banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 08:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 158 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Nov 2011, 21:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
jellyfish je napisao:
Zasto samo muskarci odlaze u dzamiju, zasto je zabranjeno zenama? Slicno tako sam cuo da je zenama u muslimanskoj religiji zabranjeno da idu na sahranu. Zasto?


Opcenito nema zabrane odlaska zenama u dzamiju...zasto se to ukorijenilo kod nas nisam bas siguran da znam...ono sto sam siguran jesto to da su zene u doba Poslanika s.a.w.s. klanjale bajram namaz s muskarcima ... cak sto vise one zene koje nisu mogle da klanjaju (zbog zdravstvenih problema- ili nisu bile "ciste") su dolazile na bajram namaz ali su bile po strani i slusale hutbu...bajram namaz se uvjek klanjao masovno i na otvorenom prostoru...to ima i jednu psiholosku pozadinu vezanu za jedan drugi segment...dakle ima utemeljenja i u praksi Poslanika s.a.w.s. i koristi u zivotu...

Sto se tice dzenaza-namaza ili sahrane...zenama je zabranjeno pracenje sahrane mada i ta zabrana nije bas tako stroga...Ummu Atijje, r.a, kazala je: ”Zabranjeno nam je da slijedimo dženaze, ali ne strogo.” ( Ibn Hadžer, Fethul-Bari, 3/173)...Sto se tice klanjanja dzenaza-namaza to je kao i svaki drugi namaz klanjaju ga i muskarci i zene...zene su klanjale dzenazu u vrijeme Poslanika s.a.w.s a i nakon njega... Ni meni nije jasno zasto u BiH zene ne klanjaju dzenazu, niti od kad je to utemeljno na ovim prostorima niti zasto...s drugi strane svakom muslimanu je poznat hadis Vjerovjesnika, s.a.v.s, koji kaže: ”Ko klanja dženazu ima sevap jedan kirat (zlata), a ko je još isprati dok se ne ukopa, on ima dva kirata.” ”Allahov poslaniče”, upitan je, ”a šta su to dva kirata.” ”Kao dva velika brda (znači sevapa)”, odgovorio je. (Sahihu Muslim, ”Kitabuldženaiz”, br. 945)

jellyfish je napisao:
Jel' se meso dijeli u paketicima sirovo ili peceno?


Meso se djeli sirovo, ali se lijepo ocisti, spakuje u kesice i dijeli 1/3 komsijama, 1/3 rodbini i 1/3 se ostavi za svoje potrebe kad kazem komsiji nikad ne mislim strogo na komsiju muslimana, komsija je komsije ma koje vjere bio i njemu ide dio kurbana.

Sto se tice pecenog mesa, to sam pitanje postavio jednom fakihu (islamskom pravniku) prije nekih 5-6 godina...jer me to jako interesiralo, a htio sam da oni kojima budem dijeloio u sto boljoj slasti pojedu i uz sto manje truda (znaci da njihove zene ne moraju kuhati meso ili peci)...pa mi je taj fakih rekao da to bas nije bila praksa u doba Poslanika s.a.w.s ...i ja sam odustao od toga...neka hanume ipak malo "igraju" oko sporeta...:D

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 21:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
e dobre su vam ove ovce, evo ja omastio brke :D

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 22:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Hvala sto ste ispostovali moju zelju da se ova tema sacuva za ono cemu je vec dvije godine namijenjena - cestitanje Bajrama.

Toliko.

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 23:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Hvala Hordasu i Oficiru s ruzom na dobrim i korisnim odgovorima :)
Japanese rose, nisam citao od pocetka pa nisam znao da je tema namijenjena samo za tu svrhu, inace ne bih ovdje postavljao ta pitanja vec u drugoj temi. Ali posto se ovdje pisalo o tom onda je to nenamjerno ucinjeno na toj temi. Predlazem zato da moderator obrise ili premjesti postove koji odstupaju od teme. Izvinjavam se jos jednom. Hvala.
Naravno, cestitam Bajram svim vjernicima. :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 00:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
alkibijad je napisao:
Bajram Serim Mubarek Ulsun



Spoiler:
Citiraj:
Poslato: 20 Sep 2009, 14:11
Aaron je napisao:
Iskrene čestitke i od mene.

Poslato: 20 Sep 2009, 13:36
bila su to vremena,nedostaje mi moj jevrejski brat :(

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Avg 2012, 15:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Zajednički iftar u Banjaluci i molitva u miru



Galerija
. .
Agencija Anadolija - 17.08.2012 12:40 Foto

BANJALUKA - Najstariji postač banjalučkog medžlisa Nijaz Karaselimović izjavio je novinaru agencije Anadolija da „svako vrijeme nosi neke svoje običaje i navike, ali da radost ramazana ostaje uvijek ista“.

Karaselimović je protekle noći iftario zajedno sa uposlenicima džamije Ferhadija.

Pričao je Karaselimović novinaru agencije Anadolija o Banjaluci iz vremena kada je u njoj živio daleko veći broj vjernika, muslimana, nego ih je danas, o munarama bogato ukrašenim kandiljima, džamijama punim vjernika, mahalama koje su odisale nekom, kako je kazao, posebnom prazničnom atmosferom.

Ipak i danas smo, iako nas je ostalo tako malo, zadovoljni jer u miru možemo da obavljamo svoju molitvu. Vremena nose svoje, nekada smo se češće okupljali na zajedničkim iftarima, komšije su obilazile jedni druge. I dio toga je, uprkos svemu, hvala Bogu, očuvan“, rekao je Karaselimović.

Takvi zajednički iftari, dodaje Karaselimović, imaju posebnu ljepotu zbog susreta s ljudima koji se tokom godine rjeđe viđaju.„Moja supruga i ja smo u godinama , sve rjeđe izlazimo, pa s ovako sretnemo s ljudima, ispričamo, našalimo“, dodao je Karaselimović.

Na značaja ovakvih zajedničkih susreta, radost ramazana podsjetio je i banjalučki muftija Edhem Čamdžić, koji se svojim džematlijama pridruži to veče.

Pred sam kraj mjeseca ramazan razgovarali smo i s glavnim imamom Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka Murisom Spahićem.

Prema njegovim riječima, ramazan je počeo u pozitivnoj atmosferi i neopravdanom se pokazala bojazan da u džamijama neće biti dovoljno vjernika zbog kasnih termina teravih-namaza.

„Većina naših ljudi mora koristiti gradski prevoz koji tako kasno ne radi, ali ljudi su se ipak okupljali, dolazi da obave molitvu što nam je izuzetno drago“, kazao je Spahić. Dodao je da je tokom ovog ramazana bio i veliki broj Banjalučana koji danas žive van svog grada, što je svakako doprinijelo posebno lijepoj atmosferi.

„Ove godine u džamijama se okuplja i mnogo mladih ljudi, što nas posebno raduje, jer pokazuju da su jako vezani za džamiju, za vjerovanje. Oni su organizovali i zajednički omladinski iftar , a tokom cijelog ramazana posebno radimo s mladima, a namjeravamo mnoge akcije realizirati i nakon ramazan šerifa“, rekao je efendija Spahić.

Podsjetio je da je vrijeme posta ispit izdržljivosti svakog pojedinca, ali i vrijeme kada treba posebno obratiti pažnju na one koji imaju manje, kakao bi u lijepoj atmosferi proveli ramazanske dane. Stoga je pred početak ramazana organizovana i akcija podjele ramazanskih paketa za starije osobe koje teško mogu dočekati mjesec ramazan. Pomoć je uručena i Merhametovoj javnoj kuhinji, kako bi oni najugroženiji osjetili da nisu napušteni i odbačeni.

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka Muris Spahić zaključio je da su ljudi i ove godine, u skladu sa svojim mogućnostima, davali pomoć za one koji imaju manje od njih.

U toku ramazana, kažu, kada se čovjeku smekša srce onda on sve ono ostalo podmiruje. To se zove sadaka, i ona se u čovjeku u ovo vrijeme posebno probudi“, poručio je Spahić.


:)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2012, 22:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Eid-ul-Fitr Mubarak

Bajram Mubarek Olsun

Svim forumasima Islamske vjeropisovjesti zelim sretne Bajramske praznika i da ih u bericetu provedete sa familijom

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2012, 22:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
chils je napisao:
Eid-ul-Fitr Mubarak

Bajram Mubarek Olsun

Svim forumasima Islamske vjeropisovjesti zelim sretne Bajramske praznika i da ih u bericetu provedete sa familijom


+1


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2012, 23:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
Srecan praznik svima :D Valjda ce neke turske poslastice dospjeti do mene u ponedeljak :)

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2012, 23:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Srecan praznik!

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 00:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Bajram Šerif Mubarek Olsun!

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 00:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2011, 23:57
Postovi: 670
Svim forumasima Islamske vjeropisovjesti sretan Bajram :)

_________________
Who said nights were for sleep?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 03:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Srecan praznik svi muslimanima na forumu. Bajram serif mubarek olsun!
Da ga lijepo proslavite u miru i veselju.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 07:39 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Bajram šerif mubarek olsun!
Sretan Bajram! Pojedite koju baklavu i u moje ime :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 08:37 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2009, 13:42
Postovi: 14961
srecan praznik svima koji slave


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 10:08 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Srecan Bajram!

Dzaba mi cestitamo,nema nikoga da kaze da ima nekog bujruma,baklava,hurmasica,tulumbi.... 8)

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 10:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Bajram Šerif Mubarek Olsun!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 10:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Srecan Bajram!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 11:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2003, 20:23
Postovi: 1722
Lokacija: Banjaluka
Mnogo hvala na lijepim čestitkama, Baklave, ružica, hurmasica, bamnje, janjetine hvala Bogu, pa kao sto se za. Bajram kaže Bujrum ;)

_________________
Uvijek hrabra, vesela,
svakom majka utjeha, jedina.
Pišeš naše stranice, moja
nježna kraljice, sudbine.
Rodila, te rijeka duboka,
u svakom viru Vrbas nosi tajnu,
nosi istinu.

Ovo je moj grad...

"


Poslednji put menjao Banjalucki_Behar dana 19 Avg 2012, 11:46, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 11:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Srecan bajram!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 158 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs