banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 506 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Sep 2010, 13:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
jellyfish je napisao:
Refik je napisao:
Meni nije cilj da nikoga uvrijedim ali mora se priznati istina
pozz i sve najbolje


A sta kazes o ovoj "istini" samo iz nekog drugog ugla:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Gb3dqeeC0Us[/youtube]



Jelly mogao bi ti sve odgovoriti to jer se svodi na isto. Promašen koncept i grub prevod. Vidi, poslanik alejhisselam je došao u robovlasničko društvo i nije mogao promjeniti to preko noći. Zato je za mnogo grijeha bio iskup da se rob oslobodi što je neminovno vodilo ka uništenju takvog ružnog društva.

Šta bi onda rekao na ovo :

Ako netko proda kćer svoju, da bude ropkinja
, neka ona ne bude puštena na slobodu kao robovi. ( izlazak 21 7-8) ?

Ako se kći svećenikova oskvrni nečistoćom, oskvrni tim oca svojega; ona se ima spaliti. ( levitski zakonik 21:9 ) ?


Ti najljepšu stvar možeš okaljati, tako i život poslanika a.s izvlačiti na neki svojstven način. Jeste, istina je da je poslanik a.s učestvovao u mnogim bitkama, nije sjedio i naređivao nego prvi išao i u svakoj situaciji primjer bio. Zato je Islam kompletan, u svakoj situaciji u kojoj se čovjek može naći ima smjernice i pravilnik, tako i u ratu. Ne treba biti hipokrit kao John Lennon, peace peace ko fol a druga strana te želi uništiti. Sve to ima svoje. Može li Budha biti primjer muža kakav treba biti ako nikad žene nije imao ?

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2010, 13:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Pozdrav Ahmede :)
Pogresno si shvatio. Ovaj link sto sam postavio uopste ne odrazava moje misljenje ni razmisljanje. Njime sam samo htio pokazati kako se "istina" moze gledati iz razlicitih uglova zato sto je Refik pomenuo istinu kurana i neistinitost biblije, a neki drugi obrnuto.
Naravno da kad sam vidio ovaj klip, da sam se odmah zapitao pa to isto su radili i proroci u bibliji. Ali hocu da kazem kako neki ne gledaju na svoje proroke (u ovom slucaju biblijske), a zamjeraju Muhamedu. Slicno tome, muslimani gledaju na neke stvari iz biblije a ne vide kod sebe. Hocu reci svako tumaci ono sto mu odgovara i svako ima razlicite "istine".

Znaci, da ponovim. Video sam postavio samo da bi pokazao kako razliciti ljudi gledaju "istinu" sa razlicitih strana i kako se sve moze tumaciti na razlicite nacine.
Moje objektivno misljenje je da obe knjige i biblija i kuran vjerovatno imaju isti izvor.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2010, 16:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
jellyfish je napisao:
Pozdrav Ahmede :)
Pogresno si shvatio. Ovaj link sto sam postavio uopste ne odrazava moje misljenje ni razmisljanje. Njime sam samo htio pokazati kako se "istina" moze gledati iz razlicitih uglova zato sto je Refik pomenuo istinu kurana i neistinitost biblije, a neki drugi obrnuto.
Naravno da kad sam vidio ovaj klip, da sam se odmah zapitao pa to isto su radili i proroci u bibliji. Ali hocu da kazem kako neki ne gledaju na svoje proroke (u ovom slucaju biblijske), a zamjeraju Muhamedu. Slicno tome, muslimani gledaju na neke stvari iz biblije a ne vide kod sebe. Hocu reci svako tumaci ono sto mu odgovara i svako ima razlicite "istine".

Znaci, da ponovim. Video sam postavio samo da bi pokazao kako razliciti ljudi gledaju "istinu" sa razlicitih strana i kako se sve moze tumaciti na razlicite nacine.
Moje objektivno misljenje je da obe knjige i biblija i kuran vjerovatno imaju isti izvor.



Muslimani često ne razumju kako pričati kršćanima. Prije svega ne poštuju pravo izbora svakog čovjeka.

Poslanik a.s je rekao: Primjer mene i vjerovjesnika prije mene je kao primjer čovjeka, koji je izgradio građevinu, dotjerao je i uljepšao, ali joj fali samo cigla u jednom uglu. Ljudi su je počeli obilaziti, diviti se njenoj ljepoti i govoriti: Eh, samo da je stavljena i ova cigla?! Eto, ja sam ta cigla! Ja sam zatvorio kružnicu vjerovjesnika!

Dakle, ne treba nulirati ničije vjerovanje, nego samo ukazati par stvarčica koje su doživjele promjene od zlobnika.



Jeste Biblija i Kur'an iz istog izvora. Objavio ih je Bog jedini. Djelom si musliman ako misliš tako.

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2010, 23:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 30 Mar 2005, 22:09
Postovi: 441
Lokacija: Banja Luka
Ja vjerujem da su Sveto Pismo i Kur'an dati od ISTOG, i svjedočim da je Muhammed Božiji Poslanik.
Ali ovo kose što imam mi se diže na glavi kada neko ko je sebi uzeo za pravo da prisvaja Kur'an kao svetu knjigu i sebe smatra sljedbenikom najsavršenijeg vjerskog učenja pod kapom nebeskom, a u stvari nipodaštava Sveto Pismo jer, je eto mijenjano dok Kur'an nije ni pipnut...Ma nije nego! To su priče za prvi razred (kalo li se već zove) medrese, ali ne prosipajte tu "pamet" ovdje!
Kažem svima koji to čine OSTAVITE SE. Kur'an takav kakav je do nas došao ima svoje mjesto i ulogu, i Sveto Pismo sa svim svojim "nelogičnostima" i "nesavršenostima" ima svoje mjesto. Mogao bih vam pronaći u Kur'anu 1001 stvar koja se kosi sa npr. zvaničnim učenjem islama, a (prividno) i jedna sa drugom ali kakva je vajda od toga...
I znajte da su te sve kako ih zovete nesavršenosti vrlo namjerne i imaju svoju ulogu, i mogu da navedem jedan izvanredan primjer u kojem "pogrešan" prevod Đure Daničića u knjizi proroka Danijela, u stvari daje izvanrednu poruku nama i danas (radi se naime o proročanstvu o propasti EU i baš taj "pogrešan" prevod nešto dodato govori).
Dakle, sve što se sa Svetim Pismom desilo, to je neko dopustio, ali to ne znači da je ono išta izgubilo od svoje vrijednosti. Ali ako vi Sveto Pismo i svete spise uopšte doživljavate kao pravilnik ponašanja, i onda ga kao takvo upoređujete sa "savršenim Kur'anom" onda ste zaista veoma zalutali...Mi nismo roboti nego ljudi, i nama ne treba kompjuterski program da bismo se svi isto ponašali i svi isto mislili, nego udžbenik sa vaspitnim PRIMJERIMA! Ali slijepima kod očiju ne vrijedi govoriti!
Hrišćanstvo vs. islam! Šta je hrišćanstvo? Šta je islam? O čemu vi ljudi pričate? Da li zaista mislite da je Allah zadovoljan sa onim što se danas kune njegovim imenom i zove islamom? Imate li pojma šta bi vam Muhammed danas rekao da je ovdje, i da li bi vas udostojio i pogledom svog plemenitog lica?
Allah vam skoro svaki dan govori šta misli o vama, kada pušta na vas nesreće kao što su npr. da u stampedu na hadžiluku strada X ljudi ili da se u ambis surva autobus pun hadžija, ili da se sruši avion, da su ljudi u tzv. "islamskim zemljama" siromašni i gladni, da ih je predao u ruke svjetskih naftnih mešetara da ih "muzu" dok im ispred nosa sve ne uzmu, ili da služe opijumskim ili kokainskim mafijama...
Daleko je islam od svojih početaka i ništa nije bolji danas nego što je bilo "hrišćanstvo" onda kada se Muhammed pojavio. To da vam je jasno, pa koliko god da vas ta istina boljela i ne bila vam po volji! Ima samo POJEDINACA koji su kroz islam doživjeli NEŠTO vrijedno, ali u cjelini: jad i čemer! I još se hvale, i još se uzdižu, kao: naša je vjera najčistija i najsavršenija!
Jao njima kad ih, niko drugi nego Allah, stane tresti i preispitivati!
A "hrišćani" (svih boja članskih karata i "partijskih knjižica")?LELE!!! Pa ja ne znam šta više treba da se desi u tzv. "hrišćanskom" svijetu da "hrišćani" uvide koliko su DALEKO od Boga kojem se navodno mole!!!! (Eno teme: viewtopic.php?f=38&t=51741, viewtopic.php?f=38&t=8266&p=164523&hilit=Bo%C5%BEija+upozorenja#p164523 i mnogih drugih...) Sve je to jadac.
Da znate svi i "jedni" i "drugi": došlo je vrijeme ujedinjenja duhovnih (kojem god duhovnom putu da pripadaju, samo ako su tim putem bar malo SAMOSTALNO i bez posrednika odmakli), i do totalne propasti SVIH navodnih religijskih zajednica koje smo umišljaju da su sljedbenici i "čuvari" nekoga i nečega, ali baš taj Neko ih se ...gnuša!
A Svete Spise u te stvari ne miješajte, jer ko priča o nedostacima u BILO KOM Svetom Spisu, taj nema pojma, i usuđuje se da priča stvari za koje će biti pitan od vrlo nezgodnih isljednika. Ako ništa pametnije ne znaš, drži se "svoga", a ne čačkaj u "tuđe" da ne bi tebe neko malo "čačnuo" i "počešao".
Toliko za ovaj put!

_________________
UIOSDSAHA
http://www.duhovnaizgradnja.net
http://www.duhovnaizgradnja.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2010, 00:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
"O, svi drugi koji ne vjerujete kao ja, crno vam se piše!" :)

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2010, 20:38 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010, 19:40
Postovi: 178
Lokacija: Šeher Sarajevo
Dajte ljudi malo kulture dijaloga :)

"Mogao bih vam pronaći u Kur'anu 1001 stvar koja se kosi sa npr. zvaničnim učenjem islama, a (prividno) i jedna sa drugom ali kakva je vajda od toga..."

Molim te ako mozes da mi navedes samo 5 stvari u Kur"anu koje poricu jedna drugu?
Ne moras 1001 :D

_________________
"Molimo te Gospodaru da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majcina suza bude molitva, da se više nikom i nikada, ne ponovi Srebrenica. Amin..." ;(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 506 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs