banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Maj 2024, 00:33

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Dec 2009, 12:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
dok u tradicionalno hrišćanskim zemljama muslimani uživaju sva prava, u tradicionalno islamskim zemljama vlada mrak i netolerancija.
iako većina muslimana u evropi dolaze iz islamskih zemalja gdje vlada progon nad hrišćanima, ne pada im na pamet da dignu svoj glas protiv toga, ali su veoma bučni kad im se zabrani gradnja minareta po evropi, ili ako neko u nekoj knjizi kaže koju kritiku na račun islama tad prijete i pogubljenjima, dok s druge strane oni mogu da pljuju po hrišćanstvu i judaizmu koliko hoće čak to smatraju svojim pravom i obavezom.
na razmišljanje o ovom me ponukao jedan članak DW-a iz kog je ovaj citat:


Povodom referenduma i zabrane gradnje minareta u Švajcarskoj, te opšte zgroženosti stavom većine Švajcaraca, tabloid “Bild” prenosi stav Saveta islamskih zajednica u Hamburgu prema kome je reč o “nepoštovanju ustavnom zagarantovanih prava jedne verske manjine”, a citira i turskog premijera Erdogana i njegove reči o “rasističkom i fašističkom” ponašanju Švajcarske prema muslimanima.

“Bild”, međutim, postavlja i pitanje: “Kolike crkvene tornjeve dopušta Alah?“, i nastavlja: “Turska, Malezija, Iran, Jordan, Saudijska Arabija, Maroko – zemlje su koje su, svaka na svoj način, još miljama udaljene od verske tolerancije kakvu poznajemo u srednjoj Evropi. Minimalan je broj islamskih zemalja koje znaju za pravu versku toleranciju, citira Bild jednog bonskog profesora i sociologa religije.

Primer Turska: tamo zvanično vlada sloboda vere. Ali, u praksi, hrišćani su na Bosforu praćeni i proganjani, ima slučajeva u kojima im se čak preti smrću! 2007. godine, u gradu Malatiji mladi počinioci su ubili trojicu misionara koje su prethodno mučili, a 2006, kada je kulminirao spor oko karikatura o proroku Muhamedu objavljenih u Danskoj, ubijen je katolički sveštenik Andrea Santaro. Hrišćanske crkve u Turskoj ne smeju da kupuju kuće niti zemljišta, postojeće građevine se namerno prepuštaju propadanju pa, na primer, nemačka protestantska zajednica u Ankari svoja bogosluženja održava na zemljištu koje pripada nemačkoj ambasadi.

Primer Saudijska Arabija: tamo je dovoljno da hrišćanin sa sobom nosi krst ili bibliju, pa da bude otpremljen u zatvor, i to na nekoliko meseci. Hrišćanska molitva je zabranjena čak i u sopstvenom stanu! Jedan katolički gastarbajter sa Filipina završio je u zatvoru zato što mu je u džepu nađena fotografija na kojoj ima brojanicu sa krstom – to je zabranjeno...

Primer Iran: tamo vlada strogi šerijat. Onaj ko pređe u hrišćanstvo, ili propagira tu veru, može da računa samo sa smrtnom kaznom. Hrišćani se sastaju tajno, po podrumima, kao u starom Rimu. Najnoviji slučaj je Ehsan Fatahijan, 28-godišnjak iz severnog Irana. Revolucionarni sud ga je osudio na smrt jer se odmetnuo od Boga – mladić je, i pored protesta međunarodne zajednice, pre tri nedelje – obešen”.

priredio Saša Bojić
odg. urednik: N. Jakovljević

ovome bi još dodao da u saud. arabij koja je stolna islamska zemlja na autoputevima postoji traka za nemuslimane, i nemuslimani smiju da voze samo tom trakom. nevjerovatno ali po svemu sudeći istinito

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 12:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3660
Lokacija: House of Pejin
nastali su 500 godina kasnije, tako se i ponasaju, u sustini, nema razlike.

za mene je islam, zapravo, hriscanstvo u pubertetu.

pocele su da ima rastu dlacice po nekim mjestima...nesigurni su u sebe :D

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 13:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Okt 2009, 13:27
Postovi: 276
Ovi pravoslavni talibani su fakat zanimljivi:

http://www.blic.rs/temadana.php?id=74763

http://forum.b92.net/index.php?showtopic=50269


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 13:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
BOSANSKI_NOVI je napisao:

ovde nije riječ o pojedincima već o državnom aparatu i opštem raspoloženju i tolerancij pojedinih religija u cjelini

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 13:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Nije bas sve tako kako ovaj novinar pise u Iranu imas protestansku crkvu zvanu Jama'at-e Rabbani koja malo malo prevede nekog muslimana na hriscanstvo kad ih uhvate naj.bu a kad ih ne uhvate guraju dalje. Islamske zemlje su u principu netolerantne na "uvozne religije" protestane i katolike u vecini slucajeva tolerisu domicilne crkve (ukoliko ih ima npr. azerbejdzan je 100 konvertovan najezdom turaka) Te domicilne nisu uvijek pravoslavne crkve (ili bar ono sto mi podrazumjevamo pod pravoslavnim ) nisu u sinodu pravoslavnih crkvi i neke su mnogo vjekova starije od nase crkve takozvane Istocne Crkve poput armenijske i asirijske koje pripadaju pod Oriental Orthodox Crkve.
Zivot hriscana u arapskim zemljama nije lak ali ne treba zaboraviti da je Iracki Premijer Tarik Aziz bio hriscanin i da u Palestini i Libanu ima mnogo hriscana koji aktivno ucestvuju u politickom zivtu drzave (naravno kao sto je kod nas SNSD/SDS dominatan faktor tako su i tamo Hammasi Fatah dominantni)
Za kraj imam prijateljicu Amerikanku koja je doeslila u Kabul kad je imala 8 godina sa roditeljima misonarima za vrijeme Zair Shaha sredinom 70ih i koja jos uvijek zivi u Kabulu. Pricala mi je jednom da se za vrijeme talibana osjecala jako sigurno jer dok god je radila ono sto je rekla da radi ( humanitarka) i nista nije muljala bila je zasticena ko titov medo u bugojnu poslije sa dolaskom Massuda i mudzahedina stvari su se pogorsale sto se sigurnosti vjerskih manjina tice (naravno u afghanistanu je relazak sa islama na bilo koju drugu vjeru smrtni prekrsaj)

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 14:06 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
chils je napisao:
Nije bas sve tako kako ovaj novinar pise u Iranu imas protestansku crkvu zvanu Jama'at-e Rabbani koja malo malo prevede nekog muslimana na hriscanstvo kad ih uhvate naj.bu a kad ih ne uhvate guraju dalje. Islamske zemlje su u principu netolerantne na "uvozne religije" protestane i katolike u vecini slucajeva tolerisu domicilne crkve (ukoliko ih ima npr. azerbejdzan je 100 konvertovan najezdom turaka) Te domicilne nisu uvijek pravoslavne crkve (ili bar ono sto mi podrazumjevamo pod pravoslavnim ) nisu u sinodu pravoslavnih crkvi i neke su mnogo vjekova starije od nase crkve takozvane Istocne Crkve poput armenijske i asirijske koje pripadaju pod Oriental Orthodox Crkve.
Zivot hriscana u arapskim zemljama nije lak ali ne treba zaboraviti da je Iracki Premijer Tarik Aziz bio hriscanin i da u Palestini i Libanu ima mnogo hriscana koji aktivno ucestvuju u politickom zivtu drzave (naravno kao sto je kod nas SNSD/SDS dominatan faktor tako su i tamo Hammasi Fatah dominantni)
Za kraj imam prijateljicu Amerikanku koja je doeslila u Kabul kad je imala 8 godina sa roditeljima misonarima za vrijeme Zair Shaha sredinom 70ih i koja jos uvijek zivi u Kabulu. Pricala mi je jednom da se za vrijeme talibana osjecala jako sigurno jer dok god je radila ono sto je rekla da radi ( humanitarka) i nista nije muljala bila je zasticena ko titov medo u bugojnu poslije sa dolaskom Massuda i mudzahedina stvari su se pogorsale sto se sigurnosti vjerskih manjina tice (naravno u afghanistanu je relazak sa islama na bilo koju drugu vjeru smrtni prekrsaj)

kako sam te ja razumio sve je u redu dok se praviš da nisi hrišćanin, a liban i nije skroz muslimanska zemlja već poput bosne ima hrišćanske i muslimanske djelove.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 14:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3660
Lokacija: House of Pejin
chils je napisao:
Za kraj imam prijateljicu Amerikanku koja je doeslila u Kabul kad je imala 8 godina sa roditeljima misonarima za vrijeme Zair Shaha sredinom 70ih i koja jos uvijek zivi u Kabulu. Pricala mi je jednom da se za vrijeme talibana osjecala jako sigurno jer dok god je radila ono sto je rekla da radi ( humanitarka) i nista nije muljala bila je zasticena ko titov medo u bugojnu poslije sa dolaskom Massuda i mudzahedina stvari su se pogorsale sto se sigurnosti vjerskih manjina tice (naravno u afghanistanu je relazak sa islama na bilo koju drugu vjeru smrtni prekrsaj)


Afganistan je bio sekularno drustvo (mislim da su imali i komunisticku partiju) dok se Rusi i Amerikanci nisu umijesali. Amerikanci su obucavali mudžahedine, ekstremizovali ih, i zahvaljujuci njima danas imamo takvu situacuju.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 14:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Okt 2009, 13:27
Postovi: 276
Fašizam i populizam uglavnom idu ruku pod ruku
Oni koji koriste otrcane islamofobične floskule stalno spominju kako su eto ti muslimani došli u tuđe zemlje pa sad hoće nešto svoje a zaboravljaju vjekovni kolonijalizam koji se Evropi tek zadnjih 20 godina vraća u lice!Prvo je bogami Evropa bila u Africi i Aziji (islamskim zemljama)dosta prije nego je dio Afrike i Azije dosao u Evropu.Kad sljedeci put pojedes dobro začinjen rižoto, bananu, krompir pire ili pečenjak, zastani pa promisli o ovome što govorim.

Ovo što se desilo u Švicarskoj i što trube evropski desničari je rezultat dobrim djelom i ekonomske krize koja uvijek stimulira razvoj desničarskih partija, koje u nedostatku ikakvih ekonomskih programa, baziraju svoju politiku na podizanju straha i mržnji prema Drugom, šta god taj Drugi bio!
Sličnu taktiku koriste i vladajuće stranke u BiH.Kad nemaju odgovora kako poboljšati privrednu sliku u BIH odnosno kad pokradu i zadnji fenig budžetrskih sredstava onda ospu paljbu po budućim ustavnim rješenjima i strahu od komšije.
A narod ko narod,stalno puši tu priču!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 14:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
BOSANSKI_NOVI je napisao:
Fašizam i populizam uglavnom idu ruku pod ruku
Oni koji koriste otrcane islamofobične floskule stalno spominju kako su eto ti muslimani došli u tuđe zemlje pa sad hoće nešto svoje a zaboravljaju vjekovni kolonijalizam koji se Evropi tek zadnjih 20 godina vraća u lice!Prvo je bogami Evropa bila u Africi i Aziji (islamskim zemljama)dosta prije nego je dio Afrike i Azije dosao u Evropu.Kad sljedeci put pojedes dobro začinjen rižoto, bananu, krompir pire ili pečenjak, zastani pa promisli o ovome što govorim.

Ovo što se desilo u Švicarskoj i što trube evropski desničari je rezultat dobrim djelom i ekonomske krize koja uvijek stimulira razvoj desničarskih partija, koje u nedostatku ikakvih ekonomskih programa, baziraju svoju politiku na podizanju straha i mržnji prema Drugom, šta god taj Drugi bio!
Sličnu taktiku koriste i vladajuće stranke u BiH.Kad nemaju odgovora kako poboljšati privrednu sliku u BIH odnosno kad pokradu i zadnji fenig budžetrskih sredstava onda ospu paljbu po budućim ustavnim rješenjima i strahu od komšije.
A narod ko narod,stalno puši tu priču!

А да пробаш да напишеш нешто а да није офтопик?

Тема је дакле "хришћанство у исламским земљама". Какве везе са том темом имају православни фундаменталисти или десничари у БиХ и Швајцарској?

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 14:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
@dingo Znam sta je bio zivio sam u Afganistanu 2 godine 2002-2004 ;) sofer mi je bio ruski major- mudzahedinski major-talibanski komandir-mudzahedniski major (kako on sam kaze kad te zarobe samo promjenis kapu kad bi se non stop ubijali zarobljenici nikog nebi bilo da ratuje)
@ mari yana pogledaj pod TARIK AZIZ

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 14:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Okt 2009, 13:27
Postovi: 276
schoole,

Za tebe je offtopic a objektivni i razumni ljudi koji nisu opterećeni ideologijama će znati procjeniti šta sam htio reći!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 14:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
BOSANSKI_NOVI je napisao:
schoole,

Za tebe je offtopic a objektivni i razumni ljudi koji nisu opterećeni ideologijama će znati procjeniti šta sam htio reći!

Тешко да си ти објективан, разуман и неоптерећен идеологијом кад на пдф Духовност и религија, на теми о положају једне мањинске вјерске заједнице у исламским земљама не напишеш ни ријеч о тој вјерској заједници већ пишеш о Швајцарској, БиХ, политици и вјерским фанатицима у Србији!

Што би рекао онај жваљо Маца: "Ниђе везе!"

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 19:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 18:37
Postovi: 224
Slazem se sa mary.Jer sjecam se kad su nacrtali karikaturu muhameda zapadnjaci, muslimani odmah pceli paliti ambasade ubijati protjerivati.A kad oni zabiju avion u njujorku i ubiju hiljade ljudi onda bi hriscani trebali da ne reaguju.I kad reaguju onda su oni osvajaci i
sta sve ne. A oni muslimani reaguju zbog saljivog crteza i onda nista.Drugo i u tim njihovim zemljama ubijaju i muslimane.Ma sto je rekao frisky oni su na nivou kao hriscanstvo prije 500 godina kad su palili ljude na lomacama.E tu su islamci sad. Ne kazem svi ali vecina pogotovo ove zemlje u arabiji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 22:00 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
S. Arabija je sveta zemlja kao i Vatikan. Onog momenta kada u Vatikanu naprave dzamiju, uvjerena sam da ce se i crkva podici u S. Arabiji .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 22:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ti se šališ, zar ne? Reci da se šališ :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 22:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Dust je napisao:
S. Arabija je sveta zemlja kao i Vatikan. Onog momenta kada u Vatikanu naprave dzamiju, uvjerena sam da ce se i crkva podici u S. Arabiji .

A zasto se prvo ne napravi crkva u S. Arabiji mozda ce to onda Vatikanu posluziti kao primjer? :roll:
Cigla na ciglu... a vjera ne ojaca.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 22:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ma Dust se sali :)

Dust, evo ti mapa drzave Vatikan, reci mi gdje bi bilo idealno mjesto za dzamiju (pogledaj mjerilo dole desno):

Slika

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 22:27 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
u saudijskoj arabij su meka i medina sveda mjesta, ali ostatak države nije, dok je vatikan samo formalno država u biti je to katedrala sa pomoćnim objektima.
dust izvini molim te ali pitao bih te bez ikakve loše namjere, odakle si?
s obzirom da me uvjek fasciniraju takve izjave, u vrijeme kad je svjet globalno selo
i kad je svaka informacija dostupna kao na dlanu ti uletiš sa takvom izjavom bez da trepneš,
stvarno sam znatiželjan :cat:

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 22:34 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
Oh, stara fora, nablati sugovornika, mozda neko pomisli da je glup.

Dakle nista od pravljenja crkve u S. Arabiji, ts ts ts bash mi zao.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 22:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Dust je napisao:
Oh, stara fora, nablati sugovornika, mozda neko pomisli da je glup.

Ако неко каже да треба правити џамију унутар Ватикана, не размисли мало и кад му људи појасне да је то физички немогуће, а затим не призна да је написао глупост... ко зна, можда и јесте глуп?

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs