banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 16:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 134 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Silazak Svetog Ognja
PostPoslato: 24 Feb 2009, 18:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Citiraj:
Na Veliku Subotu, u Crkvi Groba Gospodnjeg u Jerusalimu, hodocasnici bivaju svjedoci jednog od najvecih cuda slatkog Pravoslavlja, cuda koje u Obecanoj Zemlji Starog Izrailja grije srca, krijepi vjeru i uzdize duh Novog Izrailja. Plavkasto-bjelicasti plamen Sv.Ognja koji na naduman nacin silazi u Crkvu Sv.Ognja, nakon molitve Pravoslavnog Patrijarha Jerusalimskog ili pravoslavnog Vladike (kao sto je to bio slucaj ove godine, jer je jerusalimska katedra upraznjena nakon upokojenja Svjatejseg Patrijarha Diodora)jedno je od najvecih cuda Pravoslavlja. Kao i svako cudo vjere, tako i ovaj sveti dogadjaj ushicuje duse izabranog stada Hristovog, ali i izaziva brojne nedoumice kod nevjernika.

OPIS SV.OGNJA

Ovaj opis daje pravoslavni jelin (Grk), otac Stilijan koji se 1994 godine udostojio da video kamerom snimi cudesni dogadjaj.

Plamen je plavicasto-bjelicast i u prvih 33 minuta nema osobine "obicnog" plamena. U guzvi koja nastaje iz zelje da se sto prije pripali svijeca, desavalo se da Plamen dotakne lice ili kosu vjernih, ali nije bilo opeklina niti se kosa palila. Ponekad se javlja u vidu plamenih jezicaka koji izviru iz zidova Crkve, dok drugi put plamene loptice bukvalno lete Crkvom. Desava se i da Sv.Oganj ne dodje do vjernih od ruke Patrijarha, vec da poboznim pravoslavnima svijeca pripali "sama od sebe". Slicno se desava i sa kandilima pravoslavne Crkve Raspeca Hristovog koja se nalazi na spratu zdanja. Bljeskanje Sv.Ognja traje nekoliko minuta i ocevidci ga uporedjuju sa odbljescima koje stvara fles fotoaparata, samo sto je bljesak intenzivniji i dolazi sa svih strana.


Više o tome na linku: http://www.geocities.com/byzantion2001/ ... oganj.html

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2009, 20:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Neznam da li ću dobiti ispravan odgovor, naime priznajem da mi ni do danas nije najčistija slika u mom razumevanju po pitanju silaska ognja i sam sam pisao o tome u granicama mojih shvatanja.
Šta mi ,,nikako neide pod kapu'' to je da se na mestu gde postoje ikone kojima se odaje poštovanje (a ikona je slika)spusta oganj?
Jasno je da se on spusta na ljude a ne na slike ali ti ljudi poštuju i celivaju te ikone što je Bog izričito zabranio.
Bože oprosti mi što ovo ne razumem moliću se u tom pravcu da mi po milosti otkrije jer predpostavljam da je od Boga ali u razumu i Pismu imam spor.

Pratio sam u više navrata taj događaj i uvek me je obradovala ta pojava ali kako to ubaciti u crkvu koja kadi ikonama i celiva ih? Želim to spojiti ali ne nalazim način.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2009, 20:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pa jesi gledao ovaj link? Sveti Oganj se spušta i pali svijeću koju drži sveštenik u ruci.
To se dešava jedino nakon pravoslavne liturgije.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2009, 21:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Sve mi je to poznato,gledao sam više godina te scene sa velikom pažnjom i slušao reči sveštenika koji su o tome govorili ali kao što rekoh oči vide ali um to nemože po Pismu prepoznati.
Neko kaže da se nemože umom već mora srcem prihvatiti a ja ne mogu tako jer piše da je srce prevarljivo više svega i da iz njega izlazi svako zlo.
Ako je srce čisto u njemu je savršena ljubav, ali i um će se pokoriti srcu jer nemože biti zla misao u razumu a u srcu savršena ljubav.
U saglasnosti moraju biti razum i srce sa rečju Božijom i tad imamo harmoniju.
U mom slučaju je možda vreme najbolji pokazatelj. Dugo sam čekao da neko na ovu temu da argument i obrazloženje ako ne po Pismu a ono po Duhu Svetom, čekam i dalje.,

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2009, 22:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Citiraj:
Zatim se kolenopreklono moli, citajuci narocite molitve kojima se u ime svih pravoslavnih svuda moli Raspetom Hristu da i ove godine posalje Sv.Oganj kao svjedocanstvo Svojeg Vaskrsenja, ali i kao znak pravovjernosti stada pravoslavnog. Dok se Patrijarh moli unutar Crkve u citavom zdanju se gase svijetla i kandila, i narod u potpunom mraku govori Gospode Pomiluj.


Ceremonijalna evokacija! :)

I want to believe :) Gdje je taj snimak, može li se pogledati?

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 02:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Ишла је екипа из Бања Луке прије двије године, знам барем десетак ликова из групе који су присуствовали силаску св.Огња.
Обичај је стар скоро миленијум и по и непрекинуто је вршен осим у два случаја када су крсташи силом исјерали Патријарха Јерусалимског и на његово мјесто довели свог представника, и други пут у вријеме турског ропства када су Јермени потплатили градску управу да такође силом свечаности предсједава јерменски епископ. Том приликом једини пут Огањ није сишао у Кувуклију (Христов гроб) већ је у виду грома расјекао мермерни стуб на улазу у Цркву и том приликом запалио свијеће које је у руци држао Патријарх Јерусалимски.

Slika

Вориор, имам на компу снимак који је направила екипа из Ниша 1998 на којем један од њих упаљеном свијећом прелази преко браде и она се не упаљује. Мада то уопште није важно, не вјерује се због чуда нити то Бог хоће, појава св.Огња није узрок, него прозивод вјере.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 12:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Hvala ti Damaskine na fotografiji i dodatnom obrazloženju.
Sve ovo što si naveo piše u gornjem linku, kome nije teško neka pročita do kraja.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 13:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Citiraj:
појава св.Огња није узрок, него прозивод вјере.


Potpuno se slažem, ako se kad zadesim u Izraelu u to vrijeme, obavezno ću navratiti (ne baš kao vjernik ali eto kao posmatrač fenomena :) )

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 16:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Činu silaska Svetog Ognja prisustvuje velika masa vjernika, tako da ostali ne mogu baš da vide taj događaj.

Imaš na Youtube snimak, ali se ipak ne vidi taj momenat, jer samo sveštenstvo ulazi u Hristov Grob. napominjem da se prije ulaska u hram svi detaljno pretraže da se ne bi kojim slučajem našla šibica ili upaljač.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ys8hNr7BZ70[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LxbfpLO6TFA[/youtube]
Plamen koji ne pali kožu ni kosu...

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 16:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Au koja gužva :-?

Zvanično se čudesne osobine pripisuju samom plamenu. Gledajući ovo imam osjećaj da je to mnogo šire, da se granice svijesti i realnosti pomjeraju u odnosu na svoj uobičajeni "default" - a poznato je da se u takvim prilikama javlja i fenomen neosjetljivosti na vatru. Kad se posmatra ritualni karakter događaja, usijane emocije, činjenica da se sve to dešava na najsvetijem mjestu najveće svjetske religije i to na najveći praznik, bilo bi zapravo čudnije kad se ništa ne bi dešavalo :)

Kako god, lijepo je vidjeti da još uvijek ima mjesta za čuda u ovom svijetu čija se srca hlade...

Btw. sad će to još malo, ide li ko?

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 16:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Warrior of the Light je napisao:
Au koja gužva :-?

Zvanično se čudesne osobine pripisuju samom plamenu. Gledajući ovo imam osjećaj da je to mnogo šire, da se granice svijesti i realnosti pomjeraju u odnosu na svoj uobičajeni "default" - a poznato je da se u takvim prilikama javlja i fenomen neosjetljivosti na vatru. Kad se posmatra ritualni karakter događaja, usijane emocije, činjenica da se sve to dešava na najsvetijem mjestu najveće svjetske religije i to na najveći praznik, bilo bi zapravo čudnije kad se ništa ne bi dešavalo :)

Kako god, lijepo je vidjeti da još uvijek ima mjesta za čuda u ovom svijetu čija se srca hlade...

Btw. sad će to još malo, ide li ko?

Gužva, masa vjernika, euforija, sve si u pravu, ali to se dešava samo nakon pravoslavne liturgije.
Pročitao si gore i pogledao sliku; kada je izbačen Patrijarh Jerusalimski Oganj se pojavio van Hristova Groba i polomivši debeli stub zapalio njegovu svijeću.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 16:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Šta god da je to što manifestuje plamen, izgleda da ne voli uzurpaciju ustanovljenog poretka :)

Čak i ako je ta priča istina, to se ne smije upotrebljavati za dokazivanje ispravnosti ili neispravnosti ove ili one religije. Čuda su poznata u svim svjetskim religijama i duhovnim usmjerenjima. Bitno je da se dešava.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 17:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Warrior of the Light je napisao:
Šta god da je to što manifestuje plamen, izgleda da ne voli uzurpaciju ustanovljenog poretka :)

Čak i ako je ta priča istina, to se ne smije upotrebljavati za dokazivanje ispravnosti ili neispravnosti ove ili one religije. Čuda su poznata u svim svjetskim religijama i duhovnim usmjerenjima. Bitno je da se dešava.

To je čin vjere. To ne dokazuje da ostale molitve ne "funkcionišu" nego da se nešto iskreno i pravilno radi i nagrađuje Milošću Božijom u vidu blagoslovenog Ognja.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2009, 17:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
To me podsjeti na ovo: http://wwwyu.com/biblija/27dan003.htm#19

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2009, 14:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Mar 2007, 17:58
Postovi: 207
Lokacija: Beograd
Ево и једног мало другачијег погледа:
(опширније на страници http://www.pravoverje.com/Otpadnistvo/P ... i%20SP.htm)
"Човеку који је ван Цркве, и не зна да је у јереси, Бог даје привремено благодат не зато да би тај човек остао у јереси, него зато да подржи, пре свега, његову веру у Бога, његово одвраћање од греха, његову окренутост ка Богу и тражење Истине. То је тзв. призивајућа или просвећујућа благодат, а не Црквена искупљујућа благодат светих Тајни која се даје само у истинској Цркви.

Чудо силаска благодатног Огња на Васкрс у Јерусалиму исто тако није нимало доказ да је данас екуменистичка Јерусалимска Патријаршија, и остале Патријаршије које су с њом у општењу, истинита, благодатна и спасавајућа Црква Христова. <...> Додаћемо само то да је чудо силаска благодатног огња специфично везано само за Јерусалим и гроб Господњи и оно пројављује велику милост Божију према отпалим Јеврејима и касније муслиманима, јер им ево већ 2000 година сведочи и објављује Васкрсење Христово и позива их на покајање, што ће се и десити у сама последња времена кад буду дошли Енох и Илија и св. Јован Богослов. То чудо је намењено пре свега њима а не хришћанима који већ верују у Васкрсење Христово. Благодатни Огањ данас силази на призив Јерусалимског патријарха не зато што је он истински православан него зато што наступа у име православља и пред нехришћанским светом представља православље. Тиме Господ показује не само то да је Он Васкрсао и да је једини истинити Месија и Спаситељ, него и да је православно хришћанство једина истинита вера у Њега. А на самог данашњег екуменистичког Јерусалимског Патријарха и његову ''православност'', односе се горе наведене речи: многи ће доћи и рећи у онај Дан: Господе, нисмо ли именом твојим чуда чинили, демоне изгонили, мртве васкрсавали, [благодатни огањ с неба спуштали]. А ја ћу им рећи: Не познајем вас. Идите од мене сви који чините безакоње
."
Овде је поменут случај у историји када је Дух Свети заобишао зидове храма и запалио свеће искључиво јерусалимском патријарху, а не јеретицима који су хтели на силу да издејствују благодат Светог Духа. Тиме је Бог показао ко је Његов верни слуга и која је истинита вера (православна). Данас,међутим, свећа се пали и јеретичком екуменистичком јерусалимском патријарху. Дакле, неправославном клирику. Видимо, дакле, да Бог не доказује исправност веровања клирика фактом паљења свећа силом Светога Духа већ само потврђује то код оних који су своју исправност доказали следовањем Светом Предању Цркве, а код оних који су неправославни чуда служе само за привођење неверника вери,за исцелење од болести и злих духова итд.Чуда дакле нису доказ исправности нечије вере, јер видимо да ће и многи чудотворци бити осуђени у Дан Суда због безакоња тј. због јереси и других смртних неокајаних греха (блуда итд.)
Зато будимо опрезнији и трезвено расуђујмо у складу са Јеванђељем и Светим Предањем Цркве и све што се догађа биће нам на духовну корист.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2009, 15:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Варнава, логика ти је за десет.
Екипа из "Једине Праве Најизистински Истините Најправославније Цркве Светаца Последњих Дана"
ћете прије да смислите нову логику, него да себи признате да сте једноставно умишљени свеци и најисправнији у свему,
а народним језиком речено, расколнички менталитет којем је увијек повод прелест.
У поређењу с вама су и старозавјетни фарисеји прави аматери кад је у питању величање сопствене исправности и осуђивање свих других.

Уосталом, болест "ја сам увијек и у свему у праву" није мана само вама, већ прераста у епидемију у последње вријеме.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2009, 16:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Mar 2007, 17:58
Postovi: 207
Lokacija: Beograd
Не треба се жестити на Цркву Христову. Нисам ни ја ни било који човек на земљи сам по себи и од себе чувар истините вере нити од мене и због мене Црква постаје истинита. Ја сам тај који од Цркве могу да добијем освећење и спасење ако то желим, а не Црква од мене. Дакле, ако хоћу спасење онда се својом вољом прикључујем Цркви коју је Бог основао на Педесетнице, а ако нећу спасење онда ме ни Бог неће терати у Своју Цркву коју је Он основао, а имам и избор да је напустим ако сам већ у Њој. Међутим, "све ми је допуштено, али није ми све на корист" па ћу свакако сносити последице за своје поступке "јер ко шта сеје, то ће и пожњети". Није Христос крив што су га напустили многи и многи кроз векове, па тако и екуменисти у 20. и 21. веку. Такође, ни ми који смо му остали верни у Његовој Цркви нисмо криви што други не желе да буду чланови Цркве Православне. Она јесте таква каква јесте "стуб и тврђава истине" па зато никаква лаж и нема ништа са Њом. А једна од лажи је да се може бити у молитвеном и евхаристијском општењу са свим јеретицима и истовремено остати члан Првославне Цркве. Црква преко светих апостола и отаца учи да не може, да су такви туђи благодати Божијој и да су зато ван Цркве. Ми никога не мрзимо осим саме јереси коју проповедају јеретици, коме можемо и кад можемо сведочимо православну веру и љубав, а сваки човек ће одговарати за своје поступке и сваки ће својим поступцима себе милошћу Божијом увести у Царство Божије или ће га се пак лишити. Ми желимо и себи и другим људима спасење, али и знамо да се неће сви спасити, јер су тако својом вољом изабрали о чему сведочи и реч Христова у светом Писму: "Не молим се Оче за све него за оне које си ми дао". И данас постоји Црква Православна која води порекло од Педесетнице, постоје епископи, свештеници, монаси и мирјани који нису у заједници са јеретицима и расколницима, који су наследили апостолско прејемство и апостолско учење и преносе га и даље и преносиће га до краја света и века по обећању Господњем: "Не бој се мало стадо, ево Ја сам са вама у све дане до свршетка света".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2009, 18:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Varnava, od kad si u toj... crkvi? I otkad ona postoji? :oops:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2009, 20:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Mar 2007, 17:58
Postovi: 207
Lokacija: Beograd
Од скора сам с њима у заједници,о њој сведочим већ неколико година, а постоји од силаска Духа Светога на апостоле,тј. од 50-ог дана од васкрсења Господа Исуса Христа, односно од 10-ог дана од Његовог Вазнесења. Наравно, као Новозаветна Црква тј. Црква са пуноћом благодати. А као старозаветна Црква постоји још од Адама и Еве у рају, а онтолошки она је предвечно Царство Божије. Дакле, Црква је и нестворена и створена,и предвечна и временска, и божанска и човечанска (и анђелска)итд.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2009, 19:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Извини Варнава, али је ред да мало појасниш људима. Ту причу о апостолској цркви могу причати и ја, отцијепим се од Цркве са неколицином другара и онда тврдимо да су сви јеретици, а само ми истински наследници апостола.

Права прича почиње са преласком на грегоријански календар у грчкој негдје двадесетих година 20. вијека,
када је у Грчкој настао покрет старокалендараца који се касније потпуно отцијепио од Грчке Православне Цркве.
Након тог раскола, сами старокалендарци су се распали на још тридесетак посебних фракција,
која свака свакој пориче благодат и тврди да је само она "чувар апостолског предања".


У Србији су почели да дјелују када је несретни Немања Станковић као незрели искушеник
обилазио манатстир Есфигмен, тамо се поново крстио, и тако потпуно отпао од Православља.
По повратку у Србију је окупио своју екипу и служио у једној викендици на св.Гори.
Он сам припада чини ми се фракцији Матвејеваца, слободно ме исправи ако сам у криву,
а највећи парадокс јесте то што СПЦ још увијек користи стари календар.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 134 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs