banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Protestanti
PostPoslato: 18 Apr 2003, 19:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Danas je veliki protestantski praznik.
Mene interesuje, buduci da na ovom forumu ima
dosta osoba koje se razumiju u religiju da mi objasne
sta je to protestantska vjera ali naravno ne trazim
neko extra strucno objasnjenje na 25 strana,
vec jednostavno.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2003, 19:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2003, 13:51
Postovi: 335
Lokacija: Amsterdam
Ne bi znao tacno da ti objasnim jer nisam bas duhovan tip :) ali potice iz hriscanstva i vuce malo prema katolicizmu ali svestenici mogu da se zene i ne slave svece osim isusa... dosta ovih holandjana praktikuje tu vjeru.
To je sto ja znam o protestantskoj... :fadein:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 00:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Протестантима се називају следбеници отпадника од Римокатоличке цркве: Лутера, Калвина и Цвинглија.

Било како било, дотични су хтели да постану папе поред папе, и рекли Риму: "ко вас шиша", основали своје црквице...

А онда су по угледу на њих, њихови ученици њима тројици рекли: "ко вас шиша", и основали своје црквице.

И то "ко вас шиша" се шири геометријском прогресијом, тако да данас постоји преко 20,000 разних црквица, где свако нешто проповеда... а шта ? То само они знају. Гомила јереси, и отпадништва.

Главне струје Протестантизма су: Баптисти, Методисти, Презбитеријанци, Англиканци, ...

Ето. Кратко и без философије. :wink:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 11:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Apr 2003, 16:31
Postovi: 77
Lokacija: Bgd
Da se ne ponavljam, evo ovde je uprosceno, malo drugacije vidjenje od Maran Ate, mada ne verujem da se on ne slaze samnom:

http://forum.blic.net/viewtopic.php?t=4297


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 11:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Maran Ata ton kojim si napisao svoj post uopste ne obiluje objektivnoscu.
Zamolio bih jos nekoga da napishe svoje poznavanje tematike ali da
bude malo objektivniji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 12:00 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Apr 2003, 16:31
Postovi: 77
Lokacija: Bgd
A, ti hoces objektivno. Pa evo ti malo istorijskih fakata:
http://forum.blic.net/viewtopic.php?t=4288
A sad cu da nadjem listing od 16. veka pa na ovamo, taksativno pobrajanje protestanata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 12:24 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Interesantnost ove teme je u tome sto zapravo nije jasno zasto se ti Misko uopste za to interesujes. Osnovne stvari o protestantizmu mozes naci u svakoj enciklopediji, udzbeniku istorije, sigurno i na internetu pa nema neke potrebe da ti se to i ovde detaljno objasnjava. Ipak cu ti u par recenica objasniti najosnovnije, da se ne ljutis.

Protestantizam se najprije javio kao spontana reakcija na nevjerovatna izopacenja u rimokatolickoj Crkvi otprilike u doba renesanse. Znas li da se u to vrijeme od rimske crkve "mogao" dobiti oprostaj grijehova za novac? Protestanti su protestovali protiv tog i slicnih izopacenja i to je prirodna reakcija. Tragedija je bila u tome sto protestantske vodje nisu tu situaciju iskoristile za povratak u okrilje Pravoslavne Crkve, vec su se samo odvojili od rimokatolika. Medjutim, sama ta ideja "odvajanja" od rimske crkve je bila toliko suprotna predanju i svoj svetootackoj literaturi koja se u rimskoj crkvi i dalje koristila, da protestanti nisu imali drugog izlaza da pred samim sobom opravdaju svoje sopstveno ucenje nego da potpuno odbace sveto predanje, da odbace autoritet svih Svetih Otaca i njihovih spisa i da proglase Sveto Pismo kao jedino mjerilo. Da bi to uspjeli, uveli su novu doktrinu po kojoj Sveti Duh svakom covjeku individualno tumaci Sveto Pismo, tj. odbacili su tumacenje crkve. To je ubrzo dovelo do daljeg cjepkanja protestanata na sitnije grupe, zato sto je ocigledno da Sveti Duh ne tumaci ljudima Pismo na takav nacin, tj. nema Svetog Pisma bez Crkve, a to je ono sto protestanti i savremeni sektasi (sve sekte vuku korijen iz protestantske ideje) nikako nece da shvate. Dakle, pojavila su se razlicita tumacenja, pojavljuju se i dan danas i zato protestantskih zajednica ima sve vise o cemu ti je Maran Ata pisao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 13:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Apr 2003, 15:53
Postovi: 332
Lokacija: Banja Luka
Misko,
o protenstatizmu mozes mnogo naci u enciklopedijama i knjigama istorijskog i duhovnog karaktera, kao sto ti je Simpson napisao. U najkracem, protenstatizam je i nastao kao protest svega sto je Katolicka crkva pocela da cini , a sto se nije moglo opravdati Svetim Pismom. Ovdje, u prvom redu dolazi protest protiv oprostajnica. Naime, sa strane katolickih teologa tvrdilo se da se kupovinom oprostajnica, za onog koji ih kupuje uzimaju, otkupljuju grijesi, tako da su ljudi masovno hrlili u kupovinu takvih oprostajnica. Jedan od najistaknutijih reformatora Luter je javno ustao protiv toga, jer Sveto Pismo jasno uci da se ljudski grijesi otkupljuju kroz Spasiteljsku zrtvu Hristovu.
U raznim zemljama tinjao je otpor protiv Katolicke crkve koja je postajala sve bogatija, narod sve siromasniji, zabranjivalo se stampanje, prepisivanje i citanje Svetog Pisma...
O inkviziciji si cuo i sam.
Iz okrilja protenstatizma radjaju se manje crkve, ili male vjerske zajednice, mada i medju njima u pogledu ucenja i stavovoa postoje mnoge razlicitosti.
U svakom slucaju o ovome postoji obilje literature, a ponesto mozes naci i na internetu.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 13:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Став Православне Цркве у вези Протестантизма је да су разлози за протест постојали и оправдани, али да су резултати Реформације катастрофални. 8)

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 16:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mr. Simpson je napisao:
Interesantnost ove teme je u tome sto zapravo nije jasno zasto se ti Misko uopste za to interesujes

Ne razumijem. Pa šta ako se interesuje? Forumi pored razmjene mišljenja služe i da se ponešto nauči pa ako se nekome ne čeprka po enciklopedijama već bi da o nečemu uopšteno nauči na forumu gdje je tu problem?
Jedino što oni koji kao mišk0 ovako nešto pitaju trebaju imati u vidu je da će dobiti odgovore iz različitih uglova, od osoba različitih vjerskih ubjeđenja i da je najbolje da iz svih odgovora sami donesu svoj sud a ne da prihvataju zdravo za gotovo ono što govore Simspon, Maran Ata, Vader i drugi. Dakle kao i u duhovnosti, treba stvari sagledati sa što više uglova i donijeti lični sud a ne tek tako prihvatiti već postojeće ustaljeno mišljenje velikih vjerskih organizacija samo zato što su najglasniji.

A sad što se tiče teme.
Po onome što je Simpson napisao nije teško zaključiti da je protestantizam bolji od pravoslavlja. Ono što je on naveo kao mane protestantizma su zapravo prednosti.

Mr. Simpson je napisao:
Dakle, pojavila su se razlicita tumacenja, pojavljuju se i dan danas


Oni traže Simsone. Oni traže. Istražuju, ispituju. Zbog toga dolazi do različitih shvatanja koja su u skladu sa trenutnim spoznajama. Kako čovjek duhovno raste tako se mijenjaju spoznaje, postaju čistije, jasnije, produbljenije, savršenije. Ljudi su na različitom duhovnom nivou pa su im i spoznaje različite ali će kroz iskrenu i predanu duhovnu izgradnju vremenom doći do istine. Nije sramota imati u nekom periodu pogrešna vjerovanja jer će čovjek koji radi duhovnu izgradnju doći do pravih spoznaja. Niko se nije rodio savršen i sveznajući, zato svi ljudi tokom života više ili manje lutaju, mijenjaju shvatanja i vjerovanja u skladu sa trenutnim spoznajama. Takvi ljudi traže a Isus Hrist je i rekao "tražite i naći ćete...jer ko traži nalazi".

Sa druge strane velike vjerske organizacije rade baš suprotno, nameću neka stara shvatanja i dogme i traže da ih se slijepo pridržava, da ih se prihvati zdravo za gotovo i ne dozvoljavaju da se dovedu u sumnju. Sprečavaju svaku samostalnu unutrašnju potragu što je osnova lične duhovne izgradnje. Uče da samo oni mogu tumačiti Sveto Pismo i da je samo njihovo tumačenje ispravno, uče da pojedinac ne može samostalno čitati i proučavati Sveto Pismo jer po njima Duh Sveti ne tumači pojedincu Sveto Pismo već samo njihovoj crkvi čime hule na Duha Svetog a zna se šta je Isus Hrist rekao za hulu na Duha Svetog. Time stvaraju vjersku intelektualno-duhovnu diktaturu.


zivota je napisao:
U raznim zemljama tinjao je otpor protiv Katolicke crkve koja je postajala sve bogatija, narod sve siromasniji, zabranjivalo se stampanje, prepisivanje i citanje Svetog Pisma...


Da, zabranjivalo se samostalno čitanje Svetog Pisma i to je mislim bilo pred inkviziciju ili za vrijeme inkvizicije, katolički sveštenici su smatrali da samo oni i njihova crkva smiju čitati i tumačiti Sveto Pismo. To je čista tiranija i diktatura.
A sad uporedite to sa ovim što je Simpson napisao kada kritikuje protestante:

Mr. Simpson je napisao:
Da bi to uspjeli, uveli su novu doktrinu po kojoj Sveti Duh svakom covjeku individualno tumaci Sveto Pismo, tj. odbacili su tumacenje crkve... zato sto je ocigledno da Sveti Duh ne tumaci ljudima Pismo na takav nacin, tj. nema Svetog Pisma bez Crkve


Sami uporedite :)
Potpuno ista stvar!

Tako da se ne treba čuditi što protestanti bježeći od katolika nisu otišli pravoslavnoj crkvi jer bi to bilo kao bježanje od lava pa te uhvati i pojede leopard.

A i samo to što su se mnogi odvojili od katoličke i pravoslavne crkve mnogo govori o tim velikim vjerskim organizacijama. Ne služi im na čast. Ako oni kao što tvrde imaju puninu istine, spoznaje, bogoslužja, dobrih plodova zašto sve veći broj ljudi bježi od njih? Zašto sve veći broj ljudi traži ispunjenje i mir na nekoj drugoj strani? A ovi u želji da sačuvaju ono vjernika što imaju (a samim tim i izvore prihoda) organizuju kampanje vike, dreke, galame na sve druge vjerske zajednice i religije u kojima ih omalovažavaju i prikazuju kao potpuno pogrešne a sve u želji da uplaše svoje vjernike da im slučajno ne padne na pamet da pređu na neku drugu stranu. A u ovome su katolici mnogo tolerantniji od pravoslavaca i po ovom pitanju iskazuju veću duhovnost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 18:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Vaderu, ti pises takve gluposti da je to prosto nevjerovatno. Doduse, od covjeka koji vjeruje da pripada grupici odabranih Banjalucana, "reinkarniranih apostola" i slicnih, nije se boljem ni nadati.

Svako ko iole poznaje situaciju u hriscanskom i "hriscanskom" svijetu uvidja kao sasvim ocigledno da kod protestanata gotovo da vazi princip "koliko protestanata, toliko i razlicitih ucenja". Ne radi se o tome da ljudi na razlicitom duhovnom nivou imaju razlicite spoznaje pa ce toboze doci sami do istine, vec o ociglednoj cinjenici da medju protestantima postoji na hiljade razlicitih tumacenja Svetog Pisma koja izricito opovrgavaju jedno drugo! Ja zaista ne znam kako ti samog sebe mozes da ubijedis da su medjusobno kontradiktorna tumacenja sva od Svetog Duha, jer to onda po tebi ispada da je Sveti Duh sam u sebi kontradiktoran. Halo covjece pogledaj se u ogledalo i skontaj sta ti to pises i u sta vjerujes! Kada bi protestanti vremenom dosli do istog shvatanja istine, to sto pises bi imalo nekakvu logiku, ali cinjenice te demantuju jer sa prolaskom vijekova, razlicitih protestantskih tumacenja je sve vise i vise i sve su vise razlicita medjusobno! Ali ne, ti to neces da shvatis, jer izgleda da spadas u one ljude za koje je Hristos rekao da ne bi povjerovali taman da mrtvi ustanu iz groba.
Tvoj je problem sto ti dogmate vjere posmatras kao nekakvu prisilu jer si o pravoslavnoj Crkvi donio sudove na potpuno pogresan nacin gledajuci filmove o inkviziciji kod rimokatolika ili Bog zna sta drugo. Za nas su dogmati radosna stvar jer nam pomazu da upoznamo Gospoda i ponovicu ono sto sam napisao na drugoj temi. Za tebe je izgleda Istina sama po sebi skucena stvar, cudi me sto se jos nisi poceo protiviti zakonima matematike, fizike, hemije i drugim zakonima jer, je li, po tebi mozemo da mislimo kako hocemo.
Kada bi takav individualisticki pristup kakav vasa svakog prezira dostojna sekta zagovara bio ispravan, onda mozemo ici i korak dalje i zapitati se: cemu onda uopste sluzi i samo Sveto Pismo? Ako Sveti Duh na takav nacin tumaci svakome pojedinacno Pismo kako ti to dozivljavas, cemu onda bilo kakva pisana objava? U cemu je razlika izmedju toga i varijante da se Sveti Duh svakome pojedinacno otvoreno javlja i s njim razgovara i otkriva mu istinu i bez Pisma?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 20:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Најзастрашујућа карактеристика Протестантизма јесте њена многобројна различитост и контрадикција. Баш као митолошка Хидра, њене многобројне главе се стално умножавају, и иако вреди трагати и борити се против многобројних јереси индивидуално, то ипак није прави кључ за победу. Да би се разумела јединствена учења сваке секте, потребно је знање историјата и развоја Протестантизма уопште, истраживања у области сваке главне протестантске теологије, богослужења, итд... као и додатно образовање везано за модерне трендове као што су либерализам и емоционализам. Чак и са свим тим знањем, није реално за очекивати да се може држати корак са новим сектама које се појављују свакодневно. Ипак, све те разне групе и секте могу да се окарактеришу са генералном категоријом званом - Протестантизам.

Све Протестантске групе верују да су управо оне истински разумеле Библију. Иако се између себе не слажу у тумачењу Библије, ипак се слажу да тумачење треба да се обавља по принципу “уради сам”. Ако им се успе објаснити зашто је такав индивидуалистички принцип погубан, и који је прави начин да се приступи проучавању Светог Писма, онда ће било који Протестант, било које секте, разумети зашто је Црквено Предање неопходна компонента у ходу ка истини. Чак и различите групације попут Баптиста и Јеховиних Сведока, нису баш тако различите као што то изгледа на први поглед. Ако сте икада гледали расправу Баптисте и Јеховиног Сведока, приметићете да у својој анализи цитирају један другом различите делове Библије. И уколико су подједнако теолошки потковани, расправа их неће нигде одвести, а при томе не виде да имају заједнички проблем који је везан за приступ Библији. И ту управо лежи срце те Хидре која производи јереси, и ако се убоде у то срце, све ће главе попадати...


Цели текст овде: http://avva.faithweb.com/sola_scriptura.html

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 20:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Mr. Simpson je napisao:
Interesantnost ove teme je u tome sto zapravo nije jasno zasto se ti Misko uopste za to interesujes.


Ako ja trazim da kupim nesto u prodavnici, prodavac me nece pitati
"zasto ce mi to, nego ce mi ponuditi ili reci da to nema". Ovde nisam
nigdje napisao tvoje ime i trazio licno od tebe odgovor, tako da ako
smatras da ne trebas da odgovaras, da ne znas odgovor, da to pitanje
nije na tvom nivou, molim te suzdrzi se od bilo kakvih komentara jer
ocigledno mislis da je ovo ovde zbog tebe napravljeno kako bi ti govorio
ko sta i kako treba da pishe.
Hvala.

Mr. Simpson je napisao:
Osnovne stvari o protestantizmu mozes naci u svakoj enciklopediji, udzbeniku istorije, sigurno i na internetu pa nema neke potrebe da ti se to i ovde detaljno objasnjava.


Ako sam trazio jos necija misljenja odnosno ako mi se nije dalo citati
enciklopedije, traziti textove na internetu nego jednostavno pitati ljude
koje smatram kompetentnim. Ako mislis da ne trebas odgovoriti, nemoj,
ali molim te, ponavljam, uzdrzi se od takvih komentara.
Razlog zbog kog pitam je taj sto velik broj ljudi u Evropi se izjasnjavaju
kao protestanti i njihovi vjerski praznici se smatraju drzavnim, sto opet
znaci da nisu malobrojni kao sto vi navodite.

Mr. Simpson je napisao:
Protestantizam se.....


Hvala na odgovoru.

Takodje bih zamolio sve pravoslavce, vjernike, narocito isticem Maran Ata
i Mr Simpson, da budu umjereniji, jer citajuci njihove postove covjek stice
dojam da nista osim pravoslavlja nije ispravno, ljudi koji nisu pravoslavci
grijese i propustaju u zivotu i u najmanju ruku ce trunuti u paklu.
Ja sam rodjen u BL, pravoslavne sam vjere, ateista sam, ali poznajem
svoju vjeru i postujem je medjutim nemam takvo misljenje kao sto vi
provodite kroz svoje postove.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Apr 2003, 22:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Apr 2003, 15:53
Postovi: 332
Lokacija: Banja Luka
Simpsone,
nemoj me pogresno shvatiti, ali kad se govori o jeresi i razlicitim tumacenjima Svetog Pisma, moras obratiti paznju i na nekog ko se predstavlja kao Hriscanin, a i sam znas kakvo misljenje ima o otkrivenju i npr. vladiki Zickom Nikolaju. Sjeti se da za sebe kaze da je pravoslavni hriscanin, i da navodno njegovo misljenje u pogledu spomenutih tema dijeli i onaj koji se naziva Maran Ata (Gospod je dosao).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Apr 2003, 03:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Citiraj:
pravoslavne sam vjere, ateista sam,



Шта ће бити од овога двога ? Или си атеиста, или Православни... Обоје не иде. Одлучи се па нам јави. Важи ? :wink:


За Животу... Православље као вера има своје доктрине које служе верницима као смернице у успињању уз гору... При томе, оставља се сваком вернику да сам доживи своје лично искуство у односу на Бога. Надам се да си поруку примио. 8)

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Apr 2003, 08:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Apr 2003, 10:59
Postovi: 28
Citiraj:
Шта ће бити од овога двога ? Или си атеиста, или Православни... Обоје не иде. Одлучи се па нам јави. Важи ?


Ja sam rodjena u, takodje,pravoslavnooj porodici, ali sam ateista. :wink: Vjera je nesto sto dobijas rodjenjem, a daje ti se izbor da budes teista ili ateista. No u svakom slucaju ja kao ateista, postujem tradiciju u granicama, znaci crkvu, manastrire ne izbjegavam, kao i slave, krstenja, vjerska kumovanja,citala sam Sveto Pismo, obisla mnostvo manastira, upoznala dosta monaha i monahinja, i kod nas i u svijetu, isla na dodatne casove pravoslavne vjeronauke, isla na pooklonicka putovanja,celivala mosti mnogih svetaca , jer je to nesto u mojoj tradiciji i zelim da upoznam da bih imala stav o tome!!!! Dok neki ovdje sjede i citaju stare knjige po stanovima,crkve mozda nisu vidjeli, ili se pak sastaju po plavim neboderima :lol: , i nazivaju sebe “pravoslavcima” :roll:

Osim toga u porodici imam protestanta(zet) i covjek uopste nije time opterecen. On zivi tamo gdje ima dosta protestanata, gdje postoje njihovi priznati drzavni praznici i nije nikakav otpadnik, sektas ili nesto slicno. On je takodje rodjen u protestantskoj porodici, vjerovanje mu nije opsesija ( kao nekima ovdje).
On zbog toga nije nimalo manje vrijedan u mojim ocima, cak naprotiv ja ga postujem kao covjeka &
mislim da je dosta vas ovdje “pravoslavaca” zaboravilo na onu iz iz Svetog Pisma “Postuj druge...”
Definitivno postujem sve vjere, nek vjeruje svako u sta hoce i neka mene ne ugrozava u mom izboru!!!
Ali ako to vjerovanje preraste u opsesiju (kao u sektama), e onda je to strasno, tu treba strucna psihijatrijsko-psiholoska pomoc!!! :evil:

Osim toga, kazete da su protestanti su otpadnici od rimokatolicanstva, drugacije tumace Sveto Pismo itd... OK
Ja ne znam detalje protestantizma, pravce njihovog vjerovanja...ALI
da li vi shvatate koliko negativnih stvari se desava u rimokatolicanstvu, pogledajte Vatikan, pogledajte Jovana Pavla, evo dolazi i u BL uskoro, spremaju se kao da dolazi hodajuci Bog,za sta ga i smatraju.
Pa Bog je jedan, najpravilniji i najnegresniji, Bog koji prozima sve, zar mislite da je OK gledati jednog starca, kojem curi pljuvacka iz usta i drze ga da se ne bi srusio...smatrati ga Bogom, svecem, Bozijim bicem???? :o
Pogledajte sta se desava u Vatikanu, pogledajte film STIGMATA, koji je zabranje od strane rimokatolicke crkve.... pogledajte samostane i koliko oni zive “bez grijeha, isposnicki”....da ne pricam dalje.
Dakle u svakom zitu ima kukolja, ima toga i u pravoslavlju.

Ne branim ja nikoga, samo posmatrajte stvar realno, ako je moguce bez predrasuda.
Vjerujete u sta zelite, ali ne opterecujete i ne ubijajte druge u pojam sa tim, Ako je neko drugi zatrazio pojasnjenje ili misljenje od vas, vi ste se krenuli svadjati, prepucavati i govoriti da se na internetu pronadju podaci. Vecina vas se ovdje pravi pametna, a u stavri malo toga pisete iz glave, vecina je Copy/Paste sa nekih vjerskih sajtova.....

Pozdrav od B’Ludnice :angel:

_________________
divno je biti nekome nesto,divno je biti tebi sve...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Apr 2003, 09:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Za Miska:

Cuj, evidentno je da izmedju nas dvojice postoji nekakav problem u komunikaciji, ali za tim nema ama bas nikakve potrebe. Vjerovatno si stekao utisak o meni da sam ja nekakav nezgodan, prijek i umisljen covjek, jer vidim da mi uvijek odgovaras tako sto me napadas, a po pravilu mojim rijecima pridajes ostriji smisao nego sto ga one imaju. Vjerovatno si takav utisak o meni stekao citajuci ono sto sam pisao u raznim diskusijama sa Vaderom i aharonom. Molim te da pokusas da shvatis, da i ja imam pravo da imam razlicit odnos prema razlicitim ljudima. I mi na forumu smo ljudi, nismo roboti i ne dajemo kompjuterizovane odgovore bez emocija. Ako sam prema Vaderu i aharonu drzak, to je zato sto je ono u sta oni vjeruju i kako vjeruju toliko uobrazeno i bestidno, da prema njima imam samo onaj minimum postivanja koji moramo kao hriscani imati prema svakom covjeku kao licnosti u kojoj je prisutan lik Boziji, ma koliko da je uprljan grijehom. Neka im se Bog smiluje. Zato nemoj dozivljavati moj odnos prema njima kao moj odnos prema ljudima uopste i nema potrebe da mi tako prijeko odgovaras.
Citiraj:
Takodje bih zamolio sve pravoslavce, vjernike, narocito isticem Maran Ata
i Mr Simpson, da budu umjereniji, jer citajuci njihove postove covjek stice
dojam da nista osim pravoslavlja nije ispravno, ljudi koji nisu pravoslavci
grijese i propustaju u zivotu i u najmanju ruku ce trunuti u paklu.
Ja sam rodjen u BL, pravoslavne sam vjere, ateista sam
Vidis, tu je sustinski problem. Ti vjerovatno jesi intelektualac, ali je evidentno, a nemoj se vrijedjati, da ne znas gotovo nista o vjeri (za sta, doduse, nije nuzno biti obrazovan; i prost covjek moze biti dobar hriscanin). Zato ti necu davati dalje komentare na ovo sto sam citirao, valjda ce ti se "kazati samo" jednog dana.

Za zivotu:

Gospodine zivota, uz sve postovanje prema tvojim godinama kojih ocito imas vise nego ja, molim te da prestanes da se ponasas kao nekakav tata na ovom forumu, pa kritikujes i pohvaljujes ucesnike foruma.

Za B'Ludnicu:
Citiraj:
Vjera je nesto sto dobijas rodjenjem
Jesi li procitala moj uvodni tekst na temi "Slobodni izbor kao osnovni kriterijum iskrene vjere"? Tu je tema negdje, nije duboko dole pa je potrazi. Kao sto vidis, vjera se ne dobija rodjenjem, sto je ocigledno samim tim sto svi ne vjeruju.
Citiraj:
Dok neki ovdje sjede i citaju stare knjige po stanovima,crkve mozda nisu vidjeli, ili se pak sastaju po plavim neboderima , i nazivaju sebe “pravoslavcima”

Nisam siguran da li si pazljivo citala. Ti iz plavog nebodera nisu pravoslavci, nego "odabrani" i "reinkarnirani apostoli" i sl. :lol:
Citiraj:
da li vi shvatate koliko negativnih stvari se desava u rimokatolicanstvu,
Niko nije rekao da mi branimo rimokatolicanstvo. U principu, sa pravoslavnog stanovista postoji svojevrsna "hijerarhija" religija. Pravoslavlje, kao prava Crkva Bozija, naravno nije dio te hijerarhije. Najblizi pravoslavlju su rimokatolici, zatim dolaze "starije" protestantske zajednice kao sto su npr. anglikanci. Nizi sprat dijele islam i judaizam. Jos dalje od Istine su budizam i hinduizam. Na samom dnu su otvoreni satanizam, kult licnosti (obozavanje vodje, kao npr. Sadama Huseina, Kim Jong Ila ili koga vec), a tu su negdje i ove sekte kao sto su Jehovini svjedoci, adventisti ili jos gore - sekta Petra Hricka i ovih nasih "reinkarniranih apostola".
Citiraj:
Dakle u svakom zitu ima kukolja, ima toga i u pravoslavlju.

Ima, kako da ne, ali ne u Istini pravoslavlja, vec u pojedincima koji ne drze ucenje svojim zivotom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Apr 2003, 10:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Apr 2003, 10:59
Postovi: 28
Mr. Simpson je napisao:

Za B'Ludnicu:
Citiraj:
Vjera je nesto sto dobijas rodjenjem
Jesi li procitala moj uvodni tekst na temi "Slobodni izbor kao osnovni kriterijum iskrene vjere"? Tu je tema negdje, nije duboko dole pa je potrazi. Kao sto vidis, vjera se ne dobija rodjenjem, sto je ocigledno samim tim sto svi ne vjeruju.


ako se rodim u srpskoj porodici i neko me pita, koje si vjeroispovjesti?? logicno da kazem pravoslavne. Jer sam u takvoj porodici rodjena.
To je nesto sto ti je odredjeno rodjenjem a da li ces ti postovati tu vjeru odnosno biti teista ili ateista je pravo licnog izbora ili se prekrstiti u neku drugu vjeru , to svakako mozes!

Citiraj:
Dok neki ovdje sjede i citaju stare knjige po stanovima,crkve mozda nisu vidjeli, ili se pak sastaju po plavim neboderima , i nazivaju sebe “pravoslavcima”

*Nisam siguran da li si pazljivo citala. Ti iz plavog nebodera nisu pravoslavci, nego "odabrani" i "reinkarnirani apostoli" i sl. :lol:




Pazljivo sam citala i znam dobro kko su oni :lol: :lol: zato sam i stavila navodnike uz rijec pravoslavni!!

I jos nesto, sto vrijeme vise prolazi vjere ce biti sve izopacenije, jer oko vjere postoji splet interesa (politika, novac,kriminal), tako da nije cudo sto svakim danom nicu nove vjerske zajednice!!!
Rijetkos je sresti pravog istinskog vjernikaa danas....

_________________
divno je biti nekome nesto,divno je biti tebi sve...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Apr 2003, 13:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
B'Ludnice, jasno je da sredina u kojoj smo rodjeni ima uticaja na nase izbore. I Bog ce to uzeti u obzir kad nam bude sudio, tj. kad nam bude davao po srcima nasim.
Ali taj uticaj nije presudan, osnovno je slobodni izbor.
Bio bih srecan da si i ti pravoslavna, ali ti to po sopstvenom priznanju nisi. Mozes se ti deklarisati i kao Kineskinja, ali cinjenice su cinjenice. Pravoslavan covjek je onaj koji je krsten u Pravoslavnoj Crkvi i zeli da zivi pravoslavno. Mora i da ispovijeda dogmate (svjetovnim rjecnikom receno da vjeruje onako kako uci Crkva) i da se trudi da zivi u skladu s tim. Covjek koji to sve nema, moze se nazvati bliskim pravoslavlju, ali takav nije pravoslavan.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Apr 2003, 14:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
ajd da i ja se ukljucim i pokusam misku da kazem u kratke crtice.

cuj misko, protestanti su oni koji su se odvojili od rimokatolicke ne crkve vec nauke, koja nije u skladu sa Biblijom. protestanti ne priznaju papu kao zamjenika Sina Bozijega nidi kao osobu koja tvrdi da je Bog postavio na tu stolicu. Jer jedini posrednik izmedju Boga i ljudi je HRIstos. takodje ne priznajemo svece, jer jedini svetac je Isus. u jevanjelju po jovanu pise da jedina osoba koje je zamjenik Isusa je Sveti Duh.. ne moimo se Bogu po nekim sablonima, vec u toku molitve pricamo sa Bogom, kao sa prijateljem. nema neke standardne seme. to bi bilo nesto ukratko. ono najvaznije je znaci da papa nije zamjenik Sina Bozijega, niti djevica MArije moze biti posrednik pa da se molimo njoj da bi ona posredovali, niti sveci u pravoslavlju po protestantima nemogu imati tu svrhu.

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs