banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 02:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Feb 2003, 14:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Ideju da zapocnem ovu temu mi je dala ona Amilina opaska koju cesto ponavlja: "Postuj svoju vjeru da bi mogao postivati i tudju." Iz ovoga proizlazi da je vjera nesto sto se nasljedjuje u svojoj porodici, a ne stvar slobodnog izbora pojedinca. Za mene kao pravoslavnog hriscanina je ovo apsolutno neprihvatljivo.

Po nasem ucenju, svaki covjek da bi bio istinski hriscanin mora o tome da donese slobodnu odluku. Jer sta znaci biti hriscanin? Znaci biti dio Tijela Hristovog, Crkve Njegove. Hristos u Jevandjelju kaze: "Evo stojim na vratima i kucam, ko mi otvori vrata uci cu u dom njegov i vecerati s njim." Ne dajem tacan citat, ali ko je citao Jevandjelje sjetice se na koji dio mislim. Ta vrata na koja Hristos kuca su vrata ljudskog srca. On, Gospod, je uvijek blizu, covjek je taj koji je cesto daleko od Njega. Da bi covjek bio hriscanin, mora svojim srcem slobodno da odgovori: "Amin. Da dodji, Gospode Isuse." Ako nema te slobodne volje i iskrene zelje da se covjek "ugradi" u Tijelo Hristovo - Crkvu, nema ni covjeka hriscanina. Ne ponavlja se uzalud u Crkvi na bogosluzenjima molitva: "Sami sebe, jedni druge i sav zivot svoj Hristu Bogu predajmo," a vijerni narod odgovara: "Tebi Gospode."

Covjekova slobodna volja je za samog Boga najveca svetinja. On se nece sjediniti sa covjekom ako to covjek sam zaista ne zeli. Zbog toga se vjera ne moze tek tako naslijediti, covjek je mora sam odabrati. Cesto se desava da djeca poboznih hriscana ne postaju otvoreni ateisti, ali postaju ono sto neki teolozi nazivaju "pasivnim ateistima." To su ljudi koji dozivljavaju Crkvu kao nekakvo osiguravajuce drustvo. Nemaju stvarne zelje da budu clanovi Crkve, vec iz nekakvog straha i zelje da se "za svaki slucaj" osiguraju, poste dva - tri dana u godini, zapale ponekad neku svijecu i obiljezavaju Bozic, Vaskrs i slavu. I misle da ce ih to spasiti. A nece! Ovo je najbolji primjer da covjek mora slobodnom voljom de se opredijeli za Hrista ili tu nema hriscanstva. Zato su procjene nekih duhovnika koje sam cuo da u cijelom srpskom narodu nema vise od 1% zaista pravoslavnih.

Neophodnost tog slobodnog izbora je utoliko veca sto Gospod Isus Hristos nije dosao na svijet da bi nam donio nekakav novi moralni zakon pomocu kojeg bismo postali malo bolji ljudi, vec je dosao da nam donese NOVI ZIVOT, da, potpuno novi zivot u najprisnijoj zajednici sa Bogom te ostalim ljudima Njegovim. A to je nesto sto se ne nasljedjuje od roditelja vec slobodnom voljom usvaja ili ne usvaja.

Zato je potpuno neispravan bilo kakav stav: "Rodio sam se u toj vjeri i u njoj cu umrijeti," kako neki razmisljaju. Ne! Jer ko tako razmislja znaci da je prihvatio tu vjeru ne zato sto istinski zeli da sluzi Gospodu na najbolji nacin, vec iz nekakvih tradicionalistickih razloga, a ne bi je mijenjao samo zato da ne bi iznevjerio svoje roditelje i narod iz koga potice. Ali Hristos je jasno rekao: "Ko voli oca ili majku vise nego Mene, nije Mene dostojan."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2003, 17:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Jako lijepo si ovo napisao, slažem se sa tobom.


Meni u pravoslavlju mnogo smetaju baš ti pasivni ateisti i posebno to što ih ima jako mnogo, većina, kao što je taj duhovnik rekao. Ima mnogo onih koje se deklarišu kao neki pravoslavni hrišćani a da uopšte nisu ni pročitali Sveto Pismo i onda sole pamet i vrijeđaju druge koji čitaju Sveto Pismo samo zato što ih je neko naučio da ništa osim pravoslavlja ne valja. Više cijenim pravoslavce koji čitaju Sveto Pismo makar se ne slagao sa njima u nekim stvarima od onih umišljenih, nacionalistički orjentisanih nazovi hrišćana koji poste par dana u godini, opijaju se na slavama, božiću i uskrsu i misle da su svu pamet, mudrost i duhovnost pokupili a uz to još vrijeđaju sve druge. Po čemu je bolji takav pasivni ateista od recimo adventiste koji redovno čita i proučava Sveto Pismo i koji ako i nema sva vjerovanja ispravna bar se trudi upoznati Božiju volju kroz čitanje Njegove Riječi?

Ti Simpsone vjerovatno znaš da bi se mnogi koji se deklarišu kao pravoslavci izgalamili na tebe kad bi pročitao ovo šta si napisao, ne bi im bilo milo. A u pravu si.

I mnogi pravoslavci misle da baš moraš pripadati vjeri u kojoj si rođen i kažu da ako nisi pravoslavac onda nisi ni Srbin.


Može lijepa tema ispasti od ovoga i drago mi je da si je ti pokrenuo.


Upravo ovo je jedna od stvari zbog kojih sam ja kritikovao pravoslavlje. Evo pitam ja vas pravoslavce: zašto se crkva ne ogradi od takvih nazovi hrišćana zbog kojih mnogi imaju opravdano loše mišljenje o pravoslavlju? Ja ovim ne želim kritikovati cjelokupnu crkvu već neke njene stavove. Ja bih da imam neku crkvenu moć pokrenuo masovna predavanja i edukacije u kojima bih svima objasnio upravo ovo što si ti napisao. Treba pokrenuti masovne propovijedi na televiziji, radiju, u crkvama, u dvoranama, po stanovima i objasniti da pasivni ateizam kod Boga neće proći. Time bi se mnogi spasili jer uz ovakvo stanje kakvo je sad a to je prećutno odobravanje pasivnog ateizma od strane crkve mnogi idu skroz pogrešnim putem. Vjerujem da se sa tim slažeš. Kažem da crkva prećutno odobrava pasivni ateizam jer se to vidi iz toga koliko pasivnog atizma kod nas danas ima, po riječima duhovnika - 99% (!)

To organizacija koja bi trebala da bude duhovna vodilja naroda sebi ne smije dozvoliti. Nemoj ovo shvatiti kao zlonamjernu kritiku crkve već shvati kao dobronamjernu kritiku, iz iskrene želje da se ljudi vrate istinskoj duhovnosti.

Vjerujem da je glavni razlog lošeg stanja na našim prostorima opšta neduhovnost. To znaš iz Svetog Pisma, lijepo se to vidi u knjigama o carevima i dnevnicima, kad su car i narod činili po Božijoj volji bilo im je dobro, bili su blagoslovljeni, a kad su odstupili od Božije volje makar mislili da rade po Božijoj volji na njih je padalo prokletstvo, bili su gladni (pao standard), drugi narodi su ratovali protiv njih, ubijali ih i porobljavali. Treba povezati ono što se dešavalo njima i ono što se dešava danas nama. Paralele su ogromne i tek o njima se može mnogo pisati. U jednom od obećanja-prokletstva datog u slučaju ne slušanja Božije volje se jasno kaže:

"Stranac koji je kod tebe popeće se nada te visoko, a ti ćeš sići dolje veoma nisko. One će ti davati u zajam, a ti nećeš njemu davati u zajam; on će postati glava a ti ćeš postati rep." (5. Mojsijeva 28, 43-44)

Ovo se doslovno ovih godina ispunilo na nama. Ne treba zbunjivati što je ovo dato Izraelcima pa reći da se to ne odnosi na nas. Sve ono što je zapisano se odnosi na sve, a čak za jednu mjeru i više na nas nego na druge ali otom potom. Pavle je rekao:

"Jer ono nije Izraelac koji je spolja Izraelac...nego je ono Izraelac koji je iznutra" (Rimljanima 2, 28-29)

Po ovome smo svi mi potencijalni Izraelci u duhovnom smislu i zbog toga se sva obećana prokletstva i blagoslovi odnose na sve nas.

Dakle treba produhoviti narod a prećutnim ili otvorenim odobravanjem pasivnog ateizma se to neće postići već će sve biti još gore. Treba svima jasno staviti do znanja da prećutni ateizam tj. površno i mlako priznavanja Oca Nebeskog i vršenje Njegove volje ne donosi dobre plodove jer mnogi to ne znaju i ne žele da o tome uopšte slušaju. Mnogi misle da su krštenjem dobili sigurnu ulaznicu u raj.

Plodove toga svi možemo da vidimo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2003, 09:45 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
U jednom od postova na samom početku mog uključivanja u forum rekao sam Mr. Simpsonu da ne poznaje pravoslavlje, ali nisam bio u pravu. U nekoliko navrata, a pogotovo ovaj put, on iskazuje da poznaje pravo pravoslavlje mnogo bolje od mnogih koji to za sebe misle.
Potpuno se slažem sa svim što je ovdje iznio, ali isto tako i sa onim što je Vader prokomentarisao.
Takođe mi je drago što Mr. Simpson iznosi ono što je bilo glavna poenta nekih mojih izlaganja, ali izgleda da to nije naišlo na razumijevanje, što mi nije drago.
Nadam se da ćemo se bolje ubuduće razumjeti, i da nećemo lomiti koplja oko stvari u kojima se razlikujemo nego da ćemo udružiti napore u onom što nam je očigledni zajednički cilj: istinski duhovni preporod čovječanstva, počevši od sebe.
Ali mogu da kažem da ću uvijek podržati svakog vjernika koji iskazuje istinsku duhovnost kako god se on Bogu molio i kako god ga zvao, a pogotovo pravoslavca.
Ono protiv čega ne mogu da ne ustanem je vjerska isključivost i nipodaštavanje drugih vjerskih pogleda, jer znanje nadima a ljubav izgrađuje , i Duh diše gdje hoće i glas mu čuješ, ali ne znaš ni odakle dolazi ni kuda ide. Pa ko smo onda ti i ja da kažemo Duh je u ovoj vjeri a u ovoj je nema! Jer Hrist je univerzalan i mnogima se pojavljuje iznutra On iako ga drugačije shvataju i zovu - to je ipak On. I Duh Božije mudrosti je uvijek Sveti Duh i u istinskom zen majstoru i u istinskom muslimanu i u istinskom hrišćaninu i u svakom ko je čistog srca u onom što radi, jer on ne zna za tarabe! A sva pravila i propisi koja su dale vjerske zajednice su samo vodiči ka sjedinjenju čovjeka i Boga ali nisu jedini put do toga. (Ono na što stalno bacam akcenat je to da su se ti propisi za vrlo mali broj ljudi pokazali zaista djelotvorni!) Hoćemo li negirati struju koju čovjek proizvede na malu vjetrenjaču u svom dvorištu, samo zato što ta struja nije iz hidrocentrale, termocentrale ili xxcentrale. Jer struja je uvijek struja ma kako do nje došli, i kako je zvali. I daje svjetlost. Sjetite se priče o Svetom Savi i tri prosta čovjeka koju sam iznio na jednoj od tema!

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2003, 23:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Moja pocetna zamisao pri pokretanju ove teme nije bila bas da razgovor krene u ovom pravcu, ali ok, nemam nista protiv.
Imam osjecaj da je ovo sto sam napisao kod vas dvojice izazvalo nekakvo malo iznenadjenje. Onda mora da me do sada niste dobro razumijevali sta sam govorio. :) Stavovi koje izlazem, i koje sam ranije izlagao su stavovi Pravoslavne Crkve onako kako ih ja, najbolje sto znam, ovde prenosim i tu se nista nije promijenilo.

Cini mi se da razumijem vas dvojicu i vas nacin razmisljanja koji u svojoj osnovi ima nekakvu logiku. Napomena: to sto vas razumijem ne znaci da se sa vama slazem u teorijama koje iznosite, daleko od toga. :) U principu, i ja sam nekada davno, kada sam tek povjerovao u samo Bozije postojanje (jer sam odgajan kao ateista) razmisljao na nacin kao sto vi razmisljate jer je sasvim prirodan (i istinit) covjekov stav da Bozije otkrivenje ne predstavlja privilegiju ovog ili onog naroda, a iz toga automatski proizlazi uvjerenje da su sve velike svjetske religije u dobroj mjeri u pravu, ali i u dobroj mjeri u krivu. To je logican stav, ali i pogresan. Nemojte da vas zbunjuje cinjenica da sam na drugom mjestu napisao da vas dvojica nikakvu logiku ne uvazavate. Hocu da kazem da je vasa osnovna pretpostavka logicna (kad se imaju u vidu cinjenice kojima raspolazete), ali vasa odbrana tog vaseg stava je u svom karakteru "fanaticna" i ne priznaje neumoljive cinjenice koje govore protiv nje. Zato se plasim i da je ovo sto sada pisem uzalud, ali sta je - tu je, mora se pokusati. I ja sam razmisljao kao sto vi sada razmisljate, i ne samo ja - znam jos neke od svoje brace u Crkvi koji su prosli istim putem, smatrajuci prvo da je sama ideja da je pravoslavlje u pravu a svi drugi u krivu besmislena, dok nisu saznali vise. Druga je stvar ako ste vi zaista vec imali nekakva okultna iskustva i kontakte sa zlim duhovima koji su vam se lazno predstavili kao sluge Bozije iz tzv. "astralne ravni" u kom slucaju bi vase otreznjenje bilo teze, ali i dalje vrlo moguce. O ovome sam vec pisao, pa ne bih da se vise ponavljam.

Svjesnost Pravoslavne Crkve da je ona upravo ta prava Crkva Hristova nije izraz nikakve gordosti i to je ono sto mi je najteze da vam objasnim. Pravoslavni ne traze ni od koga nikakvo potcinjavanje, ko god ispovijeda ISTU vjeru kao i mi, mi ga priznajemo za pravoslavnog brata. Kada bi doslo do pokajanja rimokatolicke crkve i njenog ponovnog prisajedinjenja, rimski papa bi, koliko znam, ponovo bio priznat kao prvi episkop po prvenstvu casti (primus inter pares), tj. bio bi ono sto nam je u ovoj situaciji vaseljenski patrijarh u Carigradu. Pravoslavni su uvijek raspolozeni za dijalog sa nepravoslavnima i nehriscanima uopste, ali to nije dijalog ka ujedinjenju u nekakvu "lako cemo" bezlicnu svjetsku religiju, vec je to za nas vid propovijedanja vjere Hristove i vrsenje apostolske sluzbe Crkve.
Vi govorite o nekakvoj nasoj iskljucivosti. Pa jesu li Hristovi apostoli kada su isli da propovijedaju sumnjali u to da su bas oni, hriscani, jedini nosioci istinskog Bozijeg otkrivenja? Naravno da nisu. Jesu li isli da pregovaraju sa predstavnicima paganskih religija o nekakvim "zajednickim duhovnim aktivnostima"? Naravno da nisu. I niko ne kaze da su bili gordi i uobrazeni zbog toga sto su bili svjesni da su Hristovi apostoli, da su clanovi Crkve Hristove i da niko ko u toj Crkvi nije krsten, ko se ne pricescuje Tijelom i Krvlju Hristovom nije clan Crkve. Uostalom, imate i na Internetu tekstove Svetih Otaca iz recimo 4. vijeka: svetog Vasilija Velikog, svetog Grigorija Bogoslova i svetog Jovana Zlatoustog pa procitajte kako su jos prvi hriscani tumacili Sveto Pismo i otkrivenje Bozije. Zbog cega se onda Pravoslavna Crkva danas napada kada ispovijeda istu tu vjeru duhovnih otaca svojih? Kao sto su sveti apostoli Petar, Pavle i ostali nepokolebljivo ispovijedali tu vjeru, tako je danas ispovijedaju njihovi nasljednici kao npr. nas patrijarh Pavle, ruski Aleksej i svi ostali sa svim episkopima.

U svom prvom postu na ovoj temi sam napisao da je Hristos dosao da nam da novi zivot, a ne tek neko moralno ucenje. I bas to je mozda kljucni razlog zasto o takvoj nekakvoj uniji svih religija kakvu zagovarate ne moze ni biti rijeci. Jer Istina je Jedna, Crkva je jedna, i tom slobodnom "lako cemo" tumacenju tu nema nikakvog mjesta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2003, 08:52 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Prije svega izuzetno mi je drago što smo napokon došli do toga da razgovaramo ovim tonom i to je ono što sam od samog početka priželjkivao. I da kažem kod mene je izazvalo iznenađenje kada smo se sukobljavali a ne ovo što si ovdje napisao, jer sam odavno osjetio sa kog gledišta gledaš i vrlo dobro ga razumijem. Imao sam prilike da "omirišem" pravoslavlje izbliza i da osjetim i ono što je dobro i ono što nije i znao sam vrlo dobro šta govoriš. Ipak, spoznaje i iskustva koje sam imao i prije, a pogotovo u toku i poslije rata su me nepokolebljivo utvrdile u uvjerenju koje imam, i mogao bih sigurno da kažem da meni nije jasno kako je moguće da takve stvari niko ne uzima zaozbiljno i ne radi skoro ništa da se promijeni i popravi. Biće prilike da kažem detaljnije o čemu se radi premda možda i nije najpametnije da to iznosim ovdje, a možda i jeste Bog će znati.
Mnogo puta sam se uvjerio da ono što je za jedno gledište nepobitan dokaz, za drugo može biti isto tako nepobitan dokaz ali za njegovo gledište. (Tipičan primjer: Za tebe je fenomen pojave Ognja u Jerusalimu nepobitan dokaz da je Pravoslavlje ispravno, a pogotovo ispravnije od islama, a vidiš čim sam počeo da razmišljam o tome odmah sam se sjetio mjesta u Svetom Pismu, iz Novog Zavjeta u kojem je baš takva pojava najblaže rečeno sasvim kontra dokaz za Pravoslavlje. Ako želiš mogu reći na šta mislim, ali molim te da ne ulazimo u raspravo o tome jer da sam to htio uključio bih se na tu temu, a znam da nema svrhe. Nije mi do naduravanja.) Presudu ko je u pravu, ili ako nijedan nije u pravu ili ako su obojica u pravu, daće Samo onaj koji vidi i zna sve, a na onima koji različito vide stvari je da pokušaju da ako već ne mogu da se slože da ne ometaju jedan drugoga, jer ko zna možda će se nekad sresti, Bog zna.
Ono na što samo hoću da ti skrenem pažnju i da te zamolim je da ne dopustiš da te tebi već poznati stereotipi vode na brzoplete zaključke u vezi onoga što ovdje iznosim, jer vidim da ti je često promakla ona glavna poenta onoga što sam govorio.
Što se tiče pregovaranja i davanja ustupaka poganskim učenjima bespredmetno je da o tome pričamo kada se ti mora biti poznato da je hrišćanstvo vrlo rano baš takav kompromis napravilo prerušivši paganske bogove i običaje naroda koji su pokrštavani u neke od svojih svetinja (i svetaca), pa se tako desilo da su mnogi narodi većinom jedino to i zadržali dok im je Hristova nauka nekako izvjetrila (iako je razumljivi cilj onih koji su to uradili bio da se desi suprotno, da narodi vremenom odbace paganstvo, a prime se Hrista). Ja sam oštro protiv svih tih paganskih primjesa u hrišćanstvu, ali ipak to me ne sprečava da razumijem otkuda to i zašto to i da prihvatim i podržim iskrenu i čistu vjeru onoga koji je naučen tako ili je misleći da je to jedini pravi put ka Hristu prihvatio i te primjese da bi dobio Hrista.
Spasenja čovjeka nema bez duhovnog preporoda, obogočovječenja, oblačenja svadbenog ruha, držanja ulja u svetiljci i bdijenja čekajući ženika, imanja soli među sobom i drugima, i svega onoga čemu nas je Isus Hrist učio. To je novi život, jer samo Hristos u nama (opet kažem kako god ga zvali) daje plodove Duha, i nikakav moralni zakon nema snagu da to proizvede ako mi u sebi po novom čovjeku nismo za to sazreli. Ti zaista nisi razumio šta mislim pod ujedinjenjem duhovnih snaga - to nikako nije ujedinjenje religija, jer je vrlo malo prave duhovnosti unutar zvaničnih religija i one očigledno nemaju snagu i moć da iznesu taj posao koji predstoji. Isto kao što ni npr. fariseji nisu bili sposobni da donesu svjetlost Hrista pred dotadanje neznabošce, nego ih je Hrist odabrao među prostim i neukim (dotadašnjim vjerskim ubjeđenjima ne toliko opterećenim) ljudima, a Pavla je dobro ošamario i učinio da odbaci svoje dotadašnje dogme da bi mogao da se stavi njemu u službu, ali ne mudrošću mudrih, nego ludošću Božije mudrosti.
I kao što je ono što su oni govorili izmicalo tadašnjoj logici i vjerskim stereotipima, tako i danas Hristova nauka dolazi tako, a šta je ispravno i šta je izopačeno znaće se i pokazati: po plodovima njihovim poznaćete ih!
Uz svaju pravu stvar ide i lažna, pa tako i trenutni trend globalizacije svijeta sa ciljem obezličavanja ljudi (da bi se njiam lakše manipulisalo) je lažna i izopačena slika one prave globalizacije, ljudi duhovno pojedinačno i kolektivno jakih (a takvi niakda i ni od koga ne mogu biti izmanipulisani i samo takvi nikada ne postaju bezlična masa) sa pročišćenom svješću o sebi i svijetu oko sebe, cijeloj planeti i svemu na njoj, a prije svega o Bogu od koga je sve za koga je sve i u kome je sve. Slava i čast Ocu Nebeskom i blagoslov i ljubav svima koji ga ljube i trude se na njegovom putu!
Amin

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2003, 10:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Citiraj:
Tipičan primjer: Za tebe je fenomen pojave Ognja u Jerusalimu nepobitan dokaz da je Pravoslavlje ispravno, a pogotovo ispravnije od islama, a vidiš čim sam počeo da razmišljam o tome odmah sam se sjetio mjesta u Svetom Pismu, iz Novog Zavjeta u kojem je baš takva pojava najblaže rečeno sasvim kontra dokaz za Pravoslavlje. Ako želiš mogu reći na šta mislim
Sorry, ali sasvim besmislena tvrdnja. Hajde molim te navedi to mjesto pa da to izanaliziramo.

Citiraj:
Što se tiče pregovaranja i davanja ustupaka poganskim učenjima bespredmetno je da o tome pričamo kada se ti mora biti poznato da je hrišćanstvo vrlo rano baš takav kompromis napravilo prerušivši paganske bogove i običaje naroda koji su pokrštavani u neke od svojih svetinja (i svetaca),
Opet iznosenje tvrdnji bez pokrica. Odakle ti sad ovo za svetitelje? Nema veze s vezom. Svetitelji su postali oni koji su zivjeli kao hriscani i posebnim trudom u svom podvigu zadobili posebnu Boziju blagodat, a nikakva paganska bozanstva nisu proglasavana svetiteljima. Mislim, ne mogu da vjerujem da neko moze da tvrdi nesto ovako besmisleno. Jedino sto se moze spomenuti jeste da su mozda negdje zadrzani neki paganski obicaji ali kojima je data nova, hriscanska sustina i koji nikada nisu predstavljali bitnu komponentu hriscanske vjere. Lijepo sam navodio Svetog Vasilija Velikog i njegovo pravilo da stari obicaji mogu da vaze ako nisu u suprotnosti sa hriscanskim ucenjem. Uostalom, evo i primjera za ovo vrijeme. Ako bi doslo do pokajanja rimokatolika i njihovog povratka u pravoslavlje, mislis li da bi Crkva insistirala da njihovo svestenstvo zamijeni odore za bogosluzenja da budu iste kao kod nas? Naravno da ne, jer taj spoljasnji dio nije ono sto cini sustinu.


Citiraj:
Spasenja čovjeka nema bez duhovnog preporoda, obogočovječenja, oblačenja svadbenog ruha, držanja ulja u svetiljci i bdijenja čekajući ženika, imanja soli među sobom i drugima, i svega onoga čemu nas je Isus Hrist učio.
Tacno. A svega toga nema bez zivota u Crkvi i sa Crkvom, bez krstenja i bez pricesca Krvlju i Tijelom Hristovim kako su nas Hristos i apostoli ucili. A svetu evharistiju (svetu tajnu pricesca) moze da sluzi samo kanonski postavljeni episkop (ili svestenici kao njegovi pomocnici) koji ikonizuje Hrista u Crkvi na zemlji. Mislim da nema svrhe da dalje ovo sve objasnjavam jer ti to mozes mnogo bolje i detaljnije naci objasnjeno u knjigama, samo ako hoces da potrazis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2003, 11:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mr. Simpson je napisao:
aharon je napisao:
Što se tiče pregovaranja i davanja ustupaka poganskim učenjima bespredmetno je da o tome pričamo kada se ti mora biti poznato da je hrišćanstvo vrlo rano baš takav kompromis napravilo prerušivši paganske bogove i običaje naroda koji su pokrštavani u neke od svojih svetinja (i svetaca),
Opet iznosenje tvrdnji bez pokrica.

Jel' se ti zezaš ili stvarno? :o :o

Pa pogledja običaje oko božića i uskrsa. Nešto se o tome već ovde malo pisalo. Gdje su u Svetom Pismu opisani običaji koje vaša crkva provodi? Ustvari gdje je uopšte rečeno da treba slaviti dan Hristovog rođenja i uskrsnuća?!?

Citiraj:
Jedino sto se moze spomenuti jeste da su mozda negdje zadrzani neki paganski obicaji ali kojima je data nova, hriscanska sustina i koji nikada nisu predstavljali bitnu komponentu hriscanske vjere


Opet: jel' se zezaš ili...?!?

Nisu predstavljali bitnu komponentu??? Pa većina vaših pravoslavnih ovaca i zna samo za te nehrišćanske komponente preuzete iz paganstva a gotovo ništa ne znaju o samom učenju Svetog Pisma!!!

Citiraj:
Lijepo sam navodio Svetog Vasilija Velikog i njegovo pravilo da stari obicaji...


Ma da a on je autoritet :roll:
Lakšte je slušati sve druge osim Sveto Pismo :(

Citiraj:
Ako bi doslo do pokajanja rimokatolika


Do njihovog pokajanja?!?
A šta sa VAŠIM pokajanjem????

Citiraj:
A svega toga nema bez zivota u Crkvi i sa Crkvom, bez krstenja


Da ali crkva nije ono što ti misliš da je crkva i krštenje nije ono što ti misliš da je krštenje :)

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2003, 12:54 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Žao mi je što je opet rasprava krenula na ovakav način.
Već sam bio napisao odgovor koji navodi mnoštvo primjera koje od mene tražiš (premda me opet nisi shvatio), ali sam sve pobrisao i odustajem, niakakve koristi od toga. Jedino ću navesti stihove koje sam pomenuo Otkr. 13:11-13.
Molim sve učesnike da se ostave rasprave koja nikud ne vodi. Ne razumijemo se pa to ti je. Žao mi je.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2003, 13:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Ovo Vaderovo ne zasluzuje nikakav komentar ali nista drugo nisam ni ocekivao. Sve sto sam napisao je bilo zbog toga da biste znali definitivan stav Pravoslavne Crkve prema ovim pitanjima i da znate da mi nikada necemo prici toj vasoj demonizovanoj duhovnosti. A mi pravoslavni vrlo dobro znamo sta nas zbog toga ocekuje - progoni Crkve i pravoslavnih kao u vrijeme Rimskog Carstva.

Aharone, sto se tice tvog citata iz Otkrivenja reci cu ti slijedece. Tvoj zakljucak je tipican primjer do cega dolazi kada covjek uzme sebi za pravo da sam tumaci Sveto Pismo sto Crkva i sami autori spisa koji su uvrsteni u Sveto Pismo nikada nije predvidjala da se radi. Kao prvo, dogadjaj iz Otkrivenja koji citiras se valjda odnosi na dogadjaje pred sam kraj svijeta, a blagodatni oganj nije nesto od juce vec je cudo o kome pisani tragovi sezu jos do 8. vijeka, dakle od prije 1300 godina. Ali osnovna stvar je da djavo nema vlast nad materijom u smislu da moze da ucini nesto protivno prirodnim zakonima. Blagodatni oganj, sto je opstepoznato i desetine hiljada ljudi o tome svjedoce, a da ne govorimo da i sam mozes otici i uvjeriti se, prvih desetak minuta uopste ne pece, dakle plamen je od kojeg se ne mozes oprziti. To je dogadjaj koji je suprotan temeljnim prirodnim zakonima i djavo nema moci da ucini tako nesto. Vlast nad prirodom i njenim zakonima ima samo Zakonodavac, Bog, a "cuda" koja demoni mogu da izvrse se svode na dobre madjionicarske trikove kao ono kad Sai Baba "lebdi" pred ljudima a skrivena kamera snima da se radilo o masovnoj hipnozi i da je covjek svo vrijeme sjedio. Samo to je demonsko "cudo", koje su jedino pravoslavni vidjeli u pravom vidu, neobmanuti (na njih hipnoza nije djelovala). "I izici ce mnogi lazni proroci i pokusace da prevare cak i odabrane."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2003, 14:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
I da dodam jos nesto. Vader koluta ocima na pominjanje Svetog Vasilija Velikog kao autoriteta. Da, zaista, zasto bismo priznavali Svete Oce koje je Bog proslavio kad imamo u Banjaluci momka od dvadesetak godina koji nam je najpouzdaniji kriterijum za tumacenje Svetog Pisma. :roll: Kakva gordost! I ima li uopste vece gordosti od te?
Sad mi dodje da se smijem. Ne znam koliko gord covjek treba da bude da bi proglasio 2000 godina iskustva Crkve za glupost i da nije autoritet, a samog sebe za nepogresivog tumaca Rijeci Bozije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2003, 14:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Jos mi nesto pade na pamet, ocito sam raspolozen za pisanje. :)
Citiraj:
Već sam bio napisao odgovor koji navodi mnoštvo primjera koje od mene tražiš (premda me opet nisi shvatio), ali sam sve pobrisao i odustajem, niakakve koristi od toga.
Nemoj da se pravis nekakav mirotvorac nego daj da i to vidimo. Problem je sto ti imas totalno povrsne informacije o pravoslavlju i Bog zna do kakvih si zakljucaka mogao doci na osnovu povrsno skupljenih podataka. Zato zelim da vidim sta ti to tvrdis. Samo nemoj da ispadne da ti se informacije odnose na Kopte, Jermene i slicne jeretike koje mnogi Srbi smatraju pravoslavnim samo zato sto im svestenici nose brade. :)
A to sto je u nekim narodima vjera "izvjetrila" kako kazes, pa sta? Sta to dokazuje? Samo ka zlu opredjeljenu slobodnu volju vecine tih ljudi. Imamo poznat slucaj da je svetitelju koji je najzasluzniji za ucvrscivanje pravoslavlja u Jermeniji Bog objavio da ce vremenom njegov narod pasti u jeres i napustiti pravoslavlje.
Ne znam da li sam ista pogodio sa ovim tekstom, mozda nisi uopste na takve stvari mislio, ali prisilio si me da nagadjam. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2003, 09:00 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Da li je moja miroljubivost iskrena ili ne to Bog zna, a znam i ja. Ti ako hoćeš to da prihvatiš ili da se izruguješ to je tvoja odluka.
U pogledu nerazumijevanja i svetaca evo objašnjenja šta sam ja mislio:
nisam ni mislio ni rekao da ljudi koje pravoslavna i katolička vjerska zajednica proslavljaju nisu postojali ili da nisu bili po Božijoj volji (niti je na meni i tebi ili bilo kom drugom na zemlji da to određuje, ma se i papa i patrijarh zvao).
Ono što sam htio da kažem da se iza spomena i slavljenja određenih događaja, skriva staro pagansko svetkovanje i da to što se radi vrlo malo doprinosi obogočovječenju vjernika, a mnogo šteti (konačan zbir je: minus u velikoj većini slučajeva). Shvati već jednom da ne govorim o tome šta bi to trebalo da bude , već o tome šta jeste!
Da li se iko pred božanskim sudijom pravda sa onim što je trebalo da bude ili je pitan zbog onoga što jeste!?
Vrijednost pravoslavlja se ne ogleda u modrostima koje se niko ili samo mali broj njih drži, nego u opštem duhovnom stanju masa. a ti blago rečeno nešto ne štima!
Ja ne sporim mudrost mnogih pravoslavnih duhovnika koji su čovječanstvu ostavili nebrojeno blago duhovne mudrosti (naprotiv, nastojim da ih slijedim i primjenim u svakodnevnom životu), ali ono za što svim srcem i dušom svjedočim je da niko nema duhovni monopol i da do istih stvari dolaze i katolički i protestantski i islamski i drugi duhovnjaci (jer svugdje ih ima ali ih je svugdje malo), jer sam se u to lično uvjerio i vidio da ljudi sa raznih strana svijeta iznose suštinski isto, možda iz malo drugačijeg ili čak uopšte ne drugačijeg ugla.
Još jednom te upozoravam, a Bog zna imam li na to pravo ili ne: drži se svoga i radi na svojoj duhovnosti i čini dobro svima a pogotovo vjernima, ali ne huli na Duha tvrdeći da bilo ko na Zemlji ima isključivo pravo na Njega i njegove blagodati, jer ćeš se tako i ne znajući svrstati u Bogoborce! Jer mnogo toga ne znaš i ne vidiš, jer da znaš šutio bi. Koliku i kakvu priliku je pravoslavna crkva propustila na ovim prostorima u proteklu deceniju i po, prvenstveno zbog takvog stava očigledno ne znaš. I koliku je nesreću na taj način navukla na "svoj" narod dosada se već vidjelo, a tek će da se vidi. I sjeti se upozorenja apostola Petra: ako stradate a niste krivi radujte se, onda vam je to blagoslov, ali pazite da ne stradavate zato što ste krivi! Mislim da naš narod ima malo razloga za radost, a pogotovo oni koji ga vode. U svakom pogledu!
A da ne pričam naprazno, evo dokaza.
"Jedna od glavnih odlika srpskog Pravoslavlja, za koju ne zna ostali hrišćanski svet, jeste krsna slava. Pre primanja hrišćanstva Srbi su bili mnogobožački narod. Pored vrhovnog boga Peruna, koga su svi poštovali, svaki dom je imao svoje domaće božanstvo. (To je ono što je Muhammed uspio da iskorjeni kod Arapa, a eto Srbi se toga drže i dan danji. komentar: aharon) Po prirodi sentimentalni i vezani za domaće navike i običaje, u susretu sa hrišćanstvom, Srbi su se najteže odricali tih domaćih božanstava. Mudri i praktični Nemanjin sin, Sveti Sava, mnogobožačke kumire i idole, zamenio je velikim svetiteljima Crkve Hristove, koji postadoše zaštitinici i pomoćnici srpskih domova, crkava i manastira, porodica i plemena, sela i gradova, pa i čitavih pokrajina i oblasti. Tako je nastala krsna slava.
Crkva je, imajući u vidu praktične razloge, savjetovala i preporučivala porodicama koje svetitelje da uzimaju za svoju krsnu slavu."

(iz brošure "Srpske slave i verski običaji" u izdanju Glas Crkve, Valjevo 1995.)
Nije li ovo samo drugim riječima rečeno ono što sam već iznosio i ovom prilikom iznosim?!
Idemo dalje. Takođe, neki praznici se i dan danas pominju po neznabožačkim bogovima i tako ih narod jedino i zna: tipičan primjer je Vidovdan (pravoslavni na taj dan pominju starozavjetnog proroka Amosa) dan na koji se ne pominje nikakav sveti Vid, osim staroslavenskog!!!
Sretenje, i preobraženje narod zna kao prirodne prekretnice, a to što će popovi tog dana pričati o nekakvom Hristovom preobražavanju ili primanju u hramu, ma ajde koga to još za to briga na jedno uvo ušlo na drugo izašlo! Simpson iznese procjenu da je 1% pravoslavnih pravih vjernika ali to je preoptimistično jer je tek možda jedan od hiljadu zaista vjeran. Jer da nije tako sve bi bilo mnogo drugačije.
Takođe kada smo kod paganskih običaja, imao sam priliku čak i da učestvujem u jednoj litaniji po jednom Grčkom gradu, kada su ljudi na ramenima nosili kip nekog "svetitelja" i tipičnim magijskim zaštitinim ritualom prošli kroz glavne ulice gradića. Do tada sam mislio da su pravoslavni bar maličak manji idolopoklonici od katolika (mislim samo na zvanično učenje) jer sam mislio da kod pravoslavnih toga nema. Avaj!!!
Dosta je bilo, ovo je tek da se oni koji sumnjaju uvjere da ne govorim naprazno i da ako nešto kažem ili ne kažem nije zarad retoričkog trika ili nadmudrivanja.
A što se tiče autoriteta za tumačenje Svetog pisma, njega na Zemlji nema, ima samo jedan a to je Duh Sveti. I On poučava koga kad i kako Bog hoće pa bio on i dječak ili starac. Da je to tako svjedoči i momčić Elihu koji je očitao bukvicu i Jovu i njegovim vajnim (i "mudrim") prijateljima, ali je još zanimljivije da se na ono što je govorio Elihu (ili Elijuj) nadovezuje lično Bog!!! Razumiješ li ovo ili opet treba objašnjenje?
A za Banjaluku i njen značaj imalo bi se mnogo toga govoriti, ali na drugom ću mjestu o tome, ako mi Bog dopusti.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2003, 10:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Slažem se u potpunosti sa svim što je aharon napisao a ovo ću ponoviti zbog naglašavanja

aharon je napisao:
Jer mnogo toga ne znaš i ne vidiš, jer da znaš šutio bi. Koliku i kakvu priliku je pravoslavna crkva propustila na ovim prostorima u proteklu deceniju i po, prvenstveno zbog takvog stava očigledno ne znaš. I koliku je nesreću na taj način navukla na "svoj" narod dosada se već vidjelo, a tek će da se vidi.

Ovo je žalosna istina koja će nadam se što prije izaći na vidjelo jer će tek tada stvari moći krenuti na bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2003, 12:15 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Nema potrebe da se nerviras, aharone. Moj komentar na tvoje mirotvorstvovanje nije bio zbog toga sto sam sumnjao da tvoje namjere nisu iskrene, vec zbog toga sto sam smatrao da u bilo kakvoj diskusiji nije korektno reci da imas argumente koji bi trebalo da nepobitno dokazu ovo ili ono, a onda odbiti da ih izneses. Sada si ih iznio i OK, odgovoricu koliko budem znao.
Prvo da ti kazem da mi nije jasno zbog cega uporno tvrdis kako ja tebe toboze ne razumijem. Uvjeravam te da mi je tvoje misljenje savrseno jasno, ali mi se cini da izgleda spadas u onu kategoriju ljudi koji smatraju da je njihov stav po definiciji ispravan i da covjek kada ga shvati ne moze a da se sa njim ne slozi. A ja shvatam tvoj stav ali se sa njim ne slazem.

Citiraj:
Vrijednost pravoslavlja se ne ogleda u modrostima koje se niko ili samo mali broj njih drži, nego u opštem duhovnom stanju masa. a ti blago rečeno nešto ne štima!
To je tvoje misljenje koje je sa nase tacke gledista potpuno pogresno. Pa po toj logici trebalo bi da odmah odbacimo Gospoda Isusa Hrista ili da Ga proglasimo u najboljem slucaju malo vrijednim jer je, kad su dosli teski dani, samo par ljudi ostalo uz Njega, a sav Jerusalim je pozivao na Njegovo raspece. U posljednje dane pred Strasni Sud gotovo svo covjecanstvo ce se dobrovoljno predati zlu. To ce naravno biti samo posljedica slobodne volje tih ljudi, a ne krivica Bozija ili Crkve Njegove Pravoslavne. Da ne govorim o onome sto sam vec pisao da je Gospod jasno rekao da je mnogo zvanih ali malo odabranih i shvati vec jednom da mi ne ocekujemo da ce sav narod biti pravoslavan! Ono sto sam napisao o 1% i 99% si, cini mi se, pogresno shvatio. Misli se na 1% od cijelog naroda srpskog, a ne od onih koji idu u crkvu. Doduse, tu je receno da nije ni jedan posto, a ne da je pun procenat. Ja stvarno ne vidim zbog cega bi to nuzno bila krivica Crkve sto je stanje takvo kakvo je. Sva moja braca i sestre u Crkvi sa kojima se druzim su ljudi koji nisu vaspitavani kao hriscani i koji su to postali po slobodnom izboru. Isto tako moze prici i bilo ko drugi ili ti mislis da je samo krivica svestenika sto ljudi ne prilaze. Jos nesto, kljucna vrijednost pravoslavlja nije u samoj mudrosti, vec u svetotajinskom karakteru, u tome da jedino u Crkvi covjek moze da postane dijete Bozije sjedinjujuci se sa Hristom, Sinom Boga Oca. Ja bih rekao da si prije ti ovde taj koji neces mene da razumijes.
Citiraj:
da niko nema duhovni monopol i da do istih stvari dolaze i katolički i protestantski i islamski i drugi duhovnjaci (jer svugdje ih ima ali ih je svugdje malo), jer sam se u to lično uvjerio i vidio da ljudi sa raznih strana svijeta iznose suštinski isto, možda iz malo drugačijeg ili čak uopšte ne drugačijeg ugla.
Još jednom te upozoravam, a Bog zna imam li na to pravo ili ne: drži se svoga i radi na svojoj duhovnosti i čini dobro svima a pogotovo vjernima, ali ne huli na Duha tvrdeći da bilo ko na Zemlji ima isključivo pravo na Njega i njegove blagodati, jer ćeš se tako i ne znajući svrstati u Bogoborce!
Opet isto... Kao prvo, sta je u srcu tih tvojih islamskih duhovnjaka (ili bilo cijem drugom) ni ti ni iko drugi na zemlji ne zna pouzdano, nego samo Bog. Ono u sta sam se ja uvjerio je da nepravoslavni, a posebno uopste nehriscanski "duhovnici" u svom ucenju iznose mnoge stvari koje su za nas pravoslavne apsolutno neprihvatljive. Iznose nekad i neke dobre stvari, ali zbog primjesa ljudskog a ne bozanskog ucenja je ocigledno kakva je velika razlika izmedju pravoslavnog duhovnog covjeka i nehriscanskog "duhovnjaka" i u to se takodje moze uvjeriti. Ono sto ja pokusavam da objasnim i o cemu sam vec pisao je slijedece - mi pravoslavni ne tvrdimo da Bog ne brine o drugim ljudima koji nisu pravoslavni i ne tvrdimo da se na neki nacin pravednici koji su medju njima nece spasiti, vec se nadamo da ce Bog naci nacina i za njih da se spasu dajuci svakome po zasluzi. Ali tvrdimo da jedino u Pravoslavnoj Crkvi postoji punoca Bozije blagodati i da je svaki onaj koji istinski upozna pravoslavnu vjeru i otkrivenje Gospoda Isusa Hrista obavezan da ga primi, uvidjajuci da je uzvisenije od vjere u kojoj je dotad bio. Zato je potpuno neshvatljiva i neprihvatljiva takva teznja za zajednickim "duhovnim radom" sa ljudima koji nisu hriscani, a samo zato sto vjerujemo da Bog gleda i na njih. To treba da bude povod da se pravoslavlje propovijeda i kod njih, a ne da pripadnost Crkvi Bozijoj proglasimo za nesto nebitno.
Citiraj:
Jer mnogo toga ne znaš i ne vidiš, jer da znaš šutio bi. Koliku i kakvu priliku je pravoslavna crkva propustila na ovim prostorima u proteklu deceniju i po, prvenstveno zbog takvog stava očigledno ne znaš. I koliku je nesreću na taj način navukla na "svoj" narod dosada se već vidjelo, a tek će da se vidi. I sjeti se upozorenja apostola Petra: ako stradate a niste krivi radujte se, onda vam je to blagoslov, ali pazite da ne stradavate zato što ste krivi! Mislim da naš narod ima malo razloga za radost, a pogotovo oni koji ga vode. U svakom pogledu!
A sta ti to znas sto je tako tajanstveno da mi ostali to ne znamo? Da nije mozda kakvo "otkrivenje" iz tzv. "astralne ravni". Sacuvaj me Boze od "saznanja" iz te sfere.
Medjutim, cinjenica je da je stanje medju svestenstvom, pa cak i medju episkopima SPC daleko od idealnog. Ali tu je osnovna razlika u nasem shvatanju. Svetost Crkve izvire iz Njenog svetotajinskog karaktera i blagodati Svetoga Duha koji u njoj djeluje a ne iz licne svetosti pojedinog episkopa ili svestenika. Episkop ili svestenik djeluje kao provodnik Bozije blagodati u vrsenju svetih tajni bez obzira na svoju licnu moralnu podobnost. To je nesto sto ti i Vader necete ili ne zelite da shvatite. Takvi kao vi uporno navode Hristovo svjedocanstvo o Strasnom Sudu kada ce osuditi mnoge koji su u Njegovo ime cuda cinili i prorokovali. Ali Hristos je to rekao zato da bi pokazao da Njegov dar blagodati npr. za cinjenje cuda sluzi samo za svjedocenje prave vjere hriscanske, pravoslavne a ne predstavlja nikakvu garanciju za covjeka kroz koga se blagodat daje, koji mora i dalje da se trudi u duhovnom zivotu radi svog licnog spasenja. Tako je i Juda Iskariotski cinio cuda u ime Hristovo. I njemu Gospod moze reci: "Da, cinio si cuda zato sto sam ti dao blagodat da svjedocis cudima vjeru u Mene, ali si Me izdao i nisi se pokajao i zato si osudjen." Po mom misljenju, ovo ima i veliku korist za sve velike duhovnike Crkve u zadnjih 2000 godina koji su po Bozijoj blagodati cinili cuda, jer im je samo svjesnost da ih cinjenje cuda ne cini nuzno dostojnima spasenja mogla odrzati u smirenju da ne padnu u demonsku gordost koja bi ih sigurno snasla od sigurnosti u spasenje i tako pogube duse svoje.
Mala napomena za one kojima nije jasno. Svaki episkop i svestenik ima Boziju blagodat za vrsenje svetih tajni u kojima Sveti Duh djeluje. To su odredjene radnje koje se redovno vrse u Crkvi a djelovanje Bozije blagodati u njima je nevidljivo (kao sto je kod krstenja, ispovijesti, pricesca). Sa druge strane, dar cinjenja cuda i drugi posebni darovi Svetoga Duha su nesto sto se daje samo pojedinim svestenim licima, po pravilu velikim duhovnicima, ali eto ima bar jedan izuzetak - Juda Iskariotski.
Jos mi ni ti ni Vader niste, jer ne mozete, odgovorili na cinjenicu da se danas prava cuda (a ne trikovi sa lebdenjem kao kod Sai Babe) desavaju samo u Pravoslavnoj Crkvi i mozda vrlo vrlo rijetko izvan nje mozda kao posebna milost Bozija. Nadji mi primjere izvan pravoslavlja koji se mogu mjeriti sa blagodatnim ognjem (u vezi kojega sam na tvoje bogohulne pretpostavke odgovorio), iscjeljenjem ljudi od metastaziranih tumora i drugih najtezih bolesti zahvaljujuci molitvi kod velikih pravoslavnih duhovnika, najcesce po svetim manastirima. Nadji mi jedan takav primjer u islamu, hinduizmu, budizmu, judaizmu. Ako i nadjes jedan, mozda po posebnoj milosti Bozijoj pa ne mogu da tvrdim da bas ni jedan slucaj nema, moze li se to mjeriti sa ucestaloscu takvih cuda u Pravoslavnoj Crkvi koja su tako cesta da sam jedno cudotvorno iscjeljenje sam vidio, a od drugih ljudi koje znam u Crkvi sam cuo jos izvjestaja o slucajevima koje su sami vidjeli, a da ne govorim o stotinama primjera o kojima smo slusali i citali.
Cuda, dakle, sluze prvenstveno zato, da se pokaze prava vjera hriscanska pravoslavna za razliku od laznih ucenja koja nisu od Boga.
Citiraj:
"Jedna od glavnih odlika srpskog Pravoslavlja, za koju ne zna ostali hrišćanski svet, jeste krsna slava. Pre primanja hrišćanstva Srbi su bili mnogobožački narod. Pored vrhovnog boga Peruna, koga su svi poštovali, svaki dom je imao svoje domaće božanstvo. (To je ono što je Muhammed uspio da iskorjeni kod Arapa, a eto Srbi se toga drže i dan danji. komentar: aharon) Po prirodi sentimentalni i vezani za domaće navike i običaje, u susretu sa hrišćanstvom, Srbi su se najteže odricali tih domaćih božanstava. Mudri i praktični Nemanjin sin, Sveti Sava, mnogobožačke kumire i idole, zamenio je velikim svetiteljima Crkve Hristove, koji postadoše zaštitinici i pomoćnici srpskih domova, crkava i manastira, porodica i plemena, sela i gradova, pa i čitavih pokrajina i oblasti. Tako je nastala krsna slava.
Crkva je, imajući u vidu praktične razloge, savjetovala i preporučivala porodicama koje svetitelje da uzimaju za svoju krsnu slavu."
Pa sta. Da, upravo tako, pa sta. Otkrio si toplu vodu. Postovanje svetitelja, dakle cisto ako ga tako posmatramo bez obzira na slave kod Srba, je nesto sto je u osnovi pravoslavnog ucenja i nema nikakve veze sa paganstvom. Osim toga, ti si ove svoje "argumente" iskoristio tako da se skrenulo sa teme i moje izvorne tvrdnje od prije par postova, a to je, citiram samog sebe: Pa jesu li Hristovi apostoli kada su isli da propovijedaju sumnjali u to da su bas oni, hriscani, jedini nosioci istinskog Bozijeg otkrivenja? Naravno da nisu. Jesu li isli da pregovaraju sa predstavnicima paganskih religija o nekakvim "zajednickim duhovnim aktivnostima"? Naravno da nisu. I niko ne kaze da su bili gordi i uobrazeni zbog toga sto su bili svjesni da su Hristovi apostoli, da su clanovi Crkve Hristove i da niko ko u toj Crkvi nije krsten, ko se ne pricescuje Tijelom i Krvlju Hristovom nije clan Crkve. Kraj citata. Ovo sto ti sad forsiras je potpuno druga tema, dakle, nemas odgovor na moja pitanja. Ali nema veze, odgovoricu i na ovo.
Ako je postivanje svetitelja u pravoslavlju nesto normalno, a tako je, zasto je onda bitno koji je povod? Ako ja slavim Svetog Nikolu kao krsnu slavu, slavim ga kao molitvenika pred Gospodom za mene i porodicu moju, a ne kao neko pagansko bozanstvo. U Grckoj i Rusiji je medju pravoslavnima obicaj slavljenje imendana, tj. svetitelja po kome je covjek dobio ime kao zastitnika. I tu nema nista sporno. Nije bitan povod, bitno je da postujemo svetitelja kao nekoga kome se obracamo za molitveno zastupnistvo, a po kom kriterijumu smo odabrali tog svetitelja koji ce imati mozda posebno mjesto u nasem srcu je nebitno. A molimo im se za pomoc, tj. za njihovu molitvu pred Gospodom jer je Gospod njih vec proslavio, a: "Mnogo je mocna usrdna molitva pravednika."

Citiraj:
Takođe, neki praznici se i dan danas pominju po neznabožačkim bogovima i tako ih narod jedino i zna: tipičan primjer je Vidovdan (pravoslavni na taj dan pominju starozavjetnog proroka Amosa) dan na koji se ne pominje nikakav sveti Vid, osim staroslavenskog!!!
Naziv praznika koji je u narodu odomacen nije od pretjerane vaznosti. Na Vidovdan se, kao prvo, pominje sveti knez Lazar i ostali srpski mucenici za krst casni i vjeru pravoslavnu postradali u boju na Kosovu. Taj dan i nije bio nikakav praznik kod pravoslavnih Srba dok se sama bitka nije desila, a to sto se onda neko sjetio da se na taj dan obiljezavao taj staroslavenski "bog" Vid, pa taj dan nastavili zvati Vidovdan, je totalno nebitno. Niko se u Crkvi ne moli tom Vidu, a narodu je lakse reci Vidovdan, nego "Sveti knez Lazar i ostali mucenici postradali u boju na Kosovu." Isto tako narod naziva praznik Silazak Svetog Duha na apostole pogresnim imenom - Duhovi, iako svaki pravoslavni vijernik zna da je Sveti Duh jedan, ali ljudima je jednostavno bilo lakse upotrebljavati taj izraz. Vrlo vazno kako se praznik zove, bitno je sta se slavi. Pa ni mi pravoslavni ne trazimo od npr. Amerikanaca koji prime pravoslavlje da promijene svoj naziv za praznik Vaskrsa, koji se na engleskom zove "Easter", sto koliko ja znam ne znaci ama bas nista. Bitno je sta se slavi, a ne kako se praznik zove.
Citiraj:
Sretenje, i preobraženje narod zna kao prirodne prekretnice, a to što će popovi tog dana pričati o nekakvom Hristovom preobražavanju ili primanju u hramu, ma ajde koga to još za to briga na jedno uvo ušlo na drugo izašlo!
Preobrazenje se koliko zadnjih godina pratim, redovno i pokazuje kao prirodna prekretnica. Ne vidim zasto bi to bilo nehriscanski, po meni je to bas svjedocenje Bozije. Opet ti kazem, to sto neko u narodu, pa makar i masa, nece da cuje za pravo znacenje praznika, to nije greska Crkve. A da ti pravo kazem, treba imati i razumijevanja. Cini mi se da je pravo cudo kada neki od nasih seljaka, gorstaka uspiju da shvate bilo sta u vjeri, a kamoli Hristovo Preobrazenje na gori Tavoru. Usput budi receno, znas li da svake godine to brdo u Izraelu na praznik preobrazenja prekriva oblak bez obzira na to kakvo je vrijeme u danima prije ili poslije Preobrazenja?
Citiraj:
imao sam priliku čak i da učestvujem u jednoj litaniji po jednom Grčkom gradu, kada su ljudi na ramenima nosili kip nekog "svetitelja" i tipičnim magijskim zaštitinim ritualom prošli kroz glavne ulice gradića.
Kao prvo, ne kaze se litanija nego litija. Pa dobro, to je tvoja stvar sto je ti proglasavas "magijskim ritualom".
Citiraj:
A što se tiče autoriteta za tumačenje Svetog pisma, njega na Zemlji nema, ima samo jedan a to je Duh Sveti. I On poučava koga kad i kako Bog hoće pa bio on i dječak ili starac. Da je to tako svjedoči i momčić Elihu koji je očitao bukvicu i Jovu i njegovim vajnim (i "mudrim") prijateljima, ali je još zanimljivije da se na ono što je govorio Elihu (ili Elijuj) nadovezuje lično Bog!!! Razumiješ li ovo ili opet treba objašnjenje?
Autoritet za tumacenje je Crkva. Prosto je nevjerovatno da i pored ocigledne cinjenice da je slobodno, po principu da ce Duh svakog pouciti, tumacenje Svetog Pisma na zapadu vec dovelo do toga da nastane vise stotina razlicitih tumacenja koja se cesto medjusobno totalno razlikuju, ti i dalje tvrdis da tako treba da bude. Po volji i po srcu tvom neka ti bude!
A sto se tice tog djecacica, mislis da si otkrio toplu vodu? Pa mogu ti odmah navesti spis ave Doroteja iz 6. vijeka koji kaze da ako nema drugog covjeka koji bi te mogao pouciti, a ako ima iskrene zelje za sluzenjem Bogu, Bog i kroz malo dijete moze da progovori i da pouci covjeka. A ako nema zelje da se Bogu sluzi kako treba i kod najveceg duhovnika da odes, Bog nece dati pomoc, nece progovoriti kroz njega.
Ali taj slucaj sa djetetom je posebno djelo milosti Bozije u situaciji kada nema koga drugoga da te pouci, a ne praksa koju treba stalno primjenjivati. Sveti Oci su Sveto Pismo istumacili, tumacenje su zapisali, drugi sveti ugodnici Boziji su to tumacenje potvrdili, (izmedju ostalog i cudima svjedoceci sta je ispravno ucenje, a sta lazno) i onaj ko to tumacenje Crkve negira i porice nakon sto ga upozna... Kako ono kaze Gospod:"Covjeka jeretika po prvom i drugom savjetovanju kloni se, znajuci da se takav izopacio i grijesi, samoga sebe je osudio." I:"Ako ni Crkvu ne poslusa, neka ti bude kao neznabozac i carinik." Ja sam ti dosta pisao, savjetovao te vise nego jednom i dvaput. Izvoli, po volji ti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2003, 12:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
A tacno je da su svestenici kod nas mogli uciniti vise i to mnogo vise na propovijedanju. Pa niko ne kaze da su savrseni. Ali uvijek se postavlja pitanje - da li nam je narod uopste dostojan toga da ima bolje svestenike?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2003, 13:09 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Zahvaljujem na trudu i dobroj volji jer ih zaista iskazuješ, i revnost imaš.
Nema smisla da na ovom mjestu raspravljamo dalje jer vidimo istu stvar na različite načine. To je sasvim prirodno jer gledamo sa različitih mjesta, a gdje je koje jedno u odnosu na drugo, to Bog vidi i zna, a kada mu bude volja to će i pokazati.
U svakom slučaju, za one koji prate ovu malu raspravu bilo je dovoljno argumenata da preispitaju svoje stavove, iako ih i ti i ja sigurno imamo još mnogo.
U svakom slučaju mogu da kažem da bih volio da je više pravoslavaca kao ti, jer iako se često protiviš onom što kažem, ako se zaista držiš onoga što ovdje iznosiš - to je dobro i ti u suštini i činiš ono što treba (osim kada se dižeš na neistomišljenike).
Spoznaje do kojih sam došao, ili bolje rečeno do kojih smo došli, su prvenstvano plodovi čitanja Svetog Pisma i povezivanja onoga što u njemu piše i što se oko nas zbiva, i tu ima malo toga tajanstvenog pogotovo za one koji imaju malo više duhovnog staža i utakmica u nogama.
Što se mene tiče, bio si jasan hvala na preporukama, trudu i dobrim željama, ali ja ne mogu i neću protiv onoga što znam, jer je još davno rečeno: "Teško ti je protivu bodila praćati se." To ti je odgovor na "neodgovoreno".

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2003, 15:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Iako si mi jasno stavio do znanja da vise neces da diskutujes, ima jos nesto sto bih htio da dodam i bas sam se zato sad konektovao da bih to dodao, nisam ni ocekivao da si vec "odgovorio".

Tipicni znak da je neko u prelesti, tj. da je dobrovoljno pao u mrezu demonskih obmana je kada covjek misli da je nesto veliko pred Bogom ili da Bog za njega ima neke posebne zadatke. Naravno, nije samo ovo prelest, ima toga koliko hoces, ali ovo je cest slucaj.
Da konkretizujem. Ta tvoja i Vaderova odlucnost u tvrdjenju kako je, toboze, nasem gradu Banjaluci ili RS namijenjen neki posebni duhovni zadatak je tipican primjer demonske prelesti, toliko tipican da bi se mogao komotno navoditi u udzbenicima, znas ono kad se za nesto kaze da je "skolski primjer".

Jasno je meni koje je to "bodilo" protiv koga mi je tesko pracati se, jer sam covjek gresan i moje rijeci nemaju silu Duha da mogu da probude covjeka iz njegove obmane. Uostalom, kao sto mi prijatelj teolog rece, niko nikada nije postao pravoslavan zato sto mu je to neko dobro racionalno objasnio.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Feb 2003, 11:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mr. Simpson je napisao:
Ta tvoja i Vaderova odlucnost u tvrdjenju kako je, toboze, nasem gradu Banjaluci ili RS namijenjen neki posebni duhovni zadatak je tipican primjer demonske prelesti

Jao što će se neki iznenaditi :roll: :roll: :roll:

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Feb 2003, 14:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2002, 11:19
Postovi: 363
Znas sta bi bilo dobro Vaderu? Kada bi ti mogao nama da das nekakav rok u kom bi se trebala ostvariti ta prorocanstva kojih te je satana "udostojio".
Kad ce se ta "slava" Banjaluke pokazati? Za godinu, dvije, pet, deset, sto, za hiljadu godina??? Pa posto ti demoni najavljuju da ce to biti brzo, de da cujemo kada, pa da mozemo to da provjerimo!
Ali, uzalud i ako nam das rokove. Isto kao sto je bilo i sa adventistima. Proricali ljudi 2. Hristov dolazak, dolazak se nije desio, a oni umjesto da odustanu kazu:"Desio se, ali nevidljivo."
Tako i to tvoje Vaderu, da kazes da ce biti za 5 godina, a nista se ne desi, ti ces reci: "Banjaluka je od danas centar svemira, ali nevidljivo."
Sve u svemu, zalosno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Feb 2003, 17:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mr. Simpson je napisao:
a oni umjesto da odustanu kazu:"Desio se, ali nevidljivo."

Ovim po ko zna koji put potvrđuju da su ispred vas

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs