banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 12:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Feb 2003, 14:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
1. Isus je povjerio Petru cast i jurisdikciju, nad KC, njihovo tumacenje, i kad je Isus to uradio on nije mislio samo na PEtra vec na sve nasljednike

2. svaki pravi hriscanin mora biti u zajednici sa rimskom kurijom i papom, gdje Petar vlada u licnosti svojih nasljednika.

-RKC shvata, "ti si PEtar i na toj stijeni(kamenu), znaci na Petru
-mnogi crkveni oci naglasavali autoritet biskupa i stijena je pojam biskupa


odgovor..
nisgtga u samom tekstu nije odlucujuce ko je stijena, imamo dve rijci

1. "petros"- mali kamen (muski rod)
2. "petra" - velika stijena (zenski rod)- ugaoni kamen
e sad idemo malo u sistematsku teologiju

1 kako su apostoli razumjeli ove Hristove rijci
godinu poslije ISusove izjave- Djela 4:8-11, "listos" kamen, Petar kaze da je to Isus
1 Petrova 2:4 nakon 30 godina, "liton" Isus
Matej 21: 42,43, 44- "liton" sto jevrejski znaci "kahal" stijena- Jahve je bio stijena, u nastavku 1 Korincanima 10;4 duhovna stijena - "petra" ista knjiga 3:10,11 - u ovim tekstovima se vidi da su apostoli jednoglasno izjavljivali da je I.H. stijena

2. kakav stav su imali apostoli prema Petru

Marko 9:33, 34 - poslije cesarije filpove, zasto su se svadjali
Luka 22, 16,17,18, 24- pashalna vecera, ko je najveci, ni tada apostoli nisu pokazivali znak da je Petar najveci da je on stijena..

3. poslije Isusove smrt, kakav je stav bio prema Petru

Djela 8:12-24, apostoli salju i Petra i poslije 30 godina ne funkcionise kao "stijena" DJela 11;7 - kritikovanje Petra, "ko sam ja da se suprostavljam Duhom svetim- papa se ne brani
Galatima 2:7-9 stozeri hrisc. crkve - JAkov, Kifa i Jopvan, tad bila tri stuba, Petar je bio neka vrsta vodje ali nikad stijena, Jakov je prvi presjedavao na saboru 49.god. n.e.i na tom saboru je Petar ukoren od strane Pavla...zar bi to neki papa sebi dopustio..

"stijena"- "petra" je sam Isus, 430 god. to izjavio i AVgustin

Drugo vazno pitanje, jeste vezano za kljuceve, i dacu ti kljuceve...

MAtej 18;18 ista vlast sto se tice kljuceva data svim ucenicima, a ne samo Petru...

MAtej 23;13, u to vrijeme Isus je rekao farisejima, "sto zatvarate vrata nebeska" Prema Hristu se vidi da su fariseji imali odredjeni autoritet, ali su ga zloupotrebljavali
kljucni tekst ove polemike je zapisan u Lukinom jevandjelju 11:52, "tesko vama zakonici sto uzeste kljuc o znanja, sami ne udjoste, a zabranjujete drugima" rijec kljuc jeste "znanje"[b]

Matej 16:18 nije rijec o apsolutnom autoritetu, ko ce biti spasen a ko nece, ali svi svestenici imaju deklarativni autoritet, oni treba da govore kako mogu biti spaseni, i kako izgubljeni. Nigdje ne pise u N.Z da apostoli odlucuju ko ce biti spasen ko izgubljen


sto se tice te price o jurisdikciji ko je nasljednik Isusa, da li Petar pa onda papa, ili SPC...sve propada, jer Biblija ne govori o tome.

jedini kamen, stijena je sam Gospod Isus, i postoji jedan nasljednik nakon njega i on sam govori o njemu, Jovan 16 glava, Duh sveti, je nasljednik jer je receno, " a ja kad odem, poslacu vam Duha svetoga"
zato se protestanti nazivaju protestantima jer protiv ove teorije protestuju, a to da papa nije zamjenik Sina Bozijega, vec je to SVeti duh..

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2003, 18:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
a tek na ovo pitanje, preskaces ga ko satana, bjezis od njega. jer nemas sta odgovoriti, a ni tvoj duhonicar nema ti sta reci :wink:

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2003, 19:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
A kakve veze papa ima sa Pravoslavljem ?
Nije li do razlaza Pravoslavlja sa jeresima Rimokatolika doslo cca. 550 godina pre nego su se Protestanti pojavili ?

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs