao božanstvo.
Otuda sve nejasnoće.
"Kako Bog može biti na dva mjesta", Bog je sveprisustvo.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 08:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Najvažnije pitanje je; ima li takva nauka utemeljenje u Bibliji, ili takva nauka potiče sa nekog drugog izvora?
Biblija je jasna po tom pitanju.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 08:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Biblija je jasno ovdje potvrdila da si umisljen i da tvoja prica sa Biblijom nema veze.


Nevjerovatno.
Citao sam dosta o tzv. "duhovnoj prelesti", ali tek sada je vidim na djelu.
Ti bi ove neuvjerljive argumente prosipao i da ti sami Hristos dodje i kaze nesto sto se kosi sa tvojim uvjerenjima.



"U pocelu bijase Logos i Logos bijase u Boga i Bog bijase Logos."
"I Logos postade tijelo i useli se u nas puno blagodati i istine i vidjesmo slavu njegovu kao jedinorodnoga od Oca"
(Jovan, glava 1)



Bog bijase Logos. Naravno, kao sto covjek rodi covjeka a ne vjevericu tako i Otac predvjecno radja Sina koji je predvjecni Bog
jer bjese "u pocelu" "en arhein", dakle prije stvaranja svijeta, ako je samo covjek otkud to, ili Jovan laze?


Pametnom ne treba jednostavnije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 08:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
sasvim je logicno da je isus bog jer ako mu je tata bog onda ce i on nastaviti porodicnu manufakturu (posto naravno nema bolje pozicije u svemiru)

isto kao i popovska i doktorska djeca mislim ne pada iver daleko od klade ;)

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 09:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
spavac je napisao:
"Otac i ja jedno smo"...

a jos me mrzi da pricam o tome kako je Isus rekao ego eimi...takodje Jovan 1 glava..pa me mrzi da spomenem kako se nevjerni toma zeznuo rekavsi "Moj Bog", a za divno cudo Isus bio malo gluv u tom momentu pa ga ne ukori.. :lol:



gle "čojka" :D

" otac i ja smo jedno " --- U SLUŽBI,

Ne mogu naći citat, posjetiću marihuanu .. Išao je nešto kao : I ja i moj otac i apostoli smo jedno...


Toma rekao " moj bog " ?
Kakav prevod wow...


Toma nije mogao vjerovati da je vidio Isusa pa je rekao " moj bože ," al ono ko na engleskom
" o my god ".... jesi ti baš to, živ u tijelu !?

Bože moj, spavaču kako se ti provaljuješ samo <-> jesam ja tebi sad rekao da si bog ?

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 09:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
He, i ko je upravljao svemirom svim i održavao i brinuo se za sve dok je "bog" bio mrtav par dana ?

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 09:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
Talija je napisao:
Isus ima dvojaku prirodu, božansku i čovječiju.
Zbog njegove čovječije misije na zemlji mnogi ga posmatraju kao čovjeka i davaju mu čovječije (ograničene) osobine i postavljaju nepotrebna pitanja "ako je on u čovjeku kako je na nebu, ako je umro kako je onda Bog itd"
On se i jeste ponašao u čovječijem obliku i kao čovjek i kao božanstvo.
Otuda sve nejasnoće.
"Kako Bog može biti na dva mjesta", Bog je sveprisustvo.


Jest moćima ali nije bićem..

Zanimljiva ova "filozofska " debata kako obje strane imaju dokaze biblijske citate koji su kontradiktorni jedan drugom..

Jovan 5:20 "jer Otac ljubi Sina i pokazuje mu sve što čini.
"Što me zoveš blagim? Niko nije blag osim jednog Boga.

"I Logos postade tijelo i useli se u nas puno blagodati i istine i vidjesmo slavu njegovu kao jedinorodnoga od Oca"
(Jovan, glava 1)





Uputi nas na Pravi put,
na Put onih kojima si milost Svoju darovao,
a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali ( znanje izgubili )!
( Kur'an 1:5-7)

Eto, znate na koga se misli " zalutali "

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 09:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
114_AhmeD je napisao:
He, i ko je upravljao svemirom svim i održavao i brinuo se za sve dok je "bog" bio mrtav par dana ?


jel to onda kad ga je Niche ukanto

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 11:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Jamesdin Kurtovic je napisao:
"U pocelu bijase Logos i Logos bijase u Boga i Bog bijase Logos."
"I Logos postade tijelo i useli se u nas puno blagodati i istine i vidjesmo slavu njegovu kao jedinorodnoga od Oca"
(Jovan, glava 1)



Bog bijase Logos. Naravno, kao sto covjek rodi covjeka a ne vjevericu tako i Otac predvjecno radja Sina koji je predvjecni Bog
jer bjese "u pocelu" "en arhein", dakle prije stvaranja svijeta, ako je samo covjek otkud to, ili Jovan laze?


Pametnom ne treba jednostavnije.

Vrlo jednostavno ću ti odgovoriti na ovo.
Kao prvo uvijek mi se trpa u usta kako kažem da je Isus samo čovjek, nigdje i nikad to nisam rekao, već naprotiv za Isus govorim tačno ono što piše u Bibliji (ako sam igdje rekao to što tvrdiš ili ako išta što sam napisao to implicira, lako ti je dokazati i prezentovati), dakle to što kažem da Isus nije Bog jer jedan je Bog i ima svoje Ime, ne znači da je Isus (ili da sam ja ne daj bože to rekao) samo čovijek.

Jovan:1, 2, ST, kaže: "Upočetku biješe Riječ, i Riječ biješe kod Boga i Riječ biješe Bog. Ona u početku bijaše kod Boga." (Ša, Ba, DF, Ra koriste slične izraze). Međutim NS kaže: "U početku bila je Riječ, i Riječ je bila kod Boga i Riječ je bila bogom. Ona je u početku bila kod Boga."
Koji se prevod Jovana 1:1, 2 slaže s kontekstom? Jovan 1:18 kaže: "Boga niko nikad nije vidio." Redak 14. jasno kaže da je 'Riječ postala tijelo i prebivala među nama... gledali smo njenu slavu'. Također, reci 1, 2 da je Riječ u početku bila "kod Boga". Može li netko biti kod nekoga, a istovremeno biti ta osoba? U Jovanu 17:3 Isus je oslovio Oca sa 'jedini pravi Bog', dakle, Isus kao "bog" samo odražava Očeve božanske osobine (Jevrejima 1:3)

Da li je prevođenje "bog" saglasno s pravilima grčke gramatike? Neke referentne knjige čvrsto zahtijevaju da grčki tekst mora biti preveden: "Riječ je bila Bog". Ali ne slažu se svi.
U članku pod naslovom "Kvalitativne neizgovorive predikatne imenice: Marko 15:39 i Jovan 1:1", Philip B. Harner je rekao da su takve rečenice kao što je ona iz Jovana 1:1, "kod kojih ispred glagola stoji neizgovorivi predikat, u prvom redu kvalitativni u značenju. Ukazuju to da logos ima prirodu theosa". On predlaže: "Možda bi se ova rečenica mogla prevesti: 'Riječ je bila iste prirode kao Bog'" (Journal of Biblical Literature, 1977, str. 85, 87). Tako je u ovom citatu značajna činjenica što je riječ theos u svom drugom pojavljivanju bez određenog člana (ho) i nalazi se ispred glagola u grčkoj rečenici.
Zanimljivo je da prevodioci koji insistiraju da se Jovan 1:1 prevodi: "Riječ je bila Bog", ne oklijevaju upotrijebiti neodređeni član u svom prijevodu drugih citata kod kojih se neizgovoriva predikatna imenica u singularu pojavljuje ispred glagola (npr. Jovan 6:70 i 9:17)

John L. McKenzie, S.J., u svom Dictionary of the Bible, kaže: "Jovan 1:1 bi strogo trebao biti preveden 'riječ je bila s Bogom [=Ocem], i riječ je bila božansko biće.'" (Zagrade su njegove. Objavljeno sa nihil obstat i imprimatur. NY, 1965, str. 317.)
U skladu sa gornjim, AT kaže: "Riječ je bila božanska"; Mo, "Logos je bio božanski". U svom njemačkom prijevodu Ludwig Thimme je to izrazio na ovaj način: "Riječ je bila vrsta Boga." Ukazivanje na Riječ (koja je postala Isus Hrist) kao na boga u skladu je s upotrebom tog izraza u ostatku Pisma. Naprimjer, u Psalmu 82:1-6 na ljudske suce u Izraelu ukazuje se kao na 'bogove' (hebrejski, 'elohim; grčki, theoi, u Jovanu 10:34) zato jer su bili predstavnici Jehove i morali su govoriti njegov zakon, prema tome kad se taj izraz odnosi na obične ljude, koliko je tek logično da se takva formulacija odnosi na Isusa koji je i Božiji vrhovni sudac koji će suditi svim narodima.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 12:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Jan 2010, 03:18
Postovi: 31
114_AhmeD je napisao:
He, i ko je upravljao svemirom svim i održavao i brinuo se za sve dok je "bog" bio mrtav par dana ?

Ovo je ocigledno jedno od onih istancovanih pitanja,gde ih nalazite?Ahmed Dedat?Ajde smisli nesto svoje,Alaha ti.Svi postavljate toliko jezivo slicna pitanja d ajedino mogu da zakljucim da uopste ne razmisljate sopstvenim glavama nego samo u krug vrtite ono sto su vam drugi rekli / napisali da treba da pitate. :roll:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 12:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Slazem se. I sto je najsmjesnije, misle da su ispali veliki logicari i analiticari zato sto su postavili takva pitanja. Slicno onom sa brojem PI :D

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 263 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs